Predĺžená rodičovská dovolenka, práca a škôlka

gizmo22
14. sep 2012

Ahojte... vie mi niekto poradit, kto pobera rodicovsky prispevok po 3 roku dietata ,predlzeny plateny zo zdravotnych dovodov..
Viem ,ze to bolo tak ,ze dieta mohlo chodit do skolky max na 4 hodiny a matka nemohla pracovat..
Teraz mam informaciu ale este som nenasla- zakon ,teda nemam to potvrdene ,ze by som na vlastne oci citala ten zakon...Vraj matka moze dat dieta do skolky na cely den, a pracovat moze na plny uväzok.. Co sa mi nejako nezda..
🙂

alami
14. sep 2012

@gizmo22 áno, je to tak. Sama tak poberám rodičák (predĺžený zo zdrav.dôvodov), pracujem a malý je v škôlke. Divné, ale je to tak 😅

inguska3
14. sep 2012

@gizmo22 aj u nas je to tak, mala je v skolke na cely den, ja cely den v praci...neda sa inak-bohuzial... z jednej vyplaty sa neda zit...a vobec nie v podnajme

lasenkamilovana
15. sep 2012

a z akych dovodov predlzia rodicovsky prispevok do toho 6 roku,ake zdravotne problemy

gizmo22
autor
15. sep 2012

Moj maly je po operacii oblicky a s tym suvisiaca opatera

erika160669822
17. sep 2012

@alami Ja som tiez doma na predlzenej materske zo zdravotneho dovodu a bola som sa dnes pytat vo vseobecnej poistivni ako to je s pracou a so skolkou a tam mi povedala ze nemozem chodit do prace ani maly na cely den do skolky len na 4hodiny.

andreah25
17. sep 2012

Isto so mnou nikto nebude súhlasiť (neviem či to platí, momentálne také nesledujem) ale aj keby platil zákon o tom, že môžete byť na predĺženej materskej a popri tom bude dieťa celý deň v škôlke a vy práci - nehnevajte sa, ale aký má potom taká materská význam? Predsa význam predĺženej materskej spočíva v tom, že je potrebné sa o dieťa s nejakým zdravotným problémom starať. Som za, aby chodilo do škôlky max. na 4 hodiny - musí mať kontakt aj s inými deťmi. Ale prečo, ak chodí na celý deň a vy do práce, prečo by vám mala byť uznaná ešte aj materská?
Teraz na mňa isto urazíte, ale je to presný prípad zneužívania sociálneho systému. Verím, že mnohé ste v neľahkých finančných situáciách, nikto to nemáme ľahké, ale zneužívanie nepodporujem v žiadnom prípade a tu sa o zneužívanie jedná...

mima4
17. sep 2012

@andreah25 napisala si to super! 😉

zuzkabeno
17. sep 2012

@andreah25 Teraz je to tak, že aj pri normálnom rodičovskom príspevku môžeš pracovať, tak prečo nie pri predĺženom? Je to príspevok na starostlivosť o dieťa, a keď je choré, tak sú aj vyššie náklady na jeho starostlivosť, to sa neberie ako príjem z ktorého má vyžiť matka, deti a nedajbože celá rodina. Veď tým, že má žena dieťa, sa už oveľa znižujú možnosti pracovného uplatnenia, no a deti čo chodia do školky si z nej pod chvíľou donesú nejakú chorobu.

andreah25
17. sep 2012

@mima4 Či je to super napísané alebo nie, nie je podstatné. Mňa neskutočne hnevá to, ako mnohí vyciciavajú všetko a všetkých okolo, berú aj to čo im nepatrí a k tomu sa ešte budú sťažovať ako im je zle.
Potom nastávajú paradoxné situácie, že jedna matka, ktorá pracuje a dieťa má celý deň v škôlke tak ešte si prilepšuje rodičovským príspevkom a na druhej strane je matka, ktorá nemá dieťa v škôlke, nepracuje, je sama, otec dieťaťa neplatí výživné, alebo platí smiešne, tzn. žena žije iba z rodičovského príspevku a keď požiada o dávku v hmotnej núdzi, alebo napr. niečo na bývanie či čokoľvek iné, tak je odpálkovaná, že nemá nárok - to kde sme!!! 😠
A ešte lepšie je, keď je mamička s platom + rodičovský a bez starosti o dieťa v škôlke, tak taká mamička ešte ani nikomu inému nepomôže a keď je aj požiadaná o pomoc, tak odvrkne, že jej tiež nikto nedá nič zadarmo - môžete sa hanbiť! Zo skúseností viem, že najviac pomáhajú ľudia, čo sami majú málo...

andreah25
17. sep 2012

@zuzkabeno Čo je podstata predĺženej materskej? Nie je jej podstatou zdravotný problém dieťaťa, ktoré si vyžaduje špeciálnu opateru? Ak však dieťa ide bežne do škôlky na celý deň a matka do práce - tak viditeľne to dieťa špeciálnu opateru nepotrebuje..., či...?
Áno, je možnosť pracovať aj pri klasickom rodičovskom do 3 rokov, to beriem - ale prečo sa vždy všetko skončí tak, že ktosi podá prst a stiahneme celú ruku. Štát pomohol mamičkám, že si môžu privyrobiť počas prvých troch rokov dieťaťa aj počas rodičovského (pravdupovediac, štát tým pomohol najmä sebe 😀 - nebudem si klamať). Ale pri predĺženej je to zneužívanie sociálneho systému a nikto ma o opaku nepresvedčí!
A deťmi sa žene neznemožňujú možnosti pracovného uplatnenia, ženy si tieto možnosti znemožňujú samé (a teraz ma ukameňujte) - pracovné uplatnenie nezávisí od počtu detí, ale kvalifikácie ženy. Tzn. robte tak, aby ste ste boli pre zamestnávateľa potrebné... Nemám k tomu čo viac dodať...

zuzkabeno
17. sep 2012

@andreah25 To máš pravdu, len zneužiť sa dá všetko. No sú naozaj aj takí čo majú deti skutočne choré a nemôžu popri starostlivosti o deti aj chodiť do práce. Koľkí musia s deťmi cvičiť, pri alergiách dávať pozor aby neprišli do styku s alergénom, no je toho veľa. Nám začali všetky choroby nástupom do škôlky, tak som mala dosť očr, pn, lebo vždy som to chytila aj ja a často aj manžel. A v práci na to poukazovali kolegovia, že koľko chýbam, no syn mal 3x za zimu zapálené uši, museli sme sa s manželom striedať pri ňom a aj to som vždy celú dovolenku vyčerpala na synove choroby od októbra do apríla. Takže nemôžeš to tak brať, že je dieťa stále v škôlke aj keď matka pracuje a očr je vždy iba max. 10 dní a potom už nič nedostaneš. PN trvá neobmedzene, ale očr nie.

mima4
17. sep 2012

@andreah25

"A deťmi sa žene neznemožňujú možnosti pracovného uplatnenia, ženy si tieto možnosti znemožňujú samé (a teraz ma ukameňujte) - pracovné uplatnenie nezávisí od počtu detí, ale kvalifikácie ženy. Tzn. robte tak, aby ste ste boli pre zamestnávateľa potrebné... "

nemam co dodat, opat suhlasim 🙂

maznacik007
17. sep 2012

@andreah25 to ze existuje predlzena RD zo zdravotnych dovodov znamena ze stat na rodicoch so specialnymi detmi setri ... lebo tym padom do sest rokov nemaju priznany opatrovatelsky...
potom ako sa to zaviedlo ze sa da pracovat popri RD tak sa sprisnili podmienky naroku na priznanie predlzenej RD zo zdravotnych dovodov... a riadne sprisnili... casto to schvaluju len na rok a prehodnocuje sa to...

co je zle na tom ze si tieto matky popri RD privyrobia... naozaj je tam minumum tych co mozu robit na full time... v beznom PP,
ja neviem ja mam kamosku ona ma syna ... a tiez bola na predlzenej RD a popri tom si privyrabala v jednej svadobke zehlila saty... syna jej vzali do specialnej skolky len na 4 hodiny a len dva max. tri krat do tyzdna... predtym robila v banke... si myslis ze kto ju za takychto podmienok zamestna... ze to je lahke najst skolku ktora akceptuje ine dieta... alergie, astma poruchy imunity atd...

ja neviem zavidiet este aj chorobu dietata.... ak si myslis ze to chodenie po lekaroch doplacanie za lieky, terapie, liecenie, poplatky u lekara, speci strava je nejako lacne , len taky pobyt v nemocke na 3 dni a 100 eur je fuc... minimalne

klauduska
17. sep 2012

@andreah25 ale preco vlastne toto stat ponuka???Tak to nemali schvalit!!!Ked to tak uz je,preco to nevyuzit, nie je zneuzivanie,ale vyuzivanie a ja to idem vyuzit tiez!!!!Co ti tento stat ponuka?Oberu ta kde mozu a tych ich smiesnych 190 eur co sme doteraz dostavali je akoze OK?????Nech sa spamataju, zavedu poriadny rodicovsky prispevok a to taky,aby sme neboli nutene ist pracovat a vsetko bude v najlepsom poriadku!Nechapem,preco odsudzujes mamicky,ktore len chcu vyuzit to,co im zakon dovoluje..... 😅

klauduska
17. sep 2012

@andreah25 a este nieco,nie vsetky zdravotne dovody su take,kvoli ktorym by dieta nemohlo navstevovat skolku. Moja ma napr. astmu a sprej,ktory berie mu dobre zabral,takze ak dodrzujeme lieky,nevidim problem v tom,aby do tej skolky isiel. 😉

alami
17. sep 2012

nemyslím si, že niekto ide na predĺženú zo zdravotných dôvodov zo zištných dôvodov. V tej chvíli je situácia taká, že dieťa nemôže byť v škôlke. ale ak sa časom situácia zlepší a dieťa škôlku zvláda a dokonca je žena s chorým dieťaťom šikovná nájsť si a stíhať popri tom robotu, tak prečo nie? a vždy je tu možnosť, ak by to nešlo vrátiť sa na rodičovskú. ja myslím, že to bolo myslené takto. Predĺženú zo zdrav. dôvodov neschvaľujú len tak kdekomu, sú to detičky naozaj s vážnym zdravotným stavom a to ak môžu pomedzi navštevovať škôlku aj na celý deň, lebo im to ten napr. rok zdrav. stav dovoľuje, tak prečo nie? A nepovedzte mi, že matka s chodým dieťaťom nerozmýšľa nad iným, len ako odrbať štát o pár šestákov (mimochodom, viete čo stoja lieky, dietna strava atď? )

andreah25
17. sep 2012

@maznacik007
@klauduska
@alami Mamičky, ja nepoukazujem na tie, ktoré máte skutočne choré deti, ktoré skutočne potrebujú vašu opateru, napr. ako niektorá z vás spomínala, že dieťa jej na viac ako 4 hodiny nevezmú a pod. - tieto prípade plne chápem, vtedy rozumiem, že áno, je žena na predĺženej materskej a snaží sa popri tom si prilepšiť finančne. Na tieto prípady vôbec nepoukazujem. Poukazujem na prípady, kedy je dieťa plne schopné byť v škôlke celý deň, nemá žiadne problémy tam aj celý byť ako každé iné bežné dieťa a žena chodí do práce tak ako iné bežné ženy so 100% zdravými deťmi - v tomto prípade je predĺžená materská plne neopodstatená. A schvaľujem, že sa predlžuje po rokoch a medzitým sa to konroluje.
Nemôžete s určitosťou tvrdiť, že všetkých 100% prípadov predĺženej materskej je skutočne s chorými deťmi, ja totiž len vo svojom okolí poznám 8 prípadov predĺženej materskej a verte či nie, iba 2 z toho si to skutočne zaslúžia, zbytok je zneužívanie.
A čo sa týka špeciálnej stravy, o tom mi hovoriť nemusíte, my kupujeme 0,5 litra mlieka za 3,10 eur (to máme na jeden deň) - čiže si to dajte koľko je to za mesiac + k tomu ostatné jedlo - takže môj celý rodičák ide na malého stravu a plienky 😖 ...
A čo stoja lieky??? Mesačne v priemere nás lieky stoja 50 eur, takže veľmi dobre viem....
A čo sa týka výšky rodičovského ako takého, som názoru, že by mal byť minimálne vo výške minimálnej mzdy!!!
Ideme štrajkovať za vyšší rodičovský? Poďme! To, že si nás však nikto ani nevšimne a mávnu nad nami rukou (pretože neohrozujeme svojim štrajkom niekoho pohodlie) je už vec druhá 🙂 .
Ja nikoho neodsudzujem, mne sa len nepáči, že na jednej strane niektoré mamičky útočia na istú skupinu našich spoluobčanov, že ako systém zneužívajú a pritom to robia oni samé... istej skupine obyvateľov to tiež štát umožnil, tak by boli hlúpy aby to nevyužili, nie? To je odo mňa všetko...

nikolca
18. sep 2012

@andreah25 aj ja by som si chcela požiadať o predlženie rodičovskej,či mi to schvalia netuušim,mame skôr take psychycke problemy od nastupu do škôlky,včera sme boli na psychologickom vyšetreni a tam aj doktor napisal je dôležite,aby nebolo dieťa tlačene do kolektivneho zariadenia,pretože by sa mohla narušiť bezpečna väzba a mohlo by to časom ovplyvniť emocionalnu stabilitu dieťaťa a jeho zdravy psychosocialny vyvoj,preto je potrebne aby bolo dieťa ešte minimalne rok s matkou doma a potom sa môže zopakovať pokus o zaradenie do kolektivneho školskeho zariadenia,no či takyto posudok na predlženie bude stačiť netušim zajtra idem k detskej lekarke tak som zvedava čo na to povie,teraz chodime do škôlky na štyri hodiny no su dni ked nejdeme do škôlky vôbec,neviem si predstaviť že by som mala chodiť do prace a každy druhy den byť doma,na urade prace som sa pytala že či je možne ak predlženie priznaju aby dieťa chodilo do škôlky aspon na par hodin alebo par dni v tyždni a tiež ma prekvapilo ked mi pracovnička povedala že dieťa môže byť v škôlke aj cely den,ale ked sa na to zamyslim teraz aj ked priznaju plne invalidne-tak i taky človek môže pracovať na plny uväzok -čo kedysi nebolo možne 😕

veronka2008
19. sep 2012

ahojte da sa vybavit predlžena materska aj ked ma mala 3 roky 9 mesiacov mala chodi do školky ja do prace ale sme viac doma ako v školke spustilo sa nam to od augusta

ematko29
20. sep 2012

prosím Vás vedeli by ste mi poradiť?po rodičovskej dovolenke som nastupila na podporu kedže mi vychadzali peniažky.tak skoro sa asi zrejme nezamestnám.Chcela by som vedieť či by sa nedalo dalej opatrovať dieťa do 6tich rokov ,vlastne či sa nedá prejsť z podpory na predlženú rodičovvsku samozrejme neplatenú,po tych 6tich mesiacoch podpory?

nikolca
22. sep 2012

@veronka2008 ahoj moja mala mala tri v juli a v oktobri idem vybavovať predlženu rodičovsku 🙂,už z uradu prace papiere mam už len potvrdiť k lekarovi a zaniesť znovu na urad prace,tam mi povedali že by mi mali priznať,že pri takych problemoch ake mame my že budeme druhy komu to priznaju 😕,že pred nedavnom jednej mamičke predlženu priznali i ked len na pol roka ale priznali 🙂 tam potom o to predlženie znovu žiadať 🙂 😉

dadis
25. sep 2012

@andreah25 poniektore mame to obrovske "stastie" a mame chore deti...inak hned by som si s tebou tu predlzenu rodicovsku vymenila a veselo by som si po 5 rokoch opat nastupila do povodneho zamestnania 😠 dieta mi aj napriek tomu chodi do skolky (na cely den, na vlastnu ziadost, chce byt ako ine deti) a 12h do tyzdna pracujem...neviem si zatial predstavit plnohodnotny navrat do prace, aj ked rodinnemu rozpoctu by to pomohlo vyraznejsie nez tych 200€, pre ktore tu zbrojis a obvinujes zo zneuzivania socialneho systemu. Aha ,okrem toho, este dostava kompenzaciu zvysenych nakladov na dietu, hygienu a prevadzku motoroveho vozidla..naozaj od nas hnusne, ze sme o to stat poziadali a este horsie, ze nam to priznali...a vies co? rada by som to vsetko vymenila za zdravie..

andreah25
25. sep 2012

@dadis Ty si ma vôbec nepochopila, ja som vôbec nepoukazovala na mamičky, ktoré majú skutočne choré deti, medzi ktoré isto patríš aj Ty. Ja som poukazovala na mamičky, ktoré hľadajú kadejaké možnosti a diagnózy len ako získať túto možnosť predĺženej materskej a pri tom nejde o nič iné, iba o ich lenivosť ísť do práce - a áno, o zneužívanie systému. Prepáč, ak sa Ťa moje príspevky nejako dotkli, vôbec neboli myslené na mamičky ako si Ty, nakoľko je viditeľné, že Tvoje dieťa nie je zdravotne ok (vzhľadom aj na príspevky na diétu, auto a pod.). Ja by som tiež veľmi rada vymenila aj môj rodičovský za 100% zdravie môjho dieťaťa. Neber prosím všetko vzťahovačne. Ja posudzujem podľa toho, čo mám v okolí, ako som spomínala, zo všetkých čo poznám, iba dvaja to majú zaslúžene...

tulipka
25. sep 2012

ahojte, ja uz fakt neviem ci to dieta moze ci nemoze byt cely den v skolke lebo kazdy vam povie inak...ALE dnes som dostala odpoved z centraly VSZP (schvalne som tam kvoli zmatenosti pisala) ze ak som na predlzenej rodicovskej platenej z dovodu nepriazniveho zdrav.stavu, tak dieta moze navstevovat skolku len na 4 hodiny, a to podla zakona c.580/2004 Z.z. paragraf 11 ods.7 pismena c. (nebudem to tu cele vypisovat ale je to tam spomenute tie 4 hod)...a este info ze ak by som pracovala na plny uvazok, tak vtedy moze dieta navstevovat skolku cely den, pretoze tu uz zdravotne neplati stat ale zamestnavatel...a na dohodu mozte pracovat, ale dieta opat len 4 hod v skolke, lebo z dohody zamestnavatel neplati zdravotne....takze zienky ja uz neviem lebo tu som sa dozvedela ine🙂 ale takto mi to bolo povedane aj na UPSVaR zhruba pred 2 mesiacmi ked som dostala rozhodnutie o predlzeni RD....

habibi78
25. sep 2012

@tulipka tak teraz som zmatena uz uuuuplne, to je katastrofa, ze kazdy zamestnanec UP povie nieco ine do certa...
😕

tulipka
25. sep 2012

@habibi78 ja tiez nechapem a sama neviem ako sa mam zariadit...2 tyzdne mi dcerka chodila na cely den do skolky(bo mi jedna mamicka co je na tom tak isto povedala ze moze-ze sa pytala v Unione🙂)(ZP), teraz sme uz tyzden a pol doma kvoli chorobe a fakt neviem ci ju mam teda potom vodit len na tie 4 hodiny...ja som teraz doma a nepracujem ale v pripade ze by som teda chcela si privyrobit tak nemam sancu - lebo ak to plati ze na 4 hodiny - tak to nic nestiham (jedine ze nejaky zazrak sa stane a mam pracu na doma), a zas na plny uvazok je to nemozne, vsak kvoli tomu som aj poziadala o predlz.RD!!! som z toho jelen ☹ takze nechcela som este viac zmatkov narobit, ale to je moja nova info 😲

habibi78
25. sep 2012

@tulipka moja chodi do skolky uz druhy rok...prvy rok na 4 hodiny, tento rok vydrzala na cely den. t.j. do 14:30 AZ tri dni....a treti tyzden marodujeme....a zamestnaj sa potom.... 😖

tulipka
25. sep 2012

bajecne 😕 a este ti niekto povie jak sa mas, ne? ☹ no nic, moja tiez minuly rok chodila, ale normalne, t.j.ja som bola nezamestnana, ona chodila na cely den, potom som sa zamestnala a vydrzala som tam 2,5mesiaca lebo to bolo priserne...tiez 3 dni v skolke, 2tyzdne doma, a tak dokola...som mala tolko stresu co s nou robit ze az..no ale bocim...tak asi ju dam na tie 4 hodky lebo sak aj tak viac asi nevydrzi 😠 takze sice akoze si mozme privyrabat ale zaroven nemozme 😎

nikolca
26. sep 2012

@habibi78
@tulipka ja budem tiež si podavať o predlženie rodičovskej dovolenky,na urade mi povedali v jednych dverach že teraz je taky zakon že matka môže pracovať,dieťa byť cely den v škôlke a popritom brať predlženy rodičovsky,no poslali ma do druhych dveri pre tlačiva akysi odbor posudkovych činnosti,tam som sa informovala či je môžne žiadať predlženu rodičovsku s takymi problemami ake mame my,povedali mi že ano že by sme boli druhy komu by to priznali pri tychto problemoch,že jednej mamičke priznali sice zatial len na pol roka,no tam som sa pytala že či môže dieťa chodiť do škôlky aspon na par dni v tyždni alebo len na tie štyri hodiny,no odpoved som dostala že nie lebo v papieroch mam pisane že dieťa škôlku nezvlada,zatial do škôlky chodime,od 8.00 a 11.30chodim pre malu,no tento tyžden v pondelok nebola v utorok bola,dnes opäť doma,ževraj v škôlke tolerovať takuto dochadzku nebudu to my povedali na urade prace,no zas ju nechcem celkom izolovať od deti,zatial nam v škôlke nepovedali nič 😉

dadis
26. sep 2012

@tulipka
vypovede niektorych uradnikov treba brat s rezervou a radsej si nastudovat zakon osobne-moja skusenost..co sa tyka toho zakona o zdravotnom poisteni:
Štát je platiteľom poistného za:
- fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok a rodičovský príspevok z iného členského štátu, ak tam nie je zdravotne poistená,
- fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

su to 2 rozdielne pojmy, 2 rozlicne situacie, ten prvy plati pre maminy co POBERAJU RODICOVSKY PRISPEVOK do 6.roku pre dlhodobo nepriaznivy stav dietata a ten druhy plati pre osoby, ktore sa rozhodli byt na tzv. neplatenej rodicovskej.. a len na tieto osoby sa vztahuje §11 odsek 9.

Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace

@nikolca odporucam nastudovat zakon o rodicovskom prispevku, novelizovane znenie..
http://www.porada.sk/t54698-zakon-o-rodicovskom...
.odbor posudkovych cinnosti ma na staorsti posudit, ci stav tvojho dietata je alebo nie je dlhodobo nepriaznivy...to ci bude alebo nebude navstevovat MS uvidis podla toho ako sa zdravotny stav vyvinie...