Predĺžená rodičovská dovolenka, práca a škôlka

gizmo22
14. sep 2012

Ahojte... vie mi niekto poradit, kto pobera rodicovsky prispevok po 3 roku dietata ,predlzeny plateny zo zdravotnych dovodov..
Viem ,ze to bolo tak ,ze dieta mohlo chodit do skolky max na 4 hodiny a matka nemohla pracovat..
Teraz mam informaciu ale este som nenasla- zakon ,teda nemam to potvrdene ,ze by som na vlastne oci citala ten zakon...Vraj matka moze dat dieta do skolky na cely den, a pracovat moze na plny uväzok.. Co sa mi nejako nezda..
🙂

dadis
26. sep 2012

@andreah25 mne je jedno ci si myslis, ze je moje dieta chore alebo nie....ak to bude dovolovat zakon ako doteraz a moje dieta bude zdravotne zvladat chodit do skolky na cely den pravidelne a ja sa budem moct vratiti do zamestnania, vratim sa a taktiez si ponecham aj rodicovsky...zatial nemam taky pozitvny vztah k statu, aby som spravila opak...zatial ma nikto nepresvedcil o tom, ze by tie peniaze minul stat rozumnejsie nez ja...

nikolca
26. sep 2012

@dadis a ty si prosim ťa tiež na predlženej?a chodi tvoje dieťa i napriek tomu do škôlky?,mne by ho mali priznať,len mi povedali že dieťa do škôlky nemôžem dať vraj by som si protirečila,lebo vraj je uvedene v spravach že dieťa škôlku nezvlada a ono by napriek tomu chodilo do škôlky?a prosim ťa ked chodi rozhodnutie tak tam je aj pisane či dieťa môže chodiť do škôlky alebo nie?a dokonca jeden lekar do spravy napisal že by bolo dobre aby dieťa do škôlky išlo o rok,lebo je ešte nezrele 😔

tulipka
26. sep 2012

@dadis ahoj, dakujem za ozrejmenie...skoda ze to v tom zakone neni nejako jasnejsie napisane ze za a)zena ktora pobera RP ci uz do 3 rokov alebo do 6 kvoli zdrav.stavu a za b)ak je takpovediac dobrovolne osoba starajuca sa o dieta a ktomu tie podmienky...lebo mne napisali teda tu prvu definiciu ze ano evidujeme vas ako osobu co pobera RP z dovodu nepriazn.stavu a pod tym tie podmienky platne teda pre tu druhu skupinu 😒 preco tam nenapisu ze v prvom pripade poistovna neskuma ci je dieta v skolke, ci matka pracuje abo co...takto sa mamicky boja ze dojdu o prispevok a este ked ta domocu uradnicky ☹

dadis
28. sep 2012

@nikolca ano chodi, teraz je pravny stav taky, ze ak poberas rodicovsky prispevok, dieta moze chodit do skolky (ci uz sa staras o dieta do 3 alebo 6 rokov)...co sa tyka toho rozhodnutia, je to len posudok toho ci tvoje dieta ma ci nema dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav...bodka...a k tomu ti napisu datum opatovneho posudenia zdravotneho stavu, alebo tak ako je to v nasom pripade na neurcito, to urcuju od pripadu k pripadu..
@tulipka ja neviem, preco to tak napisali, je pravda, ze ten zakon to mohol definovat konkretnejsie, ale v podstate naco, odvolava sa tam v poznamke (39d)na zakon o rodicovskom prispevku, tak ak si to potrebujes blizsie zistit, kto je poberatel rodicovskeho prispevku, tak si to tam najdes. Co sa tyka odpovede z poistovne, velakrat som sa stretla zo strany uradov i postovni s neznalostou, alebo dokonca aj so zamernym nespravnym interpretovanim zakona niekedy i "ustnym podanim" polopravd...motiv konania tychto ludi nepoznam..

klauduska
4. okt 2012

@dadis Ahoj,

ja by som sa chcela spytat...maleho som zapisala do skolky,od 3.9. chodime. Vybavujem si predlzenu platenu rodicovsku dovolenku, lebo mame astmu, opakujuce sa infekty dych. ciest, atopicky ekzem. Vsetko amme celkom dobre pod kontrolou vdaka liekom,ktore uzivame. Ale teda je mozne ziskat na tieto diagnozy platenu RD.
Ak mi platenu RP schvalia, je im jedno ci dieta bude chodit do skolky alebo si necham doma?Viem,ze je mozne,aby som predlzeny RP poberala,aj pracovala,aj maly chodil do MS.Ale s alergologickou sme sa nejak nepochopili,vecra mi vypisala papiere a doma citam,ze tam odporuca byt doma s matkou.... 😕 😕 😕 to nehrozi,cize ak mi to aj schvalia,ci nevadi,ze to tam mam napisane a maly by chodil do skolky nadalej... 😨

Vdaka.

nikolca
5. okt 2012

@klauduska aj ja si vybavujem platenu rodičovsku,tu by mi priznať mali,no ale doktor mi napisal do papierov,že škôlku neodporuča minimalne rok 😕 😕 zatial do škôlky chodime denne na 4 hodiny,no neviem ako to bude po priznani,no na urade prace mi povedali že ju nemôžem dať do škôlky ked je v papieroch pisane že dieťa je na škôlku nezrele 😔

nikolca
5. okt 2012

@klauduska a ešte ma aj napadlo či nahodou posudkova si to nebude overovať,či to dieťa do škôlky chodi 😕 😨

klauduska
5. okt 2012

@nikolca no neviem teda ako to je,dnes som stretla mamicku,ktora je na platenej predlzenej rd kvoli tomu,ze jj maly byva casto chory,ale je toho nazoru,ze imunitu musi skor ci neskor ziskat a tak ho dava na 4 hodiny denne. Vraj im to je jedno,oni bud schvalia alebo nie a je na tebe ako matke ci ho da,nedas,ci pracjes,nepracujes....

nikolca
6. okt 2012

@klauduska no ja veru neviem,my ideme ešte k jednemu doktorovi,teraz v utorok na vyšetrenie,potom pôjdem papiere potvrdiť k detskej lekarke a odniesť to na urad prace 😔 ,u detskej lekarke ked sme boli,ta vie ake mame problemy povedala my aby som malu do škôlky nedavala ale aby som si požiadala o platenu rodičovsku zo zdravotnych dôvodov to mi veru nenavrhla 😠 bola som sa pytať až na urade prace či je možne s takymito problemami ake mame požiadať o platenu rodičovsku a povedali mi že ano,že by sme boli druhy komu to pri takychto problemoch priznaju ale už ked som sa spytala či môžem davať malu do škôlky aj ked mi to priznaju,to som sa pytala v dverach kde je odbor posudkovych činnosti a povedali mi že nie lebo by som si protirečila ked je v papieroch pisane že škôlku nezvlada,no my chodime do škôlky na 4hodiny aj to 2-3 krat do tyždna 😕 😨

lenusiknr
9. okt 2012

@klauduska @nikolca baby aj ja to teraz riesim.... a maleho mam v jasliach - teda uz v skolke lebo tam maju aj skolku a sama riaditelka mi navrhla nech si podam predlzeny rodicovsky ak ma KUbko oslabenu imunitu... takze teraz behame po lekaroch nech nam napisu spravy a v novembri si to podame...mne este povedala, ze to absolutne nevadi ak dieta chodi do skolky ale bolo by fajn ak by tam lekar napisal ze odporuca zaradenie do kolektivu...
ja si myslim, ze absolutne nikto nekontroluje ci je to dieta v skolke 4 hodky alebo cely den... nato uradnici cas nemaju🙂
a verte ze zdravotne poistovne uz vobec nie....

mataharyy
9. okt 2012

@gizmo22 Podle zákona můžeš pracovat a dítě může být ve školce celý den, ale pozor, dodatečně jsme zjistili jeden "zádrhel" pokud za tebe zaměstnavatel neplatí zdravotní pojištění, tak si ho musíš (v případě že máš dítě ve školce celý den) platit sama, Protože aby za tebe bylo hrazeno zdravotní pojištění, tak by dítě nesmělo být ve školce déle než čtyři hodiny denně. Tuto informaci jsem našla cca před půl rokem, tak si jí ještě ověř na pojišťovně, možná se něco změnilo v poslední době, ale bylo to tak, ač je to padlé na hlavu 😅

22nikuska
9. okt 2012

baby mozem sa informovat??poradte mi prosim..mam moznost zamestnat sa....tento rok by s tym nemal byt problem lebo o rodicovsky nepridem aj ked pracujem,ale ak by nahodou od januara schvalili ze mamicka co pobera rodicovsky nemoze pracovat a zobrali by mi ho...mam narok si on poziadat znovu ked by som nahodou o zamestnanie prisla?ked mozem poberat do 3rokov dietata?

gizmo22
autor
9. okt 2012

@mataharyy dakujem za info..o tej zdravotnej poistovni..zaujimave info..som zvedava ked sa tam pojdem informovat ,ci mi povedia co v socialnej, ze nech si to prekonzultujem s pravnikom🙂.. Zena bezne doma bez prijmu ma na platenie pravnikov kvoli takymto info 🙂🙂

mataharyy
9. okt 2012

@gizmo22 No však oni jsou za to jen placený, tak proč by se přemáhali... 🙄 😀

nikolca
12. okt 2012

@lenusiknr a priznaju predlženy ked bude uvedene že dieťa môže do škôlky na 4 hodiny?ja praveže mam od troch lekaroch uvedene že sa neodporuča kolektiv,ked som sa na urade pytala že či mi dieťa môže chodiť na 4 hodiny do škôlky,tak mi povedali že nie lebo by som si protirečila ked v papieroch je pisane dačo ine,ked som povedala že zatial mi chodi na 4 hodiny tak sa ma pracovnička začala vypytovať že ako tie 4 hodiny zvlada,preto ma napadlo že či priznaju že ked bude uvedene zže chodi do škôlky na 4 hodiny 😵 ,tak som jej povedala že neviem či sa to da nazvať ako zvladanie škôlky ked chodime 2-3 krat do tyždna do škôlky,no to veru neviem či to kontroluju ale škôlka asi nahlasuje počty deti,teraz som bola na rodičovskom a riaditelka vravela že im chodia aj maily a musia nahlasovať počty deti 😕

lenusiknr
12. okt 2012

@nikolca naozaj neviem ci to uznaju ak to tam mas takto uvedene... ja to budem vybavovat tento mesiac a lekar mi povedal, ze mi tam napise ze odporuca kolektiv na posilnenie imunity a este mu to preistotu budem prizvukovat.... aj ked na druhej strane sme viac doma ako v skolke... podla mna na ziadnom urade nevrav ze chodi do skolky, mozno to tam vidia ale podla zakona tam chodit moze.. ziadny zakon nevravi o tom ze ho v skolke popri predlzenej rodicovskej mat nemozes... teda okrem zakona o zdr. poisteni( ale ten sa tyka matiek ktore nepracuju, tie mozu mat zo zakona dieta v skolke iba 4 hodky) no kedze pracujem v zdr. poistovni tak viem ze to nikto nekontroluje... 🙂

nikolca
12. okt 2012

@lenusiknr ja to tiež ešte len vybavujem,na urade mi povedali že mi to pri takychto problemoch priznaju,od doktorov mam už papiere pokope,včera som bola u detskej lekarky,som myslela že mi to hned vypiše a pôjdem s tym na urad prace a ona že pridi si preto na buduci tyžden v utorok alebo v stredu,že budeš to mať nachystane,tak až buduci tyžden to pôjdem zaniesť ale aj to pytala som sa na urade že do kolkych dni rozhodnu,niekde som čitala že maju na to 30 dni a uradnička mi povedala že to zaleži od posudkovej,my zatial chodime do škôlky na 4 hodiny ale aj tento tyžden sme boli v pondelok,stredu,a od štvrtka zas doma 😔

voskovka
25. okt 2012

ahojte babenky.ja som dnes volala na urad prace lebo cakam na rozhodnutie ktore som podala 24.9.a viete co mi povedala ?ze nove ziadosti uz zamietaju nakolko sa vsetkym rusi od 1.1.2013 predlzeny rodicovsky plateny...no ja som z toho uplne v soku.

klauduska
25. okt 2012

@voskovka a nepytala si sa jej podla akeho zakona, kde by sme nasli navrh?Lebo mne sa to nezda,nikde nic nie je ani len zmlienka o tom (teda ja som nic nenasla).... 😒

@lenusiknr tak ja to mam uz odovzdane a teraz uz len cakat na rozhodnutie. Potom vraj treba ist znovu na urad a ti vydaju dalsie rozhodnutie. Uf, uz len dufat.

@nikolca a co ked nahlasuju pocty?To by museli nahlasovat asi aj presne mena deti,aby na urade vedeli,ze poberam RP a maly je v skolke?Ale ved podla zakona to dovolene je...

ladybird22
25. okt 2012

@voskovka to bude asi nejaký omyl?nič taká zatial uradníčky nepotvrili,či mi niečo uniklo?
inak dobrá stranka pre všetky http://www.praca-na-materskej.sk/index.php/podm...

voskovka
25. okt 2012

@klauduska nie nepytala.iba mi toto povedala ze aj tak mi ho neschvalia ze vsetky ziadosti zamietaju.a od 1.1.2013 ze bude aj tak len pre postihnute deti.ja som SZCO a planujem pozastavit zivnost ak mi to schvalia a ona mi toto povedala....akoze som uplne z toho nervna.

voskovka
25. okt 2012

@ladybird22 dam ti ciselko?k nam na urad prace a skusis zavolat ako mamicka ktora caka na vyrozumenie?ze ci poveddia aj tebe to iste????

nikolca
25. okt 2012

@voskovka fuu no to ani nehovor 😒 ja postihnute dieťa nemam ale mame take uzkostne stavy,strach z väčieho počtu deti,spravu mam od detskeho psychiatra a aj psychologa a mne už dopredu povedali že mi predlženy priznaju,povedali mi to na odbore posudkovych činnosti,že budem druha ktorej to pri takychto problemoch priznaju,že mamičke predomnou to priznali ale zatial len na pol roka 😕 😨 no ja mam v spravach uvadzaje že sa nesmie dieťa tlačiť do kolektivu ešte minimalne rok 😖

voskovka
25. okt 2012

@nikolca no mne povedala ze postihnutym detom to zostava iba tym co maju dlhod.nepriazn.stav

voskovka
25. okt 2012

@nikolca inak aj mam od alergologicky vylucenie z kolektivu....ale akoze sama som zvedava ako dopadneme...pretoze ja som chcela byt s nim doma a pozastavit zivnost...lebo to sa nehodi ked je stale doma...

maznacik007
25. okt 2012

@nikolca no zavisi co uviest do sprav.. ja to akurat si davam robit spravy... aby boli cerstve... a my teda chodime aj na pedopsychiatriu ... pravidelne ... cca kazde tri tyzdne a u nas to je tak ze pedopsychiater sice doporucuje skolku ale len skratenu dochadzku a to mi vyslovene da aj do spravy... lebo ak ti da ze nezvlada skolku uplne tak potom predsa chodit tam nemoze...
my budeme davat aj spravu od imunologicky lebo mame poruchy imunity oboch typov... plus alergie mame okrem toho dispenzar kardiologia, endokrinologia a teraz riesime gastro... no uvidim ci na schvalia... ak nie tak pojdem s nim za tou posudkovou... a 😀 to by ju malo presvedcit

ja vyslovene poviem imunologicke nech mi to napise tak ze moze do kolektivu ale nie v obdobi zvysenej chorobnosti a alergo zasa nie v tych mesiacoch kedy kvitne to jeho... ale ze do kolektivu moze... aj ked on tam neni ze denne... niekedy sme aj mesiac doma niekedy len dva dni v tyzdni ide... a tak... proste co uz... narobime

maznacik007
25. okt 2012

u nas ale teda je to o tom ze kedze ma poruchy imunity tak vsetko lapi.... na jar ma dost problemy s alergiami.... oci mu hrozne slzia...a opuchaju ledva vidi.. su tam borovice nedaleko...a za dalsie on to ako zvlada tu skolku ale co ti ostatni tam 😀
no uvidim akurat som citala v inej teme ze uz to prestali schvalovat tak lahko... tak uvidime ci schvalia ci nie...

nikolca
26. okt 2012

@klauduska no mne toto napisal doktor do papierov 😖 je dôležite,aby nebolo dieťa tlačene do kolektivneho zariadenia,pretože by sa mohla narušiť bezpečna väzba a mohlo by to časom ovplyvniťemocionalnu stabilitu dieťaťa a jeho zdravy psychosocialny rozvoj.Preto je potrebne,aby bolo dieťa ešte minimalne rok s matkou doma a potom sa môže zopakovať pokus o zaradenie do kolektivneho školskeho zariadenia........asi preto ked na urade čitala toto preto mi povedala že dieťa nemôžem davať do škôlky lebo by som si protirečila 😕 tak neviem ked budem mať to rozhodnutie v rukach asi budem musieť malu zo škôlky odhlasiť 😒 ona zatial chiodi do škôlky od 8.00-11.30a aj to chodi dva až tri dni v tyždni,od kedy začala chodiť do škôlky tak ešte cely tyžden sme v škôlke neboli 😒
@maznacik007 no ja som si myslela že ked bude uvedene že dieťa môže chodiť do škôlky aspon na par hodin že mi rodičovsky ani nepriznaju,ked sme prišli k doktorovi tak som mu povedala že ake mame problemy,potom som mu povedala že chcem požiadať o predlženy rodičovsky a on mi povedal že keby som mu to nepovedala tak mi to navrhne sam,tak teraz neviem či malu odhlasiť či čo robiť, 😒 😖

maznacik007
26. okt 2012

@nikolca no to ked ty tamto napisal tak potom je vazne blbe davat dieta do skolky... ked vyslovene ides na to ze to dieta nezvlada... tu skolku...

a ty to uz mas schvalene tu predlzenu platenu RD ...
ja ti poviem tak ze my sme mali v karte spravy z pedopsychiatrie... a tam bolo ze dochadzka do materskej skoly len na pol dna... a lekarka mi to napisala normalne do potvrdenia o zdravotnom stave do skolky.. lebo tam je aj nieco ze ty si povinna skolku informovat o tomto... u nas v skolke ale zasa chceli ze aby bol prihlaseny na celodenny pobyt kvoli prachom ci co.. tak je prihlaseny na celodenny ale chodi tak ako chodi... ale zasa vedia ak by volala socialka co povedat..
ale my teda mame ine diagnozy... ale preco dieta moze chodit do skolky aj ked ma diagnozy .... su predsa aj specialne... a tak... alebo len na cast dna kvoli strave, liekom .. u nas napr. nechcu davat lieky v skolke

ja neviem co by som spravila ale logicky ak ma dieta napisane od psychiatra ze nezvlada dochadzku do skolky tak by tam chodit nemalo... a je zbytocne ho trapit

klauduska
26. okt 2012

@maznacik007 tak s tymto asi suhlasim,ked mate taktuto diagnozu,skolku by navstevovat naozaj nemalo....

My mame tu astmu,atopicky ekzem a oslabenu imunitu. Pri prvaidelnom uzivani liekov to mame kao tak pod kontrolou,takze tu nevidim dovod preco by do tej skolky chodit nemohol,akorat sme s alergologickou akosi nepochopili a ona si mylsela,ze s nim chcem ostat uplne doma a do papierov mi napisala,ze odporuca byt doma a nie v skolke.... 😒 😒 😒