Predĺžená rodičovská po treťom roku dieťaťa

violetka1
26. feb 2012

Prosím velmi pekne o radu v mojej situacii. Som doma s detmi od narodenia prvej dcery, tj. koniec roka 2006 doteraz. Zamestnanecky pomer mi skoncil podla dohody so zamestnavatelom jpresne v den nastupu na MD- kedze som mala pracovny pomer na dobu určitú. MOj zamestnavatel je v BA, pricom ja som zmenila mesto bydliska o 200km. Po dcerke sa mi nadvazujuco narodil syn- v podstate s 3rocnym rozdielom, takze nadalej poberam rodičovsky prispevok nepretrzite. Syn bude mat 24.9.2012 3roky a narok na rodicovsky prispevok mi zanikne. Situacia s pracou je tu v regione velmi zla, nikto nezamestna matku s dvoma malymi detmi, mala som problem vobec umiestnit starsiu dceru do skolky, vezmu mi ju az do povinnej sk. dochadzky od 5r., a MOZNO aj mladsieho syna, kedze mi RD konci. Problem je v tom, ze manzel je neustalen a dvojtyzdnovkach, starí rodicia nemozu pomoct, zijeme skoro z ruky do ust vdaka roznym dlzobam a pod. Mam sice vysoku skolu, ovladam jazyk, VP atd, lenze viem, ze sa nezamestnam!! Preto by som zvolila nejaku schodnejsiu cestu- ostat s mladsim synom na RD aj po 3r. veku dietata do jeho 5tich rokov, prip. aspon do 4roch. Viem o moznosti nahlasit sa niekde (ale neviem ako a kam)- a ostat s nim doma za predpokladu, ze prijem nebude ziadny, ale budem mat uhradene statom aspon odvody, no je aj moznost mat predlzeny rodicovky prispevok. Znama v BA to v tieto mesiace vybavila u pediatricky a psychologicky za malicky uplatok- kavu, cokolady atd..Viete mi niekto poradit, na co vlastne mam narok po skonceni RD v mojom pripade ( kedze zamestnanie uz nemam), ake mam moznosti, co mozem robit, kam sa nahlasit, kedze je viac nez iste, ze ostat evidovana na UP skonci len tak, ze sa budem chodit nahlasovat a pracu aj tak mat nebudem. A neviem ci na nieco z UP vobec narok mam, alebo co po tom pol roku evidencie na UP, ci socialka, alebo...?? Na zivnost nemozem ist, manzel je zivnostnik a nestihame platit jeho odvody a vsetko okolo :(( Prosiiiim..pomozte mi radou, skusenostou! Dakujem

ivanka1980
10. júl 2012

Smiem sa opytat, ake mate diagnozy pri detoch, tie, ktorým Vam schvalili predlzenu RD? Moj syn je od 6 mesiacov sledovany na plucnom aj na alergo, 2x sme boli s nemocnici, od tych 6 mesiacov mu striekam 2x denne spreje nakolko je astmatik, ak vynecha dlhsie davky zacne dychavica a zapaly priedusiek....alergik, atopicky ekzem.....a bola mu na alergo zistena histaminova intolerancia. Bola som na urade prace na posudkovom a spomenula som toto vsetko, tak pani povedala ze mali by mi to schvalit. Povedzte nazory.

lucia2905
10. júl 2012

@mima22 určite sa to dá vybaviť aj teraz, treba skúsiť 🙂

monika74
10. júl 2012

@ivanka1980 aj ja si myslím že by to mali schváliť 😀 my sme mali tiež schválený a mali sme menej diagnoz

ivanka1980
10. júl 2012

dakujem monika74, a aku diagnozu mate vy?

sara07
11. júl 2012

neviete mi povedat ako dlho sa čaká na schválenie predlženej rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov...rd končí 5,8 2012, ak mi ju dovtedy neschvália mám sa niekde hlasit, lebo na soc, mi to uradnička nevedela povedat že čo robit po tom 5.8 ak to do vtedy nestihnú, papiere aj žiadost o predlženie mám podané
dakujem za radu

mima22
11. júl 2012

na schvalenie predlzenej materskej maju 30dni.ja som bola dnes kvoli tomu na upsvar pre tlaciva

sara07
11. júl 2012

@mima22 a na posudenie posudkový lekár..úprimne nemali sa sa mnou chut bavit, aj ked som sa pýtala

mima22
11. júl 2012

@sara07 no ja som zaniesla detskej doktorke tlaciva ona mi to vypise zalozi do toho vsetky papiere za posledny rok a vsetky prepustacie spravy z nemocnice to moze byt aj starsie ako jeden rok
ked to vsetko budem mat zanesiem to naspat na urad a potom budem cakat uz len na to rozhodnutie
ten posudkovy ten je na urade dnes som bola aj za tou pani co tam sedi a spytat sa co vsetko potrebujem

sara07
11. júl 2012

@mima22 to mi nepovedali že by bolo treba aj za posudkovou zbehnut aj som sa teda pýtala či to nemám ešte niekde zaniest..supiš

kalfinka
13. júl 2012

Ahojte baby,
ja som od februára na platenej RD. Schválili mi ju na rok a potom treba stav prehodnotiť znova. Dcérka má 3 a pol roka a prijali mi ju do škôlky ... chcela by som sa spýtať,či náhodou neviete (ked si to teraz vybavujete) na kolko hodín by mohla ísť do škôlky, aby minárok na RD nezanikol. ☹ (v januári 2012 platilo, že na 4 hodinz max) Či sa náhodou niečo nezmenilo medzičasom. 😕
Malá je epileptička (kompenzovaný stav) s oslabenou imunitou a s nábehom na astmu. Ale kolektív by jej podla mňa aspoň na pár hodín prospel. 😖

zoe_a
14. júl 2012

@kalfinka aj mna by to zaujimalo. Tiez mame 3,5 roka a predlzenu rodic. dovolenku o 2 roky. Ak vsak nenastupim do prace od septembra mozem si prist po vypoved ak ju aj tak nedostanem :( Malu do skolky zobrali /je otazne ako dlho tam vydrzi kedze mame oslabenu imunitu a nebudem sa musiet spat vratit na rodic. dovolenku/, len neviem ci budem mat narok na rodicovsky prispevok aj tak.

marsys
14. júl 2012

ja som na predlzenej rodicovskej dovolenke..zo zdrav. dovodov.
tlacivo som si bola pytat u posudkovej na UPSVaR v nasom meste. Tlacivo som zaniesla detskej obvodnej,na druhy den mi ho vypisane vratila. Vypisane tlacivo + prefotene odborne vysetrenia (neurologia,imunologia,endokrinologia) som zaniesla posudkovej lekarke na UPSVaR. cakala som 6tyzdnov...SCHVALENE.
kamoska si davala ziadost ked mal jej maly 3,5r v skolke zacal byt stale chory a vyplatili jej sedem mesiacov spiatocne...zavazilo imunologicke vysetrenie..vraj oslabena imunita..nevhodny do kolektivu.

marsys
14. júl 2012

@zoe_a pokial mas papier,ze si s dietatkom na predlzenej rodicovskej zo zdrav dovodov, musis zamestnavatela pisomne poziadat o predlzenie rodic.dovolenky zo zdrav.dovodov,priloz prefotene rozhodnutie z UPSVaR a zamestnavatel ti MUSI podla zakona predlzit lehotu pracovneho pomeru..
aj ked si na predlzenej rodicovskej,mozes davat dietatko do skolky...a nadalej poberas peniazky...
Ja davam maleho (4,5r) na 4h nakolko o 13tej potrebuje dostat lieky,lebo je na trvalej liecbe..a v skolke mi odmietli podat malemu lieky.Boj s podanim liekov v skolke som zatial nijako nevyhrala..

katecameron
14. júl 2012

schvalene 🙂

zoe_a
14. júl 2012

@marsys jasne, doklad o nepriaznivom zdrav. stave som uz v maji ked mi koncila 3 rocna rod.dovolenka zamestnavatelovi predlozila. Akceptovali ho. Len teraz nastavaju v praci organizacne zmeny a hrozi ze moju prac. poziciu zrusia, pripadne zmenia, cize sa moze stat ze pridem v septembri do prace a rovno dostanem vypoved. Zaujima ma hlavne to ci mozem dat malu do skolky na 8 hod. aj ked ma zdrav. problem a budem moct poberat rod. prispevok nadalej, alebo to musim ohlasit na UPSVaR a zastavia mi ho.A s tymi liekmi bude teda aj u nas problem, kedze ich musime brat kazdych 12 hod a brali sme ich o 8 hod rano a vecer. budeme to musiet nejako upravit, ale tym padom budeme musiet aj cez vikend vstavat skor. ach jaj, to uz je taky problem podat tomu dietatu ten liek v skolke?

marsys
14. júl 2012

@zoe_a ja som pred dvomi rokmi podpisovala na UPSVaR tlacivo,ze budem davat maleho do skolky na max 4h ale nebudem pracovat,pokial budem na predlzenej rodicovskej zo zdrav.dovodov.
V januari 2012 mi pani povedala,ze uz mozem davat maleho do skolky na 8h a ja si zatial mozem najst pracu na dohodu a nadalej budem poberat matersku. Spytala som sa jej,ci ma len tak neskusa....povedala,ze zakon sa zmenil od 1/2012. Nakolko maju v skolke problem s podanim lieku,maly nemoze byt v skolke viac ako 5h... Obehla som viac skolok a vsade som pochodila neuspesne..vraj NESMU!

zoe_a
14. júl 2012

@marsys tak to je naozaj blbe :( Teraz pojdem proti nam ale aky je to zakon ked na jednej strane ti priznaju ze musis byt s dietatom doma a na druhej strane ho mozes dat do skolky a ist do prace?? Vsak ked mame chore deticky mame tych vydavkov dost takze ten prispevok dobre padne. Len sa bojim aby z toho nebol pruser ze robim nieco nacierono. dakujem pekne za cenne rady.

marsys
14. júl 2012

@zoe_a Take mame uzasne zakony...pre istotu by som sa sla kazdopadne informovat na UPSVaR ..aj ja sa tam chystam v auguste co sa zase zmenilo a ako mam riesit problem s podavanim lieku v skolke.. Prajem vela zdravia a stastia...

zoe_a
14. júl 2012

@marsys daj potom info ak sa nieco dozvies skor ako ja. Tiez prajem vela zdravicka. Skoda ze musime riesit taketo problemy, no snad raz aj nam svitne na lepsie casy 🙂

sara07
14. júl 2012

@marsys no môžeš dávat na 8 hod ale platíš si zdravotné odvody, ked dávaš na 4 hod tak neplatíš odvody,
@zoe_a

sara07
14. júl 2012

v podstate ako mne to vysvetlovala moja mudr. predlžená rodičovská zo zdravotných dôvodov je : jednak ak je stav taký, že je nevhodný do kolektívu , čiže sedíte s ním doma alebo ak začne chodiť do kolektívu, je šanca že bude viac chorý ako zdravý a v žiadnej práci nejak dlho neobstojíte ked budete často a dlho na očerke....a tiež nemáte problém byt s chorým dietatom doma byť, v klude bez vyčitiek a blbých pohladov kolegyn obzvlášt 50 tok čo už zabudli aké to bolo ked boli deti malé...však aj za nich musel vtedy niekdo tahať..

zoe_a
14. júl 2012

@sara07 prave preto chcem vyskusat dat dcerku do skolky co to s nou bude robit a ked bude problem vratim sa spat na rodicovsku dovolenku zo zdrav.dovodov, ktoru mame schvalenu zatial na dva roky. len ju nechcem rusit a opatovne ju vybavovat. preto by som potrebovala vediet ci moze byt nejaky ten mesiac dva v sulade rodicovska dovolenka aj praca na normalny uvazok. tie odvody bude platit za mna zamestnavatel aj ja sama v podstate ked budem dostavat vyplatu nie? som z toho jelen :(

sara07
14. júl 2012

@zoe_a no ja by som najskôr išla do tvojej zdravotnej poistovni a až potom na soc, urad,aj tak nástup do prace musíš ohlasit teda na zdravotnej určite ...

mima22
16. júl 2012

co myslitre mozu mi schvalit predlzenu platenu matersku ked som k tomu tlacivu dolozila papiere od detskej doktork,od neurologa,vsetky prepustacie spravy z nemocnice.este aj liecenia co som chodila z malou kde sme cvicili vojtovu metodu.
ma aj imunitu oslabenu ale nikto nas na imunologiu neposlal.
no ziadost som podala uvidime ako dopadneme.
ci nam schvalia alebo nie.
co myslite?

tulipka
20. júl 2012

ahojte zienky, kedze som prave dovybavovala predlzenu rodicovsku dovolenku z dovodu nepriazn.stavu dietatka (respektive poberanie RP z tohto dovodu), rada vam vsetkym pomozem. Stalo ma to par behaciek a tukania si pracovnicok na celo ze ci som nechapava, ale kedze som dostala v kazdom urade inu odpoved, neviem kto bol ten sisi🙂
Kazdopadne som sa k odpovediam konecne dopracovala a tu su:
ak ste na predlz.RD z dovodu nepriazn.zdrav.stavu dietata, tak mozete:
1)byt s dietatkom doma (cize nepracujete) a dieta vtedy moze ist do skolky na 4hodiny ak chcete mat ZP platene statom, alebo na 8 hodin - ale to si uz platite zdravotne sama.
2)pracovat na dohodu alebo brigadne (cize NIE na klasicku pracovnu zmluvu s odvodmi do poistovni) a vtedz opat dieta moze len na 4 hod do skolky ak chcete aby stat platil za vas zdravotne p.
3)mozete pracovat na riadny pracovny pomer (na pracovnu zmluvu s odvodmi, t.j.aj na ciastocny uvazok ale na zmluvu) a vtedy moze dieta aj na 8hodin do skolky, lebo vlastne odvody su robene zamestnavatelom. Vtedy zdravotnu poistovnu nezaujima ci je dieta v skolke na 4 h alebo na 8h.
Co sa tyka odvodov socialnej poistovne - do dochodkoveho, tam je to jedno, dieta moze byt i cely den v skolke.
Ak sa ale zamestnate na riadny pracovny pomer (na zmluvu), treba sa odhlasit v socialnej poistovni ako osoba starajuca sa o dieta...lebo vam vznika zamestnanecky pomer a odvody do socialky plati zamestnavatel.
no to je hadam vsetko, dufam ze som pomohla, su to info tyzden stare🙂

marsys
22. júl 2012

@tulipka taktiez som sa bola pytat na UPSVaR ,tam ma informovali,ze aj ked som ma predlzenej materskej zo zdrav.dovodov do 6r mozem davat moje dieta od 1/2012 do skolky na 8h. ...a zamestnat sa na dohodu.
v Socialnej poistovni mi pani povedala,ze odvody za mna stale plati stat do dovrsenia tych 6r. mojho dietata...alebo kym nenastupim do zamestnania,ked som stale evidovana ako zamestnanec.. Tak neviem ci zijeme v inom state,alebo v kazdom kraji platia ine zakony...

sara07
22. júl 2012

@marsys prečítaj si ešte raz čo pisala tulipka....pani na sociálnej neriešila zdravotné odvody , teda odvody ktoré idú do zdravotnej poistovni - dôvera , union a pod,, niekde som aj čitala že sa na zdravotnej poistovni podpisuje že dieta bude len na 4 hod v škôlke............ako je to celé zamotané a hovädina.....pani zo soc riešila len svoje soc. veci, soc. za teba platí všetko ..ked mi to schvália napíšem čo ako v zdravotnej

marsys
22. júl 2012

@sara07 JA som si to dobre precitala ,preto som na to aj reagovala! JA som si tym uz presla a VIEM, co mi bolo povedane...
PRETO som reagovala a pytam sa,ci rovnaky zakon plati všade...

peteva85
22. júl 2012

@zuzulienka28 Toto iste som zistila aj ja- aj to len cirou nahodou ze SP ma nema evidovanu ako matku- pritom davky som riadne dostavala- a ja pozeram na pani ze cooo?? A pytala som sa ze aky to ma dosah- taky ze neberu sa mi 3r MD ku dochodku..
Ty si to riesila nejako ci nie? Ja mam v plane pisat do BA na centrum SP ze ako je to mozne..

marsys
22. júl 2012

doporucujem precitat si:
http://www.praca-na-materskej.sk/index.php/podm...

http://www.praca-na-materskej.sk/index.php/podm...

Odvody.
Čo sa týka platenia odvodov popri predĺženej rodičovskej dovolenke, podmienky sú rovnaké ako podmienky platenia odvodov popri rodičovskom príspevku do troch rokov.V zdravotnej poisťovni ostávate evidovaní ako poistenec štátu až do ukončenia poberania rodičovského príspevku.Ako poistenec štátu sa odhlásite až keď ukončíte poberanie príspevku.

Škôlka.
Jedinou podmienkou rodičovského príspevku je riadna starostlivosť o dieťa, ktorá podľa zákona o rodičovskom príspevku je “starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa.To znamená, že dieťa môže navštevovať aj jasle či materskú školu, a to nie len súkromné zariadenie, ale napríklad aj obecnú materskú školu.
Nárok na rodičovský príspevok má rodič dieťaťa do troch rokov alebo rodič dieťaťa do šiestich rokov, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.