Predĺžená rodičovská po treťom roku dieťaťa

violetka1
26. feb 2012

Prosím velmi pekne o radu v mojej situacii. Som doma s detmi od narodenia prvej dcery, tj. koniec roka 2006 doteraz. Zamestnanecky pomer mi skoncil podla dohody so zamestnavatelom jpresne v den nastupu na MD- kedze som mala pracovny pomer na dobu určitú. MOj zamestnavatel je v BA, pricom ja som zmenila mesto bydliska o 200km. Po dcerke sa mi nadvazujuco narodil syn- v podstate s 3rocnym rozdielom, takze nadalej poberam rodičovsky prispevok nepretrzite. Syn bude mat 24.9.2012 3roky a narok na rodicovsky prispevok mi zanikne. Situacia s pracou je tu v regione velmi zla, nikto nezamestna matku s dvoma malymi detmi, mala som problem vobec umiestnit starsiu dceru do skolky, vezmu mi ju az do povinnej sk. dochadzky od 5r., a MOZNO aj mladsieho syna, kedze mi RD konci. Problem je v tom, ze manzel je neustalen a dvojtyzdnovkach, starí rodicia nemozu pomoct, zijeme skoro z ruky do ust vdaka roznym dlzobam a pod. Mam sice vysoku skolu, ovladam jazyk, VP atd, lenze viem, ze sa nezamestnam!! Preto by som zvolila nejaku schodnejsiu cestu- ostat s mladsim synom na RD aj po 3r. veku dietata do jeho 5tich rokov, prip. aspon do 4roch. Viem o moznosti nahlasit sa niekde (ale neviem ako a kam)- a ostat s nim doma za predpokladu, ze prijem nebude ziadny, ale budem mat uhradene statom aspon odvody, no je aj moznost mat predlzeny rodicovky prispevok. Znama v BA to v tieto mesiace vybavila u pediatricky a psychologicky za malicky uplatok- kavu, cokolady atd..Viete mi niekto poradit, na co vlastne mam narok po skonceni RD v mojom pripade ( kedze zamestnanie uz nemam), ake mam moznosti, co mozem robit, kam sa nahlasit, kedze je viac nez iste, ze ostat evidovana na UP skonci len tak, ze sa budem chodit nahlasovat a pracu aj tak mat nebudem. A neviem ci na nieco z UP vobec narok mam, alebo co po tom pol roku evidencie na UP, ci socialka, alebo...?? Na zivnost nemozem ist, manzel je zivnostnik a nestihame platit jeho odvody a vsetko okolo :(( Prosiiiim..pomozte mi radou, skusenostou! Dakujem

tulipka
22. júl 2012

@marsys ahoj marsys, tak ja uz potom neviem, ale to co pises, nevylucuje to, co pisem ja, iba sme sa asi nepochopili 🙂 mne bolo povedane ze ano, dietatko pri dlhodobo nepriazn.stave moze navstevovat skolku aj na 8hodin a ty mozes(nemusis) pracovat ci uz na dohodu alebo riadny PP, vsetko je na tebe a je to OK. Splnas podmienku poberania rodicovskeho prispevku! to jest, suhlasim s tebou a inymi slovami povedane aj ked bude chodit na 8h a ty pracovat, vsetko je ok, a prispevok ti chodit bude. Treba rozlisovat medzi Rodicovsky prispevok - ktory vyplaca UPSVarR, a medzi zdravotnou poistovnou - ktora robi zdravotne odvody a medzi Socialnou poistovnou - ktora ti odvedie dochodkove. Cize co sa tyka UPSVaR tam je vsetko ok. Co sa tyka Socialnej poistovne, tam je tiez vsetko ok, lebo ci je dieta v skolke pol dna ci cely je im to jedno a zaplatia ti to. A presne ako hovoris az do 6 rokov veku, alebo do doby kym sa zamestnas na riadny pracovny pomer - a to preto, lebo odvtedy ti plati socialne odvody(a ine) zamestnavatel. A este samozrejme plati ze ak by si skoncila tento riadny pracovny pomer a dieta by este nemalo 6 rokov, tak sa opat mozes prihlasit ako osoba riadne sa starajuca o dieta....a opat plati dochodkove stat.
PROBLEM je ale v zdravotnej poistovni - ta ma podmienku, ze ak chces byt poistencom statu, musi dieta navstevovat skolku len 4 hodiny. Ak chces aby chodila na cely den, ok moze, ale platis uz sama zdravotne, co je cca 47Eur/mesiac. Ak ale pracujes na riadny pracovny pomer, zdravotne odvody (a ine) ti plati zamestnavatel( a aj ta do zdravotnej nahlasuje), a vtedy zdravotnu poistovnu samozrejme nezaujima ci je dieta na 4h alebo na 8h v skolke, lebo to stat neplati! Tak taketo info som dostala ja, lepsie to uz napisat neviem, a nebijem sa ze je to pravda, ale mne tak povedali pred tyzdnom v BA 😒
a este k tomu zdravotnemu, tak tam je tiez pravda co pises, ze ty si zdravotne poistena az do konca poberania rodicovskeho prispevku, ale su tam urcite vymedzenia.

zuzulienka28
23. júl 2012

@peteva85 ono ked som to zistila v SP, tak som bola cca. mesiac pred skoncenim poberania 2.piliera od SP este na moje prve dieta. Ked som sa pytala, ze co mam robit, tak si len okopirovali moju kopiu toho papiera, ktory im chybal a este chceli kopiu rodneho listu druheho dietata a ze by to potom nemal byt problem. Peniaze do 2.piliera mi chodia nadalej, takze je to v poriadku, aspon si myslim.

Neviem ako je to s rokmi stravenymi na materskej, teda ci sa beru do dochodku alebo nie. To sa budes musiet spytat na vyssich miestach.

Ale urcite to nenechaj len tak a stoj si za svojim. Ked si raz papiere odovzdala, tak nech chybu napravia oni. Inak najlepsie je vzdy ked odovzdavas na hocijaky urad nejake tlaciva, tak si sprav kopiu, lebo clovek nikdy nevie.

Zelam vela stastia a hlavne pevne nervy 🙂 😉

pink_lady
24. júl 2012

ahojte, chcem sa spytat tych co su na predlzenej RD zo zdrav.dovodov, ci to MUSIM podat pred dovrsenim 3 rokov alebo mozem aj po? Lebo teraz ma tam dr dovolenku potom zas druhy dr a ked budem mat v richtigu vsetky papiere bude cca polka augusta a maly ma 19.8. tri roky. A napr. mi chodime k neurologovi, psychologovi, rehabilitujeme stale, ideme na liecenie, alergologovi, spec. pedagogovi, atd - treba mat od kazdeho vyjadrenie ze "neodporuca pobyt v skolke" alebo im stacia nalezy z poslednych kontrol /su stare cca mesiac-dva/. Dikes za odpovede 😉 Ja by som mohla podporu cerpat este pol roka a celkom slusnu ale nechcem zas vyzniet, ze spekulujem aby mi to potom neotrieskali o hlavu 😀

tulipka
24. júl 2012

@pink_lady ahoj, podla mna je idealne ak sa to stiha do tych 3 rokov aby si tam potom nemusela riesit "medziobdobie" kym ti dojde posudok. (v tomto pripade odporucam cca 6 tyzdnov vopred podat ziadost) ale rozhodne to neznemena musis. Tak konkretne ja som podavala ziadost az ked mala dcerka 3 a 3/4roka. A bola som aj na urade prace predtym, dostavala som pol roka podporu, potom som si konecne nasla pracu a pocas tejto prace som si podavala ziadost. Takze nie je ani problem to ze v case podania pracujes. Teraz uz mam posudok v rukach a uz nepracujem, ale je to samozrejme mozne...a myslim ze nikto nepozeral ci nejako spekulujem alebo co...a vlastne ma to ani netrapi...skusala som sa proste normalne zamestnat a aj som sa neskor zamestnala, ale zial pri nej je to dost nemozne kedze absencie boli v praci zrejme...a navyse sa mi zda ze podporu v nezamestnanosti vyplaca socialna poistovna a rodicovsky prispevok zas UPSVaR...a nemusis mat na kazdom papieri vetu ze sa neodporuca kolektiv, stacia tam tie papiere prilozit, ale tak aspon na jednom by to bolo prospesne🙂

pink_lady
24. júl 2012

@tulipka dakujem moc za info. 🙂 No ja by som najradsej isla do roboty, ale ked treba sa malemu venovat stale - cvicit, rehabilitacie atd tak musim ostat doma, dalsia vec je ze ked maval doteraz, ked nebol este v kolektive xy krat obstrukcne bronchitidy a asi 20 x za tie 3 roky ATB tak predpokladam ze ked pride do kolektivu bude to "fasa". 😔 Aj ked moznosi uz svoje odbil a uz bude len a len zdravy 😅 - snivajte s nami 😀 😎 No ja sa pohravam s myslienkou ist na tu podporu na toho pol roka, /pp mi skoncil pocas RD - doba urcita/ ale ja som strasny stresmen - no toto ma fakt nenapadlo ze jedno vyplaca jedno druhe druhy. Tak by im to mohlo byt jedno 🙂

maznacik007
24. júl 2012

@pink_lady a ty si si platila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti? lebo ak ti skoncil pp pocas RD tak ti narok na podporu nemusi vzniknut a mozes ist hned na predlzenu ja co viem je dobre tak mesiac predtym podat ziadost lebo im to trva 30 dni.. resp. podla toho ako zasada posudkar...

ja tiez to chcem urobit ako tulipka ze najprv rozviazat pp ked mi skonci RD v decembri .. este mam plno dovolenky a potom pol roka podpora a potom predlzim RD tak mam zatial plan... a uvidime aka bude realita... 😅

mima22
24. júl 2012

chcem sa vas spytat take co vam predlzili platenu matersku zo zdravotnych dovodov a co davate deti do skolky na tie styri hodiny
v skolke to treba nahlasit vsak ak mi to schvalia?
nerobila vam riaditelka problemy z tym ze by vam dieta nechcela zobrat ked ste na predlzenej?

ja dufam ze ak mi to schvalia ze bude moct mala chodit do skolky zas chcem aby bola v tom kolektive.moja mala uz chodi rok do skolky normalne na cely den,ja som si ziadost podala este len minuly tyzden

pink_lady
25. júl 2012

@maznacik007 ak sa zaregistrujem na UP do 30.9. tak mi to vyjde na pol roka, keby neskor tak na 4 mesiace , toto som si uz overovala. 😎 PP mi skoncil len minuly rok v oktobri, teda splnam podmienku poistenia 2 roky za posledne 3 roky.

no ja to uz mesiac dopredu nemam sancu podat, kedze maly bude mat 3r 19.8.. Tam dr dovolenka, tam dalsi dr dovolenka. A ved v septembri este dostanem rodicak za august - ten sa vyplaca spatne a do oktobrovych davok stihne sa vybavit dufam bud podpora alebo ten RD

@mima22 no mne teraz jedna dr v BA povedala ze uz moze byt dieta aj cely den v skolke...a ze nech nic nehovorim ak mi to schvalia 🤐 tak ja neviem ci treba

tulipka
25. júl 2012

@pink_lady nestresuj a urob ako ti to vyhovuje, pozri ak mas na to od statu narok, preco to nevyuzit (ved pre obe davky predsa musis splnat nejake podmienky, takze ja tam nevidim zneuzitie). Navyse len blazon by zavidel ze mame chorlave deti alebo ze sme bez prace, no nie???mna to teda fakt netrapi co si myslia druhi alebo tie uradnicky tam...
a nechcem teda pritahovat zle, ale je vysoko pravdepodobne ze dieta bude v kolektive chorlave ak malo i doteraz dost problemov a nevyhli ste sa antibiotikam...kazdopadne drzim palceky, postupne sa to bude zlepsovat 🙂 ja verim ze uz buduci rok o tu predlzenu nebudem musiet ziadat znova (predlzili mi na rok) a ze uz bude stav omnoho lepsi...

a
@mima22 ja teda neviem ci je to nejako nariadene odovzdat skolke info o predlzeni rodicovskej dovolenky, ale ja som zatial tak neurobila. bude chodit na 4 hod v novom skolskom roku(tak som sa rozhodla) a basta...
a ak chces, pozri si moj prispevok vyssie ohladom tych moznosti (praca, pobyt v skolke) pocas predlz.rod.zo zdrav.dovodov
pa

mima22
25. júl 2012

@pink_lady aha a tak co urobis nenahlasis to?mne to este neschvalili ja som to este len podala pred tyzdnom urcite chcem aby chodila do skolkky aspon na tie styr hodiny doma ju isto nenecham,nech je medzi detmi
vy mate aky nato nazor?aj vy davate do skolky vsak ked vam predlzia alebo ak mate uz predlzenu

pink_lady
25. júl 2012

@mima22 dieta v kazdom pripade potrebuje skolku, kolektiv, to mu prospeje, jednak bud sa ta imunita da do poriadku trosku a jednak vzhladom na psychomotoricky vyvoj. Urcite aspon na 4 h treba podla mna dat. Ja sa len toho bojim, ze este ked som nevedela ako to cele dopadne, som ho nahlasila na 8h a teraz ho necham len na 4h. A posudkova ti uz nieco povedala? ci schvali ci nie? Daj potom vediet ci vam to schvalili, pozeram ze si z BN 🙂 nejako to uhram dufam s kolke, vyhovorim sa ze maly ide na liecenie tak ze zatzila na 4h nech si moc nezvyka a potom uz dako to prejde do normalu...Ono ak by ta odmietli alebo co vraj sa mozno stazovat na mestkom urade, pretoze je to statna skolka a peniaze sa platia mestu...ale to neviem ci je pravda..
@tulipka dakujem este raz 😵 asi zvolim financne vyhodnejsiu moznost momentalne - to j. podpora...😀 ked uz mam dieta ake mam ☹ 😔 nech mi to aspon takto vykompenzuju...aj ked urcite by som radsej menila za zdrave dieta ..

mima22
25. júl 2012

@pink_lady nie posudkova mi nic nepovedala,ano som banoviec iba povedala ze do 30dni to pride

pink_lady
25. júl 2012

@mima22 tak drzim vsetky palce 😉 ja len preto sa pytam ze viem ze v TN kraji robia s tym halo ako keby davali tie peniaze z vlastneho vrecka 😝 preto sa tiez trocha bojim co a ako

mima22
25. júl 2012

@pink_lady no sak aj ja uvidim ci mi to schvalia ale skor si myslim ze nie ako ano
ja som tam prilozila papiere vsetky od detskej doktorky,potom od detskeho neurologa,vsetky prepustacie spravy z nemocnice a z liecenia co sme chodili pri bratislavu.a etse z bratislavy z orl z kramarov
na imunologiu sme este len prvy krat objednany.

maznacik007
25. júl 2012

@pink_lady ja som napisala ze nemusi vzniknut .. lebo si nedala terminy ukoncenia pp jasne ze by si bola blazon keby si nevyuzila moznost podpory.... to si vybav ako prve.... ja mam maleho v skolke prihlaseneho na cely den ale chodim pre neho na obed ak tam teda je... lebo u nas je to tak ze je mi vela chory alebo ma zle obdobie a nejde...

my sme teraz podavali na liecenie.... mam z toho stres ze ako to zvladneme tam ale hadam ano... aj ked ja planujem ist na to liecenie asi az na jar...

mima22
25. júl 2012

@maznacik007 ahoj
mas aj v skolke nahlasene ze si na predlzenej ci nie?
ja som si to este len podala ale zistujem si ze ak mi to schvalia ci to mam nahlasit v skolke alebo ako to mam urobit
poradte mi?

riaditelku mame v skolke dobru tak dufam ze mi nebude robit problemy ked jej poviem ze mam predlzenu lebo do skolky chcem malu urcite davat.je na mna dost naviazana a keby ma byt len doma tak by to bolo este horsie
ona uz jeden skolsky rok do skolky chodi teraz pojde druhy rok od septembra

maznacik007
25. júl 2012

@mima22 ja som este stale na riadnej RD... az do decembra potom chcem vycerpat podporu a potom pojdem na predlzenu RD teraz robim aj popri RD ale u ineho zamestnavatela na dohodu v skolke som nic nenahlasovala... ako nevidim dovod... u nas aj tak v skolke vedia o maleho diagnozach ja som niesla potvrdenia o alergiach a aj o inom aby vedeli ... my mame poruchy imunity a je stale na imunoliecbe ale aj tak proste chyta choroby ja robim z domu a len obcas chodim mimo dom robit...

ako ale nejako specialne by som to nehlasila ze som na predlzenej aj ked v tej skolke no neviem sak vidia ze dieta ma problemy zdravotne u nas neni problem napr. v pohode vynechaju mlieko a tak nedavaju mu, ak je problem zavolaju mi a tak
ked mas malu prijatu uz do skolky tak ti ju nemozu vylucit max. ta mozu ziadat aby si cez prazdniny ked je len jedna trieda tak aby si si ju nechala doma... co mne prijde v pohode

habibi78
25. júl 2012

@mima22 ja som na predlzenej RD zo zdr.dovodov a mala nastupila v septembri na 4 hodiny do skolky, ked je prave zdrava.... nenahlasovala som nic, nie si povinna to urobit...

mima22
7. aug 2012

@habibi78 aha no sak ano,len mne mala uz rok do skolky chodi na cely den a co preco jej poviem ze chcem aby chodila len na styri hodiny alebo ju tam potom mozem nechat aj cely den?
tebe to za kolko prislo to rozhodnutie?
vacsinou co citam tak baby pisu ze aj 6tyzdnov,ja som to podala pred troma tyzdnami tak by som bola rada keby mi to do tych 30dni pride.
ci schvalia no to som zvedava,

sara07
7. aug 2012

@mima22 no my máme 30 dnovu lehotu zajtra a teda skúsim tam osobne nabehnúť...ved je to špinavosť my musíme stihnut všetky termíny atd inak smola a oni nemusia !!!! bola som tam po dvoch týždnoch od podania tak ma hned zrušila že majú na to 30 dní ..supiš 😠

mima22
7. aug 2012

@sara07 potom napis ako si pochodila na urade
co mate vy ked si si to podala ak mozem vediet?

sara07
8. aug 2012

@mima22 nijak..ešte to nemajú..dokonca sa to ešte nevrátilo ani od posudkového lekára...ked som chcela vediet meno že za ním zbehnem tak to nevie.....dnes je 30 den od podania ................a je to moja vina že som si nedala v predstihu !!!!!!!! žiadosť lebo teraz budem musieť v piatok íst na úrad práce sa zaevidovat aby platil aspon zdravotné štát...............mimochodom škôlky sú plné nezoberu mi ho na 3 hod kým si niečo vybavím,,takže úrad práce budem absolvovať s malým, hlavná vec že sa nemám zdržovat s ním v nákupnom centre podla mudr,,,,ale na úradoch ano.............idem tam ešte v piatok ale neverím že sa niečo pohne

takže baby ak vás niekdo odpálkuje že čo blbnete dva a pol mesiaca pred ukončením 3 roka dietata a žiadate o predlženú rodičovskú tak sa nedajte a začnite ..oni to majú v paži nejakú 30 dnovu lehotu, lebo sa všade šetrí ich je málo, posudkových je málo a oni to nestíhajú lebo majú toho vela...30 dnová lehota je len pre nás blbcov ked to my nestihneme tak bud nám nepriznajú alebo máme smolu..oni v pohode

rene82
9. aug 2012

ahojte. moja malá mala 20.7.2009 3 rôčky. keďže som nestihla predom vybaviť papiere na platený rodičák (doktori mali dovolenku a tak), tak som zatiaľ na neplatenej, nahlásená v zdravotnej poisťovni a v sociálke ide naďalej odvod do dôchodku či čo to - ako poistenec štátu. papiere na platený som už odovzdala, tak uvidíme, či schvália alebo nie. mne tam pani povedala, že to môžu schváliť aj len na pol roka, nie hneď na rok - ak to teda vôbec schvália.

nevedel by mi dakto poradiť, že ak neschvália, či nie je lepšie nahlásiť sa radšej na úrad práce ako nezamestnaná, či odtiaľ nie je dáky nárok na dávky? Ja som pracovala do decembra 2008, hneď na začiatku tehu som išla na rizikové. po pn-ke nástup ma materskú, potom nástup na rodičák, teraz ten neplatený. počas materskej mi ale skončil pomer na dobu určitú, takže vlastne som nezamestnaná. počas materskej (alebo už rodičovskej, to teraz presne neviem) som si dala vyplatiť z úradu práce zostatok nároku na dávku v nezamestnanosti. lebo som počula, že po 3 rokoch nárok zaniká.
švagrinina známa totiž povedala, že malý jej ide do škôlky až v septembri (má 3,5 roka) a po skončení rd sa dala na úrad práce a dostáva aj peniaze na pol roka. tak neviem, či to má nárok každý, či len ten, kto pracoval, či aj ja, resp. ja už nie, keď som si to dala vyplatiť (ten nárok som mala asi tak na necelé 2 mesiace)

rene82
9. aug 2012

ešte dodám, že si asi tak od roku 2011 platím dnp z maxima, teraz v januári som ukončila a ďalším dňom som sa znovu prihlásila, nech mi plynie ďalších 270 dní. toto nové platím rovnakú sumu, ako rok predtým, maximum sa trošku zvýšilo, ale nechala som to minuloročné

mima595
9. aug 2012

@tulipka
@pink_lady - len pre info...neda sa naraz poberat aj rodicak aj podpora...je to uvedene priamo v zoadosti o podporu, kde sa dava prehlasenie, že nic nepoberas PN? rodicak ani OCR
vychodiskom je, na cas podpory prepisat rodicak na manzela

pink_lady
9. aug 2012

@mima595 ale ja to tak ani neplanujem urobit 😉 rodicak mi skonci, pojdem na UP a ked budem mat v poriadku vsetky papiere od dr a schvalia mi rpedlzeny rodicak, odhlasim sa z UP a budem na rodicaku ... 😝

tulipka
9. aug 2012

@mima595 ahoj mima, my sme to ani nemysleli ze subezne, to sa samozrejme neda. mna po skonceni RD vyhodili z povodnej prace, tak som sa zahlasila na UP a az neskor - ked uz som bola dokonca znova zamestnana - som si podala ziadost o predlzenie rodicovskej...
@pink_lady
alebo ako pise pink-lady, len tu neviem ci by nemala dat na ziadosti o predlzenie RD datum s tou cca 30 dnovou lehotou naviac(nenapise aktualny datum alebo spatny ale naopak napise o ten mesiac viac), aby jej vlastne ked to bude mat schvalene neprisli dve davky ako spominas - rodicak aj podpora. Lebo mne po schvaleni vyplatili spätne 2 mesiace RP (co mi poradila pani na UPSVaR ze si tam mozem dat spatny datum ale len do casu kde som nic nepoberala). U mna to tym padom bolo v pohode, lebo som si tam dala taky datum ked som ozaj nic nepoberala (okrem prace na ciastocny uvazok, co nie je problem)...ale u pink-lady by to mohol byt problem kedze chce "pockat" na vyjadrenie a az potom sa odhlasit z UP....
no neviem ci som to nenapisala jak madar a chapete co chcem povedat
😉

pink_lady
9. aug 2012

@tulipka akych 30 dni kde napisat co myslis? mna uz z toho hlava boli, ci si mam ist vybavit RD predlzenu hned teraz alebo najprv poberat polroka tu podboru....lebo cca tzyzden dozadu som stretla jednu babu co mi tvrdila ze jej zamietli predlzeny rd preto lebo si podala az po tom, co jej skoncila riadna RD 😕 ☹ co sa mi zda cudne ale u tych posudkovych clovek nikdy nevie co im preskoci... 😕 ☹

kaciatko1909
9. aug 2012

ahoj chcem sa spytat ked ma syn diagnostikovanu astmu a je vedeny ako alergik mam narok na predlzenu matersku?

tulipka
9. aug 2012

@pink_lady tak to netusim preco jej to zrusili z tohto dovodu, to je pekna hovadina...ja som si to podavala ked mala dcerka 3aj tristvrte roka a dokonca som aj pracovala na ciastocny uvazok a nik ani slovo proti tomu. Rozhodne o to mozes poziadat aj neskor, do tych 6 tich rokov je predsa narok a je jedno ci si to podas hned, alebo v 4 rokoch ci 5tich. Ved tie zdravotne problemy nemusi mat ako 3rocna, ale prave naopak, sa to v skolke zhorsi alebo co ja viem co sa dietatu statne (alergie, astma, nebodaj nieco horsie a zakernejsie a zrazu bum - uz nemas narok ved uz nie je tesne po RD? - ved to je blbost! V tomto by som sa nebala a urcite by som sa ohradila a odvolala!
co sa tyka ale teba - ma to napadlo teraz ako pisala mima - ze aby nebol problem s tou duplicitou v poberani davok chapes - ze ty vlastne budes poberat podporu a zaroven si v nejaky den poziadas o predlzenie RD a uvedies tam aktualny datum. Potom bude prebiehat schvalovanie na ktore maju 30 dni ale vacsinou je to 6 tyzdnov! (sak naco by uradnici dodrziavali terminy!!!) NO a tu je ten problem ze ked ti uz konecne dojde to rozhodnutie - ze teda ano, mas narok na RP - tak ti ho vlastne spatne vyplatia za predchadzajuci mesiac, resp.od toho datumu co si tam ty uvedies na ziadosti ...LENZE ty v tom case zoberies aj tu podporu, takze tu sa to prekryva. Jedine riesenie je teda bud pockat do obdobia ked uz davku nebudes poberat - t.j.6 mesiacov - a potom poziadas o predlzenie rodicovskej presne od datumu kedy uz ju poberat nebudes, alebo moznost 2. ze si napises v tej ziadosti o predlzenie rodicovskej datum o cca tych 6 tyzdnov naviac, tj. ze nebudes ziadat hned ale az neskor, aby si sa odhlasila vcas z UP(po prideni rozhodnutia) a nemala tie davky subezne. Ale neviem ci sa to vobec tak da urobit ze nenapisat aktualny datum - to sa radsej porad na UPSVaR. Ale kazdopadne ak budes mat podporu vyssiu ako RP, tak sa to neoplati, radsej pockaj tych pol roka...pripadne ak vies ze ti to na 99%schvalia tak sa prihlas na UP, poberaj podporu, potom si od vhodneho datumu (ked budes mat vsetky papiere pripravene) poziadaj o predlzenie RP a zaroven sa k tomuto datumu odhlas z UP a do casu kym pride rozhodnutie sa mozes prihlasit na zdravotke ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov veku (cize predlzena neplatena rodicovska) a tak mas vyriesene povinne odvody(ZP) a zaroven nebudes nevznikne riziko poberania 2 davok naraz. No a keby ti to nahodou neschvalili, tak sa opat prihlasis na UP a doberies tu davku - podporu na ktoru mas narok. (to si este over na UP ale myslim ze je to tak ze ti ten polrok musia vyplatit ak sa znova zaevidujes)
Uf, je to magorina, ani ja stale neviem ci robim vsetko ok, kto sa v tom ma vyznat 😎 😠