Predĺžená rodičovská po treťom roku dieťaťa
Prosím velmi pekne o radu v mojej situacii. Som doma s detmi od narodenia prvej dcery, tj. koniec roka 2006 doteraz. Zamestnanecky pomer mi skoncil podla dohody so zamestnavatelom jpresne v den nastupu na MD- kedze som mala pracovny pomer na dobu určitú. MOj zamestnavatel je v BA, pricom ja som zmenila mesto bydliska o 200km. Po dcerke sa mi nadvazujuco narodil syn- v podstate s 3rocnym rozdielom, takze nadalej poberam rodičovsky prispevok nepretrzite. Syn bude mat 24.9.2012 3roky a narok na rodicovsky prispevok mi zanikne. Situacia s pracou je tu v regione velmi zla, nikto nezamestna matku s dvoma malymi detmi, mala som problem vobec umiestnit starsiu dceru do skolky, vezmu mi ju az do povinnej sk. dochadzky od 5r., a MOZNO aj mladsieho syna, kedze mi RD konci. Problem je v tom, ze manzel je neustalen a dvojtyzdnovkach, starí rodicia nemozu pomoct, zijeme skoro z ruky do ust vdaka roznym dlzobam a pod. Mam sice vysoku skolu, ovladam jazyk, VP atd, lenze viem, ze sa nezamestnam!! Preto by som zvolila nejaku schodnejsiu cestu- ostat s mladsim synom na RD aj po 3r. veku dietata do jeho 5tich rokov, prip. aspon do 4roch. Viem o moznosti nahlasit sa niekde (ale neviem ako a kam)- a ostat s nim doma za predpokladu, ze prijem nebude ziadny, ale budem mat uhradene statom aspon odvody, no je aj moznost mat predlzeny rodicovky prispevok. Znama v BA to v tieto mesiace vybavila u pediatricky a psychologicky za malicky uplatok- kavu, cokolady atd..Viete mi niekto poradit, na co vlastne mam narok po skonceni RD v mojom pripade ( kedze zamestnanie uz nemam), ake mam moznosti, co mozem robit, kam sa nahlasit, kedze je viac nez iste, ze ostat evidovana na UP skonci len tak, ze sa budem chodit nahlasovat a pracu aj tak mat nebudem. A neviem ci na nieco z UP vobec narok mam, alebo co po tom pol roku evidencie na UP, ci socialka, alebo...?? Na zivnost nemozem ist, manzel je zivnostnik a nestihame platit jeho odvody a vsetko okolo :(( Prosiiiim..pomozte mi radou, skusenostou! Dakujem
Stručné zhrnutie
- Rodič môže zostať doma v predĺženej rodičovskej dovolenke do dovŕšenia 6 rokov dieťaťa; platené predĺženie z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa sa žiada na ÚPSVaR a rozhoduje sa na základe lekárskych správ a posudku posudkovej lekárky.
- Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa majú odlišné pravidlá: Sociálna poisťovňa môže platiť dôchodkové odvody rodiča, zdravotná poisťovňa štátne zdravotné poistenie platí len ak dieťa v MŠ navštevuje maximálne 4 hodiny denne; pri 8 hodinách rodič zvyčajne platí zdravotné poistenie sám (~47–48 EUR/mesiac podľa diskusie).
- Postup pri žiadosti o platené predĺženie zahŕňa získanie formulárov na ÚPSVaR, doloženie pediatrických a špecialistických správ (neurológia, imunológia, atď.), posudok posudkovej lekárky a očakávanú lehotu na rozhodnutie ~30 pracovných dní až približne 6 týždňov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako požiadať o platené predĺženie rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov?
A: Podanie žiadosti na ÚPSVaR s vyplneným tlačivom, priloženými odbornými správami od pediatra a špecialistov (neurológia, imunológia, ORL a pod.) a kompletnou kartotékou dieťaťa; posudková lekárka preverí dokumenty a ÚPSVaR rozhoduje do zákonnej lehoty 30 pracovných dní, v praxi užívatelia uvádzali čakanie aj ~6 týždňov.
Q: Kto platí odvody počas predĺženej rodičovskej dovolenky?
A: Sociálna poisťovňa môže platiť dôchodkové odvody rodiča, zdravotná poisťovňa platí zdravotné poistenie štátu len ak dieťa v MŠ navštevuje max. 4 hodiny denne; ak dieťa chodí do MŠ 8 hodín, rodič si podľa diskusie musí platiť zdravotné poistenie sám (uvádzaná suma ~47–48 EUR/mesiac).
Q: Môžem počas predĺženého rodičovského zostať v zamestnaní alebo brigádovať?
A: Ak je predĺženie platené ÚPSVaR-om (zo zdravotných dôvodov), rodič môže podľa diskusie pracovať aj na plný úväzok a dieťa môže byť v MŠ 8 hodín; pri neplatenej predĺženej RD, ak chce rodič, aby štát platil zdravotné odvody, nesmie pracovať a dieťa môže byť v MŠ max. 4 hodiny; práce na dohodu sú v diskusii označené ako možné riešenie, pričom právne dôsledky na odvody sa líšia.
Q: Ako dlho trvá rozhodnutie o predĺžení rodičovskej dovolenky a čo robiť, ak mešká?
A: Legálna lehota pre rozhodnutie je 30 pracovných dní, viacero rodičov v diskusii však hlásilo čakacie doby ~6 týždňov alebo dlhšie; odporúča sa podať žiadosť s predstihom a v prípade meškania kontaktovať ÚPSVaR alebo priamo posudkovú lekárku.
Q: Môže dieťa chodiť do materskej školy 8 hodín počas predĺženej rodičovskej dovolenky?
A: Áno, dieťa môže byť v MŠ 8 hodín ak je predĺženie priznané z dôvodu zdravotného stavu a rodič poberá platený príspevok od ÚPSVaR; ak chce rodič, aby štát hradil zdravotné poistenie rodiča pri neplatenej predĺženej RD, zdravotná poisťovňa podľa diskusie akceptuje len dochádzku do 4 hodín.
Q: Kam sa mám nahlásiť, ak chcem zostať doma na neplatenej predĺženej rodičovskej dovolenke?
A: Nahlásiť sa treba v zdravotnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (priniesť OP a rodný list dieťaťa) a podľa potreby aj v Sociálnej poisťovni pre dôchodkové poistenie; pri žiadosti o platené predĺženie rieši formuláre a rozhodnutie ÚPSVaR.
Závery z diskusie
Zhoda
- Platené predĺženie rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov vyžaduje žiadosť na ÚPSVaR s lekárskymi správami a posudkom posudkovej lekárky.
- Ak rodič chce, aby štát hradil zdravotné poistenie počas predĺženej rodičovskej, dieťa smie podľa výkladu zdravotnej poisťovne chodiť do MŠ maximálne 4 hodiny denne; pri 8 hodinách si zdravotné poistné zvyčajne hradí rodič sám.
- Odporúča sa podať žiadosť s predstihom (niekoľko týždňov až mesiac) kvôli oneskoreniam v praxi.
Sporné názory
- Možnosť dať dieťa do MŠ na 8 hodín a zároveň mať štátne zdravotné poistenie: niektoré úrady a rodičia tvrdia, že od 1/2012 zákon umožnil 8-hodinovú dochádzku pri platenom RP, iní tvrdia, že zdravotná poisťovňa akceptuje len 4 hodiny — výsledok závisí od výkladu/konkrétneho prípadu.
- Práca počas predĺženej RD: niektorí rodičia uvádzali, že pri platenom predĺžení od ÚPSVaR možno pracovať na plný úväzok; iní upozorňujú, že pri neplatenej RD je možné len brigádovanie/dohody bez nároku na plné štátne odvody.
Otvorené otázky
- Presné regionálne rozdiely v praxi medzi jednotlivými pobočkami ÚPSVaR, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní zostávajú nejasné a vedú k protichodným informáciám.
- V rozsahu, do akej miery musí byť nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa zdokumentovaný (napr. požiadavka na 12 mesiacov potvrdení od špecialistov) panuje v diskusii neistota.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, Sociálna poisťovňa, Zdravotná poisťovňa, Úrad práce (UP), Dôvera, Union, praca-na-materskej.sk, relina.sk, Kramáre
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok, predĺžená rodičovská dovolenka (platená/neplatená), platenie zdravotného poistenia (~47–48 EUR/mesiac), dôchodkové poistenie štátom, práca na dohodu, pracovný pomer, podpora v nezamestnanosti (pol roka uvedené príklady), 2. pilier, posudok posudkovej lekárky, Vojtova metóda, Ventoline, antiastmatiká, ATB, OČR
Miesta a osoby
BA, Bratislava, Kramáre, ZA, BN, TN
@pink_lady tak v tomto ti bohuzial neporadim, musis sa rozhodnut sama. Kazdopadne by som volila asi tu podporu (ak ti vychadza slusna suma), lebo ak by ti aj schvalili ten rodicak tak je to strasne malo peniazkov a ver mi ze pracu budes hladat veeelmi tazko (viem o com hovorim, teda pokial nemas nejakych znamych co by ta zamestnali) Bola by skoda tu podporu nechat tak...z druhej strany ale - budes musiet tam chodit a dokladovat ze si pracu hladas, takze tu je zas vyhoda predlzenej RD ze ta nik nenahana a je to na tebe ci si nieco najdes alebo nie (ak sa popri zdravotnemu stavu malej vobec da). Pozri ja som si nasla pracu (po 8 mesiacoch od zaev.na UP) a naprd mi to bolo lebo som aj tak sedivela ze mala je zas chora a komu ju dat...v praci si asi povedali ze booze naco sme taku brali... ☹ takze preber to z kazdej strany a sama sa rozhodni. Kazdopadne v skolke to podla mna lepsie nebude, aj ta moja pravidelne fici na ventoline a pod.srandickach:( a v skolke sa to este zhorsilo. No ale nechcem strasit a ver radsej v ten zazrak ze sa ti pocas toho liecenia zazracne uzdravi 🙂 aspon nebudes musiet riesit taketo hrozne veci a pekne mala pojde do skolky a ty niekde makat 🙂
a sorry za tak dlhe prispevky 😉 drzim palceky!
@pink_lady - ja by som to spravila takto:.poziadala o predlženy rodicak hned, ked ti ho schvalia, prehodit ho na manzela a ty sa od oktobra das na podporu..po skonceni podpory pojdete s manzelom na UP a prehodite si poberanie rodicaku...
skoda prist o 6 mesiacov rodicaku...aj to su nejake peniaze....a ked oni si hore safaria, ako sa im zachce, tak vam to rodine urcite len pomoze
@pink_lady neboj, zvladnete to, skus teda najprv tu podporu, po pol roku ziadost o predlzenie RP(pri ktorom sa da brigadovat alebo aj na HPP ale to je pri chorlavom dietati dost nemozne) a ked nie tak ako osamela matka mas narok na nejake davky v nudzi ci ako sa to vola...a mozno prave po tom pol roku si dcerka uz v skolke pomaly privykne na tie bacile a bude o nieco lepsie...ak klesne chorobnost aspon na to co maju ostatne bezne deticky, tak potom sa uz zvladnut da...a potom uz aj praca sa mozno vyskytne, treba verit! ozaj ti drzim palce a viem ze asi nemas peniazky navyse, ale skus sa pozriet na bulharske probiotika Biomilk Youg na stranke www.relina.sk, u nas trocha pomohli (chytime sice este stale kazdy druhy bacil ale priebeh choroby je uz omnoho kratsi a lepsi a to pri zapaloch priedusiek a laryngitide) A este ti dam malicky tip - ci uz budes na podpore alebo na predlzenom RP, skus mamickam v skolke nenapadne povedat ze ak by potrebovali pomoct s detmi, tak si doma🙂 napr. pri vyzdvihovani zo skolky, pripadnej opatere cez prazdniny ked ostatne mamy nemozu brat tolko dovolenky...chapes🙂 Drzim palce!
@mima22 ano da sa vybavit aj teraz ja om tiez vybavovala neskor uz skoro v 4rkoch
ahojte
som nezamestnana v septembri mi konci podpora chcela by som ostat odvtedy na NEplatenej RD co potrebujem a kam vsade mam ist ako prve?...
-mam sa odhlasit z UP z evidencie uchadzaca o zamestnanie aj?
moze mi dieta chodit v tomto pripade na 8h doskolky alebo iba na 4h? je to niekym kontolovatelne?
kde mam zacat?...
Ahojte,
zajtra to bude akurat 30dni co som si podala na platenu predlzenu matersku asi sa pojdem nato spytat.
chcem sa informovat ak niektora viete poradit,ze ak by mi to schvalili a napisali by mi ze dieta nemoze ist do kolektivu tak by som chcela vediet ci sa da proti tomu aj odvolat ze by som to mala hned aj zrusene?
lebo ja poviem tak keby mala nemoze chodit vobec do skolky podla tych co to schvaluju tak si to radsej ani nevybavujem.sak zas kazde dieta potrebuje kolektiv.
@tanitta ja som rovnako riesila...skoncila mi podpora , odhlasila som sa z UP a sla som do zdravotnej poistovne ze sa chcem prihlasit ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov...to je ta predlzena rodicovska, neplatena...len som dala rodny list ,vypisala nieco co mi dali vypisat a potom ked mi prislo rozhodnutie z UP o vyradeni som dodatocne doniesla toto vyradenie.....to je vsetko....dieta ti moze v pohode stale chodit do skolky na cely den
@tanitta mne proste dieta chodilo do skolky a ide chodit, lebo este som na predlzenej zatial.v zdravotnej mi nic o tom nevraveli ze co a ako s dietatom v skolke, ich to nezaujmalo. na socialke som nebola, sla som z UP do zdravotnej a len mi povedala pani ze ked mi pride vyradenie z UP mam im to doniest, to je vsetko
@sympa1 a preco si nebola na SP... dodochodku by ti plail tiez stat do 6r.... 😉 ... takisto ako ZP povinne poistenie... .. som si myslela ze ZP to nejak dokaze kontrolovat ci dieta chodi do skolky len na 4h 😉 .. niekde som citala ze zvyknu robit namatkove kontroli v skolkach..... no len mne pride aka pravdepodobnost ze naozaj sa zaoberaju takymito vecami.... 😅 a ty si teda na neplatenej RD hej?...
@tanitta ano som na neplatenej a pytala som sa kam vsade mam ist, a bolo mi povedane ze staci len do zdarvotnej poistovne. aj v zdravotke som sa pytala kam mi treba este ist, povedali ze toto je vsetko. štat vie podla nahlasenia v zrdavotke kde som co som. a kedze teraz mozes byt aj na rodicovksje aj dieta ti moze chodit do skolky na cely den..taky je zakon...tak este som nepocula zeby kontrolovali dieta ci je v skolke...len co sa tyka OČR-ky..ked si na platenej predlzenej...to je nieco ine..tam ti štat plati do 6 rokov a v tomto pripade je mozne ze je aj nariadenie na ako dlho moze dieta do skolky kedze je to zo zdravotnych dovodov..
@sympa1 hej to mas pravdu so ZP ale ak chces byt aj dochodkovo poistena(rata sa ti to ako keby si pracovala do zapoctu na dochodok) statom zo SP musis (ale ak nechces nemusis) podat prihlasku FO a vyhlasenie o starostlivost dietata do 6r a rodny list.... ved skoda nevyuzit to co zakon umoznuje od 1,1,2011 😎 takto si iba poistena zdravotne zo ZP 😉
@sandrika1986 Ahoj a dcerka ja zdravá? Ja mám tiež problém malého mi zobrali na 4hod. dene do škôlky je zdravý, ale nemajú miesto. Tak nezamestnaným mamičkám zobrali detičky, len na 4hod. Som sama a neviem, či si najdem prácu na 4hod. denne. Tak sa chcem spýtať, či môžem niečo naďalej poberať? Prosím poradte, ďakujem.
Ja som sa po skončení RD /do 3r./ dobrovolne dohodla so zamestnávateľom na ukončení prac.pomeru. Dobrovolne som sa nahlásila na ÚP, pol roka som poberala podporu 1200eur a po skončení som si zažiadala o rodičovskú dovolenku s dávkami, nakoľko malý býva často chorý a bol viac doma ako v škôlke. Posudková lekárka nám po osobnom pohovore dala pozitívny posudok a žiadosť mi uznali na 8mesiacov. Po tomto termíne musíme znova na posúdenie...
@ mecenga : Ahoj je zdravá, ja nepoberám na nu nič len rod.prídavky. Do škôlky ju dám od jej 5 rokov, bud.rok. Teraz ma evidujú ako matku na predlženej neplatenej RD. Tento týždeň mám termín, budeme mať druhé dieťa, po narodení a predložení rod.listu, ukončia mi túto RD s prvou dcérkou a nastúpim na klasickú RD, kde budem poberať rodič.príspevok na druhé dieťa do 3 rokov dieťaťa. Štát platí za mňa zdravotné a do dôchodku a bude aj teraz naďalej. Keď budem znova na predlž.neplatenej RD tak je to do 6 rokov dieťaťa, príspevok nepoberáš už potom, dieťa len na 4 hod môžeš dať do škôlky, lebo inak by si musela platiť každý mesiac si zdravotné. Zamestnaná nemôžeš byť, ak by si našla zamestnanie tak do 3 dní máš dať vedieť do ZP a SP , ukázať im zmluvu, oni to ukončia a dieťa môže chodiť už nadlhšie do škôlky potom. Na ÚPSVAR som nemusela chodiť, stačila len zdravotná a sociálna, kde som vypísala papier. Ja som poberala len rodičovský od narodenia prvej dcérky do jej 3 rokov, keď dosiahla 3 roky išla som do zdravot. a soc.poisťovne a oni ma dali na predlž.neplatenú RD na ktorej som momentálne už rok. Po narodení druhého dieťaťa prejdem na klasickú RD do 3 rokov druhého dieťaťa, potrebujem RD a do zdravotnej potvrdenie, že poberám na druhú dcérku už rodič.príspevok, na ÚPSVAR som bola pred 2 týždńami a oni mi to potvrdenie potom dajú.
ahojte chcem vas poprosiť konči mi 9.10.RD predlžena na 4 roky zo zdravotnych dovodov mala sa z choroby dostala tak ju lekarky odporučili už do školky od septembra budem mať narok na vyplatenie prispevku aj za sept.,aj oktober a može isť do školky nepotrebujem isť dačo vybaviť na UPSR dakujem alebo na socialku
Ja sa pripájam po dlhom čase do mojej témy. Aktuálne je to tak, že dcérka mi nastupuje v pondelok do predškolskej a syna si nechávam so mnou doma na predĺženej RD (NIE zo zdrav. dôvodov). P. riaditeľka mi navrhla, že môžem dať syna na 2-3dni do škôlky, aby mi potom mohli držať pre neho celý rok miesto, v prípade, že by som si predsa len našla prácu počas roka. Lenže v povinnosti voči Zdravotnej poisťovni vyplýva, že dieťa nesmie navštevovať skôlku absolútne. Nemáte niekto skúsenosť? Nerada by som prišla o možnosť ostať na predĺžnej RD s platením poistneého od štátu, radšej ako ostať na ÚP v evidencii. Poraďte!
ahojte dievcata, bolo to tu uz povedane viackrat, ale este raz. Ak ste na predlzenej rodicovskej NEPLATENEJ (cize bez zdravotnych dovodov) moze dieta navstevovat skolku len na 4 hodiny a to kvoli zdravotnemu poisteniu - ak chcete aby za vas platil stat. MOZE chodit aj na 8 hodin, ale to si uz musite uhradzat zdravotne poistenie sama (co je asi 47Eur mesacne). Co sa tyka socialky - dochodkove, tak tam im je jedno ci chodi na 4 ci 8hod, ale bohuzial zo zdravotky maju ine podmienky.
Ahojte baby poradte mi prosím. Mne konci RD v novembri a som stale vedena u zamestnávateľa ako pracujúca. Potrebujem si však vybaviť NEPLATENU predĺženú rodičovskú. Musím ísť za zamestnávateľom a ukončiť pracovný pomer?
ja mam vszp..a tu na MK som myslim citala, ze pokial nie je zo zdrav. dovodov na prdlzenej, tak nemoze. dakujem, este to raz zistim.
@gapa Gapa prosím Ťa, asi budem musieť do zdravotnej poisťovne dodatočne platiť nejaké peniaze... Som nezamestnaná, s poberaním RP so zdravotných dôvodov dieťaťa a malý mi chodí do škôlky na celých 8 hod. V zdrav. poisťovni sa uvádza: (9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
Môj syn by mal raz ročne navštíviť liečebno-rehabiltačné zariadenie. V roku 2011 mu bola rehabilitácia schválená a bolo ju možné zrealizovať do júna 2012. Boli sme teda v marci 2012. Keď som poisťovňu žiadala o ambulantnú kúpeľno-rehabilitačnú liečbu na tento rok, bolo mi odpísané, že tento rok sme ju už absolvovali... Teraz podľa mňa hrozí, že za rok 2011 by som mala asi doplatiť povinné postenie... Ďalší mesiac RP prehodím na pracujúceho manžela a ja sa nahlásim na úrad práce, ale chcem si vyžiadať potvrdenie, či, resp. koľko je potrebná poisťovni doplatiť. Vieš mi prosím poradiť, ako by mala táto žiadosť znieť v mojom prípade? Myslíš, že by stačilo iba žiadať o písomné vyjadrenie, že k určitému dátumu mám voči nim všetko vysporiadané? Chcem nejaký papier, ak by sa tam niekto zobudil a aby ma štát o pár rokov nežiadal o zaplatenie nejakej sumy aj s úrokmi.... V tomto je ten náš štát asi najlepší 😖
@tatolu
ak poberaš rodič.príspevok, tak si poistená zdravotne ako poberatel rodičovského príspevku. Tam sa splnenie podmienky osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa neskúma. Ak by si RP po 3roch rokoch nepoberala, ale bola poistená zdr. štátom ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do6rokov, tak tam sa skúma splnenie tejto podmienky.
Len ak budeš mať potom doklad o poberaní RP, radšej si originál založ, to je tvoje potvrdenie pre účely ZP. Resp. budeš si to u nich vybavovať.
ZDRAVÍM DIEVČATÁ! VEĹMI C SKRATKE, VIE MI NIEKTORÁ Z VÁS PORADIŤ ZÁKON, KTORÝ ZO STRANY ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE HOVORÍ O TOM, ŽE DIEŤA MOŽE BYŤ V MŠ LEN 4 HODINY DENNE, KEĎ JE JEHO ZÁKONNÝ ZÁSTUPCA NA PREDLŽENEJ RODIČOVSKEJ DOVOLENKE? ZATIAĽ MI VYCHÁDZA, ŽE ŠKOLSKÝ ZÁKON O TOM NIČ NEPOJEDNÁVA, DIEŤA PODĽA NEHO MÁ NÁROK NA CELODENNÚ STAROSTLIVOSŤ. KDE TO VZALI V ZDRAVOTNEJ POISŤOVNI????? PODĽA ČOHO SA ORIENTUJÚ????? KTORÝ ZÁKON A PARAGRAF O TOM HOVORIA? VYHLÁŠKA? ZDÁ SA MI TO TROCHA NEZMYSELNÉ. ĎAKUJEM.
@budovcova
ahojte dievcata, pridavam sem kopiu jednej odpovede ktoru som nasla na nete v jednej pravnej poradni. Pani sa tam pytala ci moze dat dieta do skolky ked este nema 3 roky a pobera RP ale je tu spomenuta aj predlzena rodicovska dovolenka a ine ..tiez sa v tom stale sturam a hladam a myslim ze toto je spravna odpoved🙂
Pokiaľ ide o dávky, nárok na rodičovský príspevok nezaniká, ak oprávnená osoba dá dieťa do škôlky. Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú aj vtedy, ak oprávnená osoba zabezpečí riadnu starostlivosť inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou (§ 3 ods. 4 zákona o rodičovskom príspevku 571/2009 Z.z.). A je úplne irelevantné, či dieťa bude v škôlke dve alebo osem hodín denne.
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, je treba podľa zákona o zdravotnom poistení (zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
rozlišovať dve rôzne situácie, a to keď je štát platiteľom poistného za:
fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok - § 11 ods. 7 písm. c) zákona
alebo
fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov - § 11 ods. 7 písm. j) zákona.
Ak fyzická osoba poberá rodičovský príspevok, potom je štát platiteľom poistného na zdravotné poistenie bez ohľadu na to, či dieťa navštevuje zariadenie alebo nie.
Ak fyzická osoba nepoberá rodičovský príspevok, ale štát platí za ňu poistné na zdravotné poistenie, nakoľko ide o osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa do veku šiestich rokov, je nutné vtesnať sa do definície zákona, čo sa považuje za túto "osobnú celodennú a riadnu starostlivosť" na účely tohto zákona (nie iného zákona, napríklad zákona o rodičovskom príspevku):
Podľa § 11 ods 9 zákona je osobná celodenná a riadna starostlivosť na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení.
Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
Takže, aby som to zhrnula:
pokiaľ poberáte rodičovský príspevok, môžete dať dieťa do škôlky na koľko hodín chcete, neprídete ani o rodičovský príspevok, ani za Vás štát neprestane platiť poistné na zdravotné poistenie.

@tulipka diky uz chapem 🙂 no ja myslim ze teraz by mi to schvalili na 99% lebo mame stale rehabilitiacie, cakame na liecenie, ale co ak na lieceni prezije zazracne uzdravenie a o polroka uz mi to neschvalia lebo momentalne bude stav zlepseny 😝 ale na druhej strane kedze uz teraz frci na antiastmatikach /kvoli obstr.bronchitidam/ tak po nastupe do skolky /od septembra/ sa to mozno cele zhorsi - alebo naopak vdaka liekom uz nebudem mat tazke stavy 😕 sak, kiez by sa vsetko zlepsilo len kde najdem robotu sama, s malym dietatom ...a pocas skolskeho roka 😕