Predĺžená rodičovská po treťom roku dieťaťa

violetka1
26. feb 2012

Prosím velmi pekne o radu v mojej situacii. Som doma s detmi od narodenia prvej dcery, tj. koniec roka 2006 doteraz. Zamestnanecky pomer mi skoncil podla dohody so zamestnavatelom jpresne v den nastupu na MD- kedze som mala pracovny pomer na dobu určitú. MOj zamestnavatel je v BA, pricom ja som zmenila mesto bydliska o 200km. Po dcerke sa mi nadvazujuco narodil syn- v podstate s 3rocnym rozdielom, takze nadalej poberam rodičovsky prispevok nepretrzite. Syn bude mat 24.9.2012 3roky a narok na rodicovsky prispevok mi zanikne. Situacia s pracou je tu v regione velmi zla, nikto nezamestna matku s dvoma malymi detmi, mala som problem vobec umiestnit starsiu dceru do skolky, vezmu mi ju az do povinnej sk. dochadzky od 5r., a MOZNO aj mladsieho syna, kedze mi RD konci. Problem je v tom, ze manzel je neustalen a dvojtyzdnovkach, starí rodicia nemozu pomoct, zijeme skoro z ruky do ust vdaka roznym dlzobam a pod. Mam sice vysoku skolu, ovladam jazyk, VP atd, lenze viem, ze sa nezamestnam!! Preto by som zvolila nejaku schodnejsiu cestu- ostat s mladsim synom na RD aj po 3r. veku dietata do jeho 5tich rokov, prip. aspon do 4roch. Viem o moznosti nahlasit sa niekde (ale neviem ako a kam)- a ostat s nim doma za predpokladu, ze prijem nebude ziadny, ale budem mat uhradene statom aspon odvody, no je aj moznost mat predlzeny rodicovky prispevok. Znama v BA to v tieto mesiace vybavila u pediatricky a psychologicky za malicky uplatok- kavu, cokolady atd..Viete mi niekto poradit, na co vlastne mam narok po skonceni RD v mojom pripade ( kedze zamestnanie uz nemam), ake mam moznosti, co mozem robit, kam sa nahlasit, kedze je viac nez iste, ze ostat evidovana na UP skonci len tak, ze sa budem chodit nahlasovat a pracu aj tak mat nebudem. A neviem ci na nieco z UP vobec narok mam, alebo co po tom pol roku evidencie na UP, ci socialka, alebo...?? Na zivnost nemozem ist, manzel je zivnostnik a nestihame platit jeho odvody a vsetko okolo :(( Prosiiiim..pomozte mi radou, skusenostou! Dakujem

veronikazuko
4. jan 2017

@olivka26 aj nas je kazdy mesiac na atb tiez akoro nic nezje,ale v nasom pripade su toto oproti diagnoze ktoru ma uplne nepodststne veci bohuzial ☹ ☹

olivka26
4. jan 2017

@veronikazuko musime pockat,,,co ine,,ked clovek nevie ani kam volat a oni maju svoje lehoty....som zvedava ze co pride,cakam stale postu aj postarku a nic,,ale ja velmi neverm ze nam predlzia

veronikazuko
4. jan 2017

@olivka26 daj potom vediet 😉

olivka26
4. jan 2017

aj ty 🙂 drzim prsty nech vam predlzia 🙂

monkab
4. jan 2017

@olivka mne predlzili a rozhodnutie mi dodnes neprislo len peniaze ale ja som volala tej pani co ma nastarosti rodicaky a priamo nas tak ona mi povedala a ja som to podávala 21.10

veronikazuko
4. jan 2017

@monkab ahoj ale odvolanie?

olivka26
18. jan 2017

@veronikazuko uz ti prislo nieco?nam nic.. ;(

veronikazuko
18. jan 2017

@olivka26 este nic ☹ v utorok to budu 3 mesiace

olivka26
18. jan 2017

KOKOS to co ma znamenat?kedy to chcu poslat,ci kedy sa im uraci?strasne cosi na tych uradoch!

laurah
18. jan 2017

@veronikazuko mne prišlo vyjadrenie presne o 3 mesiaci a negatívne samozrejme. A tak sme doma chorí každú chvílu...

veronikazuko
20. jan 2017

@olivka26 ahoj dnes mi prislo z BA a mne schvalili rodicak

olivka26
20. jan 2017

@veronikazuko super,tesim sa ;) no len nemuselo im to tak trvat...

anjelikdianka
24. jan 2017

Ahojte .Mala bude mat o mesiac 3.roky.Chcela by som ostat snou doma na neplat.rod.dov.
Do skolky by isla az buduci rok v septembri.
Otazka je taka,ked o rok pojde do skolky, a chodila by na cely den tak mi ukoncia nepl.rod.dovolenku a budem evidovana na UP?Ale ked bude chodit len na tie 4 hodin denne tak ja mozem ostat na neplatenom az do jej 6.roku?

rivatha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rowdula
8. feb 2017

chcem sa spytat, ci uz ma niektora z vas skusenost s mojim pripadom- mám dvoch synov, prvý ma 4 roky a druhý 2 roky, momentálne som na rodičovskej dovolenke a stále som zamestnankyňou. Manžel plánuje od marca 2017 nastúpiť do nového zamestnania, u terajšieho zamestnávateľa je od apríla 2014 a zistili sme, že aj on môže poberať materskú do dovŕšenia troch rokov mladšieho syna, nárok má, pretože je riadne zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Vygooglili sme, že môže poberať materskú a pracovať, ale nesmie na tú istú pracovnú zmluvu a kedže ide do nového zamestnania, tak by sme to využili. Kedže by sme to riešili týmto spôsobom, ja by som samozrejme naďalej bola doma a tiež sme cez internet zistili, že do troch rokov dieťaťa môžem byť s ním doma aj keď nepoberám rodičovský príspevok, pretože keď by išiel na materskú manžel, ja by som sa musela na UPSVR odhlásiť z poberania rodičovského príspevku. Moja otázka je: Keď by som teda nebola evidovaná na úrade práce ani ako matka na rodičovskej dovolenke a samozrejme ani ako nezamestnaná, pretože nechcem dať výpoveď, môže za mňa platiť zdravotné odvody moja zdravotná poisťovňa, ak by som tam dokladovala, že sa starám o strašieho syna, ktorý ešte nedovŕšil 6 rokov?

ciriklora
8. feb 2017

@anjelikdianka Na okraj: v realite,keby ste dcérku mali v škôlke aj napr.6,7 hodín,úrady to nekontrolujú. Tým nechcem nabádať,že odložiť dieťa do škôlky od 7.00 do 17.00 a neuzit si ho🙂

veronikaszabova
9. feb 2017

@rowdula
Ak myslite, ze by ste so starsim ostali na neplatenom rodicovskom - to je to staranie sa do 6 rokov dietata, tak vo vasom pripade to pravdepodobne nebude mozne, nakolko ste zamestnana. Tu ide o to, ze stat za vas odvadza odvody.
U vas sa predpoklada, ze po ukonceni RP opat nastupite do prace.

rowdula
9. feb 2017

@veronikaszabova ja rozumiem, ze odvody za mna nebude platit stat nedalej, ked nebudem na rodicovskej dovolenke cez urad prace...ale ked chcem napriek tomu zostat doma, tak to nestaci len zahlasit v zdravotnej poistovni, aby mi platili zdravotne poistenie?

maciatkolulu
9. feb 2017

@rowdula akoze to myslis vazne, zeby si bola aj ty doma s dietatom a aj tvoj manzel na materskej, to snad nie? 😨 Ved ked je doma jeden, nemoze byt doma druhy, aky by si mala akoze dovod na to, ze ti ma stat platit zdravotne? Lebo nie si osoba sa celodenne starajuca o dieta do sest rokov, kedze budes mat doma muza na materskej... to ma trochu aj logiku,teda aspon podla mna😉 Takze budes musiet ist bud naspat do prace, alebosa nejako dohodnut so zamestnavatelom... inak vypoved a smer UPSVR

leeenka26
9. feb 2017

Prosim vas mamicky kto mi poradi? 11.2.2017 nastupujem na matersku a som poberatelka na starsieho predlzeneho rodicovskeho. Treba si to ist pozastavit? Alebo mozem poberat rodicovsky pripadne manzel do 6. rokov veku starsieho dietata a ja materske? Dakujem vopred.

zalka
9. feb 2017

@leeenka26 treba ísť pozastaviť, nemôžeš ty mať MD a mng. RP ...

leeenka26
9. feb 2017

@zalka aj ked je to predlzeny rodicosky kvoli nepriaznivemu stavu? Myslela som si to len pre istotu sa pytam dakujem.

zalka
9. feb 2017

@leeenka26 astále je to RP ... 🙂

dadk26
1. mar 2017

Dobrý deň mamičky..neviete ako to je,keď si predložím rodičovský príspevok kvôli zdravotnému stavu mojej dcérky,či môžem pracovať,a dcérka môže byť v škôlke,alebo musím byť doma z dcérkou??? Neviem ako to teraz po novom je,ďakujem pekne🙂

sunny3
1. mar 2017

aj mna zaujima

mravvcek
1. mar 2017

@leeenka26 co znamena pozastavit? Ze ked ti skonci materska s druhym drobcom nabehne zase rodicak? Ci uz vlastne nie. Lebo rodicak zacne uz na druge dieta vsak?

leeenka26
1. mar 2017

@mravvcek ano. Uz to mam pozastavene a po materskej idem na rd s dalsim dietatom

mravvcek
1. mar 2017

@leeenka26 a aky to ma zmysel mat to pozastavene. Som v pod.situacii. oni to uz neobnovia nie? Pretoze starsie dieta bude mat 6 rokov

leeenka26
1. mar 2017

@mravvcek musela som to pozastavit lebo idem na materksu a nie je mozny subeh dvoch davok naraz. Ak by som to nepozastavila poberala by som davku rodicovskeho neopravnene a musela by som ju vratit. Uz to neobnovia poberanie konci kedze budem teraz na md a potom na rd budem poberat na druhe dieta. Je to skoda ale takto to je zial mali sme mat este vyse roka narok ale cakam dalsie a tam sa situacia meni.

nympha
2. mar 2017

Ahojte kocky. Potrebujem poradit. Mam choreho syna a musim si predlzit RD do 6 rokov dietata. Urcite by sme chceli babatko, ale teraz fakt nezvladam na chrbticu, lebo so synom musim vela cvicit. Stale mam pracovne miesto (aspon dufam 🙂 ) len sa neviem nikde dopatrat kolko by som dostala matersku dovolenku s babatkom, keby synovi boli napr 4 roky. Nerada by som poberala ubohych 200 € aj nadalej, nakolko liecba je velmi nakladna. Ci to mam radsej risknut, a ist na retazovku do 3 rokov, alebo sa da aj do 6. Dakujem.