Predĺžená rodičovská zo zdravotných dôvodov
Ahojte dievcata.Mozte mi niektora povedat ako to je pri predlzenej mat.dovolenke?Ja som podala ziadost a malu mi vzali do skolky,zatial len na adaptacny pobyt,ale ucitelka mi povedala,ze sa musim do decembra zamestnat,lebo su mamicky ktore musia nastupit do prace a tie deticky uprednostnuju a ze ta predlzena mi nebude platit,lebo mala je v statnej skolke a nie v sukromnej.Ja sa urcite zamestnam,len neviem ci ma vezmu na TPP,kedze malu budem musiet vodit aj vyberat sama a vikendy musim mat volne,lebo mi snou nema kto byt.Takze to bude asi brigada alebo na dohodu.Viete mi teda povedat ci budem mat tu matersku alebo nie?Za radu a odpoved vopred velmi pekne dakujem!
Stručné zhrnutie
- Predĺženú rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov treba žiadať na ÚPSVaR pomocou tlačiva „Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok“ a k žiadosti priložiť potvrdenia od obvodného lekára a príslušných špecialistov spolu s kópiami lekárskych správ.
- Po kladnom posúdení posudkovou komisiou sa podľa viacerých skúseností rodičovi naďalej vypláca rodičovský príspevok a štát hradí odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
- V praxi sa postupy a výklady líšia medzi okresmi: niektoré úrady a posudkové komisie povoľujú celodennú dochádzku dieťaťa do MŠ a súčasnú zamestnanosť rodiča, iné úrady v diskuzii obmedzovali dochádzku na 4 hodiny denne a považovali prácu za problematickú.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa podáva žiadosť o predĺženú rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov?
A: Tlačivo „Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok“ si vybavíte na ÚPSVaR; pediater vypíše časť tlačiva a k nemu priložíte správy od špecialistov a fotokópie zdravotnej dokumentácie.
Q: Kedy mám podať žiadosť, aby som neprišla o rodičovský príspevok?
A: V diskusii odporúčali podať žiadosť približne 1 mesiac pred skončením rodičovskej dovolenky, pričom zákonom stanovená lehota na rozhodnutie o žiadosti je do 30 dní od podania.
Q: Aké lekárske podklady treba priložiť a aká je ich „čerstvosť“?
A: Väčšina mamičiek uviedla, že je treba potvrdenia od špecialistov a fotokópie lekárskych správ; najčastejšie spomínaný termín „nie staršie ako 6 mesiacov“, niektoré príspevky však uvádzali aj požiadavku 3 mesiace (toto bolo predmetom nezhody).
Q: Budem počas predĺženej rodičovskej dovolenky dostávať rodičovský príspevok a zaplatí štát odvody?
A: Viaceré mamičky hlásili, že pri schválení predĺženej RD sa rodičovský príspevok naďalej vyplácal a štát hradil odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Q: Môže dieťa počas predĺženej RD chodiť do škôlky a môžem pritom pracovať?
A: V diskusii sú dve hlavné praxe: mnohé príspevky tvrdili, že po schválení môže dieťa chodiť do MŠ aj na celý deň a rodič môže byť zamestnaný, iné príspevky uvádzali obmedzenie dochádzky na 4 hodiny denne a odporúčanie, že rodič by nemal pracovať; závisí to podľa miestnych posudkov a úradu.
Q: Čo robiť, ak mi žiadosť o predĺženú RD neuznali?
A: Odporúčané kroky sú podať písomné odvolanie, prípadne podať novú žiadosť s doplnenými čerstvými lekárskymi správami; niektoré mamičky uviedli, že po odvolaní alebo doplnení dokumentácie im žiadosť následne schválili.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pri žiadosti sa vyžaduje tlačivo z ÚPSVaR, potvrdenie od obvodného lekára a správy od špecialistov ako príloha.
Sporné názory
- Možnosť celodennej dochádzky dieťaťa do MŠ a súčasnej zamestnanosti rodiča: možnosť celodenného pobytu v MŠ a zamestnania popierajú iné skúsenosti, podľa ktorých je dochádzka limitovaná na 4 hodiny a zamestnanie komplikované.
- Dĺžka „aktuálnosti“ lekárskych správ: niektoré príspevky hovoria o limite 6 mesiacov, iné spomínajú 3 mesiace.
Otvorené otázky
- Neexistovala jednotná odpoveď v diskusii na právne vymedzenie, či zákon teraz explicitne povoľuje celodennú dochádzku do MŠ pri predĺženej RD vo všetkých okresoch.
- Nevyjasnilo sa jednotné pravidlo, prečo niektoré okresné úrady schvália predĺženú RD na viac rokov (niekedy až do 6 rokov) a iné len na kratšie obdobie.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, Šrobárovho ustavu, employment.gov.sk, UPSVR, Úrad práce, posudková komisia, posudkové oddelenie, URSVR, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa
Spomenuté produkty a metódy
predĺžená rodičovská dovolenka, rodičovský príspevok, Žiadosť o posúdenie zdravotného stavu na účely štátnych sociálnych dávok, posudkový lekár, posudková komisia, kompenzácia zvýšených výdavkov na hygienu, atopický ekzém, astma, potravinová alergia (mliečna bielkovina, sója), bronchitída, laryngitída, mykózy, srdcová vada, rázštep pery a podnebia, oneskorený vývin reči, ADHD, hyperaktivita, valgozné postavenie kolien, hyperfosfatazémia, krivica, ecobec, ventolín, zirtec 2x5kv, advastan, imunor, pyridoxin, celaskon, probiotiká, kortikoidné masti, Excipial, čistička vzduchu, antialergické návliečky
Miesta a osoby
BA, Bratislava, Dun. Strede, Nitra, Prešov, Bytča, Žilina, Šrobarovho ustavu, Úrad práce (lokálne pracoviská)
Žienky, prosim vas, neviete mi poradit . Kamaratka je predlzenej rodicovskej dovolenke so synom ( uzival chemoterapeutika , antihistaminika a lieky na imunitu ) Tato predlzena jej bola uznana rovno na dva roky a konci teraz v septembri. Kamoska syna do skolky dat nechce, chce s nim este ostat doma do 6 rokov . Ake povinnosti vyplyvaju z jej stavu. Co musi urobit k tomu datumu ukoncenia poberania rodicaku??? a co kde nahlasit a bude jej stat platit poistovnu a pod. ci????Kamoska ma momentalne zdravotne tazkosti a problem s vychadzanim z domu, daju sa niektore veci vybavit v zastupeni, alebo sa vsetko musi osobne, pripadne do akeho terminu to musi mat vybavene. DAKUJEM
@adri2211 hmmm to je sila. Rozmyslam ci zacat vobec vybavovat. Ale asi skusim. Ak sa nehodnednem s koznou tak neviem. Momentalne sa malej exem zlepsil. Ale je mi jasne ze o chvilu to bude inak. Tiez ju chcem dat do skolky ale ratam s tym ze bude stale doma. A este neviem ako jej vyriesim stravu v skolke to ked donesem zoznam co nemoze tak odpadnu 😀
@martinka1981 aj nasa dodrzuje dietu aj v skolke, co teda dufam, ze dodrzuju. iste potraviny jej nosim ja. ak mi neuznaju podavam novu ziadost s novym posudkom, a poprosim doktorku nech v sprave pritvrdi. nastvalo ma, ze jednej znamej s rovnakou diagnozou, rovnaky lekar a aj sprava a uznali jej rovno na dva roky. mna odbili ako handru. no tak nech si nemyslia, ze sa necham 😉
@adri2211 no jasne. Ved viem ze tuto dg uznavaju. No prajem vela stastia vam aj nam 😀 isto dam vediet sko sme dopadli aj my 😝
@adri2211 este mam otazku. Mam ist najprv k detskej dr.nech mi vypise papiere akebo hned na kozne a potom k det.dr?
@martinka1981 ahoj, dnes mi dosiel papier z BA a samozrejme neuznali 😠 ja zajtra idem ku koznej pre novu spravu, porposim nech trochu pritvrdi a potom po tlacivo do DS na urad a nakoniec k detskej nech to znova vyplni a opat do DS podat ziadost 😖 donedavna sa to vsetko riesilo u nas v meste na socialke, no nech to nemame az take jednoduche da sa uz len v Dun. Strede. najprv chod ku koznej a stou spravou k detskej ta ti podla toho vyplni tlacivo
@adri2211 no to je sila. Ja mam tlacivo z netu. Dufam ze nebude neake stare ako to maju vo zvyku. No to som zvedava ci nam uznaju a ci zbytocne stratim cas a peniaze lebo u koznej platim rocny poplatok a kedze teraz sme tam dlho neboli takmusim cvakat. Jaaaj tento nas stat. Sakra.
@martinka1981 ozes mi prosim poslat link, kde to tlacivo je ? aspon sa nebudem musiet dvakrat trepat do DS. fuu strasne som nastvana, dufam, ze lekarka s nami bude suhlasit a da im taky papier,ze sa pototo.
@adri2211 poslem len ck ho zas najdem 😀 malo by byt na stranke upsvar. Tak som volala dnes koznej ze sa objednam a sestricka hned ze co by sme potrebovali a tak. Som jej povedala a ona ze noooo neviem ci vam p.doktorka vyhovie ved ste tu neboli uz skoro 2roky....ale ze teda to nechajme otvorene ze mozno vam vyhovie. Tak som zvedava ci nam tato akcia vobec vyjde....vrrrr
@adri2211
http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrde...
tam je že žiadosť o posudenie zdrav.stavu....snad to je ono 😉
@martinka1981 dakujem, dufam teda, ze doktorka bude v pohode. nasa urcite bude 😉
Baby, my sme mali schvalene do 16.10. a pred tyzdnom mi prisla vyzva na dolozenie novych nalezov nie starsich ako 6 mesiacov. Doplnit to mam do 18.9., inak mi bude konanie zastavene. Tak som zvedava, rychlo som nas objednala k alergologicke, koznej. Dufam,ze nam to schvalia.....
@bluvatko no neviem ako to cele funguje, domnievam sa, ze u nas takto:
zanesiem to tej pani na posudkove oddelenie do NR a ta to potom posuva posudkovemu lekarovi......az ten rozhodne o tom,ci nam to bude schvalene alebo nie.....oni potom posielaju rozhodnutie,ale nie priamo mne,ale na nase oddelenie UPSVaR do mojho bydliska.....
ahojte
chcem sa vas spytat aky je postup pri vybavovani predlzenej rodicovskej?dakujem
@zuzin78 treba si u lekárov (špecialistov), vyžiadať správy o zdravotnom stave dieťatka. na UPSVaR vyžiadať tlačivo a toto všetko zaniesť pediatrovi. ten to všetko vypíše a potom to zaniesť na UPSVaR na posúdenie a už len čakať. do 30 dní by sa mali vyjadriť, či schválili a na akú dobu.
Ahojte maminky, predĺžili niektorej z vás rodičovskú z dovodu, keď diaťatko má hyperfosfatazémiu, valgózne postavenie kolien, zvačšené nosné mandle, obezitu, ešte pred pol rokom jej písali krivicu, minulý rok sme nosili aj ortézy na nozkach.
Dievcata, neviem, ci sem pisem spravne, ale nikde som to nenasla...Tie, ktorym schvalili predlzenu rodicovsku dovolenku zo zdravotnych dovodov, k akemu datumu vam to schvalili? K datumu, ked ste podali ziadost alebo k datumu, ked to dostal do ruky posudkovy lekar alebo k dovrseniu troch rokov (myslim ale pripad, ak ste si davali ziadost skor, pred dovrsenim 3 rokov, aby ste vedeli dat napr. zamestnavatelovi vediet, ci nastupite do prace). Vdaka! Mam dojem, ze v kazdom meste su ine pravidla...
@adri2211 ahoj. Papier od kožnej sme dostali v poho 😉 dnes som bola u detskej. V pondelok idem vyplnene tlačiva a hajde na UPSVaR. Sestrička mi hovorila vraj začali robiť problemy s predlžovanim RD 😖
@martinka1981 ja som minuly tyzden podala znova s papierom, ze sa zdr. stav zhorsil. som zvedava aka odpoved pride. drzim ti palce

@martinka1981 ahoj, ano odvolala, no takisto zamietli. teraz je cely moj spis v BA, no lenze tam maju az 60dni na odpoved. ak mi neuznaju, co ratam, ze neuznaju tak podam novu ziadost. deti do skolky mozu, aj moja zatial chodi. no lenze uz sa zacina kolotoc. 3dni v skolke a uz ma hrdlo chytene, sople, teploty 😒