Predĺženie rodičovskej dovolenky a zamestnanie
Ahojte maminky! Dufam,ze dostanem odpoved na moju otazku. Mam dcerku,ktora tento mesiac dovrsi tri roky a ja som zacala pracovat teraz. Ona uz chodi do skolky. Len moj zamestnavatel si ma chce zobrat na dohodu. Ak si dam predlzit rodicovske do 6 rokov (ake su cobec podmienky?), tak moj zamestnavatel nemusi platit za mna odvody aj keby ma prijal na normalnu prac.zmluvu? Ako to je? Mam v tom misung. Poradte prosim! Dakujem!
Stručné zhrnutie
- Na Slovensku existuje možnosť predĺženej rodičovskej dovolenky (platená a neplatená), o ktorú rozhoduje posudková komisia ÚPSVaR na základe lekárskych potvrdení.
- Pri platenom predĺžení rodičovského príspevku podľa diskusie štát hradí dôchodkové a zdravotné odvody, pri neplatenej predĺženej rodičovskej štát hradí odvody len pri splnení podmienky dochádzky dieťaťa do škôlky do 4 hodín denne; ak dieťa v škôlke zostáva viac, rodič si podľa diskusie musí platiť zdravotné odvody (uvedená suma 47,58 eur).
- Viacerí diskutujúci upozorňovali, že od januára nastávajú legislatívne zmeny, ktoré zavádzajú povinné platenie odvodov z dohôd (dohoda o pracovnej činnosti/dohoda o brigádnickej práci), čo ovplyvní rodičky pracujúce na dohody.
Najčastejšie otázky
Q: Aké doklady treba na schválenie predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov dieťaťa?
A: Potrebné sú lekárske potvrdenia od všeobecného lekára, špecialistov (napr. ušný lekár, alergológ) a žiadosť sa podáva na ÚPSVaR; v diskusii bol príklad, kde posudková komisia schválila predĺženie na 1 rok po doložení názorov pediatra, ušného a alergológa.
Q: Môžem počas predĺženej rodičovskej pracovať na pracovnú zmluvu alebo na dohodu?
A: Diskusia uvádza, že pri platenej predĺženej rodičovskej je možné pracovať aj na plný úväzok aj na dohodu; pri neplatenej predĺženej je tiež povolené pracovať, ale pri prekročení 4 hodín dochádzky dieťaťa do škôlky rodič podľa diskusie musí platiť zdravotné odvody.
Q: Kto platí odvody počas predĺženej rodičovskej a pri nástupe do práce?
A: Podľa viacerých príspevkov pri platenej predĺženej rodičovskej platí dôchodkové a zdravotné odvody štát; ak rodič nastúpi do zamestnania, odvody platí zamestnávateľ; pri dohodách viacerí upozorňovali, že od januára bude z dohôd nutné platiť odvody (diskutovaná suma pre zdravotné odvody pri vlastnom platení bola 47,58 eur, v diskusii sa zároveň spomínala suma 471, ,60 eur ako čiastka, z ktorej štát doteraz platil odvody).
Q: Môže byť dieťa v škôlke celý deň počas predĺženého rodičovského?
A: V diskusii väčšina uvádza, že pri platenej predĺženej dieťa môže byť v škôlke na celý deň; pri neplatenej predĺženej niektorí účastníci tvrdia, že dieťa môže byť len do 4 hodín denne bez toho, aby rodič platil zdravotné odvody.
Q: Musí ma zamestnávateľ prijať späť po skončení riadnej rodičovskej dovolenky?
A: Diskusia uvádza, že po skončení rodičovskej musí zamestnávateľ zamestnať rodiča, pričom rodič má povinnosť písomne oznámiť skončenie RD mesiac vopred; ak zamestnávateľ nemá pracovné miesto, môže ponúknuť výpoveď alebo iné miesto, s ktorým musí rodič súhlasiť.
Q: Ako nahlásiť zmeny v sociálnej a zdravotnej poisťovni pri nástupe do práce počas predĺženej rodičovskej?
A: Podľa diskusie sa do sociálnej poisťovne treba odhlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov do 8 dní od nástupu do práce; v diskusii boli však protichodné tvrdenia, či je potrebné nahlasovať zmenu aj v zdravotnej poisťovni (niektorí uviedli, že v zdravotnej nič nahlasovať netreba, iní písali, že áno).
Závery z diskusie
Zhoda
- ÚPSVaR/posudková komisia rozhoduje o schválení predĺženej rodičovskej dovolenky na základe lekárskych potvrdení.
- Pri platenej predĺženej rodičovskej je podľa viacerých príspevkov možné pracovať a štát hradí dôchodkové a zdravotné odvody; pri nástupe do zamestnania odvody hradí zamestnávateľ.
- Od januára majú vstúpiť zmeny, ktoré zavádzajú platenie odvodov z dohôd, čo ovplyvní pracujúce rodičky na dohodu.
Sporné názory
- Možnosť neobmedzeneho pobytu dieťaťa v škôlke počas neplatenej predĺženej rodičovskej: jedna verzia hovorí, že dieťa môže byť v škôlke na celý deň, iná verzia uvádza limit 4 hodiny denne bez platenia zdravotných odvodov a pri prekročení 4 hodín musí rodič platiť 47,58 eur.
- Povinnosť nahlásiť predĺženú rodičovskú v zdravotnej poisťovni: niektorí tvrdia, že v zdravotnej poisťovni netreba nič hlásiť, iné komentáre uvádzajú potrebu hlásenia/platenia v zdravotnej poisťovni.
Otvorené otázky
- Ako presne ovplyvnia plánované legislatívne zmeny od januára podmienky platenia odvodov z dohôd pre rodičky na predĺženej rodičovskej (praktická aplikácia a prechodné ustanovenia).
- Do akej miery a systémom kontrolujú inštitúcie dochádzku dieťaťa v škôlke a možné spätne požadovanie vyplatených príspevkov pri zistení nesprávnych údajov.
Spomenuté značky a firmy
UPSVaR, URSVaR, ÚPSVaR, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, všeobecnú zdravotnú poisť., Tesco, Lučivná
Spomenuté produkty a metódy
Vincentka, nurofen, naparovací prístroj, sprej do nosa, tabletky na posilnenie imunity, antibiotiká, OČR, rodičovský príspevok, predĺžená rodičovská dovolenka (platená predĺžená, neplatená predĺžená), dohoda o pracovnej činnosti, dohoda, živnosť, posudková komisia, odhlásenie v sociálnej poisťovni, zdravotné odvody 47,58 eur, 471, ,60 eur, 190
Miesta a osoby
Lučivná
@erika71 ešte mi napadlo, bráchovi kúpili taký naparovací prístroj, čo zapli pred spaním, pomáhal mu dýchať ľahšie, mama mu dávala doň vincentku, ako keby sme more dýchali 🙂 A aj more mu veľmi pomohlo... choďte k moru s ním, moja mama bola jedného času s bráchom aj sama, aby mu pomohli, aspoň načas 🙂
@andy1442 neukončila si materskú, ale rodičovskú..
Buď si zle pochopila pani na zdravotnej, alebo ti ona dala zlé info.. Na neplatenej rodičovskej môžeš pracovať koľko chceš, dieťa môže byť v škôlke aj celý deň, ale ak je viac, ako 4 hodiny, sama si budeš platiť odvody.. Do 4 hodín platí za teba štát..
@andy1442 ak možem..neviem ti odpovedať na otázku presne,ale aakurát dnes mi učka v školke hovorila,že oni musia presne hlásiť či jje dieťa v školke na 4 h alebo celý deň.......že od toho majú dáke príspevky...........lebo mojho som prihálsila síce na celý deň a chodí iba na pol dňa,lebo som ešte doma a že nevedia,čo tam majú napísať 😕 😕 😕
ale tak moj bol v školke od septembra dokopy asi dva týždne,je tretí taz chorý,nič moc 😝
@evita68 Do kelu, to bude prúser, keď si budú žiadať späť tú sumu za zdravotnú. Nemá to logiku, že kto berie peniaze za opatrovanie "chorého" dieťaťa, ten môže pracovať a kto neberie ten nemôže, čo je to za zákon nemalo byť to naopak...Ale nemala by som sa rozčuľovať, ved od januára aj tak nad dohodárov sa bude zbierať čierna obloha takže si budem musieť niečo vymyslieť...dakujem za info a v škôlke sa na 100% spýtam...
no to je dosť možné 🙂 ja som mala asi 10 rokov a bolo nás tam strašne veľa 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a každý deň injekcie cez 2 mesiace a ešte aj doma BRRRRRRRR,AUUUUUUUUUU, ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
@andy1442 no troška nechápem logiku, že prečo môžu pracovať pri platenej predĺženej . Ja som tiež na platenej predĺženej, ale ani by som nevedela ísť pracovať , lebo dcérka má zas mesačne zápaly stredného ucha, zajtra s ňou môžem ísť k ušnej, lebo ju bolí uško a má nádchu. Už je na nurofene a kvapkách do uška. Po týždni v škôlke. ☹ Takže tá predĺžená -platená má svoje dôvody. To je dobré, že dieťa môže ísť do škôlky , keď je v dobrom zdravotnom stave , iba to že môže matka aj pracovať, to by som asi zrušila. Lebo si myslím, že vtedy neopatruje ona, ale niekto iný a lebo v dnešnej situáciíí žiadny zamestnávateľ netrpí nestálu pracovnú silu .A to nie je fakt fér , že dostáva tie peniaze.
Ahojte. Ja mám tiež veľa otázok. Dúfam že mi poradíte. Po riadnej materskej som nastupila do práce, no samozrejme v škôlke nastalo to čo tu väčšina z vás popisuje, stále choroby, vkuse očr-ky, ešte aj psychický blok. Tak som si podala žiadosť o predlženie zo zdravot.dovodov, schvalili mi to na rok. Teraz máme kontrolu v decembri. ALe ja už mám nastupiť od januára v práci, nakoľko mám aj iné rodinn.problémy- rozvod ,ťahanice po súdoch.. čiže z rodičovského to neutiahnem keďže muž by najradšej neplatil nič. Teraz začal ešte robiť aj psychické vydieranie smerom na dieťa, choré dieťa ktoré je24h len na mne, a on sa o neho nikdy neozrel. Bojím sa že sa mu môže ten jeho stav v priebehu roka zhoršiť, stále nie je ok. A chorý sme boli tento rok vkuse, zápaly stred.ucha , priedušky, alergologičku sme začali navštevovať. aj teraz sme chorí. Pracovníčka na UPSVAR mi povedala že ved keď mi to odklepnú, tak môžem normálne pracovať pokial sa mi má kto o dieťa postarať. Ja však stále mám pochybnosti a bojím sa aby niekto potom odomna po rokoch nechcel niečo vrátiť. AKé máte skúsenosti? A ako je to potom napr. s očr. Keby som bola na predlženej rodičovskej, pracovala a malý ochorie.. mám nárok na očr?? A to nahlasovanie v tých poisťovniach. Pretože keď skončí rodičovská tak mám povinnosť to ohlásiť v zdravotnej aj sociálnej poisťovni. Ale v podstate ked mi neskončí tak som stále osoba za ktoru to má platiť štát. No ale zároveň keď nastupim aj do práce, tak ma nahlási aj zamestnávatel. No poviem vám že mám v tom čistý chaos. Asi aj tým že momentálne moje myšleinkové pochody sú zaneprázdnené aj tým ako dopadnú moje nadchádzajúce dva súdy...Môže mi to niekto prosím vysvetliť. Budem vám moc vďačná dievčence..
@armica152 Pracovníčka na upsvar mala pravdu, môžeš pracovať a neprídeš o rodičovský príspevok.. Dokonca, ak to zdravotný stav dieťaťa dovolí, môže byť v škôlke aj celý deň.. Keď budeš zamestnaná, budeš máť nárok aj na OČR..
V sociálnej poistťovni sa do 8 dní od nástupu odhlásiš ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov..
V zdravotnej poisťovni nič..
Neviete dievcence ako to bude po novom roku ak je mamicka na predlzenej rodicovskej zo zdravotnych dovodou a pracuje na dohodu a dietatko je v skolke?Mam pracu na dohodu ale len 2 dni v tyzdni a tak maly chodi do skolky na cely den.Ale zas ked ochorie nemusim chodit do prace vzdy v nedelu si nahlasujem smeny na dalsi tyzden.Neodcudzujte mamicky ktore su na predlzenej rodicovskej a chcu alebo musia pracovat.Stalu pracu mat nemozem na jednu smenu praca sa tazko najde a na dve alebo na tri chodit nemozem.A tak som na brigade v Tesco skladoch na 12h ale iba dva krat do tyzdna.

@andy1442 jedna baba tu aj písala, že platená je oveľa výhodnejšia... ani som netušila :(