Predĺženie rodičovskej dovolenky a zamestnanie

mamiedi
11. nov 2012

Ahojte maminky! Dufam,ze dostanem odpoved na moju otazku. Mam dcerku,ktora tento mesiac dovrsi tri roky a ja som zacala pracovat teraz. Ona uz chodi do skolky. Len moj zamestnavatel si ma chce zobrat na dohodu. Ak si dam predlzit rodicovske do 6 rokov (ake su cobec podmienky?), tak moj zamestnavatel nemusi platit za mna odvody aj keby ma prijal na normalnu prac.zmluvu? Ako to je? Mam v tom misung. Poradte prosim! Dakujem!

andreabug
12. nov 2012

@andy1442 jedna baba tu aj písala, že platená je oveľa výhodnejšia... ani som netušila :(

lucula73
12. nov 2012

@evita68 ahoj, ale to čo si napísala,platí teraz,nevieš či to bude takto aj od nového roku?lebo kamoška niesla papiere na predlženú RD minulý týždeň a jej povedali tetušky,že asi nebude mocť od nového roku brať rodičák aj pracovať 😒 😒

andreabug
12. nov 2012

@erika71 ešte mi napadlo, bráchovi kúpili taký naparovací prístroj, čo zapli pred spaním, pomáhal mu dýchať ľahšie, mama mu dávala doň vincentku, ako keby sme more dýchali 🙂 A aj more mu veľmi pomohlo... choďte k moru s ním, moja mama bola jedného času s bráchom aj sama, aby mu pomohli, aspoň načas 🙂

evita68
12. nov 2012

@andy1442 neukončila si materskú, ale rodičovskú..
Buď si zle pochopila pani na zdravotnej, alebo ti ona dala zlé info.. Na neplatenej rodičovskej môžeš pracovať koľko chceš, dieťa môže byť v škôlke aj celý deň, ale ak je viac, ako 4 hodiny, sama si budeš platiť odvody.. Do 4 hodín platí za teba štát..

evita68
12. nov 2012

@lucula73 tetušky niekedy nevedia ani to, čo je platné teraz.. nie, zatiaľ sa nič také nechystá..

evita68
12. nov 2012

@andreabug tak jasné, že je výhodnejšia, veď dostáva rodičovský príspevok..

erika71
12. nov 2012

@andreabug ďakujem na tú vincentku sa pamätám z detstva bola som na liečení v Lučivnej a tam sme to v jednej miestnosti hromadne dýchali asi hodinu. ,pri mori sme boli a možno máš pravdu, ten rok bol aj o niečo lepší ., zdravší 🙂

andy1442
12. nov 2012

@evita68 Veď práve o tom je tá predĺžená aby som nemusela platiť odvody ani zdravotnú...mojom prípade popritom aj pracovať ale max. 4 h, to na papieri aj mám, len malý mi chodí do škôlky a to na celý deň, dúfam že kontrolovať ma nebudú!

andy1442
12. nov 2012

@maznacik007 Veľká škoda!

lucula73
12. nov 2012

@evita68 hm a prečo je okolo toho také veľké halo?nie jje to prvý raz,čo som to počula 😒
Ja tiež zvažujem predlženú RD,závisí od toho,čo ma vezmú do roboty alebo nie ,v januári mi končí normálna rd a neviem čo mám urobiť 😠

evita68
12. nov 2012

@andy1442 Robíš to presne naopak, môžeš pracovať aj 12 hodín denne, ale aby si neplatila odvody do ZP, môže byť dieťa v škôlke najviac 4 hod..

evita68
12. nov 2012

@lucula73 ničoho sa neboj, nič sa nechystá, to by sa už o tom vedelo.. toto je len JPP, možno to vzniklo len kôli novým zmenám v zákonníku práce a niekto niečo zle pochopil

andy1442
12. nov 2012

@evita68 a myslíš si že oni to kontrolujú kolko je v škôlke?

lucula73
12. nov 2012

@evita68 asi to tak bude,lebo asi sa zmeny,ktoré byy platili od januára,ešte nedostali oficiálne von,sa mi nechce veriť.......už je polka noivembra?
a možem sa ťa niečo opýtať?ty ovládaš tie zmeny v zákonníku práce od januára?hlavne čo sa týka výpovedí? 😕

lucula73
12. nov 2012

@andy1442 ak možem..neviem ti odpovedať na otázku presne,ale aakurát dnes mi učka v školke hovorila,že oni musia presne hlásiť či jje dieťa v školke na 4 h alebo celý deň.......že od toho majú dáke príspevky...........lebo mojho som prihálsila síce na celý deň a chodí iba na pol dňa,lebo som ešte doma a že nevedia,čo tam majú napísať 😕 😕 😕
ale tak moj bol v školke od septembra dokopy asi dva týždne,je tretí taz chorý,nič moc 😝

evita68
12. nov 2012

@andy1442 neviem systém, akým to funguje, čo máte deti v škôlke, popýtajte sa pre istotu, či zdravotkám nedávajú nejaké výkazy .. naozaj neviem..
Len pri ohlasovaní predlženej neplatenej RD dávate do zdravotky čestné prehlásenie, že dieťa nenavštevuje škôlku viac, ako 4 hod..

evita68
12. nov 2012

@lucula73 no skús, ak viem, poradím

andy1442
12. nov 2012

@evita68 Do kelu, to bude prúser, keď si budú žiadať späť tú sumu za zdravotnú. Nemá to logiku, že kto berie peniaze za opatrovanie "chorého" dieťaťa, ten môže pracovať a kto neberie ten nemôže, čo je to za zákon nemalo byť to naopak...Ale nemala by som sa rozčuľovať, ved od januára aj tak nad dohodárov sa bude zbierať čierna obloha takže si budem musieť niečo vymyslieť...dakujem za info a v škôlke sa na 100% spýtam...

andreabug
13. nov 2012

@erika71 môj brácho bol tiež v Lučivnej na liečení, možno ste sa tam aj stretli 🙂)))

erika71
13. nov 2012

no to je dosť možné 🙂 ja som mala asi 10 rokov a bolo nás tam strašne veľa 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a každý deň injekcie cez 2 mesiace a ešte aj doma BRRRRRRRR,AUUUUUUUUUU, ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

erika71
13. nov 2012

@andy1442 no troška nechápem logiku, že prečo môžu pracovať pri platenej predĺženej . Ja som tiež na platenej predĺženej, ale ani by som nevedela ísť pracovať , lebo dcérka má zas mesačne zápaly stredného ucha, zajtra s ňou môžem ísť k ušnej, lebo ju bolí uško a má nádchu. Už je na nurofene a kvapkách do uška. Po týždni v škôlke. ☹ Takže tá predĺžená -platená má svoje dôvody. To je dobré, že dieťa môže ísť do škôlky , keď je v dobrom zdravotnom stave , iba to že môže matka aj pracovať, to by som asi zrušila. Lebo si myslím, že vtedy neopatruje ona, ale niekto iný a lebo v dnešnej situáciíí žiadny zamestnávateľ netrpí nestálu pracovnú silu .A to nie je fakt fér , že dostáva tie peniaze.

mamiedi
autor
15. nov 2012

Uz som si prichystala otazky,ktore sa spytam pri prislusnom organe :D

armica152
20. nov 2012

Ahojte. Ja mám tiež veľa otázok. Dúfam že mi poradíte. Po riadnej materskej som nastupila do práce, no samozrejme v škôlke nastalo to čo tu väčšina z vás popisuje, stále choroby, vkuse očr-ky, ešte aj psychický blok. Tak som si podala žiadosť o predlženie zo zdravot.dovodov, schvalili mi to na rok. Teraz máme kontrolu v decembri. ALe ja už mám nastupiť od januára v práci, nakoľko mám aj iné rodinn.problémy- rozvod ,ťahanice po súdoch.. čiže z rodičovského to neutiahnem keďže muž by najradšej neplatil nič. Teraz začal ešte robiť aj psychické vydieranie smerom na dieťa, choré dieťa ktoré je24h len na mne, a on sa o neho nikdy neozrel. Bojím sa že sa mu môže ten jeho stav v priebehu roka zhoršiť, stále nie je ok. A chorý sme boli tento rok vkuse, zápaly stred.ucha , priedušky, alergologičku sme začali navštevovať. aj teraz sme chorí. Pracovníčka na UPSVAR mi povedala že ved keď mi to odklepnú, tak môžem normálne pracovať pokial sa mi má kto o dieťa postarať. Ja však stále mám pochybnosti a bojím sa aby niekto potom odomna po rokoch nechcel niečo vrátiť. AKé máte skúsenosti? A ako je to potom napr. s očr. Keby som bola na predlženej rodičovskej, pracovala a malý ochorie.. mám nárok na očr?? A to nahlasovanie v tých poisťovniach. Pretože keď skončí rodičovská tak mám povinnosť to ohlásiť v zdravotnej aj sociálnej poisťovni. Ale v podstate ked mi neskončí tak som stále osoba za ktoru to má platiť štát. No ale zároveň keď nastupim aj do práce, tak ma nahlási aj zamestnávatel. No poviem vám že mám v tom čistý chaos. Asi aj tým že momentálne moje myšleinkové pochody sú zaneprázdnené aj tým ako dopadnú moje nadchádzajúce dva súdy...Môže mi to niekto prosím vysvetliť. Budem vám moc vďačná dievčence..

evita68
20. nov 2012

@armica152 Pracovníčka na upsvar mala pravdu, môžeš pracovať a neprídeš o rodičovský príspevok.. Dokonca, ak to zdravotný stav dieťaťa dovolí, môže byť v škôlke aj celý deň.. Keď budeš zamestnaná, budeš máť nárok aj na OČR..
V sociálnej poistťovni sa do 8 dní od nástupu odhlásiš ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov..
V zdravotnej poisťovni nič..

lucula73
20. nov 2012

@evita68 ahočej,prosím ťa a dá sa pokračovať v predlženej RD plynule po ukončení riadnej?či tam treba dáku pauzu a potom až požiadať o predlženie?ďakujem.

evita68
20. nov 2012

@lucula73 pauza nemusí byť, ale ak nejde o zdravotné dôvody dieťaťa, musí ti dať zamestnávateľ súhlas /ak si zamestnaná/

lucula73
20. nov 2012

@evita68 no práveže ide o zdr.dovody a hlavne sa nemám kam vrátiť,že možno až v apríli,maji,tak dovtedy by mi dobre padlo byť na rd.....
ďakujeeeeeeem. 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evita68
20. nov 2012

@lucula73 no len nezabudni, že ak chceš rd mať ďalej platenú, musí ti to schváliť posudková komisia na upsvar z dôvodu nepriaznivé zdravotného stavu dieťaťa

erika160669822
20. nov 2012

Neviete dievcence ako to bude po novom roku ak je mamicka na predlzenej rodicovskej zo zdravotnych dovodou a pracuje na dohodu a dietatko je v skolke?Mam pracu na dohodu ale len 2 dni v tyzdni a tak maly chodi do skolky na cely den.Ale zas ked ochorie nemusim chodit do prace vzdy v nedelu si nahlasujem smeny na dalsi tyzden.Neodcudzujte mamicky ktore su na predlzenej rodicovskej a chcu alebo musia pracovat.Stalu pracu mat nemozem na jednu smenu praca sa tazko najde a na dve alebo na tri chodit nemozem.A tak som na brigade v Tesco skladoch na 12h ale iba dva krat do tyzdna.