Predĺženie rodičovskej dovolenky a zamestnanie
Ahojte maminky! Dufam,ze dostanem odpoved na moju otazku. Mam dcerku,ktora tento mesiac dovrsi tri roky a ja som zacala pracovat teraz. Ona uz chodi do skolky. Len moj zamestnavatel si ma chce zobrat na dohodu. Ak si dam predlzit rodicovske do 6 rokov (ake su cobec podmienky?), tak moj zamestnavatel nemusi platit za mna odvody aj keby ma prijal na normalnu prac.zmluvu? Ako to je? Mam v tom misung. Poradte prosim! Dakujem!
Stručné zhrnutie
- Na Slovensku existuje možnosť predĺženej rodičovskej dovolenky (platená a neplatená), o ktorú rozhoduje posudková komisia ÚPSVaR na základe lekárskych potvrdení.
- Pri platenom predĺžení rodičovského príspevku podľa diskusie štát hradí dôchodkové a zdravotné odvody, pri neplatenej predĺženej rodičovskej štát hradí odvody len pri splnení podmienky dochádzky dieťaťa do škôlky do 4 hodín denne; ak dieťa v škôlke zostáva viac, rodič si podľa diskusie musí platiť zdravotné odvody (uvedená suma 47,58 eur).
- Viacerí diskutujúci upozorňovali, že od januára nastávajú legislatívne zmeny, ktoré zavádzajú povinné platenie odvodov z dohôd (dohoda o pracovnej činnosti/dohoda o brigádnickej práci), čo ovplyvní rodičky pracujúce na dohody.
Najčastejšie otázky
Q: Aké doklady treba na schválenie predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov dieťaťa?
A: Potrebné sú lekárske potvrdenia od všeobecného lekára, špecialistov (napr. ušný lekár, alergológ) a žiadosť sa podáva na ÚPSVaR; v diskusii bol príklad, kde posudková komisia schválila predĺženie na 1 rok po doložení názorov pediatra, ušného a alergológa.
Q: Môžem počas predĺženej rodičovskej pracovať na pracovnú zmluvu alebo na dohodu?
A: Diskusia uvádza, že pri platenej predĺženej rodičovskej je možné pracovať aj na plný úväzok aj na dohodu; pri neplatenej predĺženej je tiež povolené pracovať, ale pri prekročení 4 hodín dochádzky dieťaťa do škôlky rodič podľa diskusie musí platiť zdravotné odvody.
Q: Kto platí odvody počas predĺženej rodičovskej a pri nástupe do práce?
A: Podľa viacerých príspevkov pri platenej predĺženej rodičovskej platí dôchodkové a zdravotné odvody štát; ak rodič nastúpi do zamestnania, odvody platí zamestnávateľ; pri dohodách viacerí upozorňovali, že od januára bude z dohôd nutné platiť odvody (diskutovaná suma pre zdravotné odvody pri vlastnom platení bola 47,58 eur, v diskusii sa zároveň spomínala suma 471, ,60 eur ako čiastka, z ktorej štát doteraz platil odvody).
Q: Môže byť dieťa v škôlke celý deň počas predĺženého rodičovského?
A: V diskusii väčšina uvádza, že pri platenej predĺženej dieťa môže byť v škôlke na celý deň; pri neplatenej predĺženej niektorí účastníci tvrdia, že dieťa môže byť len do 4 hodín denne bez toho, aby rodič platil zdravotné odvody.
Q: Musí ma zamestnávateľ prijať späť po skončení riadnej rodičovskej dovolenky?
A: Diskusia uvádza, že po skončení rodičovskej musí zamestnávateľ zamestnať rodiča, pričom rodič má povinnosť písomne oznámiť skončenie RD mesiac vopred; ak zamestnávateľ nemá pracovné miesto, môže ponúknuť výpoveď alebo iné miesto, s ktorým musí rodič súhlasiť.
Q: Ako nahlásiť zmeny v sociálnej a zdravotnej poisťovni pri nástupe do práce počas predĺženej rodičovskej?
A: Podľa diskusie sa do sociálnej poisťovne treba odhlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov do 8 dní od nástupu do práce; v diskusii boli však protichodné tvrdenia, či je potrebné nahlasovať zmenu aj v zdravotnej poisťovni (niektorí uviedli, že v zdravotnej nič nahlasovať netreba, iní písali, že áno).
Závery z diskusie
Zhoda
- ÚPSVaR/posudková komisia rozhoduje o schválení predĺženej rodičovskej dovolenky na základe lekárskych potvrdení.
- Pri platenej predĺženej rodičovskej je podľa viacerých príspevkov možné pracovať a štát hradí dôchodkové a zdravotné odvody; pri nástupe do zamestnania odvody hradí zamestnávateľ.
- Od januára majú vstúpiť zmeny, ktoré zavádzajú platenie odvodov z dohôd, čo ovplyvní pracujúce rodičky na dohodu.
Sporné názory
- Možnosť neobmedzeneho pobytu dieťaťa v škôlke počas neplatenej predĺženej rodičovskej: jedna verzia hovorí, že dieťa môže byť v škôlke na celý deň, iná verzia uvádza limit 4 hodiny denne bez platenia zdravotných odvodov a pri prekročení 4 hodín musí rodič platiť 47,58 eur.
- Povinnosť nahlásiť predĺženú rodičovskú v zdravotnej poisťovni: niektorí tvrdia, že v zdravotnej poisťovni netreba nič hlásiť, iné komentáre uvádzajú potrebu hlásenia/platenia v zdravotnej poisťovni.
Otvorené otázky
- Ako presne ovplyvnia plánované legislatívne zmeny od januára podmienky platenia odvodov z dohôd pre rodičky na predĺženej rodičovskej (praktická aplikácia a prechodné ustanovenia).
- Do akej miery a systémom kontrolujú inštitúcie dochádzku dieťaťa v škôlke a možné spätne požadovanie vyplatených príspevkov pri zistení nesprávnych údajov.
Spomenuté značky a firmy
UPSVaR, URSVaR, ÚPSVaR, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, všeobecnú zdravotnú poisť., Tesco, Lučivná
Spomenuté produkty a metódy
Vincentka, nurofen, naparovací prístroj, sprej do nosa, tabletky na posilnenie imunity, antibiotiká, OČR, rodičovský príspevok, predĺžená rodičovská dovolenka (platená predĺžená, neplatená predĺžená), dohoda o pracovnej činnosti, dohoda, živnosť, posudková komisia, odhlásenie v sociálnej poisťovni, zdravotné odvody 47,58 eur, 471, ,60 eur, 190
Miesta a osoby
Lučivná
@evita68 Ja som musela nahlasit aj v zdarvotnej poistovni ze som na predlzenej platenej rodicovskej.
@tanapeta A nevies ci na dohodu sa moze odrobit mesacne len 40h ak som na rodicovskej?Dakujem velmi pekne ale uz mam v tomto vsetko chaos.
@erika160669822 Pracovať síce budeš môcť aj naďalej a o RP neprídeš.. len po novom si to treba u takýchto dohodárov dobre premyslieť, hlavne ak ide o malé čiastky zárobku.. Totiž už štát ti nebude platiť na dôchodkové poistenie, pretože z dohôd sa už budú platiť odvody a vy si takto budete platcom poistenia sami.. Teraz za vás štát platí odvody zo 471,,60 eur..
@evita68 Takze sama si budem musiet odvadzat dane vsetky ako keby som normalne bola zamestnana?
@erika160669822 dane odvádzať budeš podľa zárobku.. pri tvojej dohode určite nebudú dane.. ale odvody áno, ako zo zamestnania.. a tých 40 hodín mesačne nie je preto, že si na ,,predlženej,, ale preto, že na dohodu o pracovnej činnosti sa môže odrobiť najviac 10 hodín týždenne..
@evita68 Dakujem velmi pekne uz som o nieco mudrejsia.Takze 40hodin do mesiaca to neni bohvieco a este z toho aj odvody.No hruza.
@evita68 velmi pekne Ti ďakujem za odpoveď. Ja totiž musím nastupiť už do práce, o dieťa sa mi postarajú starí rodičia , nakoľko som sa musela od muža odsťahovať, vyhodil nás z JEHO domu a ani platiť nechce. Ja som pôvodne myslela že ved mi skončí rodičovský príspevok a nastupim, ale ked teraz pozerám dokumentáciu za celý rok malého, tak je tam toho ovela viac ako pred rokom keď nám ju schválili.
@tanapeta Ty zas neútoč, mala si reagovať na tých príspevok, ktoré to opísali drsnejšie !!! Ja som napísala svoj názor a nepýtala som sa na tvoj. Je veľa prípadov , ktoré to zneužívajú, babička doma s dieťaťom a nie ona ,ona si pracuje za 500 eur a ešte poberá aj príspevok. To pokladám za nefér či sa ti to páči, či nie. Samozrejme sú výnimky ,ktoré si to zaslúžia , myslela som to globálne a nemienila som vypisovať diagnózy po jednom, že kedy by to mali a nemali uznať ! JJednoznačne sú ťažšie diagnózy ako aj moje ,no pri tých si neviem predstaviť ako vie ísť matka pracovať . Lebo ja by som vedela pracovať iba týždeň v meciaci podľa nášho stavu.A ostatné sa liečime doma.Tak ako vedia ísť pracovať mamičky s deťmi s ťažkými diagnózami !
baby kolko vam trvalo kym vam prislo vyrozumenie ze ci amte narok alebo nie? lebo moja mala mala uz 3 roky pred vyse tyzdnom a ja stale neviem na com som..teoreticky som uz mala byt bude v praci,alebo minimalne im dat vediet ze ci nastupim... 😠
Ahojte, chcem vás poprosiť o vyplnenie jedného dotazníka, ktorý by veľmi pomohol jednej študentke.
Link pre maminy zo Slovenska: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...
Link pre maminy z Čiech: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...
Ďakujem a ak by sa dalo, prepošlite to prosím aj každej mamine, ktorú poznáte

@evita68 viem,všetko viem,len som nevedela,že či možem plynulo pokračovať......už mám papiere doma,len stále som to odkladala,lebo som dúfala,že v januári ma vezmú spať do práce.....no ak by ma vzali aj od leta,tak mi to stojí za to ostať na rd 😉 ...či mi ju ale schvália,to je druhá vec.je možné že aj nie..ale to budem riešiť potom....