Pridavky aj rodičovský v Čechách

anetuska94
19. máj 2018

Dobrý den. Prosím Vás vie mi niekto poradiť? Malinká sa narodila teraz začiatkom mája a musíme žiadať o rodičovský v Čechách. Konečne sme tam boli doložiť papiere a zasa nás poslali že ešte vymeriavací základ treba aby určili Na Českej správe sociálneho zabezpečenia. Treba tam vraj mzdové listy, len nepovedala aké obdobie a už v šoku som sa nespytala. Tak keď je v máji narodená treba to od januára do mája tie mzdové ? Aby mu to na úrade určili k dátumu narodenia dieťaťa? A ešte sa chcem opýtať na ten úrad sociálneho zabezpečenia treba ísť len na hlavné oddelenie do Prahy alebo môže ísť kde kolvek kde je najbližší? Ďakujem veľmi pekne za radu lebo stále nás posielajú hore dole a kde kade už neviem koľkokrát a nie a nie dovybavovat... strašné jednanie teda...a ja že len tu je to také hrozne a tam ešte horšie 😀

jatva
19. máj 2018

Z prace si vypytajte potvrdenie za posledny rok, s tym na socialku (ja som bola v tej hlavnej) a potom spat na pracak. Na pridavky netusim, ci budete mat narok, lebo to dostanu len ti, co maju fakt nizky prijem. To iste porodne.

anetuska94
autor
20. máj 2018

@jatva ďakujem pekne čiže to za rok 2017 či už aj tento rok 1.2.3.4. mesiac...ja som nezamestnaná to len priatel musi od svojho českého zamestnávateľa a na tu Česku správu socialneho zabezpecenia.. hrôza staaale dačo treba strašne daco...dúfam že bude môcť na hoc akú tu Česku spravu a nie priamo do prahy..uvidime

jatva
20. máj 2018

@anetuska94 rok pred terminom porodu. Cize ak si mala termin v maji, tak maj 2017-maj 2018. Chod normalne na vasu okresnu socialku 🙂

anetuska94
autor
20. máj 2018

Ďakujem super ....my bývame na Slovensku len on má aj zdravotku v Čechách aj vsetko...takže tu sa s nami nechcú ani bavit...všetko treba riesit tam ...skúsime tedaa ísť na najbližšie to miesto a uvidíme ...aspoň viem ale co a ako..ďakujem krásne za radu ...dúfam že posledný krat tam pôjdeme a konečne už všetko bude sediet 😉 už ani naladu na to nemám fakt 😁😁

jatva
20. máj 2018

@anetuska94 verim. Tieto papierovacky su opruz

anetuska94
autor
21. máj 2018

No raz povedia tak..druhý krát inak no hrôza..ako keby sme to mali 5 minút cesty..to fakt človek aby mal pevné nervy 😁 ďakujem za pomoc ešte raz..;)

jatva
21. máj 2018

@anetuska94 drzim palce

janinque
21. máj 2018

Dám Vám radu, o ktorej som nevedela ani ja. Rodičák z ČR si vyberte za čo najkratšie obdobie - napr. 1 rok a následne si vybavte rodičák na Slovensku. Tú sumu 200tis českých si vyberiete, máte pekné peniažky, a zároveň Vám to nebráni brať rodičák tu na Slovensku. Pred mesiacom mi to tu na sociálke potvrdili.

jatva
21. máj 2018

@janinque nie vzdy sa to da... max vyska je 70%dvz. A ked premyslaju este nad pridavkami, tak ten prijem na to asi nebude. Jedina moznost bude tri a viac rokov.

janinque
21. máj 2018

@jatva Nerozumiem. Materska sa cerpa 6 mesiacov, ano, max. je 70%dvz. Nasledne sa ziada o rodicovsky prispevok. Tento sa da v CR rozlozit na 1-3roky. Odporucam vybrat ho co najskor a nasledne zaziadat o rodicak na Slovensku, na to staci vyhlasenie ze sa spolu s dietatom zdrziava na uzemi SR, dieta tu ma lekara, zdravotne poistenie a pod.

jatva
21. máj 2018

@janinque aj rodicak sa viaze na dvz. Proste ti nedovolia vziat viac ako 70% preukazaneho dvz.

janinque
21. máj 2018

@jatva A pridavky na Slovensku sa daju vybavit, aj ked sa berie rodicak z Ciech. O tom som tiez nevedela, poucili ma na socialke, je mozne ich ziadat 6 mesiacov spatne. My sme vybavili porodne, ale slovenske. Rodila som v Cechach, rodicak som brala z Ciech, ale hned po porode sme sa prestahovali na Slovensko, tak mi porodne priznali tu.

jatva
21. máj 2018

@janinque hej, to mas pravdu. To sa da zo svk.

anetuska94
autor
22. máj 2018

@janinque rodičom sa dá rozložiť na 6 mesiacov až 4 roky teraz čo viem 🙂 no neviem či sa bude dať potom rodičovský tuná a prídavky lebo ja som nezamestnaná a na zdravotnej mi povedali že som nezaopatrena osoba ako keby...keď som nezamestnaná a niesme zosobášení...tým pádom som musela deti prehodiť do českej zdravotnej poisťovne k ocovi...takže oni takže všetci majú všetko v Čechách okrem mňa a trvalého pobytu..opýtam sa na to ale ďakujem za radu...ako hrozne toto fakt ..po pôrode idem malej kartičku zdravotnú vybaviť a som myslela že sa rozrevem keď mi zadreli že musia mať české ...všetko všetci tak komplikuju..ako keby som nemohla mať všetko tu keď som matka a bol by kľud a nie stále preháňať človeka kade tade

anetuska94
autor
22. máj 2018

Lekára majú akože tuná ale poistenie majú české...financuje to naša všeobecná Slovenska a oni si to potom následne žiadajú z čiech

anetuska94
autor
22. máj 2018

@janinque a keď vám to priznali tuná vy ste boli zamestnana predtym...ste šli na matersku zo zamestnania..?? Lebo ja som skončila v decembri a potom som bola na ÚP..preto sa tu somnou ani nechcú baviť ..on je otec majú priezvisko jeho on pracuje a tým to hasne..mám aj známu na úrade a tá mi to iste povedala 😐

laska201
22. máj 2018

@anetuska94 mne vsetko posielaju postou.Aj socialka v Prahe mi posiela listy postou aj mzdove normalne zavolam poviem co potrebujem pre urad a oni mi to poslu.Tento mesiac mi sice pozastavili doplatok k rd v cr kvoli tymto papierom.Teda muzovu zmluvu som posielala hned len im ako si nedosla tak opet a este som im posielala ze moj prac.pomer stale trva.Maju az 4 datumy na posielanie rd.

janinque
22. máj 2018

@anetuska94 Ja som bola zamestnana v CR, na matersku som isla priamo zo zamestnania. Skuste si prezistit cerpanie toho rodicaku, mne to povedali asi dva mesiace na socialke v Ziline, kde som uz bola vybavovat nieco ine; ze som si mohla dat cerpanie z CR na co najkratsiu dobu a nasledne zaziadat o slovensky rodicak. Pred materskou som pracovala 5 rokov v CR, ja som vlastne nevedela, ze na SVK by som mala na rodicak nárok.

laska201
22. máj 2018

@janinque aj toto je podmienene kolko clovek zarabal nad 15tisic mala zena narok na 11tisic rd na 2 roky.

laska201
22. máj 2018

@janinque a ano pokial manzel pracuje na slovensku zena ma narok na rd zo slovenska plus cr doplaca.Ja to mam presne takto.Aj pridavky mam zo slovenska.

anetuska94
autor
22. máj 2018

No je zamestnaný v Čechách ...on ma tam všetko okrem trvalého pobytu...no skúsim sa popytat na to teda ..bolo by to lepšie nooo...ach strašne čosi

anetuska94
autor
22. máj 2018

Ďakujem naozaj za všetky rady