Prídavky na dieťa v Nemecku

mirkaandrej
20. jan 2014

Baby, potrebujem poradit...je tu síce veľa príspevkov o tom, ale akosi sa nemozem dopátrat k tomu, čo hľadám....Partner pracuje v Nemecku-zatiaľ tam nemá prechodný pobyt, a chcel by si tam vybavit prídavky na dieta. Ja som momentálne s malým na SVK, tu mi prídavky pozastavili s tým, ze si ich máme vybavit v krajine, v ktorej pracuje otec. Príde mi to troška blbe, čitala som totiz, ze prídavky dostávaš v tej krajine, v ktorej zije matka s dietatom...Ale naše pani úradničky si stále trvajú na svojom, aj ked kazdá hovorí čosi ine...Navyše niesme manzelia, a vraj to je problem pri vybavovaní prídavkou...Je tu niekto s podobnou situáciou, aby mi vedel poradit, ako postupovat??? Vopred dakujem 😉

sisi1503
20. jan 2014

Ano podla zakona si tvoj partner ak pracuje v Nemecku musi vybavit rodinne pridavky,v krajine v ktorej pracuje...na zaklade platnej pracovnej zmluvy.Len nerozumiem tomu preco tam nema prechodny pobyt...

merylla
20. jan 2014

@mirkaandrej nemyslim si ze to ze nieste manzelia je problem, teda aspon ja som sa s tym nestretla, my sice sme manzelia, ale na urade nam vravely ze neni problem ani ked su len "partnery". To ze dostavas pridavky v krajine v ktorej zijes ty s dietatom nieje pravda ak tam partner pracuje normalne na zmluvu tu pridavky automaticky zastavia (mne tak urobili pred 3 mesiacmi).Teda ak si este na materskej /rodicovskej dov., keby si pracovala tak ti posielaju slovenske pridavky a nemci doplacaju zvysok. Treba aby si tvoj partner zahlasil pobyt- co najskor, dalej treba vypisat tlaciva a formulare o ziadanie nemeckych pridavkov, ktore mu na zaklade pracovnej zmluvy potvrdia tu na slovensku a potom s tym moze ist v nemecku ziadat o kindergeld. Treba ist na urad prace soc.veci a rodiny a poradit sa s clovekom ktory ma nastarosti vybavovanie davok v krajinach EU, s nami to dokonca vypisoval aby nebola nejaka chyba, aj nam poskytol tlaciva myslim ze E 401. Kindergeld potom vyplacaju od uzavretia pracovneho pomeru, my sme teraz vo faze dovybavovania papierovaciek a uz len cakame kedy zacnu chodit pridavky z nemecka. Je to vela vybavovaciek ale za tie peniazky to myslim stoji 😀

mirkaandrej
autor
21. jan 2014

@sisi1503 Má tam prechodný pobyt, uz si to vybavil, pomýlila som sa...
@merylla Dakujem za info, máš najčerstvejšie info, kedze to teraz vybavujete, takze si mi pomohla 🙂

sisi1503
21. jan 2014

@mirkaandrej no lebo v bez prechodneho pobytu sa tam clovek na uradoch ani nehne,my sme vybavovali aj v Rakusku,Nemecku,Lichtenstajnsku a teraz vo Svajciarsku..zakazdym ked sa manzel zamestna mimo SK tu na to automaticky stopnu...Je to vela vybavovaciek,ale ako pise merryla za tie peniazky to stoji 😉

vusticko
25. feb 2014

@merylla ahoj ja ties vybavujem pridavky manzel pracuje v nemecku tlaciva mam vipisane 401a 411 len neviem ci mi treba aj papier ze chlapec chodi do skoly rodne listy aj sobasny list som dala prelozit do nemciny ze to este preba dolozit treba este daco ak hej poradi mi dakto dakujem

merylla
26. feb 2014

@vusticko Ahoj, nepotrebovali sme ziadne potvrdenie o tom ze maly chodi do skoly, teda aspon to nikto nechcel a na to vybavenie kindergeldu manzel siel s tymi formularmi a prelozenymi vecami a tam mu povedali ze je to vsetko, akurat treba mat potom ten formular potvrdeny a opeciatkovany slovenskou stranou (na zaklade teda manzelovej pracovnej zmluvy).

lucinka6525
5. mar 2014

ahojte chcela by som vas poprosit o radu pri vybavovani rodinnych pridavkoch v nemecku...v roku 2012 sme si uz teraz s manzelom zaziadali o rodinne pridavky na dieta v nemecku nakolko tam moj manzel pracuje na zmluvu...poslali sme vsetky potrebne potvrdenia co od nas pytali a este ich stale nedostavame do dnesneho dna...ja zijem s dietatom na Slovensku a mam tu od roku 2012 pozastavene pridavky nan...chcela by som poradit ze co z tym dalej alebo mame cakat...dakujem

miruska320
30. mar 2014

@lucinka6525 treba ist na urad,v ktorom manzel podaval ziadost,treba ich "otravovat", to uz cakate dlho,aj ked my sme tiez cakali rok a pol ,ku koncu sa chodil manzel informovat raz za dva tyzdne a potom sa to akoby zazrakom pohlo

lucinka6525
31. mar 2014

@miruska320 ahoj my sme tu ziadost posielali postou vsetky tie papiere co potrebovali a taktiez oni s nami komunikuju postou....

dadula06
28. apr 2014

Pridam sa k vam dievčata ako rodič čakateľ, moja situácia je taká že obaja s manželom pracujeme na zmluvu v nemecku, ja som na rodičovskej dovolenke v pracovnom pomere na dobu neurčitú, takže môžem pracovať v nemecku, kým nepríde termín nástupu do práce na svk.nakoľko som zamestnaná mám nárok na rodičovský aj rodinne prídavky na svk a v nemecku sme si požiadali o doplatok, čiže rozdiel medzi svk a de rodinnymi prídavkami.podávala som žiadosť vo feburári, pokúšala som sa mailovať aj volať, ale k ničomu sme sa nedostali. neviem či máme papiere v poriadku, či niečo netreba, či vobec dostneme nejakú odpoved. vela som toho prečítala na forach, dosť záleží, na ktorom familienkasse si to podávate, všade majú iné podmienky..a v nemeckých zákonoch nie je definovaný limit na schvalovanie alebo tak, oni majú to tak že- v primeranej lehote musia odpovedať, ale čo je primeraná lehota, tak to len pán Boh vie..inak máme tu jedneho kolegu z poľska, ten posielal žiadosť do lorrachu a o pol roka dostal spetne vyplatene.čo viem tak v mníchove to trvá cca 3 mesiace a na passau cez rok..všade inak..

zuzana030
28. apr 2014

@dadula06 my sme v kemptene, čakáme od jan. 2013 a nič, neodpisujú, nedvíhajú, žiadna spätná väzba, nemám už na nich nervy, rozmýšlala som, či to neporiešim cez spoločnosť nejakú vymáhačskú alebo čo, sama neviem, čo robiť, ani dokedy čakať ....je to des 😠 😠 😠

dadula06
29. apr 2014

@zuzana030 rok je velmi vela..odporúčam ti ist tam osobne alebo obrátiť sa na spoločnosť solvit, zaoberá sa právami na dávky pre auslanderov v členských štátoch EU. http://ec.europa.eu/solvit/index_sk.htm

zuzica219
29. apr 2014

ahoj, aj môj muž robí v nemecku ja som na svk s detmi a prídavky nám vyplácajú aj tu a z nemecka doplácajú, musím každý rok nosiť na úrad papier, o výške vyplatených prídavkov na svk, ale na úrade mi tiež pani vravela, že už nemám nárok ani na rodičovský ani na prídavky že si máme žiadať v nemecku, je to všetko na hlavu postavené keby aspon nebolo okolo toho tolko vybavovania muž nato čas nemá a tak ja som už mesiac bez rodičáku odkázaná na neho....hurá slovensko........... 😒

zuzana030
29. apr 2014

@dadula06 no osobne tam nemáme možnosť ísť bohužiaľ, na firme mužovi stále povedia, že treba len čakať, ale do kedy sakra, veď je to viac ako rok, dohovoriť sa mi nevieme poriadne, tak tiež som rozmýšlala, že ten solvit skúsim, za 10 dní tam píšu, že dokážu vyriešiť veci, písala to tu aj jedna maminka, že cez nich riešila a už má peniažky, kurnik to sú svin.... 😒 😒 akože my doma bez prídavkov, lebo tu sme zastavili a čakáme ...
veď to je už nekonečný príbeh
len tá miminka mi neodpísala ešte, že čo ako...ale teda počkám na muža a potom už ozaj idem tvrdo na nich, lebo to je sen toto a každý nám vraví inak..

maminka99
30. apr 2014

MOJA OTAZKA BUDE ZNIET TROSKU MOZNO DLHO, ALE ZUFALE POTREBUJEM PORADIT.

SOM NEZAMESTNANA ROK V BANSKEJ BYSTRICI. PREDTYM SOM PRACOVALA 3 ROKY NA REHABILITACII KDE PO UKONCENI PRAC. ZMLUVY SOM DOSTALA ODSTUPNE A VYPLACANIE Z URADU PRACE V OBDOBI NEZAMESTNANOSTI. UZ ROK-DVA NIC NEDOSTAVAM. MOMENTALNE SOM V 8 MESIACI TEHOTENSTVA Z COHO VYPLYVA MOJA OTAZKA. MAM 23 ROKOV, PRIATEL PRACUJE 5 ROK V NEMECKU AKO ZIVNOSTNIK POD NEMECKOU FIRMOU ALE S.R.O JE ZALOZENA NA SVK CIZE JEHO ZIVNOST JE VEDENA NA SVK, TAK ISTO UCTY, POISTOVNU A PODOBNE MA VEDENE NA SVK. PRIATEL MA TURNUSY OSTAT V NEMECKU MINIMALNE 4T OD DOHODY PODLA ZMLUVY NEMECKYM SEFOM A MAX- NEOBMEDZENE..NA SVK CHODI MIMO SVIATKOV NA 10 DNI A POCAS SVIATKOV NA 10 A VIAC.

ROZMYSLALA SOM NAD VARIANTOU ODIST ZA NIM DO NEMECKA, LEN CHCEM VEDIET CI MAM NAROK PO NARODENI DIETATA NA RODICOVSKY PRISPEVOK, POBERAT HO PRAVE V NEMECKU (AK ANO, KOLKO TO TVORI A NA KOLKO)...AK AJ NIE, CI JE MOZNE POBERAT RODICOVSKY ZO SVK DO NEMECKA, KEBY MAM TAM PRECHODNE BYDLISKO (ALEBO NEHAT TRVALE BYDLISKO PRI MOJICH RODICOCH NA SVK), CI JE LEPSIE MAT SVK UCET V BANKE ALEBO V NEMECKU, TAK ISTO AJ POSITENIE A PODOBNE VECI..CI PRAVIDELNE PREHLIADKY NOVORODENCA DO PORADNE SA DAJU REALIZOVAT AJ V NEMECKU ALEBO LEN NA SVK ALEBO NEHAT SVK DOKTORA MALEMU A KAZDYCH 5-6 TYZDNOV SA VRACAT NA SVK DO PORADNE...MOZNO TOTO CELE ZNIE KOMICKY A PRILIS VELA ALE VELMI BY SOM BOLA RADA, KEBY MI POMOZETE S MOJOU OTAZKOU /OTAZKAMI 🙂 DAKUJEM ZA OCHOTU...

fidorka7
30. apr 2014

z akého titulu by si mala mať nárok na rodičovský príspevok v DE, ak otec dieťaťa má slovenskú živnosť a platí odvody na slovensku? ak z titulu bydliska dieťaťa tak by si musela s dieťaťom legálne žiť v De a potom je otázka o slovenskom doktorovi, poradniach a pendlovaní medzi SVK a DE úplne zbytočná.
nárok na príspevok z titulu vykonávania zárobkovej činnosti sa vás týmto netýka.

maminka99
30. apr 2014

ano plati zivnost na svk...takze rodicovsky sa mi oplati brat zo svk a zit akoby na navsteve v de ?a nepochopila som tomu titulu co si mysela...dakujem...uz fakt neviem ako by to bolo najlepsie vsetko zriesit aby sme mohli byt s tatom ☹

fidorka7
30. apr 2014

no samozrejme, budeš tam akože na návšteve, lebo nemáš nárok na príspevok z DE kým tam aj reálne nebudeš žiť, nejde o to, či sa ti to oplatí, ako uvádzaš, jednoducho ide o to čo si splnila alebo nesplnila podmienky nároku.
A ak sa oficiálne presťahuješ, potom nie je potrebné riešiť slovenského pediatra, lebo to bude bezpredmetné.
z titulu= na základe

dadula06
1. máj 2014

@zuzana030 ja si myslím, že čakanie v tomto prípade je strata času..chod do toho..držím palce 🙂

maminka99
2. máj 2014

aha takze mam odist do De po narodeni baba vybavit na babo vsjo potrebne ako pridavky,doktora a podobne,bo sa mi to viac oplati?ete som zvazovala ze tu na svk budem rodit a vybavim aj priplatok statny ma dieta po narodeni kym dovrsi 28dni a ak by som aj tatne pridavky ako rodicak tu vybavila tak len na chvilocku kym nevybavim urady tam a potom by som zrusila vsetky urady tu na svk..co myslite bol by to dobry napad?oplatilo ba sa to?aj napriek tomu ze priatel ma vsetko potrebne vybavene na svk ako zivnostnik??

fidorka7
8. máj 2014

maminka99 vieš, čo sa mi nepáči? že prioritne pre teba nie je riešiť vašu situáciu a vašu rodinu, to čo by bolo pre vás všetkých najlepšie (t.z. byť spolu, kde sú najlepšie podmienky na výchovu vášho dieťaťa, budovanie zázemia, rodiny atď) ale to, to je pre vás najvýhodnejšie a čo by sa najviac oplatilo - a to je do istej miery smutné, preto nebudem odpovedať na tvoje otázky (hoc by som vedela).
Urči si priority čo chceš a potom sa opýtaj jednu jednoduchú otázku, napr.: Idem žiť za priateľom do De, na aký príspevok mám nárok?
takto len dávaš moc nejasne formulovaných, hypotetických otázok a "mlátiš prázdnu slamu" - rozhodnúť o svojom živote sa musíš podľa srdca, rozumu, možností a okolností, nie podľa toho, či "sa to oplatí"
prepáč za môj úprimný názor, ale tak to cítim. Neznášam vypočítavých ľudí, ktorí všetko v živote majú prešpekulované a prepočítané na peniaze.

maminka99
9. máj 2014

ja som presne vedela, ze to aj tak pochopis, no nakolko mame dost zlu situaciu musim premyslat aj takto takze tak..ja by som najradsej ostala na svk pokial by to bolo mozne..ale nakolko chcem, aby dieta vyrastalo s ocom dietata a vsetci po kope, tak musim zistovat co kde ako, aby som neurobila nejaky chybny krok a preslap, ktory by som neskor olutovala alebo olutovali...nakolko neviem ako to funguje v nemecku, aky je tam zakon, tak zistujem vsetky moznosti tu a tam a kazdej matke zalezi hlavne na tom, aby mala vsetko poriadne premyslene co sa tika ich rodiny a ich dietata a nevhupnut do niecoho neznameho..a dnesna doba je zla reba sa ,,istit" ci uz ides kdekolvek a hlavne tam, kde to vobec nepoznas...

fidorka7
11. máj 2014

dôležité je, že vieš, ako píšeš: !chcem, aby dieťa vyrastalo s otcom a všetci pokope" - tak od tohoto sa treba odraziť a robiť všetko preto, aby to tak, ako chceš aj bolo. Toto je slovo do bitky a takto sa treba na to pozerať, čo máš pre to, aby sa ti to splnilo urobiť, čo máš od toho očakávať a niekde tam potom môže byť aj otázka, na čo budem mať nárok v nemecku... nie povedzte mi, čo sa mi najviac oplatí, mám ísť tam alebo najskôr porodiť tu a pobrať čo sa dá... lebo doteraz bol tvoj postoj takýto.
Nikto ti dnes nepovie či raz svoje rozhodnutie odísť neoľutuješ a či by si naopak neoľutovala zostať na slovensku - ale toto už naozaj nesúvisí s tým, kde budeš akú sumu dostávať, nemyslím si že práve tieto peniaze ti zabezpečia šťastnýa spokojný život. A mimochodom, ak tam priateľ pracuje tak jeho mesačný príjem je v porovnaní s prídavkami určite niekoľkonásobne vyšší, zas tie prídavky nie sú taká suma že by si z nich padla na riť, ak v DE žiješ, takže si ani nemyslím že až tak veľmi musíš prihliadať na finančnú stránku veci

baki25
24. júl 2014

Ahojte takže pripájam sa ku komentom. Možno pomôžem. Rodinné prídavky z Nemecka sa vybaviť dajú. Je to trošku namáhavé a trošku to trvá , ale dá sa....Mne sa to podarilo vybaviť už 4 rodinkám aj sebe. Stačí ak aspoň jeden z rodičov pracuje v Nemecku. Nemusí tam mať prechodný pobyt, ani žiadnu adresu. Dieťa , keď je občanom EU má nárok na najlepšie výhody z krajiny, kde jeden z rodičov pracuje, alebo žije. Nie je nutné, aby boli rodičia manželmi a dokonca nie je problém ak je dieťa zverené do starostlivosti jedného z rodičov. Rozhodujúce v rýchlosti je , aby ste poslali všetko potrebné komplet. Je potrebné zistiť si na koho sa máte obrátiť a dá sa to vybaviť dokonca aj mailom, ale potrebujete niekoho kto vie dobre po nemecky. Oplatí sa do toho investovať. Tety na urade na Slovensku su sice odmerane, ale vedia komunikovat ak tam pridete pripravení. V prípade, že napr. otec pracuje v DE a matka na SVK nepracuje, zoberú Vám najskôr slovenské rod.prídavky a Nemci Vám budú vyplácať celú sumu. Ak matka pracuje, slovenské jej nevezmú a Nemci budu iba doplácať. Doplatia všetko spätne aj niekoľko rokov. Držím všetkým palce, ktorí sa do toho pustia. Začať je najhoršie, ja to už teraz vybavujem ľahko, najťažšie boli tie naše prvé. 🙂

emka17
29. júl 2014

baki25 môžeš mi prosím ťa do spravy napísať alebo do mailu ksanka@atlas.sk co tam všetko na to vybavenie rod.pridavkou v nemecku potrebujem.myslím tým ešte nejake tlačiva okrem rod.listu.dakujem

cowboyka1908
13. aug 2014

baki25, aj ja by som ťa chcela poprosiť o zaslanie informácií ohľadom prídavkov na deti v nemecku na mirka.vaskova@gmail.com veeeľmi kráásne ďakujem...

kacatto
30. aug 2014

ahojte, tak ja sa pridám s mojou otázočkou.. Prekútrala som snáď celé fórum a nenašla som nič, čo by sa hodilo na mňa. Vopred ďakujem za všetky rady. 🙂

V januári budem rodiť a potom by sme sa s manželom chceli presťahovať do Nemecka, keďže dostal zaujímavú pracovnú ponuku. Teraz ešte pracuje na Slovensku a v Nemecku nikdy nepracoval. Ja som zamestnaná.

Moja otázka je, či si tam mám potom žiadať dáky Kindergeld v DE. 😕 Totiž bojím sa toho, že mi zrušia materskú a rodičovskú tu na Slovensku, a že v Nemecku mi nič nedajú.. Trvalý pobyt by som si chcela nechať na Slovensku, pretože v Nemecku plánujeme ostať tak 3-5 rokov.

Ešte chcem podotknúť, že nechcem zneužívať DE kvôli prídavkom, len chcem vedieť, na čo mám a nemám nárok. Ďakujeeem za pomoc 🙂

fidorka7
31. aug 2014

ked sa odsťahujete celá rodina do DE, zmení sa centrum záujmu rodiny a samozrejme dávky na slovensku Ti už nepatria. Budeš dostávať dávky, ktoré sa vyplácajú v Nemecku. Trvalý pobyt s tým nemá nič spoločné. V DE máš nárok na dávky, prečo sa bojíš, že ti nič nedajú?

palma0608
24. sep 2014

my dostavame pridavky na sk a z nemecka by mal chodit doplatok tak nam tu povedali

palma0608
24. sep 2014

@baki25 prosim ta uz rok aj 9mesiacov to vybavujeme a stale nic uz je tam vsetko a stale nic poradila by si mi