Prídem o príspevky na deti, keď chcem žiť v zahraničí?

angie109
10. okt 2017

Ahojte mamičky chcela by som sa poradiť. Mám 4 ročnú dcéru na ktorú poberám len detský príspevok 20 eur neviem presne koľko je a za 10 mesačného syna poberám rodičovský príspevok. Nakoľko som ešte nepracovala na materskú som nemala nárok čo mi až tak nevadí. Problém je že otec oboch detí je Bulhar a chodievame na istú dobu aj do Bulharska. Teraz by sme sa chceli kvôli deťom vziať a spraviť im dvojne občianstvo aby sme im mohli zabezpečiť lekárov nakoľko túto sú strašné drahé aj lieky a za kontroly ani nehovorím pokiaľ nemáme lekára? Je možné že by som mohla prísť o všetky moje príspevky, t.j. okolo 260 euro? Veľmi pekne ďakujem za každú pomoc 🙂

sadika
10. okt 2017

zakon o slovenskom statnom obcianstve vylucuje dvojite obcianstvo.

katinka71
10. okt 2017

moj syn ma dvojite obcianstvo po mne slovenske a po otcovi rakuske

mimikas
10. okt 2017

@sadika dvojite obcianstvo pre deti je mozne pokial jeden z rodicov je narodeny a aj ma cudzie obcianstvo. Dvojite obcianstvo je mozne ale len do 18r a nasledne si dieta musi vybrat ake obcianstvo si ponecha.

mimikas
10. okt 2017

@angie109 prispevky by ti mali ostaj aj pri dvojitom obcianstve ak tu ma dieta trvaly pobyt a aj tu zije a nepoveras prispevky z ineho statu.

lucinocka
10. okt 2017

@sadika somarina....ja som terza poziadala o dvojite

lucinocka
10. okt 2017

@angie109 prispevky budes mat podla toho , v ktorom state budes platit nemocenske a ostatne davky...nemozes byt poistena v oboch statoch len v jednom... deti maju obcianstvo automaticky po otcovi, len treba dat ich zapisat v Bulharsku na matriku, ak ste tak este neurobili...a ty si mozes dat ziadost, ak to Bulharske zakony dovoluju...ja som dala ziadost o Chorvatske v maji, cakam na riesenie- ale na dvojite obcianstvo mas pravo len vteedy ak si vydata, inak nie

vevesh
10. okt 2017

@mimikas dvojite obcianstvo je dozivotne (zatial), ak ma dieta rodicov, ktori su prislusnikmi danych statov

@angie109 dvojite obcianstvo nema nic so zdravotnym poistenim:
a, na dvojite obcianstvo deti maju zo zakona narok a vobec nemaju suvis s poberajucimi davkami, kedze tie sa odvijaju od trvaleho pobytu
b, nemozes mat v ramci EU dve zdravotne poistenia- bud na Sk alebo v bulharsku, takze obcianstvom drahe lieky nevyriesite...

angie109
autor
10. okt 2017

@vevesh ja som nepovedala že chcem vyriešiť drahé lieky dvojitým občianstvom, ide mi o to že ich nemôžem bez toho zapísať k lekárovi, musia mať proste rodný list bulharský.

vroni
10. okt 2017

@angie109, toto je hovadina. Co predkladas u lekara rodny list? Ak potrebujes poistenie v zahranici (normalne, zdravotne), tak na to dostanes karticku v tvojej poistovni na Sk a tu predlozis doktorovi v Bulharsku. Ak by bol lekar velmi dosledny a chcel overovat totoznost (na zdravotnej karte nie je fotka, takze teoreticky moze), mas pas. Rodny list ti nie je na nic.
Na dvojite obcianstvo maju deti narok, ak ho Bulhari povoluju. Ak by ste sa vzali, mas narok na dvojite obcianstvo aj ty (zase, ak ho povoluju aj Bulhari). Ziadne vekove obmedzenie (do 18 ci ineho veku) neexistuje.

9lf9
10. okt 2017

obcianstvo mozu mat kludne dvojite, sleduju sa ine veci kvoli naroku na prispevky. Centrum zaujmu moze mat rodina len jedno- to kde sa fyzicky zdrziavate, kde mate zdravotne poistenie, kde lekarov, ockovania, pripadne predskolske zariadenia, platbu smeti...atd. a v prvom rade sa sleduje to v ktorej krajine maju rodicia deti pracovny pomer, kedze ty si nikdy nepracovala je dolezite co kde je zamestnany otec deti.

lucinocka
10. okt 2017

@angie109 neviem ako v Bulharsku ale v chorvatsku, ked chces zapisat dieta ku pediatrovi, musi mat obcianstvo a trvaly pobyt... a ten moze mat len v jednom state... ked sme na Slovensku a mala ochorie, riesime to cez Europsku karticku poistenca, ktora je vacsinou aj tak nahovno a platime

vroni
10. okt 2017

@lucinocka, fakt? To ked sa narodi dvom cudzincov v Chrovatsku dieta, tak nemoze chodit k lekarovi? A trvalych pobytov mozes mat. kolko len chces (pokial splnas podmienky krajiny), EU zakon neexistuje a zakony krajiny platia len po jej hranice. Moje deti maju len obycajne zdravotne poistenie a este som neplatila nikde (ani na Sk ani vo Francuzsku, ine krajiny sme - nastastie - neboli nuteni testovat), vsade isli na normalnu kartu poistenca (maju rakusku)

lucinocka
10. okt 2017

@vroni no nie, na zaklade coho by malo dostat poistenie? ked su obaja cudzinci?

lucinocka
10. okt 2017

@vroni ja som bola na velku noc na matrike v Presove, pytala som sa na trvaly pobyt, vraveli mi, ze nie, trvaly pobyt by mal byt len jeden...ved to vyplyva logicky z nazvu- nemozes ziut trvalo na milion miestach...preto som na Slovensku zrusila trvaly pobyt a dala si do chorvatska

vroni
10. okt 2017

@lucinocka, no snad na zaklade poistenia. Ked niekde pracujem, platim odvody, tak tam chodim aj k lekarovi, co ma toto s obcianstvom? Na Sk mas “narok“ na trvaly pobyt, ak si v krajine aspon 180 dni. Ze ma rok viac nez dvakrat tolko, mozes ten narok zakonne splnat aj v dvoch krajinach 😉 Su krajiny, ktore ti trvaly pobyt “priradia“ lebo tam vlastnis nehnutelnost, lebo ti tam chodia deti do skoly.... Proste dovody su rozne. Takze sa ti moze stat, ze budes mat tie trvale pobyty dva ci tri.

lucinocka
10. okt 2017

@vroni tak tu si bez obcianstva nemozem otvorit ani ucet v banke, a ziadala som onho rpeto aby sme mohli zobrat hypo ;) takisto bez obcianstva nemam narok ani na matersku- taklisto som ju nedostala ani na Slovensku, kedze tam osm nepracovala...taze mne rapidne pomoze , ked ho dostanem...a prihlasena som ako nezamestnana musela byt cez muza na zdravotne poistenie, takisto sme museli na policii preukazat ze ma dostatok financii na moje udrziavanie, ked sme ziadali prechodny pobyt a ze ma nehnutelnost v ktorej budeme zit... tak neviem, ako to funguje ked pridu dvaja cudzinci do krajiny a nemaju nic... ocividne u nas je to komplikovanejsie ako inych krajinach EU

vroni
10. okt 2017

@lucinocka, priserne!!! Mas moj obdiv, ja uz by som asi hryzla 😖 Nenavidim dolezitych byrokratov 😇 Sila, ake vedia byt rozdiely vramci EU...

lucinocka
10. okt 2017

@vroni nj, nic mi nehovor, 5 rokov , kazdorocnych prehliadok policiou, predlzovania pobytov, vypocuvania, kym som konecne dostala aspon staly pobyt... uplne trapne, ked si normalne vydata, porodis noveho obcana, pracujes, odvadzas dane a oni s tebou jednaju jak s kriminalcom... najviac ma pobavilo, terza jak som ziadala o obcianstvo, ze sukromne statne sluzby ma budu vysetrovat :D:D som si predstavila ako nejaky detektiv ma spehuje , ked trapne vleciem nakp z roboty domov alebo vesiam pradlo alebo idem so psom vencit:D

vroni
10. okt 2017

@lucinocka, sukromne statne sluzby? To sa ako da? 😂😂😂 Vtipna to krajina, kde zijes.... Ale ved neva, sukromne statne ocko aspon pomoze odniest nakup 😉

lucinocka
10. okt 2017

@vroni nj nejaka sukromna agentura, ktora robi pre vladu :D absolutne trapne, ne zeby boli radi, ze im tu vobec prisiel niekto zit, ked vsetci domaci utekaju do Irska, ale este ma aj presetrovat budu:D

vevesh
10. okt 2017

@lucinocka tak ale tajna sluzba preveruje v kazdej krajine prihlasenie na pobyt- len nie vsade ti to povedia aj do tvare a nie vsade mas dokonca stastie vidiet prislusnikov tohto utvaru na zivo😎

lucinocka
10. okt 2017

@vevesh mne povedali, ze raz rocne musia prist do bytu, popozerat skrine a tak, ze ci tak realne zijem... ale kedze stale prisli v nejakom blbom case, ked som nebola doma, tak sme spisali zapisnik vzdy v nejakej kaviarni🙂

vroni
10. okt 2017

@vevesh, tak toto, zial, nie je pravda. Prave riesime (IT programom, nie politicky) selekciu "mrtvych dusi", ktore su tu prihlasene k pobytu a v skutocnosti je sedem roznych ludi jedna osoba (ktora sedemkrat celkom zivo pobera socialne davky, napriklad) Celkom urcite mu ziaden "tajny" pri prihlasovani k pobytu za zadkom nestal. Skoda.

sisaka
10. okt 2017

@lucinocka to som ani len netušila, že Chorvátsko je take Kocurkovo.

@vroni ti tajní, ktorí sledujú ľudí, čo žiadajú o trvalý pobyt, by sa zišli vo viacerych krajinách, len si to fakt neviem predstaviť koľko by museli zamestnávať ľudí napr. u nás v Kanade.

vevesh
10. okt 2017

@vroni tak toto je pravda - ale zase nesleduje sa absolutne kazda jedna prihlasena osoba - kazda krajina ma "svoje rizikove oblasti" , ktore preveruje - napr. Taky slovak v rakusku nebude take terno ako arab z mosulu ci sri lancan z bangladesa, ale napr. V cine ci mexiku by si ta policia preverila skor ako nejakeho araba ci krajana zo susedstva....a nepredstavuj si to tak , ze niekto k tebe aktivne chodi, to len, ked si z tej rizikovej skupiny, a v niektorych krajinach ani to, dnes su ine moznosti a sposoby preverovania osob...

vroni
10. okt 2017

@vevesh, ja si to nepredstavujem, ja s tym pracujem (teda s tymi datami, nie osobami) A ak sa niekto vobec sleduje, tak obvykle taky, ktoreho potom mozu buzerovat alebo taky napadny, ze by bolo okate ho nesledovat. Vsetko medzi tym mizne v dave. Takze je pravdpodobnejsie, ze ta zacnu sledovat, lebo si vcera zle zaparkovala (nie, to nie je vtip) ako ze ta zacnu sledovat, lebo si podpalila zopar aut a chovas sa nepricetne...

kkubekova
10. okt 2017

@angie109
Dolezite je, kde sa budes s detmi zdrziavat/byvat, kde budu mat dr. ... sleduje sa centrum zaujmu rodiny.
Ak otec pracuje v Bulharsku, ty aj deti tam budete zit a budu tam mat pobyt, chodit do skolky, tak vase centrum zaujmu je tam a podla mna narok na davky v SR stratis... ale musela by si sa asi ist sama odhlasit - neviem ako by to UPSVaR zistil.

angie109
autor
11. okt 2017

@vroni áno pri zapisovaný detí pri lekárovi chceli odo mňa rodný list