Prišli vám už peniaze za OČR v čase koronavirusu?

adka_22
16. apr 2020

Ahojte 🙋🏼‍♀️, prosím Vás niekomu prišli už tento mesiac peniaze za OČR kvôli koronavirusu? Ďakujem 🙂

dorema
16. jún 2020

Mne prislo včera za máj 😊

cusik
16. jún 2020

Mne za marec v apríli prišli a za apríl+máj včera

majakk
16. jún 2020

Za maj tiez vcera

monulienka86
16. jún 2020

Co myslíte bude platiť očr aj v júli a auguste?My mávame otvorené škôlky aj cez leto a dceru som nedala ani teraz v júni do škôlky.

alenah31
16. jún 2020

@monulienka86 očr počas leta - pokiaľ dieťa dovŕšilo 3 roky v čase od 12.3. do 31.5. a nebolo nikde prijaté do škôlky - týmto deťom resp. rodičom bude očr vyplácaná do 31.8.2020.

Deti, ktoré už škôlku navštevujú - pokiaľ bude škôlka, ktorú dieťa navštevuje otvorená a rodič do nej dieťa nedá - očr bude platená - pokiaľ sa ale zatvorí očr končí - nakoľko ani počas klasického letného obdobia by očr platená nebola. POZOR - musí ísť o vašu škôlku - teda tam kde je dieťa zapísané. Pokiaľ vašu škôlku zatvoria a vy nedáte dieťa do inej - ktorá je otvorená, lebo sa škôlky striedajú - očr platená nebude. Preto sa na prehlásenie píše názov MŠ - potom budú SP posielané info odkedy je zatvorená - od toho dátumu už očr nebude.

monulienka86
16. jún 2020

@alenah31 čiže ak som to správne pochopila tak naša škôlka je v júli zatvorená tak tým pádom očr mi končí,ale v auguste je už otvorená tak ako potom mi bude platiť očr.Dceru som nedala kvôli tomu teraz,lebo ma nejaké zdravotné problémy nič vážne a je tam určite riziko.

alenah31
16. jún 2020

@monulienka86 podľa tohto áno - júl bez nároku, august nárok bude - je to hl. kvôli tomu, že deti sa v lete "miešajú" aj z iných škôlok a matky majú možnosť ich teda do škôlok nedať. Takto to bolo momentálne nariadené, resp. je to diera v zákone - a tak si myslím, že to budú upravovať - momentálne to ale platí. Upozorňuje na to priamo Mihál:
"V prípade materských škôl totiž nemožno hovoriť o školských prázdninách. Zákon im káže v období letných prázdnin zatvoriť minimálne na 3 týždne z dôvodu dôkladného čistenia priestorov a dovolenky zamestnancov. Inak môžu byť podľa potreby otvorené. Rozhoduje o tom riaditeľ, prípadne zriaďovateľ, pričom zohľadňujú potreby rodičov. „To znamená, že nárok na ošetrovné pre rodiča škôlkara končí posledným dňom pred prerušením prevádzky jeho materskej školy alebo jaslí."

alenah31
17. jún 2020

@monulienka86 takže nakoniec takto....zatiaľ to nie je na stránke SP čiže ešte to nie je oficiálne: https://www.rodinka.sk/vazne-veci/stat-pre-rodi...

extempore
17. jún 2020

@alenah31 čiže ak mame MŠ zatvorenú od 20.7-9.8 tak aj tak nárok na OčR nezaniká? Dobre to chápem?

alenah31
17. jún 2020

@extempore podla vsetkeho ano - narok by mal byt. Este to musia vydat oficialne...az to bude na stranke SP bude to tak. Kym to tam nie je stale to mozu zmenit.

grepka205
19. jún 2020

Prišli Vám už peniaze za máj ?

zita0
19. jún 2020
jamika84
19. jún 2020

Áno prišli konečne teraz v júni za apríl a máj..katastrofa.A mám pocit že tie ktoré ste dostali vtedy na čas alebo s malinkym omeškaním tak teraz budete čakať do 27dmeho alebo do júla až...je to smutné😟

zita0
23. jún 2020

Baby vysvetlite mi to niekto teda. Nechápem tak bude sa dať či nie

alenah31
23. jún 2020

@zita0 pokiaľ bude škôlka, do ktorej je tvoje dieťa zapísané otvorená a ty sa rozhodneš z obavy o jeho zdravie ho do nej nedať resp. kapacitne sa nezmestí - máš nárok na očr ďalej. Keď sa škôlka, do ktorej je tvoje dieťa zapísané zatvorí z dôvodu prázdnin (aj škôlka má povinnosť min. 3 týždne mať zatvorené z hyg. dôvodov a z dôvodu čerpania dovoleniek zamestnancov) - nárok na očr nevzniká. Tu je to vysvetlené jednoduchšie:

zita0
23. jún 2020

@alenah31 ďakujem

extempore
23. jún 2020

@alenah31 lenze v tom tvojom linku zo 17.6, rodinka.sk tvrdia niečo iné - že aj počas zatvoru MŠ je nárok na Očr

alenah31
23. jún 2020

@extempore hej....lenže nastala zmena...a upozornil na to sám Mihál. Pokiaľ je škôlka zatvorená z dôvodu ako im ukladá zákon č. 463/2003, § 39 odst. 1 doplnený zákonom 157/2020 je to rovnaké ako u škôl kde tiež očr končí zatvorením resp. ukončením výchovno-vzdelávacieho procesu. Pokiaľ škôlka bude zatvorená z tohto dôvodu - očr nebude. Pokiaľ ale škôlku zatvoria z dôvodu covid 19 - nárok na očr bude (rovnako ako to je vždy pri vyhlásení karantény, v tomto prípade to bude platené ale viac ako 10 dní). Takto to zatiaľ máme aj zo SP keďže sme to zisťovali pre zamestnancov, aby vedeli ako sa zariadiť - ja fakt netuším či to ešte budú meniť, stále čosi za pochodu doplňujú☹

zita0
24. jún 2020

ahojte, VRAJ je nejake nove cestné vyhlasenie za jun.

monulienka86
25. jún 2020

Na stranke sociálnej poisťovne je už na písané ako to bude s očr počas letných prázdnin.Pre škôlkarov očr platí ďalej aj v júli a auguste akurát pre školákov konci.

cucoriedkacucoriedka
27. jún 2020

@monulienka86 dakujeme za info;)

monulienka86
7. júl 2020

Tie ktoré ste na očr boli aj v júni už vám prisli peniaze?

adka_22
autor
7. júl 2020

@monulienka86 zatiaľ ešte nie

maribell
7. júl 2020

@monulienka86 mne dnes nabehli

adka_22
autor
7. júl 2020

@maribell môžem sa opýtať akú máte banku? 🙂 Mne pani povedala do telefónu, že už to mám spracované a odoslané do banky, tak len kvôli tomu sa pýtam

darina85
7. júl 2020

@adka_22 mne nie

maribell
7. júl 2020

@adka_22 Slovenská sporiteľňa ☺

adka_22
autor
7. júl 2020

@maribell ďakujem, tak budem čakať 🤷🏼‍♀️😀😊

monulienka86
7. júl 2020

@maribell ja mám tiež Slovensku sporiteľňu a ešte mi neprišli.Cestne som posielala priamo na email pani,ktorá má ma na starosti.Poslala som čestné už 24.6 a 29.6 mi pani odpísala že už je spracované a posunuté na vyplatenie,že peniaze prídu začiatkom mesiaca a zatiaľ nič.

maribell
7. júl 2020

@monulienka86 ja som tiež posielala čestne asi v tom čase ako ty ale dalej už som sa nezaujímala o to v akom je to stave...ani som neočakávala že dnes už pridu peniaze 😮