Príspevok na jasle

kamca93
16. júl 2014

Ahojte hladam niekoho kto sa v tomto fakt ze vyzna..... Potrebovala by som vediet ci mam narok na nejaky prispevok od statu na jasle... mala bude mat v auguste rok, ja som slobodna matka na rodicovskej dovolenke a zaroven chodim do skoly, na denne studium. prispeju mi nieco???a co treba pre to vybavit?... Dakujem

levice13
16. júl 2014

Narok urcite mas, do vysky 230 €, vecer Ti napisem viac. V tom pripade, ale prides o rodicak.

jajamalka
16. júl 2014

nárok na príspevok na jasle máš, ale myslím, že nie z titulu, že chodíš do školy, ale ak dáš dieťatko naozaj do jaslí/škôlky/k opatrovateľke a každý mesiac budeš úradu práce dokladať, že dieťa to zariadenie aj naozaj navštevuje. V tom prípade ale ako písala @levice13 prídeš o rodičák.

havana_frost
16. júl 2014

Volá sa to príspevok na starostlivosť a vybavuje sa na UPSVaR, inak platí všetko čo písali vyššie.

levice13
17. júl 2014

@kamca13 sorry, že trochu neskôr, ale včera som zaspala s malou, takže píšem teraz.
neviem do akých jaslí pôjde dcéra, či do štátnych jaslí alebo do súkromných. Ak pôjde do štátnych, a bude tam napr. poplatok za jasle dokopy cca 200 €, tak sa Ti oplatí ostať na rodičáku a nikomu nemusíš nič každomesačne hlásiť. Ak sú to súkromné, tak každomesačne musíš nosiť na úrad práce (pre prípad Bratislavy a asi aj Tvoj prípad) je to na Vazovovej - faktúru za daný mesiac, potvrdenie o zaplatení (lepšie ak to budeš platiť priamo jasliam, inak musíš z banky nosiť potvrdenie o zaplatení danej faktúry, za čo si banka pýta cca 5 €) a v BA vyžadujú aj potvrdenie zo škôlky, že v daný mesiac chodilo dieťa do škôlky. nemusíš to tam nosiť osobne, kľudne sa to dá poslať aj poštou. ja to zatiaľ nosím osobne, pošte verím len na 50%
ak dostaneš príspevok na jasle, automaticky Ti skončí rodičák.
tu je zoznam vecí, čo budeš potrebovať na vybavenie príspevku na jasle (pred rokom som to vybavovala na UPSVaR BA - Vazovova)
- žiadosť http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/tlaciva/... (vytlačiť a potom vypísať, nedá sa to vypisovať v kompe)
- treba ísť na úrad práce podľa bydliska, tam si dať žiadosť o odňatie rodičovského príspevku od termínu, od kedy ide dieťa do jasiel. cca do týždňa vydajú o tom rozhodnutie a to treba priložiť,
- rodný list - kopiu a origoš
- potvrdenie, že si majiteľom účtu - to ti pani dá také tlačivo, vypíšeš ho pred ňou, lebo nie je na nete
- ak nastupuješ do školy, tak potvrdenie zo školy o dennom štúdiu, ak do pôvodného zamestnania, tak zamestnávateľ Ti vydá potvrdenie s nasledujúcim textom
FIRMA XY týmto potvrdzuje, že xxxxx, nar. xxxx, bytom xxxxx, nastúpila po rodičovskej dovolenke do trvalého pracovného pomeru na dobu neurčitú od xxxx.
Pozor, musí tam byť, že nastúpila, nie že nastúpi a na dobu neurčitú prípadne do doby, kedy dieťa dosiahne vek 3 roky.
- potvrdenie z jasiel - mne to dala majiteľka, už s tým má skúsenosti, tak vedela čo mi má dať, ale malo by to byť niekde na nete
- zmluva s jaslami
Ja som to bola vybavovať vlani až v júli a od júla som aj dostala ten príspevok, takže nejak ponáhľať sa netreba. vypláca sa to so spätnou platnosťou.
inak u pracovníčky na UPSVaR si preveriť, či škôlka spĺňať podmienky príspevku, lebo je to vraj dosť prísne kontrolované, sú to prachy EU.
dúfam, že to pomôže. držím palce.