Príspevok pri narodení dieťaťa 2015

branodominika
13. jan 2015

Ahojte maminky,

chcela som sa spytat, ci mi niektora neviete povedat, ci mam taktiez narok na prispevok pri narodeni malinkej v maji ked robim v rakusku a tam si odvadzam vsetky dane a socialne. Rodit budem ale na slovensku. Dakujem

neviem ci vam budem moct odpisat, bo predchadzajucu diskusiu sa mi neda pridat odpoved na vase rady.

Dominika

9lf9
30. jan 2015

@lorela nemoze mat ziadne z predchadzajuich deti zverene do starostlivosti, ktora nahradza starostlivost rodicov, porodne je na 1 az 3 porod kde sa dieta dozije 28 dni, ziadost musi este potvrdit gynekolog ze pocas tehotenstva sa chodilo na preventivne prehladky, dokladovat dozitie dietatka + dohodu s detskym lekarom, rodny list, vyhlasenie o bydlisku-rodina musi fyzicky zit na sk.

9lf9
30. jan 2015

@lucibka ČR ma porodne pri dietatku tak primarne si musite poziadat tam, trvaly pobyt sa nesleduje, nemate na SK ani zamestnanie ani zdravotne poistenie...

lorela
30. jan 2015

@9lf9 Ďakujem za odpoveď.

bajana
30. jan 2015

tak ako uviedla @9lf9 ... v praxi to funguje tak, ze potrebujes potvrdenia od pediatra na SVK a aj od zdr. poistovne, ze si dala na SVK poistit dieta....kto ma trvaly pobyt na SVK (napr. ja, mm aj nasa dcera) ale zije v zahranici, ma tam lekarov a poistovnu, nedostane porodne na SVK

bajana
30. jan 2015

@branodominika vid predchadzajuci prispevok

bajana
30. jan 2015

@lucibka o prispevok treba zaziadat do 6.mesiaca veku dietata, to uz budes mat zdr.poistenie na SVK, nie? podla mna by si mala porodne normalne dostat na SVK

branodominika
autor
30. jan 2015

@9lf9 dakujem. Ved prave ze splnam vsetky pofmienky.

9lf9
30. jan 2015

@bajana ano je mesiacov od narodenia, ked sa vracali teraz tak otec potom uz nepracuje v ČR? co je s nim po navrate na SK..narok na davku v nezamestnanosti z ĆR... je tam vela faktorov

branodominika
autor
30. jan 2015

@bajana to je jasne ze keby zijem s malou v zshranici a je tam poistena nepytala by som sa na prispevok tu na svk. Ale dakujem

lucibka
30. jan 2015

@9lf9
@bajana dakujem za odpovede. Ano manzel uz nebude pracovat v CR, dava vypoved aby sme vsetci ako rodina uz zili doma.Bude si teda hladat pracu na SR a zatial evidovany na urade prace na SR, mat tam tym padomzdravotne..dieta tiez prihlasene na SR, aj zdravotne, pediatra...horsie je to so mnou, nastupim v aprili na matersku, ale tym ze mam prac.zmluvu do septembra v CR tak zdravotne mi bude stale platit CR stat. Pozerala som stranky upsvaru, k ziadosti sa vyplna presne prehlasenie o pobyte, kde sa vypisuje posledne zamestnanie, zdrav.poistenie z ktoreho statu, atd. Asi to bude potom iba o 'stasti' ako sa uradnik rozhodne...😞

9lf9
31. jan 2015

@lucibka pokail je to prve dieta a jediny stat zamestnania je ČR musis si najskor poiadat o porodne v ČR a dolozit ich stanovisko, ale za 6mes sa moze vela vecizmenit aj ohladom prace tvojeho muza tak je takzko nieco radit teraz

zuzik1603
31. jan 2015

Ahojte, som študentka na UPJŠ v Košiciach a chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie môjho dotazníka. Téma mojej diplomovej práce je Obchodovanie s ľuďmi ako nežiadúci sociálno-patologický jav. Cieľom práce je zistiť informovanosť ľudí o problematike obchodovania s ľuďmi. Dotazník je anonymný. Veľmi pekne Vás prosím ak by ste si našli čas a vyplnili dotazník, veľmi by ste mi tým pomohli, za vyplnenie vopred ďakujem. Pripájam link:
https://docs.google.com/forms/d/1Rj67fqzAed30qb...

majuska77
11. feb 2015

@miskacharly ešte som sa ťa chcela spýtať že na ktorom urade ste sa informovali o tom porodnom prispevku v Rakusku a kedy ste sa asi pýtali na to?dakujem 🙂

jersey333
11. feb 2015

@branodominika na jednorazovy prispevok mas narok zo slovenska ak tam mas TP..ja som rodila v oktobri, zijem v zahranici , v zahranici si odvadzam dane, platim poistenie ,..vsetko mam v zahranici,...na slovaci mam len trvaly pobyt ..ani som na svk nerodila..a mala som narok ..podmienka je ze ten prispevok je vyplateny jednorazove tj nemozes ho zobrat aj z rakuska ..ale inak mas narok

vevericka124
11. feb 2015

@jersey333 nie je to celkom, tak skuma sa aj bydlisko, cize aj to kde sa rodina zdrzuje a vsetko odvadza, ako vravis tu mas "len" trvaly pobyt, neviem ake mas dalsie skutocnosti ale podla toho co vravis by si narok mat nemala, ono samozrejme zalezi ako velmi sa chce tej pracovnicke (alebo je donutena veduocu - ako u nas) hrabat sa v tvojom pripade ....

lagatta
11. feb 2015

Baby ja som volala aj na úrad a mne povedali, že každý prípad sa posudzuje špecificky, takže nie je najsprávnejšie sa pýtať na takom to fóre, lebo túto informáciu nevie nikto 100 % poskytnúť. Úrady sa rozhodujú. Práve z toho dôvodu nejdem ani na SR, pretože otec môjho dieťatka a teda aj môj partner nie je slovák a to by som pravdepodobne do tej kategórie ani nespádala, keďže ani zdravotné poistenie nemáme na SR.

branodominika
autor
12. feb 2015

@jersey333 Dakujem 😉

mamuska86
4. mar 2015

Baby možem požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa tam kde budem rodiť,aj mám prechodné bydlisko?Lebo na mojom trvalom bydlisku už nebývam.Tak neviem,či môžem aj v meste prechodného pobytu.

cardova
5. mar 2015

Ahojte vie mi niekto poradit ci este musi potvrdit gynekolog tlacivo ak chcem prispevok pri narodeni dietata bola som na urade prace a ziadne take tlacivo mi nedali iba potvrdenie na pediatra.dakujem vopred za odpovede