Príspevok pri narodení dieťaťa, ked nemám trvalý pobyt na Slovensku

maksimets
10. nov 2016

Dobrý deň, mile mamičky , prosím Vás , viete mi poradiť, mám na SR prechodný pobyt, som cudzinka, či možem požiadať o príspevok pri narodení dieťata. Na matersku mám nárok. 🙂 🙂 Ďakujem vôpred za radu....Ospravedlnite ma za chyby. 😒

majusqa77
10. nov 2016

velmi malo info si dala.. ..budete zit tu? dieta sa tu narodi? bude tu mat pediatra? chodila si na poradne? ak ano, mala by si mat

majusqa77
10. nov 2016

Podmienky nároku na príspevok pri narodení dieťaťa sú:

narodenie dieťaťa,
trvalý pobyt a bydlisko oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.

Bydliskom sa rozumie miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.

Príspevok pri narodení dieťaťa sa poskytuje jednorázovo pri narodení dieťaťa oprávnenej osobe s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

Ak sa súčasne narodí viac detí, nárok na príspevok pri narodení dieťaťa vzniká na každé dieťa.

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nevzniká oprávnenej osobe, ak:

pre dieťa neuzatvorila dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti ,
pred uplatnením nároku na príspevok pri narodení dieťaťa dala privolenie na osvojenie dieťaťa ,
najmenej jedno z detí oprávnenej osoby narodených pred narodením dieťaťa, na ktoré si uplatňuje nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starosltivosť rodičov ,
sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.
je maloletá a nemá súdom priznané rodičovské práva a povinnosti vo vzťahu k osobnej starostlivosti o dieťa
od štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu sa nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine, za účasť oprávnenej osoby na preventívnej prehliadke v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto oprávnenej osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti ( ide o oprávnenú osobu - matku dieťaťa), alebo
po pôrode opustila zdravotnícke zariadenie bez súhlasu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti ( ide o oprávnenú osobu - matku dieťaťa)

mirka17
10. nov 2016

jednou z podmienok na príspevok je trvalý pobyt na území SR, takže asi nie

mimac
10. nov 2016

@maksimets moja kamoška je už 10 rokov v írsku,rodila pred 5timi rokmi a dostala tých 820 eur a má iba trvalý pobyt na slovensku, robila furt v írsku aj materskú dostala z írska...ktovie či dačo nepomenili.

sibalka21
10. nov 2016

Musis mat trvaly pobyt na Svk

maksimets
autor
10. nov 2016

@majusqa77 dieťa som pôrodila tu na SR, aj lekára mám, žiť tiež tu budem....dakujem za info....zajtra pôjdem na úrad 🙂 a uvidem ako to dopadne.

loginexistuje
10. nov 2016

@maksimets nebudes mat narok

splnis sice podmienku bydliska ale nie TP na uzemi SR.

katriona1
10. nov 2016

i já jsem cizinka dlouhodobě žijící a pracující na SR, jsem vdaná za Slováka, před těhotenstvím jsem nikdy trvalý pobyt neřešila, ale potom jsem si ho musela vybavit jinak bych na ten příspěvek při narození neměla nárok, musela jsem to stihnout před porodem

katriona1
10. nov 2016

@mimac dřív to bylo možné, ale to se změnilo, dneska nestačí jenom ten trvalý pobyt, ale rodina tu musí reálně žít

vydrnik
10. nov 2016

Ja pochazim z Ceske republiky,na Slovensku mam je povoleni k pobytu pred narozenim syna jsem tu byla rok,a narok mi vznikl,pobiram rodicovsky,tady jsem chodila I na gyn.

katriona1
10. nov 2016

@vydrnik tak na rodičovský má určitě nárok, tady se ale jedná o ten jednorázový příspěvek při narození dítěte, ten jsi dostala i s přechodným pobytem?

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 ano myslela jsem ten prispevek po narozeni ditete,ten jsem dostala kdyz sr maly dozil 28dni tak jak je podminka,otec ditete je Slovak,vzali jsme kdyz mel maly rok

danielahamar
10. nov 2016

ja viem tak, že musíš mať trvalý pobyt a platiť si zdravotnú na Svk

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 v Kvetnu to byli 3 roky vo jsem se pristehovala na Slovensko aj z moji dcerou,maly se narodil v Cervenci 2014,povoleni k pobytu mam vzdy obnovene kazdych 5let z cizinecke policie,v Cr mam trvaly pobyt a vse zrusene,pred porodem jsem byla nezamestnana a kdyz jsem mela nastoupit zistila jsem ze jsem tehotna,takze na materskou jsem narok nemela,na UPSVR mi priznali pridavky na deti,po narozeni rodicovsky a prispevek po narozeni,

katriona1
10. nov 2016

@vydrnik ale to mám i já ten Pobytový preukaz občana EU a na něm je napsané PRÁVO NA POBYT a to je vlastně ten trvalý pobyt 🙂 takže na základě toho jsem měla na ten příspěvek nárok

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 asi ano protoze ja mam v Cr vse zrusene aj OP vraceny,takze asi aj proto mi to uznali nebyla jsem tady tak dlouho tak jsem ani nevedela na co mam narok vse mi vysvetlila az pani na UPSVR,

katriona1
10. nov 2016

@vydrnik no máš normálně trvaalý pobyt na SK, takže jsi na ten příspěvek měla nárok, zakladatelka má ale jenom přechodný pobyt

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 ono zalezi jak to lidi betou kdyz senekde zminim o tom prukazu tak se dohadujou ze to trvaly neni a ze mam trvaly v Cr,kdo nechape nepochopi,na co by jsem mela trvaly pobyt v Cr kdyz tam neziju a zit nebudu a ani se do Cr nemam v umyslu vratit,za ,2 roky jdu aj pro dceru opet obnovit pobyt a bylo mi receno ze mi prodlouzi az na 10let

maksimets
autor
10. nov 2016

katriona1 🙂 vydrnik 🙂 sibalka21 🙂 danielahamar 🙂 dakujem , zajtra napíšem že ako to 😉

fidorka7
10. nov 2016

@maksimets nie nemáš, robím s tým. TP je jedna z podmienok nároku, a tú nespĺňaš

katriona1
10. nov 2016

@vydrnik no já jsem si nechala i český OP, i když vím, že bych ho měla vrátit, ale já mám v ČR třeba pojistku na sebe a na auto a mám tam i auto přihlášené, takže pro ČR používám OP a trvalý pobyt tam a na SK používám ten pobytový průkaz a zatím s ním nikdo neměl problém 🙂 ale tak já mám na SK i byt koupený a práci takže můj trvalý pobyt tu nikdo nespochybnuje, neuvažovala jsi o slovenském občanství?

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 na to je jedte cas,a je to velmi slozite,jsem ve skupine Ces ky zijici na Slovensku a to par zen resi,ale jedna z podminek je vic jak 5 na Slovensku,a to ja jeste nemam,ja nam a aj dcera jen ceky pas,ceskou op jsem hned musela vratit kdyz jsem ziskala pobyt tady,

katriona1
10. nov 2016

@vydrnik tak po mě OP nikdo nechtěl a já o občanství neuvažuji, nic by se tí pro mě nezměnilo 🙂

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 aj muj muz mi rika at si necham jen ceske obcanstvi nekdo si nechava aj dve obcanstvi nebo slovenske,kazda zena se rozhodne podle sebe,po mne chteli na nasem magistrate op kdyz jsem ziskala pobyt tady,ale to uz neresim.bydlime nedaleko Popradu na vesnici mam 2 deti stastne manzelstvi,tak si uzivam,to co jsem predtim nemela,dcera je tady spokojena,rychle si tady nasla kamaratky a ve skole se velmi dobre uci,uz by jsem nemenila

katriona1
10. nov 2016

@vydrnik mně to taky takto vyhovuje a jsem tu spokojená s tím nejlepším chlapem a rodinkou 🙂

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 preji I nadale bezproblemove tehulkovani,a preji krasny zbytek vecera,

katriona1
10. nov 2016

@vydrnik děkuji, i tobě nápodobně 🙂

vydrnik
10. nov 2016

@katriona1 dekuji,

9lf9
11. nov 2016

@maksimets ak mas na SR len prechodny pobyt narok ti nevznikne, podmienka je trvaly pobyt na SK

maksimets
autor
12. nov 2016

Ahojte mamičky, tak mi povedali že môžem žiadať a rozhodnutie mi príde ,že môžem dostať menej ako všetci cc 150-200 ev. Tak dakujem za každy odpoved 🙂 😲
@9lf9
@vydrnik
@fidorka7
@sibalka21
@majusqa77