Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Reťazový pôrod - vymeriavací základ pre výpočet materskej

janagol
21. jan 2015

Dobry den, chcem sa opytat,ci je to skutocne pravda: pred prvym porodom som bola na PN, nasledne som presla na MD a potom na RD, syn bude mat 2 roky a znova som otehotnela,teda som opa t na MD, pocitala som s tym, ze sa mi materska bude pocitat z hrubeho prijmu ako pri prvej MD, ale na socialke mi povedali, ze kedze som bola predtym na PN a nemala ziadne prerusenie (stacil by 1 den, ze by mi napr. v praci preplatili dovolenku) bude sa mi to ratat z min. mzdy pre rok 2014 co mi namiesto 600 eur vyjde 262 eur. neda sa s tym nieco robit? Je mi z tohto systemu zle, co mozu vsetko zoberu. Dakujem za odpoved. Jana

kaktusik007
21. jan 2015

Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia; DVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor
obmedzenie DVZ - DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z 1,5 násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2015 = 40,6357 EUR)
PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ); PDVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.
ak PDVZ je vyšší ako suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ, t.j. VZ uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2015 = 412,00 EUR), PDVZ je suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ (od 1. 1. do 31. 12. 2015 = 13,7334 EUR)
výnimka – PDVZ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období VZ z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
obmedzenie PDVZ – tak isto ako DVZ
prípady, v ktorých sa materské určí z PDVZ (nie z DVZ)
ak zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemali v rozhodujúcom období VZ
ak zamestnanec, ktorý v aktuálnom nemocenskom poistení pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky nedosiahol 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie, ani v rozhodujúcom období, ktorým je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nedosiahol 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie u iných zamestnávateľov
ak povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v deň vzniku tohto nemocenského poistenia (pozn. neprihliada sa na vznik nemocenského poistenia z dôvodu skončenia jeho prerušenia)
ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov

kaktusik007
21. jan 2015

@janagol teba zaujima prave ta vynimka -

výnimka – PDVZ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období VZ z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky

cize -- pracovnicka v socialnej poistovni evidentne vedela, co ti hovori.... teda klamala 😉

budes mat matersku podla pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, cize to ti podpise mzdarka, aku mzdu by si dosahovala, ak by si pracovala..... a materska je obmedzena na maximum 40,6357 EUR) - cize ak by ti aj pravdepodobny vymeriavaci zaklad vysiel vyssi, viac proste nedostanes.

kaktusik007
21. jan 2015

@janagol a este je pre teba dolezite to rozhodujuce obdobie, ale kedze pises ze syn ma 2 roky a ja predpokladam, ze tvoj pracovny pomer stale trva, tak potom:

ak nemocenské poistenie zamestnanca, samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

cize ak mas narok na materske v roku 2015, skuma sa rok 2014. ak na materskej uz si, a nastupila si v roku 2014, tak sa skuma tvoj prijem za rok 2013.

janagol
autor
22. jan 2015

Dobry den, no jw mam z toho gulas. Skusim este presne napisat tie obdobia. Pracovny pomer mi stale trva, takze pracovala som od 1.2.2010 do 31.7.2012, nastup na PN 1.8.2012, nastup na MD 20.1.2013, nastup na RD 15.9.2013-25.12.2014, retazovy porod, teda znova nastup na MD 26.12.2014. Nemala som tam teda ziadne prerusenie a zam-kyna na soc. poist. povedala,ze z toho dovodu sa mi to bude ratat z min. Mzdy pre rok 2014 a nie z mojej hrubej mzdy. Dakujem za vasu ochotu. Jana

alberta911
26. jan 2015

Ahoj, ja som podobny pripad. a uplne ma tento system v tomto state dojima k slzam. cele je to postavene proti ludom co podstivo robia a platia a dokonca sa pripoistili...
Ja som na MD nastupila 10/2012 potom na RD 5/2013, som evidivana u zamestnavatela aj som platila DNP. Pred nastupom na MD som bola 3 meiace PN. Teraz som stale na RD a cakame 5/2015 prirastok. Lenze uz mi materska sa bude vyplacat iba z toho co mi potvrdi zamestavatel ( a to bola minim. mzda =((((( ) cele dobrovol.pripoistenie zaniklo, uz sa ani neda sa pripoistit...
Som z toho velmi znechutena, dost sme s tymi peniazmi ratali...
☹ ☹ 😠 😒

biancaadamko
17. apr 2015

aj ja som z toho na nervy a hadam sa so zamestnavatelom, pri prvej materskej mi boli zapocitavane aj odmeny, teraz som na rodicovskej a v auguste mam nastupit na matersku a odmenietaju mi do toho zapocitat odmeny, tiez mi chcu dat iba cisty zaklad... neratala som s tym, ze ju budem mat mensiu ako prvu matersku a to budem doma s dvoma detmi... cely system je na hlavu

matkovazuzka
19. apr 2015

maminy chcem sa opýtať:
1) mám 1 ročného synčeka, poberám príspevok na jasle a pracujem a plánujeme druhé dieťatko, je možné poberať príspevok na jasle (resp. manžel) a súčasne poberať aj materskú ?
2) ako je to s podmienkami aby som dostávala opäť plnú výšku materskej ako aj pri prvom dieťatku, musím opäť odpracovať tých 270 dní ? Ďakujem

biancaadamko
19. apr 2015

@matkovazuzka pokial viem, automaticky ti zrusia prispevok na jasle a dostanes iba matersku, ak splnis podmienky.

dadushka007
7. sep 2015

vedel by mi niekto poradit, ci je mozne, aby mi mzdarka napisala aj vyssiu mzdu, aku som mala pred nastupom na prvu matersku (to bolo pred 5 rokmi). kedze sa jedna o predpokladany vymeriavaci zaklad a vo firme sa zvysovali platy, tak je mozne, ze by som momentalne zarabala aj ja viac. staci ked mi to mzdarka vypise na listok pre SP alebo musi napisat mzdu aku pred 5 rokmi. dakujem za rady

tinacik
25. okt 2016

@dadushka007 dobry den chcem sa Vas spytat ako to dopadlo s tym predpokladanym vymeriavacim zakladom ci vaam ho vyratali z vyssieho prijmu alebo nie?akurat riesim nieco obdobne v socialke mi povedali ze to zalezi len a len zamestnavatelovi kolko tej zene napose.dakujem za info

19daniela91
13. sep 2017

Dobrý deň. Chcem sa opýtať... Tiež mám retazovy porod a v papieroch od sociálky mi píšu, že predpokladaný príjem poskytnutý zamestnávateľom je 690€ ale DVZ je len nejakých 11€. Ako je mozne, že je taký nízky? Ako to rátajú? Lebo sa mi to nezdá.

m75c
20. sep 2017

@dadushka007 @tinacik dobry den, ja som prave riesila takuto situaciu. Ano, je mozne, aby sa tam napisalo viac, a teda mozete dostavat viac, ako pri prvej MD. Mna by velmi zaujimalo, ci ako vymeriavaci zaklad sa zadava hruby alebo cisty prijem? A ako je to s tymi odmenami-mozu a nemusia ich zaratat? Prosim, napiste mi ak o tom nieco viete... Dakujem.

tinacik
21. sep 2017

Dobry den,moja uctovnicka mi povedala,ze nie je mozne aby tam napisala viac,ze vraj zamestnavatel neudava ziadnu sumu,ale socialna poistovna ma udaje kolko ste predtym zarabali a na zaklade toho vypocita matersku.vypocita sa to z hrubej mzdy,ale bez odmien,vyjde to o trochu menej ako 1.materska,o nejakych 20az 30eur cca.Aspon mne to tak vyslo.

tinacik
21. sep 2017

Teda dostavala som cca 780az 810 predtym,a teraz od 730do 770 cca podla dlzky mesiaca.

m75c
22. sep 2017

@tinacik to je zaujimave,mne zas v soc.poistovni povedali,ze potrebuju pravdepodobný vymeriavaci zaklad,cize koľko by som asi tak zarábala,kebyze že na 1.materskú ani neidem.teraz mne vychadza vyššia materská ako v roku 2015.tak asi v tom nemajú úplne jasno ani na vyšších miestach... 🙄

Tu začni písať odpoveď...

Odošli