Rodičovský príspevok a práca na dohodu. Ako to je?

mesiacik2
20. okt 2011

chcem vas poprosit aby ste mi poradili-nestihla som si kupit noviny vcerajsie. Teda otazka: mozem popri poberani rodicovskeho prisp. pracovat na dohodu? treba to niekde hlasit? je aj nejaky limit aby mi nesiahli na prispevok? velka vdaka vsetkym co mi poradia!

gapa
2. sep 2015

@zuzka767 ak sa zamestná na dohodu, tak sa musí odhlásiť z dôch.poistenia štátom, lebo bude dôch.poistená ako dohodár a nie je možný súbeh dôch.poistenia štátom a ako zamesnanec. Neviem, ako to teraz berú, tú nepravidelnú činnost, som počula (neštudovala som to), že ak dohoda presahuje jeden kalend.mesiac, už sa berie ako prav.príjem, tj. aj s nemocenským postením a poist.v nezam. No a čo sa týka zdr.poistenia, tak to ide z každého príjmu myslím, aj ked teraz sú také zmeny v tom, že si netrúfam odpovedať. Lebo môžeš byť zdravotne poistená súbežne ako zamestnanec a aj štátom, no tiež je niečo také, že ak máš príjem do istej hranice, niečo sa mi zdrá cca1900eur na rok, tak si poistenec štátu, čo neviem, či znamená, že z príjmu ti to vrátia??? netuším, nevyznám sa v tom.
O rodič.príspvok neprídeš, lebo aj ked by si pracoala na plný uväzok, máš nan nárok.

zuzka767
3. sep 2015

@gapa dakujem pekne za odpoved. 🙂

oktavia
3. sep 2015

@gapa ahoj, môžem sa ťa opýtať. Je nejaká výška príjmu popri rodičovskom príspevku, pri ktorej by som neplatila odvody a nemusela podávať daň. priznanie? Napr.práca na dohodu mesačný príjem 100 €, aké by som mala povinnosti? Myslím nahlasovať to niekde a tak.

evita68
3. sep 2015

@oktavia daňové nepodávaš, ak príjem nepresiahne 1901,67 €.. ale podpíš vyhlásenie v práci na nezdaniteľnú časť, aby ti nestrhali dane..
Odvody platíš aj z dohody, to sa obísť nedá.. Keď nastúpiš počas RD do práce na dohodu, odhlásiš sa zo sociálnej poisťovne, soc. odvody štát už za teba platiť nebude..

oktavia
3. sep 2015

@evita68 teda ak zarobím ako brigádnička 100 € mesačne,aké odvody z toho zaplatím?Príjem myslíš len z dohody, alebo aj dohoda + rodičák?

evita68
3. sep 2015

@oktavia rodičák nie je zdaniteľný príjem...
odvody sú 13,4 %, takže budú 13,40 €

oktavia
3. sep 2015

@evita68 a neplatí už to ako bolo dakedy, že do určitej sumy, tuším 130 € mesačne sa nemuseli platiť odvody?

mrauco
3. sep 2015

@gapa Ahoj, troksu mimo, ale mam na Teba otazku som na predlzenej RD z dovodu zleho zdrav. stavu dietata, plati za mna stat odvody aj do Socialnej poistovne? Lebo ja
som to nahlasila len do zdravotnej poistovne. A este otazka, mozem byt subezne na urade prace a poberat tento prispevok? Dik

evita68
3. sep 2015

@oktavia nikdy to tak nebolo, ako píšeš, kedysi sa odvody z dohody neplatili vôbec.. od r. 2013 platí to, čo som písala..

gapa
3. sep 2015

@mrauco ak si si predtým podala prihlášku na soc.poistovnu aby si bola dôch.poistená štátom (po pôrode/nástupe na rodič.dovolenku), tá ti nadalej platí, aj ked poberáš RP dlhšie ako do 3rokov. No predpokladám nepracovala si medzitým ani si nečerpala riadnu dovolenku v zamestnaní alebo nepracovala na dohodu (lebo vtedy treba odhlášku a nanovo prihlášku po ukončení čerpania dovolenky/dohody).
Na úrade práce môžeš byť evidovaná aj počas poberania RP, ak si hladáš prácu, tj. niekde vraj vyžadujú prehlásenie, že sa ti má kto o dieťa postarať, ak si nájdeš prácu. Ale poberať podporu popri RP nie je možné, ak ti vznikne nárok na podporu, tak ju začnú vyplácať až po ukončení poberania RP od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý končí poberanie RP.

mrauco
3. sep 2015

@gapa dakujem☹ som sa obabrala,ja som medzitym rok robila a jeden mesiac som mala dohodu.jeden rok som uz bola na rd predlzenej a teraz mi zas schvalili.takze mi rok usiel.didatocne sa asi neda. .pojdem zajtra a nahlasim aspon tento polrok. Ked budem popri tom na upsvar,odvody poju do socialnej tiez?

gapa
3. sep 2015

@mrauco áno, to nie je problém ak si v evidencii, len ti nesmie trvať iné povinné dôch.poistenie zamestnanca

mrauco
3. sep 2015

@gapa myslis,ze mozem dat tu prihlasku spatne?

gapa
3. sep 2015

@mrauco nie, nemôžeš, len odo dna, kedy tam prídeš. To len ak by si menila deti a nemala medzitým dôch.poistenie zamestnaca.- aspon tento jediný prípad som videla spätne.

zuzka767
4. sep 2015

@gapa chcem sa k tejto teme tiez nieco opytat? Tiez som mala tento problem , ze mi po skonceni MD som si musela cerpat zvysnu dovolenku ( ze vraj mi prepadne ? to mi tvrdil) zamestnavatel urobil aj odhlasku aj prihlasku do SP ale ja som tam uz nebola osobne zas dat odhlasku a potom prihlasku vsak naco duplicita ved vsetko robi za teba zamestnavatel ak si v TPP ale som sa okaslala a prisla som na SP az s druhou MD a tam mi povedali ze som bola vyradena z dochodkoveho poistenia a tie roky mi budu chybat a nemozem si ich ani spetne doplatit.Takze po MD som bola vyradena a nik za mna neplatil.Moja otazka znie ci to bolo korektne ved predsa zamestnavatel elektronicky vsetko nahlasoval .A pri druhom dietati mi znovu urobili to iste.Dakujem za odpoved Z. ☹

evita68
4. sep 2015

@zuzka767 zamestnávateľ robil prihlášky a odhlášky vrámci pracovného pomeru.. ty si sa mala sama ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov prihlásiť, spätne ti to nespravia.. smola

zuzka767
4. sep 2015

@evita68 no to viem ved mi to aj povedali na SP, ale to som vtedy nevedela ze to tak treba, teraz uz viem a je neskoro.

evita68
4. sep 2015

@zuzka767 Pýtala si sa, či je to korektné... tak som ti to vysvetlila.. neviem teda, aká je tvoja otázka..

zuzka767
4. sep 2015

@evita68 Dakujem iba toto ma zaujimalo ci to bolo spravne, prihlasena uz som ale nie spetne iba dnom kedy som prisla na SP.

sfialka
25. sep 2015

Dievčatá chcem sa opýtať, mám pracovať pre firmu,ktorá má sídlo v Uk..jednalo by sa o prácu na dohodu asi cca 10 hodín tt. Čo všetko bude za mňa musieť zaplatiť firma? Ak by som súhlasila nech odvody idú v Uk..musím sa aj tak odhlásiť zo sociálnej poisťovne a štát nebude za mńa platiť odvody? Skúmam čo bude najlepšie pre mňa alebo piateľ žívnostník má môže zamestnať na dohodu a potom prefakturovať to tej firme on? A priateľ bude za mňa platiť odvody?

elizita
26. okt 2015

Babenky, ovplyvni mi praca popri rodicovskej davku v nezamestnanosti po ukonceni RD? Idem na RD, mam zmluvu na neurcito ale popri tom chcem pracovat na dohodu v inej firme a ked sa po RD vratim k terajsiemu zamestnavatelovi a da mi vypoved, z coho mi bude ratana podpora?

domi1220
11. dec 2015

@elizita môžem ti odpovedať len z vlastnej skúsenosti, ráta sa obdobie 2 rokov pred zaradením do evidencie na úrad práce, záleží koľko zarobíš , ak je to menej ako cca 200 € mesačne teba to zvážiť , ak by si potom bola na podpre, mne sa to rátalo tak ale mám smola že dohodu som mala na veľmi malú sumu a boli to len štyri mesiace. Bude sa rátať priemer z celých dvoch rokov , orientačne si to môžeš aj sama vyrátať .
Možno už píšem neskoro - ale až teraz som našla tuto diskusiu.

evittam
11. dec 2015

@elizita Ahoj, tiež pozerám, že je to starší príspevok-otázka - no treba si dať pozor akú dohodu uzavrieš - najviac sa ti oplatí dohoda o pracovnej činnosti-nepravidelný príjem - nakoľko z tejto dohody sa neodvádzajú odvody do SP - poistenie v nezamestnanosti a preto ti takáto dohoda neovplyvní ani výšku podpory, ktorú predpokladám chceš mať z VZ z pôvodného zamestnania.
@domi1220 A ty keď píšeš "A", tak napíš aj "B" - nakoľko to čo píšem som ti už napísala v minimálne dvoch diskusiách. Tak buď nezavádzaj alebo píš k veci a tak ako to je - lebo to čo si napísala je jej na dve veci.... 😉 Takže aj ty ak by si mala uzavretú dohodu na nepravidelný príjem, tak ti to vôbec výšku podpory neovplyvní - už sa konečne chápeme?!

domi1220
11. dec 2015

@evittam ja chápem , ale nepomýlila si sa ? . od 1.7.2014 je dohoda o pracovnej činnosti len pravidelná a tá druhá dohoda o vykonaní práce je nepravidelná . a to čo som napísala je bohužiaľ pravda , treba si to zvážiť aj z tej finančnej stránky .

evittam
11. dec 2015

@domi1220 No áno, ale veď už ako píšem -ak uzavrieš dohodu s nepravidelným príjmom, tak riešiť financie nemusíš, nakoľko táto dohoda ti neovplyvní podporu - jedine, že by bola tak finančne výhodná, že by sa oplatila na pravidelný príjem, ale predpokladám, že tu sa bavíme o prvom prípade. 😉

elizita
11. dec 2015

@evittam stale je to aktualne pre mna... chcela by som robit na dohodu u sucasneho zamestnavatela kde mam trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu... s tym, ze ak ma raz prepusti, aby mi to neovplyvnilo odstupne ani podporu v nezamestnanosti... ak je teda nejaka taka moznost...

evittam
11. dec 2015

@elizita Tak ako som písala treba mať dohodu s nepravidelným príjmom - to už musí zariadiť mzdárka daného zamestnávateľa.

elizita
11. dec 2015

@evittam super, takze ked budem mat taku dohodu tak mi to nic neovlplyvni..uz vidim ako bude vymyslat a tvrdit mi ako sa to neda... ach..

evita68
11. dec 2015

@evittam
@elizita ak bude príjem z dohody nižší, ako bol príjem v zamestnaní pred MD, tak môže pracovať aj na dohodu s pravidelným príjmom, nič jej to nepokazí..

elizita
11. dec 2015

@evita68 tak uz som z toho celkom jelen... jasne ze bude lebo budem robit len par dni v tyzdni