Rodičovský príspevok a práca na dohodu. Ako to je?

mesiacik2
20. okt 2011

chcem vas poprosit aby ste mi poradili-nestihla som si kupit noviny vcerajsie. Teda otazka: mozem popri poberani rodicovskeho prisp. pracovat na dohodu? treba to niekde hlasit? je aj nejaky limit aby mi nesiahli na prispevok? velka vdaka vsetkym co mi poradia!

evita68
11. dec 2015

@elizita záleží na dvoch veciach.. prvá - akú vysokú mzdu si mala pred nástupom na MD... a druhá - či tvoj pracovný pomer zanikne po skončení rodičovskej dovolenky, alebo v deň skončenia rodičovskej dovolenky..
Čiže v skratke: ak tvoj príjem pred MD bol nízky a zamestnávateľ bude ochotný ti skončiť pracovný pomer po skončení RD a preplatí ti napr. odstupné, tak nemôžeš mať dohodu na pravidelný príjem, lebo dohoda ti podporu veľmi zníži.. v tomto prípade naozaj treba dohodu na nepravidelný príjem..
Ak si mala vysoká príjem pred MD, potom by PP mal skončiť v deň skončenia RD a vtedy dohoda môže byť aj na pravidelný príjem..

elizita
11. dec 2015

@evita68 vysoky prijem som urcite nemala ale urcite vyssi ako by som mala na dohodu... nejako nerozumiem co ma spolocne vyska platu s tym ako mi dohoda ovplyvni podporu... na odstupne mam narok v kazdom pripade ak by slo o vypoved zo strany zamestnavatela

evita68
11. dec 2015

@elizita myslím, že som ti to napísala zrozumiteľne.. čo má spoločné výška platu s dohodu nemusíš chápať, všetko riadia zákony a tie sú fakt niekedy nepochopiteľné..
píšeš, že si mala pred MD nízky príjem.. takže otázka - bude ti ochotný zamestnávateľ ukončiť PP až po skončení RD? /nie v deň skončenia RD!/.. ak áno, potom dohoda musí byť na nepravidelný príjem, aby nepokazila podporu

evittam
12. dec 2015

@evita68 Nemáš pravdu, ak to bude dohoda s pravidelným príjmom, tak ti to pokazí všetko, nakoľko sa z nej odvádzajú odvody na poistenie v nezamestnanosti.
@elizita Sprav, tak ako som ti povedala - no dať sa to dá, len s tým bude mať mzdárka viac papierovačiek a roboty.....

evita68
12. dec 2015

@evittam Ale mám pravdu 🙂 pozri par. 108 ods. 5 zákona o soc. poistení..

(5) Na vymeriavací základ zamestnanca, ktorý dosiahol v období materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, sa pri určení denného vymeriavacieho základu na určenie sumy dávky v nezamestnanosti neprihliada, ak na základe neho určený denný vymeriavací základ je nižší ako denný vymeriavací základ určený podľa odseku 3 tretej vety.

domi1220
12. dec 2015

@evita68 takže tento paragraf platí len vtedy, keď sa PP skončí dňom skončenia RD , však , ?

evita68
12. dec 2015

@domi1220 áno, vtedy práca počas rodičovskej, ak je za ňu nižší príjem, nepokazí výpočet podpory a bude sa rátať zo mzdy pred nástupom na MD..

elizita
14. dec 2015

@evita68 ja nechcem aby mi skoncil pp po rd, ale vsetko je mozne, tak to neviem predpokladat. V januari sa chcem ist spytat ci by ma vzali na dohodu do septembra - potom by som chcela uz nastupit. Tak mam im teda navrhnut dohodu na nepravidelny prijem radsej.

elizita
29. dec 2015

@evita68 no takze na nepravidelny prijem to vraj nepojde... prijem budem mat mensi ako pred nastupom na md, resp priblizne rovnako to vyjde na den, akurat budem robit len 2 dni v tyzdni... ak by ma po skonceni rd prepustili, mam narok na 4 mes odstupne a mam este 20 dni dovolenky, cim by sa mi nemocenske obnovilo... tak na co si mam dat pozor? Cize by mi mali potom skoncit povodny pracovny pomer v den konca rd?

ukulela
20. jan 2016

google, negoogle, musim sa opytat :( lebo v daniach a odvodoch som ako v spanielskej dedine ...
zeny, mam moznost si privirobit na Zmluvu o vytvorení diela a licenčnú zmluvu. nebudu do horibilne sumy, len take vreckove - kolko mozem zarobit, aby mi nevznikla povinnost platit odvody? (Lebo, ako mi povedali, keby som zarobila urcitu sumu, musela by som si buduci rok platit odvody do socialky a zdravotky) - a napiste, ci je to netto, ci brutto. zdanovat by sa to malo zrazkovou danou. A ja chcem, aby to bolo pre mna co najjednoduchsie - ziadne danove priznanie, ziadne odvody.
Sorry, ak to tu uz je,nenasla som, patrala som.

rainee
15. jún 2016

Ahojte,mam zamestnať sa popri rd, len by ma zaujímalo,ci je pre mňa výhodnejší skrátený úväzok alebo dohoda. Myslím čo sa týka odvodov, zapoctu odprac.rokov a tak.

dena1973
15. jún 2016

@rainee Popri RP mozes pracovat ako ti vyhovuje... Je jedno na aky prac. uvazok budes pracovat...

rainee
15. jún 2016

@dena1973 áno len neviem čo je lepšie, neviem aký je tam rozdiel v odvodoch,naroku na dovolenku,odvodoch atď

sfialka
15. jún 2016

Ak sa zamestnáš na dohodu, odvody si platíš sama. Príspevok ostane. To isté aj pri skrátenom. Pri živnosti prvý rok ešte odvody platí štát za teba..

evittam
15. jún 2016

@sfialka A to si kde čítala, že pri dohode platíš odvody sama? Odvody platíš aj ty aj zamestnávateľ - tak ako pri pracovnej zmluve - len je rozdiel kam všade platíš spolu so zamestnávateľom odvody - je viac druhov dohôd - napr.dohoda o brig.práci študenta - pokiaľ má len tú jednu tak z tej jednej platí malé odvody len zamestnávateľ do SP, potom je tu dohoda s pravidelným príjmom - tam sa odvádzajú odvody ako aj pri normálnom pracovnom pomere, a potom dohoda s nepravidelným príjmom - tam neodvádza odvody ani zamestnanec ani zamestnávateľ na NP a PvN, ostatné sa platia normálne. 😉
A pri živnosti za teba nikto neplatí odvody - prvý rok nie si povinná platiť SP - si oslobodená, ďalšie roky podľa príjmu. ZP platiť musíš.
Akože, dievča - nehnevaj sa - vyzerá, že máš pekné medzery čo sa tejto problematiky týka a radíš iným?!

evittam
15. jún 2016

@rainee No, pri dohode nemáš nárok na žiadnu dovolenku, pri skrátenom úväzku už áno. 😉

sfialka
15. jún 2016

No však práve,že keď zaplatíš odvody už ti štát nebude platiť žiadne. Teraz pri RD máš z priemernej vyrátané odvody. Pri dohode je to myslím malé precento ako dôchoda alebo študent .Platí mám to tak poberám RD štát za mňa ešte rok odvádza odvody normálne,pretože nik za mňa ten jeden rok neodvádza. Keby som to nemala zistené nejdem do toho..v skratke..takže maminčka sa má zobrať do Soc. poisťovne tam jej vysvetlia

evittam
15. jún 2016

@sfialka No, tak v SP ti vysvetlia najmenej - česť výnimkám (vlastná skúsenosť - tam už nechodím lebo jediné čo ti vedia povedať - tak je že chceš zneužiť systém alebo len na teba dotyčná "čučí", že čo vlastne chceš...) , čo sa týka RD máš pravdu. Čo sa týka odvodov za dohodu - nemáš - nie sú minimálne - sú také ako som napísala - okrem študentov a dôchodchov platíš na dohodu to isté čo aj na normálnu pracovnú zmluvu - tie isté percentá- čiže v skratke ak na zmluvu či dohodu na pravidelný príjem zarobíš v hrubom 500,- Eur tak zaplatíš tie isté odvody...... 😉

rainee
15. jún 2016

No práve je toľko možností 😀 dnes som volala do soc poisťovne, tam mi vôbec ohľadom tohoto neporadili,len že sa mám potom odhlásiť z dôchodkového poistenia. Ja vezmem radšej ten skrátený úväzok aby som mala nárok na dovolenku,ocr a aby odvody platil za mňa zamestnávateľ. Tiež som myslela že pri dohode si odvody platím ja a nevedela som že nie je nárok na dovcu.

rainee
15. jún 2016

@evittam toto som potrebovala. Ďakujem.

rainee
15. jún 2016

@evittam a ešte by ma zaujímala ocr a pnka pri dohode dakujem

evittam
15. jún 2016

@rainee Nemáš za čo - a ešte raz ako pri dohode tak aj pri HPP aj pri skrátenom úväzku platíš odvody aj ty a aj zamestnávateľ. 😉

evittam
15. jún 2016

@rainee No, pokiaľ to bude dohoda na pravidelný príjem - kde sú platené odvody tebou aj zamestnávateľom na NP tak by nemal byť žiadny problém, ak je dohoda na nepravidelný príjem tam nie sú odvádzané odvody na NP tak nie je ani nárok na PN ani na OČR.

rainee
15. jún 2016

@evittam na pravidelný príjem,ale aj tak bude lepší skrátený,diky moc za radu

evittam
15. jún 2016

@rainee za málo 😉

zabkalilly
10. aug 2016

dobrý den,idem sa opýtat takto po lopate:
Malý ide do jasli od sept.vybavili sme mu ich preto,lebo si chcem najst pracu,ked som sním doma nemám možnost sa pripravovat,obehat výberové konania atd.
otazka: ked sa zamestnám,vezme mi štát rodičak ale preplatí jasličky?

elizita
10. aug 2016

@zabkalilly bud si ponechas rodicak alebo si poziadas o prispevok na jasle... podla toho kolko stoja, ja si ponechavam rodicak, lebo jasle ma vyjdu do 200e

zabkalilly
10. aug 2016

@elizita nase 230 +2,20 strava na den

elizita
10. aug 2016

@zabkalilly tak sa ti skor oplati ziadat o prispevok na jasle

luciana1977
18. sep 2016

@evittam dobry den, len taka rychla otazka lebo nie a nie sa dopatrat odpovede, ak poberam rod. prispevok a pracujem (trvaly pracovny pomer doba neurcita, ten isty zamestnavatel ako pred nastupom na md) mam narok na ocr alebo pn? platim vsetky odvody ja aj zamestnavatel, ale pani v uctarni mi povedala ze narok na ocr nemam ani na pn, kedze stale poberam rodicovsky prispevok, mne to ale logiku nedava, kedze si odvodovu povinnost plnim, dakujem za odpoved