Rodičovský príspevok ak manžel pracuje v Čechách

bosoriak
4. jan 2012

Ahojte, nenasla som ziadnu podobnu temu, ak tak ma prosim presmerujte.
V auguste sa mi narodila druha dcera, na ktoru som si od jej narodenia uplatnila ziadostou narok na rodicovsky prispevok a pridavok na dieta (nemam narok na materske). V ziadosti som uviedla, ze manzel pracuje v Cechach a ja som nezamestnana. Na zaklade toho mi panie na UPSVaR hned stopli vyplatu prispevku aj na mladsiu, pretoze "manzel pracuje v Cechach, tak si musi poziadat tam." V samotnom vyjadreni vsak uviedli len nejaky paragraf ES o tom, ze bydlisko sa povazuje za miesto kde sa osoba zdrziava a kedze manzel pracuje v CR, tak tam vraj aj byva. Ziadne setrenie, nic sa nepytali. Muz pritom pracuje vacsinu tyzdna na home-office.
Moja otazka na niekoho, kto sa v tom vyzna: Preco posudzuju manzela a nie mna? Ja si ziadam o davku a som s detmi doma, tak preco do toho posudzovania zatahuju aj manzela? Ved on nema v CR ani trvaly pobyt, ani prechodny, predpokladam, ze teda nema narok na ziadne davky.
Snazim sa napisat odvolanie, ale zaujimalo by ma, ci sa s tymto uz niekto stretol a ako to riesil.
Zda sa mi totiz, ze ani tety na urade v tom nemaju celkom jasno 🙂

matula1978
9. mar 2013

@karin1234 tiež si myslím, že si tam treba zájsť ... známu som tam poslala, tak čakám čo vybaví sama som zvedavá 🙂
ďakujem 😉

mamina27112105
4. jún 2013

@lusynda63 ahoj co si vybavila s rodicakom v cr.,mna to este len cakaa

lusynda63
4. jún 2013

@mamina27112105 nakoniec sa tu na slovensku pomylili lebo ja som stale zamestnana a som na rodicovskom tak nic poberam zo slovenska

mamina27112105
6. jún 2013

@lusynda63 ahaaa,lebo ja som nezamestnanaa,tak to je ine,ta dakujem budem patrat a riesit dalej

adriana1712
22. jún 2013

Ahojte. viete mi prosim niekto poradit? Moj priatel ( nie manzel ) pracuje v CR a ja so synon tu v CR byvame s nim. Ja nepracujem, som tehotna a staram sa o 5-rocneho syna. Niesom tu v CR ani poistena, neplatim tu ziadne odvody a niesom tu na uradoch nikde evidovana. Za priatela tieto odvody plati zanestnavatel, resp. mu to ide z platu. Ja som poistena len na Slovensku, aj vsetky odvody sa za mna platia tam ( som evidovana ako na predlzenej rodicovskej dovolenke do 6 rokov syna ). aj pridavky na syna dostavam zo Slovenska. Zaujima ma teda, mam ziadat o rodicovsky prispevok tu v Cechach, alebo na Slovensku kde mam trvaly pobyt? Alebo sa to bude posudzovat podla priatela kedze tu v cr pracuje? ak ano, ako to potom bude s rodicovskou dovolenkou? na tej budem predsa ja, nie? mam v tom gulas, dakujem za kazde info 🙂

emilia25
22. jún 2013

u nas je to opacne ja som v cr zamestnana ale som tiez na materskej a manzel ma slovensku zivnost ale pracuje v cr.ja poberam slovensku matersku tych 199eur ale plus mi cr doplaca 3000ck a pridavky poberam tiez zo slovenska ale mala som na vyber ci zo slovenska alebo z ciech.myslim si ze ako ich otec by mohol on poberat pridavky na deti ved je to jedno kto ich pobera matka ci otec nie?

1evelin
24. júl 2015

@lusynda63 ahoj viem ze tvoj prispevok je starsi ale moj manzel tiez ide pracovat do ciech,bude tam len par dni v tyzdni a inak bude robit z domu zo SR. Ja som pracovala a som na rodicovskej. Ty si nieco take apominala ze ti stopli rodicak ale potom ze ti ho dali lebo ze sa pomilili. Ty si clastne bola na rodicaku ale nerobila si popri rodicaku vsak? Ty si bola len evidovana u zamestnavatela. Neviem ze ci mysim pozastavit tu rodicak a ziadat o to v cr ked tam bude muz robit a ze musim si menit zdravotne poistenie podla muza? Dakujem za radu. Ja budem zit na sr aj so synom

janka54321
8. dec 2015

@1evelin vidim, ze je to starsia diskusia, ale viete poradit ako ste to vyriesili?...mala ma uz 10,mesiacov a teraz som natrafila na diskusiu a veru ja beriem rodinne na SK a tiez sme obe s dcerou poistene na SK. Vasa situacia je totozna s nasou.

1evelin
9. dec 2015

@janka54321 ahoj. No ja som nakoniec napisala do poistovne. A odpisali mi ze kedze som na rodicovskej tak spolu ao synom sme teraz akoze nezaopatreni a nas zivitel je muz. Zatial sa nas to netyka manzel zatial stale robi na sk ale ak by zobral tu pracu v cr tak muzovi z poistovne daju take tlacivo a tam vypise aj nas a my musime odovzdat karticky poistenca a dostaneme ceake s tym ze v ramci eu teda na sr nas musia normalne osetrit😃 vraj je to bezna prax a lekari by a tym nemali mat problem haha ale vieme ako to funguje na slovensku a nasi lekari tebe ako s ceskou kartickou by museli pri kazdejnavsteve vypisovat nejake tlacivo s cim samozrejme frflu. Potom im to poistovna samozrejme preplati. Pre slovenskych lekarov je jednoduchsie to nevypisovat a ziadat peniaze😃. Pisala som si s jednou co to tak ma ze zo zaciatku lekari frflali ale.potom ze si nejako zvykli. Aj rodicak by si tam mala brat. Rodicak beberies z inej krajiny pokial je nevyhodnejsi napr myslim ze v polsku je mensi alebo ziadny ako u nas tak mozes ziadat o slovensky.nepamatam si uz presne ale posli mi mail do sz a skusim najst ten z poistovne a preposlem ti to.

adriananl
18. apr 2016

Ahoj chcem sa opytat.zijeme s priatelom v holandsku v auguste sa stahujeme do prahy..momentalne cakame babo ktore sa narodi v cechach...ako je to zo zdravotnou poistovnou v CR pretoze uz nemam zdravotku na svk ale v holandsku.a budem muset chodit doktorom v prahe a teda aj rodit tak preto sa pytam.a tym padom ako to bude s rodicovskym prispevkom mam on zaziadat na svk alebo v CR?

1evelin
18. apr 2016

@adriananl fuuha to neviem ale podľa mňa v CR budes všetko vybavovat ked tam budete zit

fidorka7
18. apr 2016

@adriananl primárny štát k výplate dávok bude ten, kde budú rodičia vykonávať zárobkovú činnosť, ak idete do ČR pracovne, tak ČR. Na slovensku nemáte nárok na žiadne dávky.

ni13
3. máj 2016

ahojte aj ja nemam narok na RP na SK pretoze priatel pracujem v AT ale do zdravotnej co treba dat ze som doma s babatkom? pretoze teraz poslali papier ze potrebuju doklad ze som doma ale co mama tam poslat?

simonadano22
19. sep 2018

Ahoj som tu nová zaregistrovala som sa len terás prosím o pomoc mám syna 1rok bivali sme predtým v ČR.ked mal syn 3tyzdne našiel si inú a ja som odišla domov na SR ale rod.prispevok poberám z ČR ale on musí raz za nejaký čas odniesť na ČR úrady potvrdenie o Tom ze tam robí aby som ja mohla dostať rod.prispevok na malého ale on sa mi neoziva neodpovedá neplatí výživné nič poraďte mi prosím čo robiť chcela by som vibavit rod.prispevok tu na Slovensku ale tie baby tam mi povedali že sa to nedá čo mám robiť

1evelin
19. sep 2018

@simonadano22 to bohužiaľ neviem. Jediné odhlásiť poberanie rodičovskej v ČR a požiadať o rodičovský tu má napada. A čo sa týka výživného to bohužiaľ jediné súdne

lienks
1. okt 2018

@aivil47 chcem sa opytat ktory den v mesiaci je vypla any rodicovsky v cechach?diky

malinajahoda
1. okt 2018

@simonadano22 ty si za toho chlapa ešte stále vydatá?

malinajahoda
1. okt 2018

@simonadano22 ty si za toho chlapa ešte stále vydatá?

patrichelloo
26. feb 2019

Ahojte, vie mi dat niekto rady kto to uz riesil?
4.2 som si otvoril zivnost v CR, manzelka zije s dvojickami na Slovensku, kde su ako nezaopatreni , tym padom nam zrusili rodicovsky prispevok.

Prihlasil som ich do CR na zaklade formulara E106,no v Slovenskej poistovni chcu nejake tlacivo vyplnit a nejake potvrdenie ze deti byvaju na Slovensku. Otazka znie, ake potvrdenie ziadat? Ved na deti nic nie je pisane.

AD2 - ako ste vyriesili ten rodicovsky prispevok? Niekto ste pisali ze to ide ajna manzela, aj ked najskor pani na urade v CR frflali. Ako ste potom boli s tym poistenim? Resp dalo sa to aj na vas ak ste tu neboli fyzicky?

Dakujem

1991nika
10. apr 2019

Ahojte!Mala by som jednu otazku ,dufam ze niekto vie pomahat 🙂 Som mamicka,dostanem rodicovsky prispevok.Od 1.aprila som zivnostnik,aj nadalej mam narok na rodicovsku ,ked manzel robi v madarsku? Myslim ze ked som samostatne zarobkovo cinna osoba, tak mozem nadalejist dostat aj ked otecko robi v madarsku...