Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

mata.g
7. mar 2015

Ahojte, prosim vas do kolkeho mesiaca dietata vyplacaju rp v rakusku? Do 30. alebo do 36.mes.? Viem ze v rakusku je moznost dat dieta na adaptaciu do skolky uz po dosiahnuti veku 2,5 roka, len neviem, ci sa musim potom aj hned zamestnat, kedze by skoncil v tom case aj r.prispevok....? Prve mesiace su v skolke adaptacne, tak neviem si predstavit sklbit pracu s tymto procesom :( Prosim poradte, kto mate nejaku skusenost. Dik

mata.g
7. mar 2015

@lauraa @drinka
Ahojte babenky, prosim vas rodicovsky prispevok v at je do 30.ci do 36.mesiaca? Lebo pocula som ze iba do 30.(?). Prosim a vedeli by ste mi poradit aj s mojou otazkou ohladom skolky v rakusku (vid jedna sprava vyssie). Budem povdacna 🙂

mata.g
7. mar 2015

@kubisova Ahojky, smiem sa ta spytat, ci si medzi prvym a druhym dietatkom nejaky cas prcovala v at, kedze ti priznali matersku od nich? Alebo iba manzel? Alebo si tam pracovala niekedy predtym? Nasa zivotna situacia sa ubera podobnym smerom ako ta vasa, tak nejake info potesi 🙂

kubisova
7. mar 2015

@mata.g ahoj ja som v rakusku vobec nepracovala. Moj muz tu pracuje,ale mame tu vsetky zdravotne poistenia, trvalh pobyt proste vsetko tu mame. Druhe dieta ked sa tu narodilo tak automaticky nam priznali matersku ale museli sme obehat urady ako aj na slovensku ked sa narodi

kubisova
7. mar 2015

@mata.g este k tvojej otazke materska po dovrseni 2,5 roka ti potom uz prichadzat nebude ale pridavky ano tie budu chodit. Nam ked starsi zacal chodit do skolky mali vyhodu ze sa nam narodilo druhe dieta

mata.g
7. mar 2015

@kubisova Ahojky, dakujem za infosky. Ja som mala pri prvom matesku zo svk, vsak som tam aj pracovala, ale neviem ako to bude s dalsom dietatku. Vsetci mi tvrdia, ze narok na matersku zo zahranicia nemam (?) Ty si mala retazovy porod? Kedy presne sa vam narodilo druhe dieta? Kolko malo prve? 🙂
Este by ma zaujimalo, ze ked mi skonci rod.prispevok v at, skonci tym padom aj rodicovka dovolenka a musim sa zamestnat? Neviem ako sklbim skolku s pracou, bo stari rodicia este pracuju a nema mi kto byt s malym ked sa po hodine vrati zo skolky...

kubisova
7. mar 2015

@mata.g ahoj druhe sa nam narodilo ked prvy mal necely 3 rocky, takze zo skolkou nebol problem. No teraz druhy bude mat v maji 2rocky gakze za chvilu ma to bude cakat ze co budem robit. My mame problem v tom ze tu nemame ziadnu rodinu vsetci su na slovensku ale su tu moznosti ak budes mat pracu tak poznam jednu ktora dieta vyzdvihne zo skolky a stara sa o deti pokial si rodia nepridu pone samozrejme zato treba zaplatit kolko neviem. Narok na matersku pokial sa ti tu dieta narodi budes mat urcite ale musis mat potvrdenia v nemcine ze na slovensku na dieta nic nebudes poberat

mata.g
7. mar 2015

@lubike80 ahojky v rychlosti odpoviem na otazky:
1) pravdepodobne ti ho pozastavia a budes si ziadat plne davky zo zahranicia (nerus si pobyt v sr) plus zalezi, ci manzel pracuje, bude pracovat v at, alebo budu posudzovat kde ma pobyt a ekonomicky zaujem manzel.
2) toto ti neviem presne odpovedat, to je specificky pripad, ale stratou pobytu sa asi vsetko skomplikuje, podla mna lepsie je mat aspon prechodny.
3) uradnicka hovorila spravne, vela ziadateliek to tak ma. Ja na formulare uvadzam iba pobyt v zahranici.

gurmanka
18. mar 2015

Ahojte, vedeli by ste mi poradit? Manzel pracuje v AT, ja na SR. Matersku budem mat samozrejme odtialto. Ale co sa tyka rodicovskeho prispevku, kde ho mam ziadat? Obaja mame trvaly pobyt na SR, logicky mi vyplyva, ze budem mat narok na rodicovsky tu na SR. Je mozne, ze ma budu "nutit" si to vybavovat v AT, kedze je tam vyssi? Alebo sa to normalne vztiahne k bydlisku rodicov a dietata? Dakujem 🙂

mata.g
18. mar 2015

@gurmanka Ahojky, myslim si, ze ak mate pobyt iba na svk, davky ti budu chodit iba zo svk. Aj napriek tomu, ze manzel pracuje v at, narok na dorovnanie by si nemala mat. Ale skus si to overit preistotu 😉 Pekny dnik
PS: nutit ta urcite nikto nebude, tieto veci si ziadatelky vacsinou ziadaju same 🙂

gurmanka
18. mar 2015

@mata.g To som aj predpokladala, len som sa tu viackrat docitala, ze tu zeny z uradov posielali si to vybavovat do AT. Tomu som sa chcela vyhnut, nech nam to odklepnu tu a daju pokoj 🙂. Ale este je cas, tak pomaly pobeham urady. Dakujem

mata.g
18. mar 2015

@gurmanka Mozno ak by davky ziadal manzel, ale neviem, lebo mate pobyt na svk....to si zisti 🙂

miluna2
23. mar 2015

ako je to zo zdravotnym poistenim?ak manzel pracuje v rakusku a ja som na slovensku s dietatom musim si ja platit zdravotne poistenie?

mata.g
23. mar 2015

@miluna2 ahojky, podla toho co pises, tak ty si poistenec sr, kedze byvas na svk. Manzel by mal mat zdravotne poistenie v at (prihlasil ho zamestnavatel). Vyzvala ta zdravotka na nejake zdokladovanie?

marcah
23. mar 2015

@mata.g
@gurmanka no akonahle manzel pracuje v AT tak narok na dorovnanie rodicaku a pridavkov mas..... no aspon tie pridavky by som sa teda pokusila vybavit to dorovnanie ( na SK dostanes 20 eur, tam by si dostala cca 170 eur mesacne.... tych 150 eur mesacne podla mna za to stoji. Rodicak by si dostavala min o 200 eur vyssi)

mata.g
23. mar 2015

@marcah @gurmanka ...no to sa mi nezda. Na dorovnanie davok je potrebny trvaly pobyt v rakusku a to gurmanka pise, ze maju pobyt iba na svk.

sirinka
23. mar 2015

@mata.g na dorovnavacu davku nie je nutne mat pobyt, ale pracovny pomer v danom state.

marcah
23. mar 2015

@sirinka
@mata.g no aj mne sa zda ze staci pracovny pomer, pobyt nemusi byt.... teda na dorovnanie.... prvotnou krajinou vyplacania bude prave kvoli pobytu slovensko

andrejka_misko
23. mar 2015

Ahojte maminky, prosim vas , nemáte skúsenosť s podobnou situáciou? Ja som nezamestnaná a konci mi materská (bola Som v ochrannej) Manzel je zamestnaný v AT ..žijeme na SVK.. Mame nárok na rodičovský z at? Viem že prídavky na dieťa áno ale ide mi o rodičovský , lebo podľa pani z up nemám na SVK nárok na rodičovský .. Prosim ak viete ako postupovať alebo kde to viem prezistit alebo ste mali rovnaký prípad a viete čo a ako pomôžte ..dakujem!!!!

sirinka
23. mar 2015

@andrejka_misko ano, nech manzel poda ziadost na krankenkasse a ty potrebujes z uradu prace oficialne zamietnutie, aj ked nerozumiem, preco by ste nemali narok dostavat na svk...

andrejka_misko
23. mar 2015

@sirinka dakujem!! No neviem dušovala sa mi že musím prísť na up kde mi dajú zamietnutie rp - vraj rým že manžel pracuje v at a ja som nezamestnaná nemám nárok na rp... Ale podla definície rp by sme mali mat narok..a že potom môžeme žiadať v at(že možno nám ich v at priznajú ).. Nevieš náhodou či je možné súbežne poberanie rp na SK a at? Či to uz je asi nerealne 😉 prídavky budeme žiadať v at ale ohľadom rodičovského mi nikto na up nevedel nic povedať ..😞

mata.g
23. mar 2015

@sirinka ahoj, a to poznas taky pripad? No mozno iba ak by muz zamestnany v rakusku ziadal nejake davky, ale je to pre mna novina, ze to ide aj bez trvaleho pobytu na uzemi ineho clenskeho statu...

marcah
24. mar 2015

@mata.g ja som to takto dostavala tiez

marcah
24. mar 2015

@mata.g a teraz to tiez vlastne takto dostavam ale opacne. Zijeme v AT, manzel pracuje pre cesku firmu, v pobyt v CR nemame ale rodicak mi vyplaca CR. Bolo mi povedane ze prvym kriteriom je kde sme ekon.aktivni, az potom pobyt.

sirinka
24. mar 2015

@andrejka_misko subezne urcite nie, bud dostavas na sk a potom ti ho raz rocne doplacaju z at na zaklade ziadosti, s tym dost robia v poslednej dobe problemy, kedze u nas sa RP pobera o rok dlhsie ako u nich, tak vyplacaju len minimalne sumy a az po uplnom ukonceni poberania doplatia celu sumu. alebo teda poberas plnu vysku RP v AT.

sirinka
24. mar 2015

@mata.g samozrejme, ze poznam, ja aj takmer vsetci moji kolegovia a x dalsich známych 😉 funguje to tak od nasho vstupu do EU.

mata.g
24. mar 2015

@sirinka Aha tak potom som sa nieco nove dozvedela 🙂 a ziadatelom je ten, kto pracuje v eu state, cize povedzme manzel zamestnany v zahranici? Ja naopak poznam pripady, kde sa davky dorovnavaju na zaklade pobytu v zahranici.

mata.g
24. mar 2015

@marcah ahojky a primarne davky dostavas odkial, z rakuska? Alebo tie mas zastavene a mate iba z cr? Nevedela som, ze to aj takto funguje. My sme museli dokladovat aj trvaly pobyt.

mata.g
24. mar 2015

@gurmanka ahojky, tak potom si to skus overit na rakuskych uradoch, my mame trvaly pobyt rakusku a pracovali sme obaja na svk, takze nas pripad je odlisny. Poradia ti hadam tie, co maju inu skusenost.

marcah
24. mar 2015

@mata.g primarne dostavam z CR a na zaklade pobytu v AT si mozem v AT ziadat o dorovnanie. To dorovnanie prave teraz vybavujem 🙂