Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

tmonika
24. sep 2016

@marcah este neskoncilo

myvettka
30. sep 2016

Na NOGKK jsem dodala vše co ode mě zadali, naposledy potvrzeni o tr.pobytu dcery, smlouva o karenz se zaměstnavatelem a chybí mi jen potvrzeni od fa, že je schváleno. aby toho nebylo málo dnes mi oznámila lékařka, že nejsme v ČR pojištění, ze NOGKK pozastaviko naše pojištění. Achjo. Prosím o pomoc.

myvettka
30. sep 2016

Maminky už jsem zoufalá, od juna mám podané vše na fa a na NOGKK a dodnes mi nic neprislo o schválení. Na NOGKK jsem dodala vše co ode mě zadali, naposledy potvrzeni o tr.pobytu dcery, smlouva o karenz se zaměstnavatelem a chybí mi jen potvrzeni od fa, že je schváleno. aby toho nebylo málo dnes mi oznámila lékařka, že nejsme v ČR pojištění, ze NOGKK pozastaviko naše pojištění. Achjo. Prosím o pomoc.

gurmanka
30. sep 2016

Ahojte,
vedeli by ste mi poradit, ake vysetrenia/potvrdenia ste dokladali k rodicovskemu z AT? Zijeme na SK, manzel pracuje v AT, pridavky uz mame schvalene aj chodia, cakamame na moj rodicak (na SK mi skoncil pracovny pomer, som teda bez zmluvy).
Mam len info, ze musim dolozit nieco od lekara, ale zatial vobec netusim co - to mi nepovedali. Dakujem

1975renca
30. sep 2016

@gurmanka všetko čo si doteraz absolvovala s malým u lekárky,prehliadky + očkovania atd.samozrejme to musí byt absolvované v tých týždnoch ako je dané v mutterkindpasse,posielaj aj mailom aj poštou...odporúčam,aby si bola krytá že si poslala

gurmanka
30. sep 2016

@1975renca Dakujem za info. Len ja kvazi s Rakuskom nemam nic, a tak vlastne nic neviem - Mutterkindpass - je to niekde uvedene, kedy kde co?
Lebo ja som v pohode zila v tom, ze rodicak budem mat slovensky, kedze zmluva mi skoncila pocas materskej, pred rodicakom, akurat ze mi ho neschvalili, ze na SK nanho nemam narok, ze mi ho bude vyplacat AT. Pricom som teraz zdravotny samoplatca, kedze mame lekarov na SK, proste strasny chaos.

1975renca
30. sep 2016

@gurmanka ked nepracuješ resp.ti skončil pracovný pomer vypláca všetko Rakusko ked tam manžel / priatel pracuje a ty si na materskej a v podstate aj bez prac.pomeru,mutterkindpass je niečo ako tehotenská knižka len s tým sa chodia po pôrode na prehliadky aj s dietatom v AT,kedže ty ho nemáš...nemusíš ho mat,tak musíš vydokladovat 5 prehliadok počas tehotenstva od gynekologa a potom 5 prehliadok po narodení dietata u detskej lekárky vrátane očkovaní,ortoped.prehliadok a všetkého čo budeš s bábätkom abslovovat,prehliadky treba dokadovat z 1.týždna veku dietata + vyšetrenie bedier ortopédom,len na SK sa to asi nerobí resp.robí nie všade, 4.-7.týždna veku dietata + ortoped.kontrola,tam treba aj ortoped.vyšetrenie bedier medzi 6-8 týždnom,potom je to 3.-5. mesiac,7.-9. mesiac + ušné vyšetrenie, 10.-14.mesiac + očné vyšetrenie...nutné vydokladovat tieto prehliadky dietata...potom už nemusíš

gurmanka
30. sep 2016

@1975renca Dakujem pekne. Na SK su to trochu ine prehladky, napr. usne je uz v porodnici a podobne. Vydokladujem, co vsetko mame a snad vypytaju, ak bude nieco chybat. Velmi si mi pomohla, dakujem 🙂

1975renca
30. sep 2016

@gurmanka ved to čo dieta absolvuje v pôrodnici je jedna vec...to je individuálne ale ostatné treba absolvovat ako v AT,tak ako som rozpísala...aspon sa tak posnažit,vyžadujú to obvykle...a určite vypýtajú...ak vypýtajú...a potom človek len čaká v domnienke že tam majú všetko...treba komunikovat hlavne mailami,písomne mne poslai raz a odvtedy už rok čakám...teraz pátram či je všetko o.k. alebo ešte niečo chýba...proste nedajú vždy vediet,prajem vela nervov a trpezlivosti

nikulka79
30. sep 2016

dobry den.poslala som ziadost na kbg na manzela po 30roku zivota a naspat prislo manzelovi ze ma zaslat orig.formular F001 aj s ostatnymi dokumentami.stretol sa uz niekto s touto ziadostou?boli sme na soc.no o takom formulari nevedia.

1975renca
30. sep 2016

@nikulka79 práve tento formulár riešila jedna kočka...tento formulár je povinná poslat Krankenkassa z AT na náš upsvr na potvrdenie tak ako E401 a E411,len nie vždy je to tak žialbohu a preto všetko stojí...tu taký formulár nikto nepozná...kukajú jak puci všetci,ale ani mnohé z nás netušia čo je to za formulár...takže nech si ho teda vyžiada on z KK z AT ked ho oni sami nepošlú...dá ho tu potvrdit a pošle spät...lebo tu sa tohoto formulára nedočká...a ty si kedy podávala žiadost? po 30.mesiaci až?prečo tak neskoro?ved potom vám vyplatia len pol roka dozadu peniaze...

1975renca
30. sep 2016

@nikulka79 jaj som to zle pochopila 🙂 🙂 na manžela,par dooon 🙂 už chápem 🙂no to bude musiet + ešte vydokladovat všetko čo ty ked si začala poberat rodičák na SK

tmonika
30. sep 2016

dievcata tie co mate podane ausnahme pocas KBG na manzela, mate stale EU zdrav. karticku ci ste museli odovzdat? poistenie v soc. poistovni?

marcah
30. sep 2016

@gurmanka my sme ocne a usne prehliadky nemali a nebol problem. Takisto ockovania. V rakusku ockovania povinne nie su, takze to po tebe nemozu chciet. To len aby si sa nestresovala ak nebudes mat tieto veci v termine (alebo vobec)

gurmanka
30. sep 2016

@marcah Dakujem pekne. Ja uz sa preventivne stresujem celkovo, ked ide o AT 😀

1975renca
30. sep 2016

@gurmanka
@marcah jaj kočky ja posielam radšej všetko co mám aj z SK aj z AT a stále to niekde viazne,po roku neboli schopní poslať E formuláre na SK,tak ich posielam ja tam nech ich poslu zas oni sem a naspäť,teraz zas ten F001,to predpokladám tiež ze ešte neposlali,no bude to asi ešte na dlho,ale ak nepodpíšu nic do mesiaca pisem ombudsmanovi nech vyzisti co je vo veci...je to des 😊

nikulka79
30. sep 2016

@1975renca mne nikdy sami od seba neposlali ziaden formular,takze budem tam musiet zasa volat.super.kazdy rok to iste.este ze pracujem lebo pretelefonujem aj gate

xmilix
5. okt 2016

Kocky tie ktorym vam konecne dorovnali rodicovsky prispevok tak vam vyplatili sumu zvolenej varianty minus to co vam dali na slovensku? Alebo ako vam to vypocitali?

tmonika
5. okt 2016

@xmilix to by aj mna zaujimalo, lebo cakam prave na to

marcah
5. okt 2016

@xmilix ano, presne tak. U mna to sedelo takmer do centa

luslus
5. okt 2016

@gurmanka prefotena tehotenska knizka + nech ti pediatricka napise datumy kedy ste boli na poradni a ockovani. Riesila som to asi 2 tyzdne dozadu

xmilix
6. okt 2016

@marcah tak to si mala asi stastie. Mne pri variante 20+4 doplatili len 1400 euro pricom na sk som poberala rodicak len 19 mesiacov. Tak zistujem ze ako to vypocitali. Ale komunikacia s nimi hrozna. Odpovedaju len ked oslovim aj omnudsmana 😠

marcah
6. okt 2016

@xmilix preco len 19 mesiacov? Pokial ide o dorovnanie tak sa predpoklada, ze mas nárok na rodicak na SK po celu dobu poberania. No podla mna oni beru do úvahy celkovu sumu rodicaku ktora sa v tej onej krajine vyplaca. Napríklad ja som poberala rodicak z CR, kde celkova suma, ktoru mozes z CR dostat je 220.000 CZK (tiez tam maju varianty takze mesacne davky mozu byt v rozlisnej vyske, preto ratali s celkovou sumou, ktoru som napríklad v case podania ziadosti KBG nemala este celu vybratu....).
Takze z ich celkového KBG odratali celkovu sumu ktoru som mohla vybrat z CR a ten rozdiel mi potom rozratali na den a vyplacali mi mesacne nejakych 200 eur.... .

xmilix
6. okt 2016

@marcah lebo som nastupila znovu na matersku. A popri materskej rodicak poberat nemozes. No som zvedava ako to odvovodnia. Zatial sa neozvali...

marcah
6. okt 2016

@xmilix no ani v Rakusku nemozes poberat sucasne Wochengeld (nasa materska) a sucasne KBG takze tym padom ti Rakusko podla vsetkeho tiez tie mesiace neuzna.... ale uvidíš co ti odpisu.

marcah
6. okt 2016

@xmilix aha, az teraz mi tuklo, ze si mala vlastne KBG iba na 20 mesiacov, takze tie sumy urcite nesedia.... tak neviem

xmilix
6. okt 2016

@marcah ale dik za tvoju skusenost. Aspon viem ze to chapem spravne

gurmanka
10. okt 2016

@luslus dakujem ☺

alpenskinka
11. okt 2016

@1975renca ahoj prosim aky je kontakt na ombudsmana? Mas email ? Dakujem velmi pekne

1975renca
11. okt 2016

@alpenskinka ahoj,nemám,pozri na nete,ja mám WGKK,tam mi jedna kočka poradila Ombudsstelle@wgkk.at,ostatné kassy neviem