Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

xlolax80
10. apr 2017

@1975renca
@wildcat urcite vam to doplatia iba za ten cas, co mate narok. Viac jedine, ze by aj otec isiel na rodicak na tie mesiace podla varianty, kym vy zas do prace

marcah
10. apr 2017

@xlolax80 doplacaju urcite iba do celkovej sumy, ktora odpoveda obdobiu pocas ktoreho ste mali narok. Kedze ide o dennu sadzbu, tak sa to da jednoducho vypocitat. Pri variante 15+3 je to 26,6 eur na den. Pokial nebude mat otec narok na tie 3 mesiace, tak sa pocita narok iba na 15 mesiacov a nie 18 mesiacov.

drobcek88
12. apr 2017

Prosim vás, vedeli by ste mi pomôcť, čo nám to poslali? Treba poslať daňove za rok 2015? Manžel nie je doma a ja tomu nejak nerozumiem. Dakujem

drobcek88
12. apr 2017

ešte nám prišlo aj toto, žiadali sme základnú variantu 30+6, znamená to , že 1.4 2018 mame žiadať znova? Rodinne mame schválené tiež do 31.3 2018, ďakujem za pomoc.

marcah
12. apr 2017

@drobcek88 pisu tam, ze pokial chcete poberat KBG aj od 1.4.2018 mate im potom poslat potvrdenie, ze vam boli predlzene pridavky. Predpokladam, ze pridavky mate schvalene do 31.3.2018. Netreba posielat novu ziadost iba im zaslat kopiu rozhodnutia z finanzamtu o predlzeni pridavkov.

marcah
12. apr 2017

@drobcek88 na stranke 76 riesila nicolette1 presne ten isty papier (myslim ten prvy 🙂 ) -
Oni len pisu, ze hranica tvojho prijmu, ktory mozes mat teraz pocas poberania KBG zavisi na prjmoch v roku 2015 (tu hranicu Ti ale nemohli stanovit pretoze nemaju udaje z roku 2015). Takze zatial mas fixnu hranicu 16.200 eur.

drobcek88
13. apr 2017

@marcah dakujem veľmi pekne za pomoc! Takze im nemusíme za ten rok 2015 nič posielať?

marcah
13. apr 2017

@drobcek88 nie, nemusis

drobcek88
13. apr 2017

@marcah ďakujem krásne ešte raz! Príjemný deň zelam 😉

1975renca
28. apr 2017

ahojte kočky,neviete prosím či sa niečo zmenilo ohladom rodičáku pre matku pracujucej v AT a otca prcujuceho na SK?popíšem situáciu...matka pracovala v AT,aj jej pomer stále trvá...išla na materskú,poberala wochengeld,po skončení wochengeld si chce požiadat o poberanie rodičáku na SK a takisto rodinné prídavky od narodenia dieťata,otec pracuje na SK,trvalé pobyty su na sk a aj tu žijú...čiže len matka tam pracuje,teraz je 3 mesiace na materskej,v AT jeje skončilo wochengeld...pani jej na úrade tvrdí,že nemá nárok ani na rodinné prídavky z SK 23,52 eur,ani na rodičák z SK tých 203...eur niečo,len na nejaký rodičovský príplatok vo výške 28 eur...to je čo za blbost...menilo sa niečo? vraj má čakat ako sa AT vyjadrí...ale v čom? ved na dávky z SK má na 100% nárok a z AT len doplatok aj rodinných aj rodičáku...kým sa AT vyjadrí sa premlčí doba pol roka na rodinné atd...to je nejaká kravina...či? bol niekto v podobnej situácii?za odpovede vopred dakujem

spilo1
28. apr 2017

@1975renca ak otec pracuje na SR a matka v Rakúsku, plnú výšku RP od skončenia poberania materského platí SR, treba si podať žiadosť, ordný list, potvrdenie dokedy bola poberaná materská z Rakúska, vypísať vyhlásenie o bydlisku a zaniesť na UPSVAR, nárok je nasledujúci deň od skončenia poberania materského v Rakúsku, žiadosť Vám musia zobrať , ak zamietnuna oddelení OHNNVAŠSD ihneď sa odvolať na ústredie, lebo na peniaze vo výške 203,20 máte nárok.....samozrejme z Rakúska môžte žiadať o doplatok, ak vám ho priznajú - sú to vaše peniažky naviac, prídavky nakoľko otec pracuje na SR vzniknú od narodenia dieťatka na SR

arabeska
28. apr 2017

Ahojte, obaja s priatelom pracujeme v At, zaujímalo by nás ako to je po skončení materskej a či máme narok na poberanie Rd z At aj keď tam nemáme TP, ale obaja sme tam zamestnaný. Dík za odpoveď 😉

1975renca
28. apr 2017

@spilo1 dakujem velmi pekne,určite je to tak ako píšete ,ja som na tom tak isto,len som šla na materskú skôr a mnohé iné kočky,len som nevedela či nie su nejaké novinky,lebo toto sa mi zdal nonsens čo jej tvrdila...pekný den prajem 🙂

balkica
28. apr 2017

@1975renca ja nechapem co za ludi zamestnavaju na UPSVaR :-O

balkica
28. apr 2017

@arabeska ano, mate na vsetko narok z AT 😑

arabeska
28. apr 2017

@balkica ďakujem 😉

1975renca
28. apr 2017

@balkica ani ja☺ pomlčím,aj mne posrali dátumy...chybaju mi v rodicaku v dokladovani dva mesiace...nuz co už,ale budu sa biť za pravdu😬

spilo1
28. apr 2017

@1975renca
@balkica keďže klientov vybavujú pracovníci OSA treba sa na nich sťažovať na oodelení kontroly, berú zato plat, aby občanov poučili o nároku/nenároku na štátne soc.dávky a ost.dávky, ak to neuvládajú, nech dajú výpoveď alebo im stiahnu osobné 😉 ľudia však čušia a takto to vyzerá...

1975renca
28. apr 2017

@spilo1 no ludia maju v tom chaos vyzerá to tak a čerpajú len z informácií čo im povedia na úrade,som kamoške povedala,nech si potom vyžiada písomne že na to nemá nárok a začne to riešit na centrále,ved toto nie je možné...ved ale čo chcem ked mám priatela v štátnych slúžbách a ona sa veeeelmi čudovala prečo ho ona v ich systéme nemá,či vôbec on existuje...chúďa,ked som povedala že asi tažko bude u nich v systéme ked je vojak z povolania čumela na mna jak puk...je možné že takéto základné veci nevedia? tak potom čo chceme...ved každý má byt doma v info ked s niečím robí,od hanby by som sa prepadla keby som niečo tvrdila a opak by bol pravdou,žialbohu,potom si to odserie len občan,lebo ten má opletačky nehovoriac o tom,že keby sa doba premlčala tak by nedostali ani haka spätne...achjaj

balkica
28. apr 2017

@spilo1 ale tazko je z nimi...lebo ked sa aj clovek ide stazovat, tak uradnicka povie-Ale ja som nic take nepovedala! Alebo to zhodi na inu uradnicku..Alebo urobi debila z obcana...ja si uz dost dlho tieto veci vybavujem, uz viem co vsetko treba dolozit, ale aj taj mi povedali-Tento papier netreba! A ja cakam doma na vyplatenie a zrazu pride papier, ze este potrebuju dolozit papier- ten papier co som tam mala a ten ktory im netreba !! A aj tu pisala jedna z nich a trvala na tom, ze ma pravdu aj ked sme jej vsetky pisali, ze nema....Ale aj tak sme my vsetky hlupe...A od takych zien zavisi schvalovanie nasich penazi 😧😧😧

balkica
28. apr 2017

@1975renca Este ze mame info z internetu a od ludi, ktori vedia poradit 🙂 Keby sme vsetky zaviseli od uradniciek tak polovica nema to na co maju narok 😁😁😁

1975renca
28. apr 2017

@balkica
ja som už písala,vdaka za tuto diskusiu a za to že kočky poradia,nakoniec každá má úplne inú skúsenost aj ked sa jedná o to isté 🙂 vždy sa to rieši inak na úradoch 🙂 čo je choré...mne vznikol nárok na rodičík 13.11.15,pani mi odmietla potvrdit od tatumu vzniku,povedala že oni potvrdzujú len na celý rok od 1.1. - 31.12. čo mi je úplne nelogické,lebo pri úplne prvom potvrdzovaní sa má potvrdzovat od dátumu vzniku nároku...a samozrejme im to tam teraz chýba...tak idem dokladat jak picino a odvolávat sa zas...lebo mudrlantka čo hladala vojaka v ich systéme...vrrrr :D

balkica
28. apr 2017

@1975renca teoreticky mozno aj mala teta pravdu ale asi zle pochopila co ma urobit 😀 Mala to potvrdit za rok 2015, cize 1.1.2015 do 31.12.2015..s tym ze narok je od 13.11.2015..Ale asi ju viac zaujimal ten vojak 😀 No skoda reci..Kocurkovo ciste

1975renca
28. apr 2017

😀😀😀

fabovazuzana
30. apr 2017

dobry vecer.prosim vas ake doklady mam dat prelozit na rodicak.viem ze sobasny a rodny list a este nieco

1975renca
30. apr 2017

@fabovazuzana potvrdenie o pobyte všetkých že bývate na spoločnej adrese,potvrdenie o schválení rod.prídavkov z AT,ostatné si vyžiadajú

fabovazuzana
30. apr 2017

@1975renca este nemame schvalene rodinne pridavky.syn ma 2 mesiace neviete mi povedat ci mam narok na matersku

1975renca
30. apr 2017

@fabovazuzana nepoznam Váš pripad,netuším v tomto momente ☺

fabovazuzana
30. apr 2017

@1975renca a neviete ake doklady na matersku treba

1975renca
30. apr 2017

@fabovazuzana vy ste robili v at?