Rodičovský príspevok v Rakúsku - Mutter Kind Pass

peta78
2. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradiť. Doklady, ktoré treba doložiť k vybaveniu rodičovského príspevku v Rakúsku mám takmer skompletizované, ALE chýba mi jeden dosť dôležitý a to spomínaný Mutter Kind Pass. Má to byť nejaké potvrdenie od gynekológa a detského lekára. Poradíte mi prosím,či existuje nejaké tlačivo alebo ako takéto potvrdenie vybavím??? ĎAKUJEM

siiisi
23. máj 2017

Ahojte baby, potrebujem poradit, mozno to tu uz bolo, ale nemam sancu preklikat 82 a viac stranok. Povinne doklady pri vybaveni prispevku su:

- rodný list dieťaťa
- sobášny list (v prípade manželov)
- vyplnená žiadosť
- kópia tehotenskej knižky
- kópia OP žiadateľa (v tomto prípade bude žiadateľom matka)
- kópia potvrdenia o priznaných rodinných prídavkoch z Rakúska
- potvrdenie od detského lekára o vykonaných prehliadkach dieťaťa (na to slúži formulár, ktorý je súčasťou tzv. rakúskeho Mutter Kind Pass
Ide o to, že podmienkou nároku na rod. príspevok v AT je vydokladovanie nasl. lekárskych prehliadok:
• gynekologická prehliadka do konca 16. týždňa gravidity
• gynekologická prehliadka v 17. až 20. týždni gravidity
• gynekologická prehliadka v 25. až 28. týždni gravidity
• gynekologická prehliadka v 30. až 34. týždni gravidity
• gynekologická prehliadka v 35. až 38. týždni gravidity (tieto by mali byť potvrdené v tehotenskej knižke)
Prehliadky dieťaťa
• prehliadka dieťaťa v prvom týždni (kópia prepúšťacej správy z pôrodnice)
• prehliadka dieťaťa v 4., 5., 6. alebo 7. týždni (detský lekár)
• prehliadka dieťaťa v 3., 4. alebo 5. mesiaci (detský lekár)
• prehliadka dieťaťa v 7., 8. alebo 9. mesiaci (detský lekár)
• prehliadka dieťaťa v 10. až 14. mesiaci,

Chcem sa spytat na tehotensku knizku ci je potrebna, lebo mne ju porodnica nedala.
Taktiez prehliadky moje u gyneokologa a prehliadky dietata sa ako zdokladuju? Ten formular asi nezozeniem Mutter kind pass? Ako inak zdokladujem prehliadky dietata a mna?

Dakujem velmi pekne za pomoc.
Silvia

1975renca
23. máj 2017

@siiisi uz som ti pisala poštu

1975renca
23. máj 2017

@siiisi zabudla napísat že tam manžel pracuje len od 15.5.17,čo je dost podstatná vec 🙂 takže rodičák nie,kedže má malý už 22 mesiacov a nestíha ani najdlhšiu variantu,či sa mýlim? nárok na doplatok prídavkov má kedže bude nadalej poberat z SK

siiisi
23. máj 2017

@1975renca dakujem za doplnenie. Blbnu mi spravy na Mk, tak som poslala viacerym babam spravu o pomoc 🙈

6mia6
23. máj 2017

Ahojte, je nejaketlacivo na tie prehliadky u pediatra? Na syna pred tromi rokmi mi to normalne vypisali na A4 a teraz chce sestricka nejake tlacivo...
Inak mala je narodena 11/2016 papiere tam maju na prídavky od decembra a stale mame cakat 😒
Takze sa nepohnem ani s rodicovskym. Rsp. Mam im poslat ziadost na wgkk o rodicak aj zatial bez priznania pridavkov ci to nema zmysel?

marcah
23. máj 2017

@6mia6 urcite poslat ziadost o rodicak - v ziadosti je dokonca na to kolonka ze "ze ziadost o pridavky podana, zatial nevybavena" - alebo tak nejak.
vyplacaju iba 6 mesiacov spatne od podania ziadosti tak zbytocne ti prepadnu peniaze

marcah
23. máj 2017

@siiisi
@1975renca no ja by som rodicak urcite este podala- najdlhsia varianta je 30mesiacov takze 8 mesiacov by mohli este doplatit .. .

marcah
23. máj 2017

@6mia6 tlacivo na prehliadky nie je. jedine ze si ho vytvoris - tj spises zoznam potrebnych prehliadok podla mkp a ona ti ten tvoj "formular" potvrdi. ..

1975renca
23. máj 2017

@marcah ano,lenže +6 mes.materska na sk,to je 28 ,nemusi tam manzel odrobit nejaku dobu?

marcah
23. máj 2017

@1975renca odrobene mat nemusi. narok ma od prveho dna prac.pomeru/pobytu. a 30 mesiacov znamena do ukonceneho 30.teho mesiaca dietata. (plus tych zvysnych 6 mesiacov na druheho rodica pokial bude splat podmienky)

6mia6
23. máj 2017

@marcah no mala som doteraz matersku takze az teraz to je aktualne. Ale ideme na to teda. Este sa opytam ktora varianta je naj. Pri synovi som mala 30+6-ale manzel tych 6 uz neziadal.

6mia6
23. máj 2017

@marcah ozaj dnes som bola na zdravotke a nevedeli mi povedat ci si mam vybavit E106 narazila som na babu co nemala ponatia.

1975renca
23. máj 2017

@marcah aha,tak v tomto som sa mylila som myslela ze na rodicak treba odrobit predtym v AT

siiisi
23. máj 2017

@marcah takze ak spravne chapem, v mojom pripade mam narok na rodicak ked syn ma 22mes. a muz zacal pracovat od 15.5.2017. A mam pockat kym sa vybavi pridavok aby som mala potvrdenie a potom az riesit rodicak?

gvendy0503
5. jún 2017

Ahojte žienky. Mám na vás otázku. Manžel pracuje v Rakúsku a ja som s malým na Slovensku. Schválili mi rodičovský príspevok z Rakúska a prvé peniažky už sú aj na účte. 🙂 Zvažujem, že sa po dvoch rokoch vrátim do práce a preto, by ma zaujímalo, či by to malo vplyv na vyplatenie zvyšných peňazí. Malý sa narodil 29.11.2015 a mám zvolený variant 15+3. Musím zostať doma s malým až do dovŕšenia 3 rokov alebo môžem ísť do práce aj skôr? Ďakujem vopred za vašu odpoveď.

balkica
5. jún 2017

@gvendy0503 mozete ist do prace skor 👍👍

mirkitak
9. jún 2017

Dobry den,aj ja potrebujem poradit....
Manzel precuje v rakusku a ja poberam rodicovsky prisp.-tiez z rakuska(12+2).Ale otvorila som si zivnost tuna na Slovemsku(praca z domu cez pocitac).Je potrebne inf.urady v Rakusku a moze to mat nejaky vpliv na vyplacanie(z papierov co mi prisly z rakuska vypliva,ze prac.mozem,no nemam presiahnut rocny prije 16000 e)-ak som to spravne pochopila....
DAKUJEM 🙂

balkica
9. jún 2017

@mirkitak presne tak hruby rocny prijem nemoze byt vacsi ako 16.200€ 🙂

mirkitak
10. jún 2017

@balkica dakujem😊 za odpoved.neviem ci vam dosla predosla-este jedna otazka....chcem sa este spytat-rodicovsky pris.mi uz uplinul,mam dodatocne inf.rakuske urady o tom,ze som si otvorila zivnost,respektivne inf.aj finanz amst?

balkica
10. jún 2017

@mirkitak ano, informujte vsetky urady...a poberate aj beihilfe zum KBG?

balkica
10. jún 2017

@siiisi hned treba podat ziadost, necakajte na nic

mirkitak
11. jún 2017

@balkica ano,poberala som aj beihilfe.mala som variantu 12+2 teraz mi to skoncilo.a len nahodou som sa dozvedela,ze o zivnosti treba inf.urady.preto zistujem co robyt-aby som z toho nemala "problemy".takze ich inf.ze som si 27.12.2016 otvorila zivnost?narok na rodic.mi skoncil 6.4.2017....
Pridavky pobera manzel,takze inf.aj finanzamst-mozu tam nastat zmeny?dakujem pekne!

balkica
11. jún 2017

@mirkitak ak poberate plnu sumu z AT tak si treba poziadat aj na sk a ak ste brali aj pred tym na sk tak ziadne zmeny

mirkitak
11. jún 2017

@balkica este raz dakujem.takze nejake problemy by nemali vzniknut ak ich spatne inf.o tom ze mam otvorenu zivnost....

balkica
11. jún 2017

@mirkitak ak ste brali plnu sumu z AT tak bude treba vratit tu cast co vyplaca SK..to je asi jediny problem co by mohol vzniknut..Inak by nemalo byt nic

mirkitak
11. jún 2017

@balkica aj mna to napadlo,ale zo SR som nebrala nic.teraz som bola poziadat o rodicak na urade prace,a tam som sa dozvedela,ze som mala vsetkych inf.o otvoreni zivnosti....a ze mam narok aby mi SR vyplatila spatne rodicak(od januara do teraz a mozno mam replatok v Rakusku)takze uvidim ako sa to vyvinie....takze som si spravne myslela,ze ak by som mala nieco "vratit" rakuskej poistovni,tak je to 209€ za kazdy mesiac co by mi mali dat spatne tuna na SR(januar,feb,mar.).... Rovnako je to asi aj s pridavkami?respektive-budu mi ich vyplacat nadalej ale o +-43€ menej-kedze to by mi mali dat na SR...?
Este raz dakujem!Kedze na nasich uradoch cloveku s inf.velmi nepomozu, a cakat na odpoved z AT je tiez o nervy😒
DAKUJEM👍

balkica
11. jún 2017

@mirkitak aano, ak ste si v decembri otvorili zivnost tak to co dostanete spatne na SK, tak vsetko budete musiet vratit na FA..a Kedy skoncila varianta KBG? lebo na SK Vam vyplatia do konca varianty, ale dalej do troch rokov uz rodicak nemozete brat zo SK a pridavky budu bezat dalej v AT ale o cca 23€ menej a.tych cca 23€ Vam budu platit na Slovensku

balkica
11. jún 2017

@balkica a aj rodicak, ktory Vam vyplatia na SK bude treba vratit do AT..Kolko Vam vyplacali KBG na den?

balkica
11. jún 2017

@mirkitak  aj rodicak, ktory Vam vyplatia na SK bude treba vratit do AT..Kolko Vam vyplacali KBG na den?

mirkitak
15. jún 2017

@balkica Takze oznamila som rakuskym uradom svoju zivnost-uz len cakat co bude...Na SR som poziadala o spatne vyplatenie-cize co my vyplatia(cca 820€) vratim do AT.Jedna pani z nejakej institucie pre EU zalezitosti mi oznamila,ze mi moze vzniknut nejaka "pokuta" a pod.-zalezi od uradnikov,ale napisala som im list kde na to vsetko nrzi a ak treba dolozim hned ako budem moct vsetky potrebne papiere atd.,tak dufam,ze sa to vyriesi tak,ze ma "neklepne"....Dakujem za rady a informacie.Dam vediet ako to dopadlo 🙄 👍