Rodičovský zo Slovenska, pracovná zmluva v zahraničí
Prosím najde sa tu mamina,ktorej bol schvalený rodičov.príspevok zo Slovenska ale pracovnú zmluvu ma v inej krajine EU?Napr.Cesko,nemecko a podobne?A este sa chcem opytat lebo som odpoved v dikusii nenašla,koľko zpatne preplacaju(vratia) rodinné prídavky ak si o nich poziadam teraz a syn sa mi narodil v 6/2011?Viem ze v čechách vracaju 3mesiace,a na slovensku?
Stručné zhrnutie
- Od 1.5.2010 sa podľa diskutovaných zdrojov zmenilo pravidlo, že krajina, kde dieťa žije, by mala byť primárna pri vyplácaní rodičovského príspevku a krajina zamestnania má doplácať rozdiel; v praxi úrady tento princíp rôzne interpretujú.
- Európske koordinačné predpisy (čl. 68 ods. 1 a ods. 3 nariadenia 883/2004 a nariadenie 987/2009) určujú pravidlá prednosti nároku a požadujú, aby úrad jednej krajiny postúpil žiadosť druhej krajine; služba SOLVIT bola odporučená ako bezplatný postup pri nekomunikujúcich úradoch.
- Žiadateľky musia často podať žiadosť v oboch krajinách, doložiť pracovnú zmluvu, rodný list dieťaťa a potvrdenia (E106 / E411), pričom úradné lehoty sú spravidla do 30 dní a vyplatenie dávok spätne sa líši (v diskusii uvádzané 3 mesiace alebo 6 mesiacov podľa typu dávky).
Najčastejšie otázky
Q: Ktorý štát vypláca rodičovský príspevok, keď rodič pracuje v jednej členskej krajine EÚ a žije s dieťaťom v inej?
A: Podľa odpovede z europa.eu sa použije pravidlo prednosti: ak je nárok v jednej krajine z dôvodu zamestnania (napr. ČR) a v druhej z dôvodu pobytu, uprednostní sa nárok z dôvodu zamestnania (čl. 68 ods. 1 písm. a) nariadenia 883/2004); ak nárok vzniká v oboch štátoch z toho istého dôvodu, rozhoduje miesto pobytu dieťaťa.
Q: Čo robiť, ak český úrad oneskoruje rozhodnutie alebo tvrdí, že nárok má priznať SR?
A: Europa.eu odporučila podať podnet do služby SOLVIT, pretože úrad jednej krajiny má žiadosť neprodleně postúpiť druhej krajine a deň podania sa považuje za deň predloženia aj druhej strane (čl. 68 ods. 3 nariadenia 883/2004); nariadenie 987/2009 upravuje medziúradnú komunikáciu.
Q: Kde na Slovensku podať žiadosť o rodičovský príspevok, ak mám trvalý pobyt tu, ale pracovnú zmluvu v ČR?
A: Podať žiadosť na Úrade práce v mieste trvalého pobytu; úrad vyžiada doplnenie dokumentov (pracovná zmluva z ČR, rodný list dieťaťa) a má obyčajne lehotu cca 30 dní na vyjadrenie.
Q: Aké formuláre sú v takýchto prípadoch relevantné?
A: Formulár E106 sa v diskusii spomína ako potvrdenie o zdravotnom poistení umožňujúce čerpať zdravotnú starostlivosť v oboch krajinách; český úrad si v jednom prípade vyžiadal potvrdenie E411 zo Slovenska.
Q: Ako ďaleko spätne môžu úrady vyplatiť rodičovský príspevok alebo materskú?
A: V diskusii bolo uvedené, že PnD (materské/prechodné dávky) sa podľa jednej účastníčky vypláca až 6 mesiacov dozadu; iné účastníčky uviedli možnosť spätného vyplatenia 3 mesiacov na Slovensku; ide o polemický bod medzi účastníkmi.
Q: Môžem najprv požiadať v jednej krajine a potom žiadať doplatok v druhej?
A: Áno; diskusia opisuje postup, že ak jedna krajina prizná príspevok, druhá krajina môže priznať doplatok k rozdielu, pričom treba mať rozhodnutie prvého úradu a podať žiadosť o doplatok v druhej krajine.
Závery z diskusie
Zhoda
- V prípade konfliktu rozhodnutí medzi úradmi sa odporúča podať žiadosť v oboch štátoch, zhromaždiť doklady (pracovná zmluva, rodný list, E-formuláre) a podľa možnosti využiť službu SOLVIT, ak medzinárodná komunikácia úradov zlyháva.
Sporné názory
- Možnosť A: Po zmene 1.5.2010 má byť primárny vyplácateľ krajina, kde dieťa žije (SR) a krajina zamestnania (ČR) dopláca rozdiel.
- Možnosť B: V praxi niektoré prípady stále rieši primárne krajina zamestnania (ČR) a v niektorých starších prípadoch zostáva pôvodné vyplácanie zo zamestnaneckej krajiny.
Otvorené otázky
- Presný rozsah spätného vyplatenia dávok (3 mesiace vs. 6 mesiacov) zostáva v diskusii nejasný a závisí od konkrétneho druhu dávky a praxe príslušného úradu.
- Nejednotná interpretácia smerníc na miestnych úradoch práce spôsobuje nezodpovedané otázky, ako sa majú úradníci v konkrétnych prípadoch riadiť.
Spomenuté značky a firmy
SOLVIT, europa.eu, Úrad práce, Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny
Spomenuté produkty a metódy
E106, E411, rodičovský príspevok, materská (PnD), príspevok pri narodení dieťaťa, dávky hmotnej núdze, Elterngeld, Kindergeld, čl. 68 ods. 1 a ods. 3 nariadenia 883/2004, nariadenie 987/2009, služba SOLVIT
Miesta a osoby
Česká republika, Slovensko, Praha, Nemecko, Spojené kráľovstvo (UK), Cyprus, Grécko (GR), Morava, vedúca odboru pre sociálne dávky (ministerstvo)
@tinaki1275 na prispevok pri narodeni mame narok, ja som ho tiez tento rok dostala a uviedla som, ze zijem v UK, nepoznam nikoho, komu by ho neschvalili, viem na 100%, ze narok mame, ale na rodicovsky na 100% nie!
@tinaki1275 ahoj prispevok pri narodeni dietata narok mas to viem na 100%,pani ti na UP podala zle informacie,chodte tam znova alebo zavolajte na ministerstvo a informujte sa znova,akurat viem ze narok zanika ak sa nepoda do 6mesiacov od naroku jeho vzniku
@aliza @kisasonka83 dievcence mam to od veducej odboru pre socialne davky z ministerstva soc.veci a rodiny,nikto informovanejsi neexistuje.. 😒 ..je to chybne vo vsetkych pripadoch v ktorych to baby dostali ..bohuzial ..aj mi povedala ze vo vela pripadoch to dali a ani to ziadat nazad nebudu,ale jednoducho neboli spravne informovani v jedn.mestach ..nemame narok na nic ,prave preto to nariadenie vyslo aby nas obmedzili ,iba ak sa niektora po porode vrati zo zahranicia.. a ostane zit na svk ..to ale nie je podstatne.. mna len serie ze maju rozny pristup v roznych pripadoch ..ako ta moja znama..
@tinaki1275 pozri, ak by stovkam zien takto rocne vyplacali nemale peniaze protizakonne, nemyslis, ze by uz niekto razne zakrocil? ved od maja 2010 uplynulo vela casu, neverim, ze by si Ministerstvo toto neustrazilo a nechalo svojich uradnikov takto rozhadzovat peniazmi, uz by sa na to davno prislo a razne zakrocilo, si myslim, ved hovorime o prispevku cez 800 Eur! ved by to uradnika stalo miesto, keby rozdaval takto peniaze. Mozno si myslela rodicovsky prispevok a tam sa da oklamat, nikto nedokaze, kde vlastne zijes, pokial v tej novej krajine nezacnes ziadat tiez, vtedy to praskne, ale inak nie.
@aliza neustrazilo ..a pochybujem ze to vposlednom obdobi niekto dostal ..v tom 2010 to este bolo dost bab..ako hovorim mam odpoved z ministerstva soc.veci ,centrum zaujmov je to co urcuje ci mas na nieco narok ,ci uz je to prispevok pri narodeni alebo rodinne prispevky ..vsetko je to akoze v baliku, preto prisla ta novela..a prva vec je ze ak je baba vydata v cudzine za cudzinca a ten tam pracuje alebo pobera podporu automaticky je centrum zaujmov tam .Medzi nami suhlasim s tym preco by niekto kto so svk nic nema,okrem obc.preukazu ktory mal podla zakona uz davno odovzdat ak zije viac ako 1rok mimo svk mal brat odtial peniaze.. ...ked som poznamenala ze poznam ludi co to zobrali tak sa ma pytala koho ..akoze nemienim nikoho bonzovat predsa.. 😕 ale ja toto nemienim riesit ,je fajn ze ste to dostali .. 😉
@kisasonka83 Ahoj, tak se ti to ještě nepodařilo uhádat?? 😒 Pokud se s tebou nechtějí bavit, tak jdi za nadřízenejma, pak ještě výš a ještě výš... Já došla až na ministerstvo 😎 a teď to v čechách zas trochu mění, tak si jdu pro info zas na ministerstvo, pač když oni ti napíšou výklad, tak už žádná úřednic proti nim nepůjde 😉
@mataharyy ahoj zatial nic,uradnicka na slovenskom UP si stoji za svojim ze maju platit cesi a ceska strana mi do dnesneho dna este stale neposlala odpoved na moju ziadost podavanu 1.11.2011,tk som tam volala a pani mi zdelila ze nemaju potvrdeny formular E 411 zo slovenska,tak som si to pozistovala a UP v mieste mojho bydliska to zdrziaval cca 2tyzdne.Pisala som na tu europa.eu o radu a odpisali mi toto :
Nejdřív je třeba zjistit dle jednotlivých národních legislativ (tj. české a slovenské), zda podle nich máte nárok na rodičovský příspěvek. Pokud máte na něj nárok pouze podle předpisů členského státu, kde jste pojištěna (ČR), měla byste žádost podat na český úřad. Pokud jste splnila podmínky na dávku z obou členských států, podle evropských koordinačních pravidel si nárok můžete uplatnit jen v jedném z nich. Když v ČR máte zaměstnání, přičemž žijete se svou rodinou na Slovensku, kde nikdo z Vaší rodiny nepracuje, se použije pravidlo přednosti dle čl 68 odst. 1). písm a). nařízení 883/2004, tedy Vám nárok i podle těchto kriterií vznikne na základě zaměstnání v ČR. Jen spekulujeme, že asi český úřad, pokud říká, že máte nárok na příspěvek ze Slovenska, vyhodnotil, že se použije přednostní pravidlo bydliště dětí. Nechápeme však, že jaký stejný důvod na přiznání nároku ze SR i z ČR našli ve Vašem případě, když v ČR již nežijete a na SR nepracujete, důchod zatím nepobíráte (proto by se).
Jen pro Vaši informaci: pravidla přednosti popsané v naši předcházející odpovědi zjednodušeně:
a) u dávek poskytovaných v jedném členském státě z důvodu např. zaměstnání a druhém z důvodu bydliště: na prvním místě jsou nároky přiznané z důvodu zaměstnání (u Vás ČR), až poté z důvodu místa bydliště (SR);
b) u dávek poskytovaných v obou členských státech ze stejného důvodu, např. z důvodu pobytu by vycházelo místo bydliště dětí.
Vy jste podala žádost na český úřad, který se s rozhodnutím otálí již několik měsíců, přičemž zainteresované úřady mají povinnost mezi sebou komunikovat (podrobnosti viz nařízení 987/2009). Dále, i kdyby jste podala žádost na český úřad jako na nesprávný úřad z hlediska pravidel přednosti, ten by měl Vaši žádost NEPRODLENĚ postoupit úřadu druhého členského státu (v SR), jenž by se s ní měl zacházet tak, jako by byla předložena přímo jemu, přičemž se den předložení žádosti prvnímu úřadu považuje za den předložení žádosti i tomu druhému (čl. 68 ods. 3 nařízení 883/2004).
Jelikož ve Vašem případě úřady ČR a SR mezi sebou nekomunikují, alespoň ne s dostatočnou efektivitou a český úřad sám nekoná (nemáte dosud žádný výsledek), navrhujem, abyste Váš případ postoupila službě SOLVIT. Je to bezplatná služba, a na rozdíl od nás pracovníci SOLVIT-u můžou do Vašeho případu přímo zasáhnout resp. Vás ve věci zastupovat vůči zainteresovaným národním úřadům.
Tak ja uz nicomu nerozumiem,jeden tvrdi to a druhy to ☹ ☹ ☹ ☹ a ja som stale bez priznaneho naroku na RP.A ake zmeny sa chystaju v ceskom RP?ja co som zachytila ze snad len to ze je jedno aku dlzku rodicaku si vyberes tak dostanu stejnu ciastu penazi vsetci.
@tinaki1275 tak potom je na mieste otazka, ze ako je mozne, ze Ministerstvo o tom nevie? ze sa protizakonne vyplacaju prispevky? ved niekto to musi schvalovat a vydelovat peniaze, tak neverim, ze si doteraz nikto nevsimol, ze zeny zijuce v zahranici o to ziadaju a aj peniaze dostanu. nepoznam ziadnu, ktorej by to zamietli, takze naozaj nechapem, ze o co ide. A inak, ak moze Slovak pracujuci v zahranici prispievat svojimi danami cudziemu statu, z ktorych, ak tam nezostane na dochodok, nebude mat takmer nic, tak nevidim problem v tom, ak zena dostane napriklad to porodne. Ja zijem v UK a kedze muz dobre zaraba, nemame narok na ziadne benefity, prispevky, nic, ale muz plati 45% dan, z ktorych sa platia aj ludia na prispevkoch. Tiez nevidim dovod, aby to on platil, najma, ak spat nedostavame nic, ale takto predsa rozmyslat nemozme, ze ano 😖 ..a po roku odovzdat obciansky? to prvykrat pocujem. ved sa mi nic nemenilo, len prechodny pobyt a ten sa na obcianke predsa neudava a trvaly pobyt nemozem len tak zmenit, musim najprv ziadat o obcianstvo a splnat urcite podmienky, napriklad aj urcity pocet rokov, ale rok to urcite nie je.
@kisasonka83 a ty si kedy pracovala v cechach?ja som pracovala v roku 2007 a zaciatok dalsieho som dovolenkovala14dni no bohuzial mi zbytok dovolenky asi 8dni prepadol.ale ked som bola s druhym synom tak mi preplatili celych 20 dni.a plus aj tu matersu hoc mi povedali ze nemozem to poberat obidvoje.ale v ten mesiac materska mi soncila dajme tomu 30 a na matersku som sla 31 tak som vlastne dostala oboje.
@emilia25 ahoj ja som pracovala v prahe,na prvu matersku som nastupovala zaciatkom maja 2011 a od novembra som mala nastupit na rodicovsku dovolenku,ale zatial sa nic nedeje ☹ dovolenku mi preplati zamestnavatel teraz ostalo mi asi cca 8dni.
Tebe zaplatili dovolenku s prvym synom a potom jak si isla na druhu rodicovsku s druhym synom tak ti zaplatili dalsiu dovolenku v praci?Znova 20dni?Ja som myslela ze sa musi odpracovat nejaky cas v praci aby sa znova preplacala nova dovolenka
@aliza moja trvaly pobyt mozes zmenit nbez zmeny obcianstva.. 😕( ibaze je to v Uk inak) a podla nasho zakona,mozes mat prechodny pobyt v zahranici ,ale musis sa zdrziavat aspon 90 dni v roku na uzemi svk ...akonahle to nesplnas to co ty povazujes za prechodny pobyt ,mas mat uz ako trvaly ..tak to bolo oznamene aj mne tuna v gr na policii aja na velvyslanectve kde som si v 2005 registrovala pobyt a kde sa ma pytalo ako dlho som uz v gr ...samozrejm malokto to robi ..a tym padom stracas aj obciansky ..mali by sme ho teda vsetky odovzdat ..podobne je to s vodicskym preukazom ,ak pouzivas slovensky v cudzine mozes len urcitu dobu ,myslinm ze t o bolo 6 mesiacov..potom si ho musis vymenit za vodicsky danej krajiny (ktory je aj tak medzinarodny)co sa mne zda totalna blbost ,ale zaplatilasom pokutu 3x.. 😒 kym som ho vymenila. moj slov.bol zaslany na svk a ak by som sa planovala vratit tak mi inspektorat vyda nazad..
@kisasonka83 ahoj tychto 36tyzdnov co ti vlastne zamestnavatel plati tak to je vlastne ako keby si bola v praci pol roka tak preto vzdy vzika narok na novu dovolenku.ty ked pojdes potom s dalsim babetkom na matersku po toho pol roka tak budes mat narok na plnych 20alebo kolko to je a musis si ju vybrat bo ti potom prepadne.oni ti sice povedia ze musis ist len na dovolenku bo nemozes poberat aj rodicak plus aj dovolenkovat.ale mne to vyslo toho 31 ze som sla na rodicak a do 30som mala dovolenku tak mi aj rodicak vlastne preplatili aj za dovolenku som dostala peniaze.
@tinaki1275 ok, nebudem sa hadat, v tomto naozaj nie som zbehla 😖, vzdy som si myslela, ze trvaly pobyt je mozny iba s obcianstvom, no neva, zase som o nieco mudrejsia. A ten vodicsky to viem, ze by sa mal menit, aj my by sme si mali zmenit za UK, len sa nam to nechce vybavovat, kedze tu im to vsetko strasne dlho trva a zoberu mi aj slovensky vodicak.
@aliza no mozno su nejake rozdiely v jedn.krajinach EU. ale tu to beru strasne vazne kupodivu ,ja ked som si hlasila tuna pobyt tak to automaticky registrovali na policii ako trvaly 😖 mozno v Uk je to inak ....ja som to samozrejm e v SR nehlasila.lebo som nechcela prist o obciansky .. 😒 zatial s tym problem nie je ale asi len vdaka tomu ze v GR je bordel vo vsetkom 🙂 .a s tym vodicskym mas stastie ze nemate taku prisnu policiu ..tu to stoji 200eur (pokuta) ak ta zastavia..a ja mam aj grecke priezvisko tak tazko im vysvetlim ze som tu na dovolenke.. 🙂 tak som musela zmenit.. toto sa mi zda divne..ale co uz..

@aliza nie ziadala v juli 2011,ked bola doma vybavit rodnny list pre malu ,mala sa narodila v marci 2011..a ani na pripsevok pri narodeni dietat a nemame narok ak zijeme v zahranici.,na nic nemame narok lebo nase centrum zaujmov tam .To mi uz odpovedala aj zodpovedna osoba z ministerstva soc.veci a rodiny takze komu ho dali a zije v zahranici urobili chybu ...