Slobodná mamička. Na čo má nárok?

nikolko
25. dec 2010

Ahojte kamoska bude slobodna maminka , na co Ma narok ??

strawberry1
25. dec 2010

ja som tiez slobodna mamina, jediny narok co som mala bol ze som mala o par tyzdnov dlhsiu matersku...ked som patrala po uradoch ci nemam narok na nejake prispevky, napr. na byvanie tak mi tvrdili, ze sa to uz vsetko zrusilo a nemam narok na nic ☹ a este na mna pozeraki ze co by som nechcela 😝

jabadaba
25. dec 2010

mas narok na vyzivne pocas doby tehotenstva a na vybavicku pre dieta od draheho taticka. To mozes vymoct sudnym rozhodnutim ak mu to same nedoslo. K tomu mas narok na poberanie dlhsieho materskeho. Co by este trebalo? Neviem aky si konkretne pripad, ale poznam aj take kvazi slobodne mamicky, ktore ziju s otcom dietata v jednej domacnosti ako manzelsky par ale ohanaju sa statusom slobodnej matky a cakaju kdejake bonusy. V tomto pripade je to pekne nefer voci matkam vydatym. Ale to asi nebude tvoj pripad. Chapem, ze su aj chlapi chrapuni co splodia dieta a nechaju zenu v stichu. Potom treba spravit co som pisala vyssie, sudom si vymoct vyzivne. Drzim palce. 😉

kiko2807
25. dec 2010

aj ja som slobodna mamicka a nic extra som nedostala. Rodicovsky normalny... 164 eur + pridavky . A teraz ako uz mal drobec 3 roky tak len pridavky 21 eur

jarunka111
25. dec 2010

výživné na dieťa aj na seba

janka2732
26. dec 2010

Ak bola vydata može žiadat o vyživne aj na seba ak nie tak dostane len rodičovska 164,22 a pridavky na dieta 21,99 Do roka ja dostavam 13,50 na vydavky čo chodim z malym na poradnu a vyživne a to je všetko maš ešte ako slob.mamička narok na byvanie ale to neplati pre ubytovne ani ked byvaš u rod.musiš byvat sama v podnajme a vtedy ti daju niejakych 60 alebo 80 eur.

katarina1234
26. dec 2010

Ahoj, mas narok ziadat vyzivne na seba najdlhsie po dobu 2 rokov, vybavicku na dieta a vyzivne na dieta na dobu 37tyzdnov (neviem co je to za vyzivne ale s tym klasickym vyzivnym nema nic spolocne) ale toto by si si mala poziadat este pred porodom. A jedina vyhoda od statu je ze mas dlhsiu matersku nic viac. Napriklad u nas mozes mesto raz do roka poziadat o jednorazovu vypomoc na obuv a osatenie, popripaden na byvanie ale ako pisala kocka predomnou musis byvat sama 😠 Tak skus zbehnut na socialku oddelenie pravnej pomoci a tam by ti mali v tomto poradit co a ako popripadne spisat navrh na sud alebo daj vediet a rada pomozem nakolko toto mam zasebou. Este mas narok na oslobedenie od sudnych poplatkov ale musis o to poziadat. To je v skratke asi vsetko, tak ak by si mala otazky mozes sa kludne obratit 😉

vivika2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vivien2010
14. feb 2011

Dobry den. Chcel by som sa opytat načo mam narok ako slobodna mamička. nežijem s otcom dietata ani neni v rodnom liste.Ale žijem z rodičmi. Neviem kam sa mam obratit a načo mam narok. Dakujem

natalienkan
23. jún 2012

Ahojte .....som slobodna matka a to v plnom zmysla slove nezijem s otcom malej a ani nemam s nim kontakt tak ani neplati na dceru konci mi materska a zacina rodicovsky prispevok ale aj cez tu matersku to bolo neskutocne tazke ....bojiím sa co bude s nami dalej ...som na podnajme a povedali mi aby som sa prestahovala ale ja mam krasny 3-izbovy byt v rodinom dme za 170€+E(80€) mam tu vyse roka trvaly pobyt a a preco by som sa mala stahovat len preto aby som isla do mensieho a za take iste prachy ....poradte mi prosim ako si mam najist financnu pomoc od statu aby som to zvladala ...uzt teraz mi je do placu a najhorsie ze ten co si vravi ze je otec tak chcel aby som ho neuviedla na rodny list tak som tro spravila a teraz ho nie je tak od statu nahradne vyzivne nedostanem ...uz nevladzem :(

angua27
23. jún 2012

@natalienkan, dievča obávam sa, že nárok na pomoc od štátu nemáš žiadnu. keďže si v podnájme, nemôžeš žiadať o príspevok na bývanie, keďže ten je len pre tých, čo majú vlastné bývanie. náhradné výživné nič, keďže otec v RL zapísaný nie je. možno by si mohla požiadať o dávku v hmotnej núdzi. skús sa obrátiť na Odbor sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska.
a napadá ma, či by si nechcela skúsiť cez súd nechať zapísať otca do RL, aby si nárok na výživné mala. je to zdĺhavý proces, ale keď je z Tvojej strany 100% istota (o čom nepochybujem), kto je otec, tak prečo nie.
a ďalšia možnosť, skús sa porozprávať s domácimi, či by nezobrali k Tebe do bytu niekoho ďalšieho, trebars ďalšiu maminu s dieťaťom, ľahšie by sa Ti ťahalo nájomné.
hlavne držím palce. 😉

szdan
25. jún 2012

pre natalienkan: Je mi to ľúto, ale štát ti v tomto vôbec nepomôže. Dávka v hmotnej núdzi aj s príspevkom na bývanie by ti popri poberaní rodičáku vyšla v sume cca 13 Eur mesačne, ale to len za podmienky, že máš spísanú nájomnú zmluvu na tú bytovú jednotku. Jediným môžným riešením pre teba je podať na súde návrh na určenie otcovstva a potom na určenie výživného. Keď ti platiť nebude, štát ti môže vyplácať do výšky nejakých 103 Eur náhradné výživné. Ešte jedine skúsiť na mestskom/obecnom úrade v mieste tvojho trvalého bydliska požiadať o jednorazový nenávratný príspevok, ale to určite nebude suma, ktorá by ťa "vytrhla"

patulinka24
10. jan 2013

ahoj chcem sa spytat mne teraz skoncila materska ako rodicovsky prispevok a podla ktorych hovoria ze dostanem 212eur a 190 a 21 tak teraz neviem co a ako mam chapat moze mi niekto pomoct a poradit niektory poberaju aj hmotnu nudzu co sa tyka jedla ALEBO STRAVNYCH LISTKOV CO JE NA TOM PRAVDA MAM NAROK AJ JA ?

tosiba
1. sep 2013

DOBRY DEN JA SA CHCEM OPITAT MNE SKONCILA MATERSKA A ZEJEM SPOLU PRIATELOM A MA MINUMALMU TRISTO TRICAT A STOHO PLATIME POZICKU NA DOM A JA KED ROBIM AJ TO MA LEN NA TRI TIZNE A POTOM PREPUSTAJU A NEVIEM VIZIVIT DIETA STOHO CO PRIATEL ZARABA TAK CHCELA BY SOM SA OPITAT CI MAM NA NIECO NAROK A AK ANO CO TREBA ROBIT VOPRED DAKUJEM

miluska8886
11. okt 2013

ahojte, chcel by som sa spytat v mojom zivote nastala situacia, ze som otehotnela na babatko sa velmi tesim, zial otec dietata tvrdi, ze nie je jeho...som tehotna a neviem na ake prispevky mam narok a ako sa to vobec riesi po porode ked on sa o dieta ani o mna vobec nezaujima a ani o vydaje, ktore s tehotenstvom suvisia a nie to este zeby mi prispel na vybavicku... za kazdy nazor budem vdacna s pozdravom mily

epelino
11. okt 2013

@natalienkan Otca do rodneho listu mozes udat aj dodatocne, urcite to tak sprav,ked ti prispeje aj len 80 alebo 100 eur mesacne na malu, aj to ti pomoze. neber ohlad nanho, ale na dieta.

havana_frost
11. okt 2013

@miluska8886 Z hľadiska štátnych dávok máš nárok na to isté čo aj vydaté mamičky, iba nárok na materskú dovolenku (a dávku) je dlhší o 3 týždne (osamelá matka). Inak na nič navyše "len preto", že si bez partnera. Takže klasika: materská a/alebo rodičovská dávka, príspevok a príplatok pri narodení dieťaťa, príspevok na dieťa, prípadne príplatok k príspevku na dieťa.
Na čo máš nárok od otca dieťaťa je nezávislá debata, ale keďže to odmieta dobrovoľne, môžeš to riešiť súdne (výživné na dieťa, prispetie na výdavky spojené s tehotenstvom a narodením dieťaťa) a samozrejme samotné určenie otcovstva.

nikolka2
11. okt 2013

na nič 😉

sasulienka24
8. jan 2014

Ahojte,chcem sa opyta ci mam narok na neaky prispevok ako slobodna matka?napr.na prispevok na byvanie alebo na prispevok v hmotnej nudzi?potrebujem poradit.Dakujem.

barbabella
18. feb 2014

Ja mam jediny nazor,som slobodna matka s 2 rocnym dietatom,od nasho slovenskeho statu necakajte ze vam pomozu. Myslia si ze vam pomozu s tymi co daju asi kazdy vie ze sa neda vyzit.

zanetus
16. mar 2014

ahojte ja mam 2 aj pol rocnu malu jej otec nieje ani na rodnom liste a v zivote jej neprispel ani cent a ked aj nemala plienky a napisala som mu sms ignoroval ma najviac ako vedel a takisto mi zachvilocku konci materska a vazne uz neviem ako to dalej budem tahat je to starsne tazke no ani neviem naco mam narok

miiriamka
22. apr 2014

Ja mam kamošku čo ma dieťa s bulharom a on nechce prisť podpisať že je otec da sa to nejako sudnou cestou vysudiť? čo myslite

bailadora22
8. máj 2014

ahojte...prosim nemohli by ste mi niekto poslat vzor na formular....Ziadost o zverenie do starostlivosti a urcenie vyzovneho.?....budem velmi vdacna 🙂

sheila72
8. máj 2014

Ahojte, môžem sa spýtať, na tú predĺženú materskú o 3 týždne asi treba dávať nejakú žiadosť, či? Ďakujem.

nikolka1992
24. jún 2014

dobry den,chcem sa spytat,na co mam narok ako slobodna maminka ked som otca udala do rodneho listu,mam narok na nieco zo socialky ,ked som nadalej ako v hmotnej nudzi dana ako slobodna maminky,len nezijeme v jednej domacnosti s otcom dietata ?

2852007
13. júl 2014

dobrý večer som slobodná matka z dvomi detmi s otcom deti som sa rozišla deti maju 7a2roky starší chodí už doškoly je to dost finančne naročne kedže poberam lenRP otec detí mi platí iba120e ešte že bývam u rodičov lebo neviem ako by som to zvládla.Chcela by som sa spýtat či mam niaky narok na pomoc g hmotnej núdzi bola som sa pýtat na socialku a tam mi povedali že nie moja mama hovorí že mám určite na niečo nárok ale nevieme presne načo tak vás prosím o pomoc-radu

anibas
13. júl 2014

@2852007 pomoc v hmotnej núdzi Ti pri RP 203 € + výživné 120€ nepatrí, môžeš si uplatniť dotáciu na stravu pre staršie dieťa do 10.8. t.r. na UPSVaR, ale opäť sa bude prepočítavať príjem rodiny

maznacik007
13. júl 2014

@2852007 na urade maju pravdu nemas narok tvoj prijem presahuje narok na davky v hmotnej nudzi ... kym poberas RP.

dejnas
13. júl 2014

@2852007 nie je podstatné, čo vraví tvoja mama, podstatné je, čo sa píše v zákonoch..
súhlasím s tým, čo poradila @anibas
(btw. dávky v hmotnej núdzi resp.stav hmotnej núdze nie je totožný s životným minimom)

niki101988
16. júl 2014

Dámy obrovská poklona pred Vami slobodnými matkami, keď to tak všetko čítam chce sa mi plakať. Nebojte sa však, keby ste boli teraz sorry za výraz Cigánky a povolanie rodičky dostali y ste od štátu aj byt

stelyka
23. aug 2014

Dobý!Chcela by som sa spýtat a čo ked otec nevie platit nemá príjem??