Slovenka žijúca v Čechách chce odísť tehotná na Slovensko

titi10
4. jan 2017

Ahojte,

som Slovenka žijúca v Čechách. Na Slovensku mám trvalý pobyt a v Čechách prechodný pobyt. Už tu pracujem bez prestávky skoro 1,5 roka. Zatial nie som tehotná, ale s priatelom pomaly uvažujeme nad bábatkom. Ide o to, že keď budem tehotná, tak by sme sa chceli vrátiť na Slovensko, keďže tam mám celú rodinu a podobne. Chcela by som sa opýtať, či by som mohla dostávať materskú aj keď budem na Slovensku, a či by som mohla rodiť na Slovensku.
Čítala som, že pokial chcem dostávať materskú z ČR, tak sa musím zdržiavať na území ČR :(
Ďalšia vec je, že či by som mala poistenie na Slovensku, keby sme sa vrátili z Česka. Lebo keby som žila na Slovensku a mala by som choré dieťa, je samozrejme nezmysel utekať s ním do Česka, aby ho vyšetrili.

Ďakujem vopred za akékolvek rady 🙂

emilia25
5. jan 2017

@katriona1 ano cestne prehlasenie som davala naurade ze cela rodina zijemu tu na skk.ale nieco take ako bolo predtym ze zamietnutie uz nerobia to mi pani na urade v cr povedala a zas cr chceli aby mi dali rozhodnutie o rd a to zas tu na skk uz prestali davat ale stacil im len papier obycajny ze mi dali rd na skk nieco ako na danove ked sa dava tabulkove.

katriona1
5. jan 2017

@9lf9 ano tak jsem to i ja pochopila, ze je to u ni jinak, kdyz se vracela v r.2008 tak se porodne davalo vsem, stacil trvaly pobyt na SK a kdyz zadala ted tak uz zase zije x let na SK a ma tu jasny stred zajmu, takze zase problem nemela 🙂

emilia25
5. jan 2017

@katriona1 ale treba si davat pozor na socialku.ja som pri malej totiz riesila to ze skk ma cez rd viedlo ako na dochodok bola som tam pri kazdom jednom a az teraz pani zistili ze ja som na dochodok vlastne aj v cr aj na skk tak som musela riesit cr socialku a sk socialku aby si to vyriesli.

lavender21
11. jan 2017

@titi10 dnes som bola v zdravotnej poisťovni - bábätko bude mať zdravotné poistenie tam, kde my, teda v českej ZP, ak by sme šli na Slovensko pred pôrodom, treba si podať nejaký formulár, číslo presne neviem (106?) aby bola poskytnutá plná zdravotná starostlivosť aj na Slovensku... ak by na mňa na Slovensku náhle prišiel pôrod -tak to je vrámci neodkladnej starostlivosti. Po odchode na Slovensko sa odhlásime z českej ZP a prihlásime ho do Slovenskej - asi bude k tomu treba rodný list v Slovenskom jazyku - to ešte overujem, aby na Slovensku potom nerobili problém...

bola som aj na sociálke - na materskú je nárok, pokiaľ máš nemocenské poistenie po dobu 270 dní za uplynulé 2 roky a pracovný pomer trvá, alebo si v ochrannej lehote- ich zaujíma len číslo účtu, kam majú posielať peniaze a je im jedno v ktorej krajine sa aktuálne budem zdržiavať...

rodičovnský príspevok vypláca úrad práce- to som dnes už fakt nezvládla - asi si to budem zisťovať dosť neskôr, zatiaľ mi stačia info čo mám... Oni vyplácajú aj príspevok pri narodení dieťaťa, takže taktiež o ňom nemám aktuálne info...

snáď som pomohla 🙂

titi10
autor
11. jan 2017

@lavender21, neuveris mi, ale prave som na teba myslela ! Uplne vazne, ze ti idem napisat, ci mas nieco nove...a pridem sem, a bum tu sprava od teba . Si zlata, velmi si mi pomohla dakujem Ti !
Ten rodicovsky prispevok ma velmi zaujima, lebo to si myslim, ze bude tak, ze ho mozes poberat len ked budes na uzemi CR. V kazdom pripade, keby si sa este nieco dozvedela, daj mi prosim Ta vediet 🙂

Velmi si cenim rady od teba ! Naozaj, ze si to takto obehala a bola si ochotna to sem zavesit 🙂 A meni sa teda nejak u teba rozhodnutie? Alebo stale si tak, ze tu budes rodit a ked bude mat babo 5 mesiacov, pojdes na SR?

Esta raz Ti dakujem velmi, velmi, velmi pekne !!! ❤

lavender21
11. jan 2017

@titi10 rada som ti pomohla, ja som to všetko aj tak musela obehať... u mňa sa to nemení, ostávame tu cca do toho 5.mesiaca bábätka... jedine že by sa objavila lukratívna pracovná ponuka pre manžela, to balíme hneď kufre a ideme... 🙂 ale pravdepodobnosť že sa to stane je myslím dosť malá...