Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

bombrlo
4. apr 2011

@anddy , Ahojte, vsetky mamicky, nechcem Vas strasit , ale upozornit, ze aj ked nieco sami alebo vasi znami nezazijete, tak mnohi iny okolo vas ano, aj ked o tom nesmu hovorit. uviedla som k tomu niekolko webstranok, , Zijeme v Londyne, sme odborne vzdelani obaja a pracujeme - a to sa podrzte- v socialnych sluzbach, mam absolvovanu psychologiu, pracujem v nursingu, manzel pracoval istu dobu dokonca ako ucitel, Prezivame tuto nocnu moru viac ako rok, a skutocne nemame zaujem "strasit". Skus sa na to opytat ludi okolo seba v Londyne alebo v Birminghene alebo v Kente, kde su najaktivnejsie SS, ak sa ludia nebudu bat alebo hanbit priznat. My sme zabezpeceni, vzdelani a pracujeme 8 rokov s kolegami anglicanmi, nie sme v baroch alebo hoteloch ci na stavbach! Nase deti boli vytypovane. Nikdy sme neziadali benefity, neboli sme a ani nie sme na to odkazani, ale na sude sa pytali SS ci vedeli komu beru deti a odpoved bola , ze nie! ale uz je od posledneho sudu 6 mesiacov a my dodnes nevieme, kde su deti ani preco ich vzali. Nam nevzali deti pretoze sme mali nehody, zle si citala, Nam sposobili nehody, aby nas odstavili od kontaktov s detmi. Toto vsetko vedia "zapricinit" SS. Ak si neprecitate uvedene stranky nebudete chapat, pretoze to nie je film. Citajte a necakajte podporu socialneho systemu, nie ste cigani, ktori sa otrasu a idu "robit " dalsie deti...
Prepacte, ze som zacala tuto diskusiu, ja to prezivam uz tak dlho ze ma skutocne vystrasila Lucinek, ze nema doklady, mne sa stalo podobne , vyziadali si doklady od nas , vraj aby sme nemohli uniest svoje deti do svojej krajiny a pritom ich SS uz mali dva mesiace v neznamej foster family.
Anndy, aj kvoli takym neveriacim tomasom, nema vyznam sa dalej zaoberat odpovedami . Ale citajte a dalej neverte, dufam ze sa to uz nikomu nestane. Bombrlo

anddy
5. apr 2011

@bombrlo Chces mi rict, ze jste zili normalnim klidnym zivotem bez problemu a najednou u vas nekdo zazvonil a bez duvodu vam vzal deti? Tak to snad nemyslis vazne 😠 To ti teda neverim ani nahodou.....promin

aliza
5. apr 2011

@anddy no, podla tych stranok, ktore tu dala, mozne to je a je to sokujuce. Aj ked vacsina tych pripadov, co som citala, boli socialne pripady- anglicke rodiny, takze neviem, preco sa zaujimaju aj o zahranicne, usporiadane rodiny. Tazko povedat, kde je pravda, ja verim, ze nieco podobne sa moze diat, obchod s detmi je vysoko vynosny a deje sa na celom svete a zrejme klasicke unosy v dnesnej technickej dobe plnej kamier a zprisnenych bezpesnostnych pravidiel na letiskach uz nie su bezpecne, tak sa nasla takato forma. Ci to bolo u bombrlo uplne bez dovodu, to vie len ona sama, ale kazdopadne dakujem za info a budeme urcite opatrnejsi. Moja dcera je velmi citlivy, empaticky clovek, city a emocie dava otvorene najavo, rada objima a bozkava ludi, ktorych ma rada, ale ako som pochopila, moze si to niekto zle vysvetlit. Opatrnosti nikdy nie je dost, najma v krajine, ktorej system a zakony neovladame.

anddy
5. apr 2011

@aliza sama tady zijes a vis jak to tady chodi, znas ty socialni rodiny, takze si muzes udelat predstavu....pochybuju, ze kdyz zijes normalne, tak nekdo prijde a vezme ti deti.....ja si myslim, ze pravda je nekde uplne jinde ...... jenom tady siri paniku a jak vidim, tak admini nefunguji (asi maji praci nekde jinde, ze? ) 😠

ajanka1
6. apr 2011

ahojte mohli by ste mi poradit?ako to bude teras v roku 2011 zo socialnym sistemom v uk.ci sa zas zmeni zakon alebo to tak zostane nakolko viem ze us to neni co bolo dakedy.dakujem

wierask
7. apr 2011

@anddy nemyslis vazne tuto reakciu..neznasam prihlasovanie sa do diskusii, ale ked mi znama (bombrlo) spomenula reakcie, tak som neverila. bez tuzby sirenia paniky a tvorenia hadok alebo ponizovani by som chcela podotknut, ze som u nich na isty cas bola, aby som ich podporila psychicky, a aby sa z toho nezrutili. samozrejme ze vacsina odobratia ma dovod - ale aky? ak zijes skutocne v anglicku - tak ti predsa musi byt zname to uzkoprse spravanie ucitelov a doktorov - ako sa aj tu spominalo - prave zo strachu z udania. na kazdej ucitelskej stranke bezi agresivna reklama typu "zda sa ti nieco podozrive? zachran dieta a zavolaj nam!". to je nemozne popriet, je toho plne anglicko vo vsetkych oblastiach. bombrlo nepise vsetko, lebo nemoze. ani sa to neda. nesiri paniku, ale varuje rodicov, aby si "iba" davali pozor; na doklady, na kazdu modrinu, a pokial chybaju papiere, tak - aspon podla toho coho som ja bola svedkom - rovno domov, opat prosim bez paniky - kym sa este da. pretoze u nich sa to uz neda. a nie su jedini. cital(a) sa vobec tie prilozene stranky od bombrla? kym nie si v systeme, je to idealna krajina. ale ked sa do systemu ss dostanes, jednoducho neexistuje cesta spat. aj samotni pracovnici ss veria, ze robia dobru vec, a ked zistia - ako v ich pripade - ze nieco tu fakt nehra, tak nejdu na policiu, len odidu z prace. znama robi prekladatelku? aj ja mam znamu prekladatelku na sude aj pre ss- a rovnako ako tvoja aj ta moja potvrdzuje, ze sa s takymi pripadmi vobec nepotyka. z jednoducheho dovodu - na sud sa ich totiz dostane minimum. pretoze sa rodicom vyhrazaju, ze ak to na sud daju, deti v zivote neuvidia. dovod? neskutocne velke peniaze v systeme, alebo spominana forced adoption - snad si niekto nebude chciet adoptovat dieta z rozvratenej rodiny. deti beru z dobrych rodin. bud mas zaujem poznat pravdu, a budes si ju uprimne zistovat, alebo ta poukazovanie na pravdu bude pohorsovat alebo nebodaj ohrozovat . iba tak je pre mna pochopitelne, ze ziadas admina aby mazal varovania, inak je to absurdne. skusi si tie clanky precitat, prip. - co neradim- udaj seba a svoju rodinu - a zitis na vlastnej kozi. ak uz sam(a) tomu neveris, aspon nebran druhym byt pripraveni a obozretni. nie je to o panike, ale o mudrosti a informovanosti, myslim, ze je medzitym dost velky rozdiel. prajem uprimne a odvazne hladanie, wiera

anddy
7. apr 2011

@wierask Strasne se mi libi, ze se vzdy nekdo prihlasi, neco napise a pak ho podpori nekdo kdo se taky zrovna prihlasi.....a modry konik at jde do kelu, protoze ten kdo tady vyvolava paniku nebo odbocuje od tematu to je v poradku!!!! Ostatni holky maze! Hele ja si o tom myslim svoje a myslim si ze i ostatni holky si o tom mysli sve.
Jestli nam chce bombrlo neco sdelit, tak at napise vse a to tak jak to doopravdy bylo!!!!! Nebo si myslis ze ss chodi na konika? Jestli nam nechce rict celou pravdu, tak at nerika nic!!!!

anddy
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
perelandra
7. apr 2011

fuuuha, aka burliva diskusia sa tu po case rozputala.
musim tiez aspon trochu podporit @bombrlo, aj ked sa nepozname a neprihlasila som sa len nedavno 😉 teda podporit v zmysle, ze urcite v jej vyjadreniach neide o sirenie paniky alebo odbocenia od temy. nazov temy je dost siroky - socialny system uk - a pod to urcite spadaju aj taketo pripady. myslim, ze nesiri ziadnu paniku, len upozornuje a informuje.
ak si pozriete linky, ktore tu dala, tak si urcite veci "nevycucala z prsta".
o praci socialnych pracovnikov som tiez uz pocula svoje. konkretnu skusenost mi rozpravala byvala kolegyna. jej sestre zobrali dceru. dovod bol viac nez vagny - dcera(v tom case v puberte) si nerozumie s matkou. dostat dieta spat bol velky problem, viac menej to vyriesili odchodom z krajiny. ale navstevy policie a socialnych pracovnikov u pribuznych trvali este dlho.

anddy
7. apr 2011

@perelandra Me nevadi ze to tady pise, ale at napise kontkretni pripad. Pise, ze si mame dat pozor ale nenapsala na co. Je tady spousta kocen u kterych to teda paniku vyvolalo. A jak jsem psala uz jednou bud at napise co se ji stalo a my ji muzeme podporit a nebo at si to necha pro sebe!

anddy
7. apr 2011

a to ze bombrlo a wierask je jedna a tataz osoba, to uz snad ani nemusim dodavat 😠 a klidne at si me bloknou!!

michelleuk
7. apr 2011

citam co to tu pisete a podla mna je blbost aby vam niekto zobral dieta bez dovodu,ak aj hej tak mozno jedine daka ukrajinska mafia ale urcite nie anglicky govermint....a jedna otazka co myslite pod skratkou ss?

michelleuk
7. apr 2011

@lucinek1 ahoj tak osobne si myslim ze na child benefit narok ani nemas na ten maju narok deti naroden tu v uk a tam sa posiela ta specialna kopia brith certifikatu,maly ma zrejme slovensky rodny list jedine tak ti to uznat nemohli,a child tax credit ti tiez myslim priznaju len na zaklade child benefitu

perelandra
7. apr 2011

@anddy ja zasa rozumiem, ze sa jej nechce pisat konkretne o svojom pripade. je to urcite neprijemne rozoberat to na nejakom fore. len dala info, ze sa to moze stat.
len tak zbezne som prebehla niektore linky, co sem dala. ten novinar Brooker spominal napr. pripad, ked matke odobrali 18mesacne dieta na zaklade toho, ze v minulosti bola vo violent relationship so svojim byvalym partnerom, s ktorym neskor uz neudrziavala ziadny kontakt. alebo dovod na odobratie dietata bol nappy rash = zanedbanie dietata.
britania zaziva orwellovske casy, ked council ma pravomoc sledovat, spehovat a nahravat, health visitors plnia viac funkciu vysetrovateliek ako zdravotnych sestier, rodinne sudy sa odohravaju za zatvorenymi dverami - vraj kvoli ochrane sukromia, no castokrat na ukor informovanosti.

marika80
7. apr 2011

Ja by som povedala, ze v systeme je tu kazde dieta, ak sa tu narodi alebo chodi uz do skolky. Neviem co si mam o tom mysliet, citala som clanky z tych novin, no je to scary. Raz som pozerala dokument a tam jednu babu tiez kontrolovali, ucitelky podavali hlasenie o dochadzke dietata do skolky aj ako napreduje, takztiez lekar robil prehliadky. Bola u nich zapisana asi 2 roky (neviem ako sa ta institucia volala). nebolo to o tom, ze je zla matka ako taka (tu stravu co mu davala hovorila sice o niecom inom), ale otec dietata (nebyvala s nou) ju bil a zavolala nanho policajtov. Takze dieta sa dostalo pod ochranu statu. Inac mala s nim 2 deti a to starsie jej zobrali. A to mladsie jej nechali, lebo neboli uz spolu ked bola tehotna. Neverim, ze by brali len tak deti hocikomu, to by bolo dost hrozne a urcite by sa o tom vedelo.

anddy
7. apr 2011

@perelandra Ona tady psala, ze ji deti vzali, ze jim nefingovali nehody atd. Napsala vlastne,ze to tady funguje jako nejaka mafie, ze si vytipuji dite a vezmou si ho. Je to nesmysl. A o to mi jde o nic jineho. A myslim si, ze kdyz se to tady nekomu nelibi, tak se muze vratit domu. Tam nikdo nikoho nehlida a deti tam umiraji 😠

marika80
7. apr 2011

CHB maju vsetky deti narok, ktore ziju v UK, nemusia tu byt narodene.
@michelleuk

perelandra
7. apr 2011

@lucinek1 tvoj pas asi nebol zaregistrovany. teda stala sa nejaka chyba na policii, ked ti ho vydavali. ak ti ambasada posle pas na slovensko, tam by to mali napravit. snad sa to vyriesi rychlo a nebudes musiet cakat na novy.

perelandra
7. apr 2011

@anddy to nafingovanie nehod, kradezi a pod. sa mi zda tiez byt prehnane. skor ide o to, ze vyuziju rozne udalosti - teraz si vymyslim, ale napr. nesplatene pozicky, zlu credit history, nejake urazy, nehody, caste stahovanie, staznosti a vykreslia nejaky obraz napr. rodiny, ktora nie je schopna zabezpecit pre deti stabilne prostredie... a tazko sa dokazuje a vysvetluje opak. ak sa raz dieta dostane pod ochranu statu, je to masineria, z ktorej sa tazko vymotava.
@marika80 tusim aj ja som videla ten dokument. ta baba musela pravidelne chodievat aj na nejake stretnutia so soc. pracovnickou alebo kuratorkou a neskor po dlhsej dobe ju vyradili zo zoznamu statom chranenych osob ci rodin

marika80
7. apr 2011

@perelandra a potom si nasla frajera a ostala s nim tehotna.

wierask
7. apr 2011

@anddy ahoj, mrzi ma, ze som vyvolala taku reakciu . "udaj seba a svoju rodinu" neznamenalo , ze to mas urobit, ale ako uplny nenasledovatelny extrem, ako sa dostat do tej istej situacie. nie sme s bobrlo ta ista osoba, ani si nemyslim, ze sa takouto diskusiou siri panika. ale ak ma niekto podobny problem, je dost povzbudzujuce zistit, ze v tom nie je sam, prip. je myslim ludske sa snazit mu pomoct aspon ho upozornit, aby si daval na originaly vsetkych dokladov pozor a nepustal ich z ruky. viem, ze bombrlo ma dobre dovody nepisat viac, ale to uz nechavam na nu. a spominat v takomto pripade primitivizmus, to je dost necakana reakcia. co sa tyka modreho konika, som tu dnes uplne prvy krat a prave kvoli bombrlo, co som spomenula hned v prvom prispevku. nemam v umysle sa hadat ani presviedcat, chcela som pomoct podporit to , o com viem, ze sa stalo, to je vsetko.

elixia
7. apr 2011

@marika80 ani tu nemusia zit,staci ze jeden z rodicov tu pracuje..ale nesmu poberat pridavky na deti v inej krajine,samozrejme

marika80
8. apr 2011

@elixia no dokonca 😉

majky24
10. apr 2011

AHojte prosim poradte mi ak viete :D som tehotna a prave dnes mi zacal 4.mesiac tehu...som v uk a pracujem tu od 26:januara 2011 chcela by som sa opytat ak mate niekto skusenosti v auguste sa chcem vratit naspat na slovensko a tam aj porodit budem mat narok na poberianie MA z anglicka aj na Slovenksu chcem tam uz ostat na trvalo chcem aj na sk roditbudem a co vsetko potrebujem vybavit aby som mohla poberat MA aj doma na svk...a kedf mi skonci poberanie MA mam narok na svk poberat nejaky prispevok?za odpovede velmi pekne dakuejm :D

macka23
10. apr 2011

@majky24
ahoj, na SK sa ti oplati vratit az ked nastupis na MD /najskor 11tyzdnov pred predpokladanym terminom/, aby si mala narok poberat MD od zamestnavatela /9 mesiacov je myslim/ a potom mozes poberat RP na SK

a viac najdes tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/zijem-v-zahranici-mate-skusenost-s-papiermi-po-porode/

aninka251
10. apr 2011

@rozkakk ahoj...jeeej, dakujem velmi pekne, ani nevies ako si ma potesila... uz som sa chystala opat na Urad tu na SK aby mi to este raz vysvetlili lebo mi to prislo take nerealne, nikde som sa o tom nemohla docitat 🙂 tak ja ho tam urcite poslem... este raz vdaka...

sendy182
19. apr 2011

rada by som sa opytala, či je možné v UK rodine s dvomi skolopovinnými detmi vyžiť ak nepracuju nikde. Dakujem a či je pravda, lebo kamoška sa chvali v Londýne jej pracuje manžel ona šla za ním so 4 ročným synom tam otehotnela a narodilo sa im tam dievčatko a ze porod dostala pekné peniažky. Podotýkam ona tam nepracovala. A je to pravda že podľa počtu detí sa v UK prideľuje byt? Aj ked su obaja nezamestnaný. Rada by som vedela konečne pravdu. Ako to tam funguje.

aliza
22. apr 2011

@sendy182 prepac, ale ty si naozaj myslis, ze existuje taky stat-krajina, ze tam moze hocikto prist, nepracovat a napriek tomu dostat byt a peniaze???? Rozmyslaj trochu, a najma nad pracou a nie nad tym, ako oberat nejaky stat o peniaze. A k tvojej otazke, nie, nefunguje to tu tak, mas zle informacie. Bez prace nie su kolace, a plati to aj pre UK. Vsetky tie podpory, co si menovala, su pre rodiny, ktore maju odpracovany urcity pocet dni a dostali sa do krizovej situacie, napr. vyhadzov z roboty a tak.
Prispevok pri narodeni je £500, cize na SK je dokonca vyssi.

lucustek
22. apr 2011

@sendy182 ahoj, ak ti na to mozem povedat ja svoj nazor tak pokial sa chvali ze nepracuje a berie peniaze bud ti klame alebo druha moznost ze nepracuje ale si kupuje od niekoho vyplatne pasky ktore potom dokladuje pretoze tu musis skoro na vsetko co chces vybavit dolozit vyplatne pasky alebo z roboty start date letter. aspon u nas to tak bolo...a ten byt sa dostava podla poctu deti alebo vlastne podla poctu ludi v rodine pre ktoru ziadas byt ale aj ked si ziadas o ten byt tak to nerozdavaju len tak hocikomu... napr ak v rodine tvojej kamosky je ona s muzom a dve deti z toho jedno dievca a jeden chlapec tak ma narok na 3bedroom house alebo flat pretoze v uk je to tak ze v jednej detskej izbe nemozu byt viac ako dve deti aj to nesmu byt rovnakeho pohlavia cize jedna izba je pre nu a jej muza, druha pre chlapca a tretie pre dievca. ak by mala dvoch synov tak by mala narok na 2alebo 3bedroom, podla toho co by jej ponukli.

hajanka
22. apr 2011

@michelleuk SS - social services