Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

slniecko77
16. jan 2012

@aliza
@emily84 pokial viem, dieta moze mat slovenske aj britske obcianstvo (ak splnate podmienky)...obcianstvo sa da ziskat narodenim v urcitej krajine alebo vydajom..teda samozrejme aj po rodicovi
..myslim, ze dieta moze mat dve obcianstva

aliza
16. jan 2012

@slniecko77 ano, moze, ale iba ak ma jedneho rodica Brita, inak nie. Narodenim tu, v UK, sa neziskava automaticky britske obcianstvo.

aimeecloe
17. jan 2012

@dzinka to som velmi prekvapena ....my sme potrebovali tiez akoze potvrdenie ze sme nedostali prispevoki pri narodeni dietata tu v uk, my se im dali nejake potvrdenie, ale vobec neviem uz co to bolo...ale urcite to nebolo o sure start, lebo ten sme dostali....
tak mozno pomenili zakony znova...a je to uz tam ze teda ak dostanes ten sure start..inak si to neviem vysvetlit...
inac neviem ci sme si to potvrdenie nevyurobili sami a dali to iba do jobcentra podpisat alebo nieco take...
lebo viem ze ohladom tych prehliadok ci sme mali pravidelne sme si museli vyrobit papier sami a dali sme to podpisat nasej lekarke 🙂 to bolo smiesne lebo to bolo v slovencine 🙂

aimeecloe
17. jan 2012

@aliza asi mate pravdu, nebudem sa snazit pretlacit co som si myslela 🙂 lebo ja mam staru skusenost...a podla toho co pisete to asi teda pomenili ...
takze potom ake su podmienky na dostatie toho slovenskeho porodneho ?

a neviete ako to je ked je to uz 3 tie dieta? ake su podmienky??ak si pamatam tak oni to zmenili v zakone ze az do 3 tieho ma zena narok na porodne, alebo???
som celkom zvadava...
my cakame v auguste 3 tie...

zzuzana82
17. jan 2012

@aimeecloe tu na zaciatku mas presne napisane co vsetko potrebujes 😉 ake potvrdenia a tak, ale neviem ako to je uz pri tretom dietati....Inak tu uz zrusili aj tych 200libier ci kolko to bolo v tom 20tyzdni ci kedy sa to dostavalo, preto sa viacej oplati vybavovat to ,,porodne,, zo slovenska 🙂 https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/narodenie-dietata-v-uk-slovensky-rodny-list-a-prispevky-na-slovensku-2/

slniecko77
17. jan 2012

@aliza vsak som napisala, ze musi splnat podmienky...t.j. Zit minimalne pat rokov v UK a nepoberat ziadne benefity, dieta musi byt narodene v UK a vtedy si moze poziadat pre dieta britske obcianstvo a zaroven nepride o slovenske 😉
..aby si ziskala britske obcianstvo nemusi byt zakonite jeden rodic Brit

eviska83
17. jan 2012

@aimeecloe - porodne na slovensku je aj na tretie dieta 😉 A ano na svk uz ziadaju doklad ze si v UK nedostala SSMG- ale kedze v UK ho tusim teraz davaju len na 1 dieta tak s tym urcite nebudes mat problem. Tu najdes ziadosti kt. musis vyplnit http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?.... My sme to vybavovali pred 3r. tak dufam ze nic nemenili 🙂 Pred 5r. sme nic take nepotrebovali bolo to o dost jednoduchsie -ale zasa aj ta vyska porodneho bola o dost mensia😉
@zzuzana82 - asi myslis Health in Pregnancy Grant vsak? No a ano zrusili ho 😒

zzuzana82
17. jan 2012

@eviska83 asi ano, neviem ako sa to presne volalo (bolo to nieco so zdravym 😉 ) lebo ja som to uz nedostala 😠

aliza
17. jan 2012

@slniecko77 ano, mas pravdu, zle som ta pochopila, sorry 😕

slniecko77
17. jan 2012

@aliza 😉

dzinka
18. jan 2012

tak a zas sestre nevzali žiadosť o ten príspevok, lebo to zamietnutie SSMG a tiež potvrdenie lekára nemá úradne preložené s pečiatkou. len sme to preložili my do slovenčiny. Mojej sestre nechceli potvrdiť v UK originál tlačivo v slovenčine, tak sme to preložili do angličtiny a to potrdili potom zas preložili do slovenčiny.Pred 3rokmi to tak stačilo a úradne sme dali preložiť len rodný list, lebo nebol ešte vydaný slovenský. Ale to im nevadí, že anglický lekári potvrdzujú slovenské tlačivá, kde nevedia čo podpisujú. A čo ma dorazilo, chcú aj sestrin rodný list,to už nechápem. Chceli to aj od Vás? A ešte aj potvrdenie z matriky, že tu má trvalé bydlisko.Ja som si vybavovala príspevky na svoje deti a odo mňa to nikto nepýtal, iba OP.Oni jej to robia asi naschvál. Ešte jej aj povedali, že to je okrádanie štátu. Ona tu má trvalé bydlisko a aj odpracované neaké roky.Niekto aj žije na Sk, nechce sa mu pracovať a len poberá príspevky a to je v pohode.Sestra mi dala splnomocnenie tak to idem vybaviť ja, lebo toto je nonsens. Ako si môžu dovoliť niečo také povedať.

veronikamballova
21. jan 2012

Ahojte,potrebovala by som poradit...Som v Anglicku od augusta 2011 so snubencom by sme chceli mat babatko,potrebovala by som poradit,ze kolko musim byt v Anglicku alebo kolko musim odrobit aby som dostala nejake benefity...dakujem

lubina
21. jan 2012

@veronikamballova Pozri webstranku Vasa Europa Poradenstvo, tam sa kazdy obcan moze opytat, co potrebuje vediet o svojich pravach v ramci EU a oni maju tim pravnikov, ktori odpovedaju na dane otazky obcanov v ich jazyku (alebo v jazyku co si vyberu). Sluzba je zadarmo.

veronikamballova
21. jan 2012

@lubina dakujem velmi pekne za radu

ivett2904
30. jan 2012

@vilkakatka Ahojky, chcem sa ta opytat mne tiez so SSMG poslali ze mi to zamietli a idem posielat odvolanie,co tam mam napisat do toho policka ze preco si myslim ze by som to mala dostat,nepoberam este ziaden benefit vsetko som posielala pred dvoma tyzdnami,skoro.A child tax kredit si ako mam vybavit treba tam volat ako na tax kredit,ci?dikes

dadush
12. feb 2012

@anrebcz dakujem za odpoved, uz sme to tiez zistili, ale je to ako na hlavu postavene aby si proste nieco nevedela zrusit ale co uz ked to uz je tak , hlavne nesmieme zabudnut na tu vypoved..

moodymare
14. feb 2012

Dobry den holky.

Rada bych Vas poprosila o radu. Sedm let jem zila v Uk a z toho 6 pracovala. V breznu 2011 jsem v praci skoncila a v dubnu jsme se stehovali do CR. Koncem brezna jsem otehotnela byla na kontrole az v dubnu tady v CR. Nahlasila jsem se na pracovni urad, dostala podporu a 16.12. 2011 se mi narodilo mimco. Protoze nemam narok na materskp tady v CR (nepraqcovala jsem tu a neodvadela socialni pojisteni ), manzel zadal o rodicovsky prispevek a bylo mu receno, ze ho nedostanem pokud neprokazem, ze nemam narok na materskou v UK. Pry je v CR nejaka ochranna lhuta pul roku. Urady tady toho moc nevedi.
Rada bych se zeptala, jestli nevite, jestli mam narok na materskou a rodicak z UK,kdyz jsem koncem brezna prstala pracovat a otehotnela? Je tam nejaka ochranna lhuta? Kdyby jsme neplanovali se stehovat v dubnu do CR a nemela zaplacenou prepravu kone, tak bych snad tu vypoved stahla a zustala tam, Ani nevite jak se mi po UK a kamaradech tam styska.

Moc dekuji za jakoukoliv radu a info.

smallyell
16. feb 2012

ahojte baby, potrebujem poradit, chceme vycestovat do uk kvoli robote, len je tu maly hacik, manzel je invalidny dochodca (plny, teda nad 71%) a neviem ako to je v uk...moze tam pracovat? resp. moze poziadat o inv. dochodok tam? resp. na co by mal narok za predpokladu, ze ja by som pracovala...dakujem za odpovede

anrebcz
17. feb 2012

@moodymare Pokud ja vim tak plati toto.
To qualify for SMP you must have been:
•employed by the same employer continuously for at least 26 weeks into the 15th week before the week your baby is due (the qualifying week)

Coz ty nesplnujes, protoze jsi tu nebyla zamestnana od konce brezna.
O te ochranne lhute nic nevim, ale vzhledem k tomu, ze se Ti dite narodilo v CR tak podle me nemas z UK narok na nic.

Tady jsou dva odkazy kde pisou co musis splnit abys dostala neco z UK. http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits...

moodymare
17. feb 2012

@anrebcz- moc dekuju. Uz jsem to nasla, mela bych narok na maternity allowance, ale uz je pozde o to zadat. ted uz je to na ceskych uradech. 🙂

anrebcz
17. feb 2012

@moodymare presne tak, na penize z UK uz je ted pozde. Hodne stesti s ceskymi urady 🙂

kikatko
21. feb 2012

ahoj, poprosím vás o radu. polovička pracovala v anglicku- 3 mesiace a my sme boli s ním. na sr som všetko pozastavovala a chcela som to vybavit v UK. lenže pre ,,rýchlosť,, slovenských uradov som to nestihla vybavit. da sa to aj dodatočne? diky

anrebcz
23. feb 2012

@kikatko Ja moc nerozumim na co se ptas.....

vierka01
2. mar 2012

@aliza ahoj pozeram ze vies velmi vela ohladom anglickych uradov potrebovala by som jednu radu,,,,, v skratke 3.5 roka som pracovala v uk v 8 mesiaci som odysla na slovensko syna som porodila sem vybavovala som porodne ale z uk mi vobec neodpovedali na koniec po dlhej dobe mi schvalili na slovensku na zaklade cesteho prehlasenia ale stale mi neni vyplacene ani na slovensku ani v uk rodinne pridavky uz neviem co a ako dnes mi prislo ze mi na slovensku prerusuju na 180 dni konanie ohladom rodinnych pridavok pokial nedonesiem doklad ze mi v uk neni vyplacane pisala som email aj doporucene list a stale nic nechapem preco nema moje dieta narok na rodinne pridavky,,, za 3 tyzdne koncim poberat matersku z uk a dala som si ziadost na poberanie na slovensku tak ak mi neschvalia ani to ????????????????????

tetapetra
27. mar 2012

Dobre ranko, snad mi niektora pomoze. MM robil pred 3 rokmi v UK, teraz mu dosli papiere ohladom vratenia dani. Kde sa mozu vybrat?Na papieri pisu, ze v banke alebo v stavebnej. V UK mu tie peniaze nedali, mali v om nejaky hokej 😝 .V UK mu jeden poliak povedal, ze on si tie peniaze vybral v polsku. Mate skusenost?

hajanka
27. mar 2012

@tetapetra ja som si vybrala riadne na SR v mojej banke, poziadala som banku aby sek preplatila, v banke tomu predchadzalo este nejake overenie (posielali do UK) a potom ma kontaktovali, vyplatili cash, trvalo to cca mesiac (ak dobre pamatam, teda viac nez mesiac to urcite nebolo, mozno este kratsie)

tetapetra
27. mar 2012

@hajanka mam ucet v sporitelni a ta asi nepreplaca. Tak teraz obvolavam komercne banky. Smiem vediet, ktora banka to bola v tvojom pripade?

hajanka
27. mar 2012

@tetapetra bola to VUB a ak si dobre pamatam, vtedy som este nemala v nej zalozeny ucet 😉 a bez problemov preplatili, skus sa este spytat v tej sporitelni

tetapetra
27. mar 2012

@hajanka sporitelna nie je komercna banka🙂 vyplacaju postova, CSOB, Unicredit, VUB. CSOB a Unicredit, treba mat ucet. Postova vyplaca a idem brknut este VUB 😀

hajanka
27. mar 2012

@tetapetra tak skusaj, vela stastia, ja som si ista, ze som nemala ucet, vyplatili mi to cash 🙂