Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

silaviat
1. mar 2016

@supeeeeeeeeeeeer tak ako zena v domacnosti akurat tak child benefit -aspon ti ide Ni na dochodk- pocitaju sa ti roky -ale musis ho mat na seba.. inak nic kedze si sa dobrovolne rozhodla.. manzel nech skusi working tax a child tax-je to jeden formular na oba benefity

kelevron
1. mar 2016

Ešte mám jednú otázku ohĺadom príspevku od štátu na prvé dieťa je potrebné si na SK platiť zdravotnú alebo stačí že za mňa odvádzajú V UK aké sú tam podmienky na získanie tohto príspevku?

gabriela1991
2. mar 2016

Prosim o pomoc.. kto ma nejaku skusenost s pn pred materskou... mam taky problem pracujem v sklade a nezvladam normu aku odomna ziadaju.... poradili mi aby som isla na pn az do materskej zmeni sa nejako moja vyska materskej a mam narok na nejake prispevky ak ma niekto skusenost...prosim poradte som s toho dost zufala... dakujem

dinussik
2. mar 2016

@gabriela1991 ahoj ja som bola na pn 6 tyzdnov kvoli tomu ze sme mali lahku autonehodu len taku tukacku nic vazne a potom som nastupilahned na matersku. Platenu matersku tu mas 39 tyzdnov tak by som ti akurat poradila ak ides na tu pn tak bud na nej co najdlhsie ak chces mat potom s babom dlhsie matersku a dlhsie platenu.... akurat ze mne v praci neuznali matersku lebo som v tej firme nepracovala 6 mesiacov do 15 tyzdna pred porodom tak som si ziadala z job centra.... a ja som skoncila marodku v piatok a az od pondelka som si ziadala matersku takze v papieroch som vlastne nesla hned z PN na matersku ale akokeby som pracovala medzi tym 1-2 dni tak neviem a vyplatne pasky som davala na job centrum tie este pred PN 🙂

gabriela1991
2. mar 2016

@dinussik Ja v mojej firme pracujem uz 3 a pil roka tak viem ze matersku distanem ale podla coho vypocitaju tu matersku za celi odrobeny cas co som tam dufam ze nie za poslednu dobu bo som na pn skoro stale koli zvracaniu a bolestiam mam problemi zo zaludkom okrem toho ze som tehotna takze radne bolesti obcas som v 20 tizdny kedy sa zacina materska v ktorom tyzdny?

dinussik
2. mar 2016

Na matersku mozes ist 11 tyzdnov pred porodom cize od 29 tyzdna a vysku materskej si zistis len od zamestmavatela lebo kazdy ma ine podmienky ale vacsinou sa berie podla contractu vacsina firiem ma 90% z tvojho platu a bud nejaky pocet tyzdnov a potom sa ti znizi na tu zakladnu matersku alebo po celych 39 tyzdnov tych 90% z platu.... cize o tom sa musis informovat u svojho zamestnavatela ake ma podmienky.... a urcite sa ide podla contractu nie podla tvojho nedavneho prijmu cize PN by sa nemala zohladnovat pri vyske materskej.... a pytala si sa aj na benefity tak na tie pocas PN asi nemas ziaden narok aspon ja o tom neviem... a tiez si zisti ako dlho musis dat notice ze ides na matersku v praci aby si nemala problemy potom s tym 🙂

dinussik
2. mar 2016

@gabriela1991 az po tom po porode si mozes vybavovat benefity na babatko ako prve child benefit a este child tax ale ten az ked mas child benefit.... ak si slobodna mamicka tak mozes este ziadat prispevky na byvanie a podobne ale to neviem presne ako to funguje.... a kedze teraz pracujes tak nemas na to narok ale po narodeni ak ti schvalia benefit mozes skusit poziadat o ten jednorazovy prispevok myslim ze to 500£ vola sa to Sure Start Maternity Grant ale to ti daju len pokial beries benefity aj to neviem na 100% ci ti to daju ked budes uz brat benefity na babatko 🙂 ale vyskusat mozes poziadat

dinussik
2. mar 2016

@gabriela1991 a ak nezvladas normu ktoru od teba pozaduju tak by ti mali zabezpecit pracu vhodnu pre teba a nemali by ti siahat na plat a ak nemaju pre teba vhodnu pracu tak to je ich problem musia ti vyplacat mzdu podla contractu nedaj sa oblbnut s tym.... pojdes na PN a stratis peniazky.... zamestnavatel ti musi prisposobit podmienky lebo je to potom diskriminacia... ma ti poskytovat prestavky a kedykolvek potrebujes na WC alebo sa napit alebo nieco zjest nesmie ti v tom branit

gabriela1991
2. mar 2016

@dinussik no ja nam.. u nan vnpraci sa to vola group 99 ...alebo tak neako. No nevazne...zdviham iba do 5 kg a mam dve presravky ale mne robi problem niekedy aj to koli tomu zaludku mi byva zle chodum dost casto cikat lebo prwcujem v studenom sklade kde je na jednej hale 12°C a na druhej 3 a obcaz az 0°c tak si vies predstavit ako casto v takej zime chodim cikat... vo stvrtok mam miting uvidim co mi povie moj zamestnavatel a podla toho sa zariadim

dinussik
2. mar 2016

@gabriela1991 tak to urcite nieje vhodna praca pre tehotnu zenu v chlade ja bohuzial nemam s tym osobnu skusenost ale viem ze zamestnavatel by ta mal premiestnit na vhodnejsie pracovisko.... bolo by lepsie keby si si niekde zistila o tom viac a vydiskutovala si to na tom meetengu lebo aspon co ja viem tak by si nemala robit v chlade

dinussik
2. mar 2016

@gabriela1991 vies tu je to jednochusie ako doma len staci spomenut diskriminaciu a veci sa hybu ale aj doma je to tak ze musia zenu preradit na vhodnejsie miesto a nesmu jej siahnut na plat

zuzulik236
2. mar 2016

inak baby ten sure start maternity ak ho nedostanete v uk a mate trvaly pobyt na sk tak ho mozete ziadat na sk treba na urad prace na sk poslat okrem ziadosti aj ten doklad ze vam prispevok nebol vyplateny (ja som to posielala nascanovane do mailu nemusela som to ani prekladat iba som v skratke napisala o co ide) a v tom pripade vam na sk vyplatia ten prispevok je to okolo 800 eur... tiez mate po materskej narok na rodicovsky prispevok na sk je to 203 eur ale to iba v pripade ze sa zdrzujertte na sk aj s dietatom treba kazde 3 mes priniest potvrdenie od pediatra na sk ale na ten sure start maternity mate narok automaticky ak vam zamietnu v uk tento prispevok len trba o neho ziadat tusim do 6 mes od narodenia myslim ze tam treba aj potvrdenie od lekara ze sa dieta dozilo 28 dni cize neda sa vybavit skor ako na 28 den od porodu.. aspon u mna to tkto fungovalo pred 20mes... prajem vela zdaru 🙂

radusiq
2. mar 2016

@gabriela1991 v ziadnom pripade sa nenechavaj vypisat. Oni ti musia zabezpecit pracu vhodnu pre teba a ak nemaju nic available tak smola, ale platit ta musia oni. PN by si dostavala od statu nejake smiesne drobne a ak by ti zasahovala to tych tyzdnov z ktorych sa vypocitava materska tak aj to by ti ovplyvnilo, Nenechaj sa odbit. Spravili s tebou risk assessment? To tiez musia.

@zuzulik236 uz to zrusili, musis mat zdravotne prehliadky pocas tehu na slovensku a dalsie podmienky tam dodali, ked rodis/zijes v UK prakticky nemas sancu ho ziskat

zuzulik236
2. mar 2016

@radusiq ja som rodila na sk hej je pravda ze som chodila k lekarovi na sk ale vtedy stacilo iba nejakych par prehliadok hlavne bol trvaly pobyt na sk na tom bazirovali najviac... tak asi som to este vymakla super vtedy... myslim ze cim dalej tym viac sa to snazia skomplikovat...

gabriela1991
2. mar 2016

@radusiq no nenecham dufam ze sa s nimi dohodnem na pn chcem ist iba v poslednej moznosti.. ano podpisala som uz na zaciatku

gabriela1991
3. mar 2016

Meeting dopadol dobre.... dohodla som sa s nimi musim priniet od doktora papiet o tom ze mam problemi zo zaludkom... ako uz zase ale nevadi... mam viac volna... som rada

radusiq
4. mar 2016

@gabriela1991 hmmm podla mna im tym das dovod ti neplatit kedze je to zdravotny problem nie tehotenstvo. Radsej sa porad s CAB (ked nechces aspon lekara sa na to opytaj ked ti bude davat papier)

dinussik
4. mar 2016

@gabriela1991 presne tak suhlasim s radusiq... pre nich je lepsie ak potvrdis zdravotne problemy lebo ti mozu davat menej prace a znizit ti plat alebo ta poslat marodovat ako keby ta mali nechat doma a platit ti plnu vysku mzdy kvoli tomu ze nemaju pre teba vhodnu pracu a vhodnejsie pracovisko nenechaj sa oblbnut tym

gabriela1991
4. mar 2016

@dinussik
@radusiq lenze ide o yo ze lahsia praca tak v sklade nieje mozem do ofisu do ineho mesta ale nemam auto ....mne to na zaciayok vyhovuje a aspom si oddychnema robim take smeny ake chcem ja a vyhovuju mi

juliett99
7. apr 2016

Ahojte kocky moje prosim Vas o radu.. moj nastavujuci manzel dostal ponuku ist dlhodobo pracovat do anglicka ale vrta nam v hlave ako s nasim malym cvrckom nakolko by mal v septembri nastupit do prvého rocnika. Poradite mi prosim ako by sme mali postupovat a ci sa to vôbec da??
Poprípade ci by ste nahodou nevedeli ci by mohol chodit v Uk do skoly.. hacik to ma ze nevie po anglicky iba par slovicok co sa naucil v skolke..
Velmi pekne Vam dakujeme za kazdu odpoved
Slavka

slniecko77
7. apr 2016

@juliett99 predpokladam, ze ubytovanie budete mat.
Co sa tyka skoly, nie je problem, nevadi, ze nevie po anglicky, do skoly nastupit musi ked zostavate zit dlhodobo. Pravdepodobne dostane asistenta, ktory mu bude pomahat a viac sa mu budu venovat - tohto sa naozaj nemusis obavat. Len sa priprav, ze deti v jeho veku tu v UK uz vedia pisat, citat a pocitat (pripocitavat, odpocitavat atd.) Podla byvania - vasej adresy, budete spadat do tzv catchment area (bolo by fajn byvat v dobrej arey, ktora je tym padom drahsia, lebo su tam lepsie skoly). Kedze bude nastupovat pravdepodobne do Year 2 tak treba oslovit Council vo vasom bydlisku a oni by ho mali pridelit do najblizsej skoly ak skola bude mat miesto, ak nie tak ho pridelia do najblizsie volne miesto. Pozri si Ofsted reports a KS2 vysledky skol v okoli, chodte si skolu obzriet - ake deti tam chodia, aki rodicia atd. Ked sa vam nebude pacit skola kde ho pridelia tak sa skuste dohodnut, popripade mozete byt na waiting liste skoly, ktora sa vam bude pozdavat. Syn by mal mat este rok obedy zdarma - poskytuju detom do Year 2. Budete musiet kupit skolsku uniformu - to vam daju info v skole kde bude chodit, a aj vsetky ostatne info. Do akeho mesta sa stahujete? Skus si pridat do bydliska na svojom profile UK a automaticky ta hodi do nasej UK skupin, mozno sa najde niektora co byva v "tvojom" meste.
A samozrejme prihlasit sa k GP, odhlasit sa zo vsetkeho na SVK atd., ale to uz mas zrejme vsetko pozistovane.
Vela stastia 🙂

katusustakova
4. máj 2016

ahojte, vedeli by ste mi prosím poradiť či sa dá vybaviť materská z anglicka aj keď som na slovensku? pracovala som tam 13 mesiacov ( do konca minulého roka) a na SK nemám nárok na materskú, tak by som chcela skúsiť z anglicka, len či mám vôbec šancu to vybaviť zo SK. Ďakujem

zuzulik236
5. máj 2016

@katusustakova ahoj ak si pred porodom pracovala v uk a odisla si na matersku rovno od zamestnavatela v uk tak by ti ju mal zamestn.vyplacat automaticky ak si od byvaleho zamest. neodchadzala na md ale dala vypoved a odisla na sk a nasledne zacala md tak zial na md nemas narok...

katusustakova
5. máj 2016

@zuzulik236 dakujem za odpoved 🙂

zuzulik236
5. máj 2016

@katusustakova v pohodicke dufam tu md budes mat 😉

katusustakova
6. máj 2016

@zuzulik236 žiaľ nie.

zuzulik236
6. máj 2016

@katusustakova skus sa teda popytat na urade prace aalebo na socialke v mieste bydliska... vela uspechu prajem 🙂

lucy1806
19. máj 2016

Ahojte.... Potrebujem pomoct a skor aj poradit.
Zijem v UK uz 6rokov a pracujem v malej firme kde je len sef a Ja.pracujem tu uz 4rok a pred 3mesiacmi som otehotnela moj sef mi povedal,ze mi platit nic nebude, velmi sa do toho nerozumiem preto ze som prvorodicka. Viete mi poradit Matersku dovolenku plati stat alebo Sef? Ak mi nechce nic platit co mam spravit aby som neostala bez penazi. A este nedavno mi oznamil ze ak oddidem na matersku on zavrie firmu .....Viete mi niketo poradit co mam spravit? Velmi pekne Vam Dakujem

dinussik
19. máj 2016

@lucy1806 tak pokial viem mal by ti platit matersku a ak nie tak budes dostavat normalne od statu papiere sa vybavuju na jobcentre ale najprv musis ziadat od zamestnavatela a on ti musi podlat papiere preco ti ju nechce vyplacat.... inac pozri v contracte co mas o materskej lebo to by mal mat kazdy zamestnavatel dopredu uvedene ako to ma zariadene s materskou

lucy1806
19. máj 2016

dinussik Ahoj, no v zmluve nemam o tehotensve ani bodku napisanu. On je este k tomu moj bratranec takze na rovinu mi povedal ze mi neda nic. A to ak si vybavim papiere z job centra tak to vlastne budem ako nezamestnana ze?