Sociálny systém v UK (materská a pod.). Poraďte

petka82
3. feb 2008

Ahojte baby!!!!!!!!!!

Hoci viem, ze sa tu uz o tychto veciach popisalo vela v roznych inych temach, myslim si, ze by bolo dobre otvorit temu, v ktorej by sme zhrnuli vsetky svoje poznatky a infosky o socialnom systeme tu v uk. Hlavne si dat mozno rady ako na urady tu v uk, a na co vsetko mame narok.

Bohuzial nie na vsetkych uradoch su ludia ochotni, a odpovediia len na to na co sa ich priamo opytame.

Vsetci, co mate ohladom tohto nejake skusenosti, budem rada ak sa s nami o ne podelitei, kedy ziadat o ake benefity, pripadne preco vam boli niektore z nich zamietnute a comu sa napriklad v ziadostiach vyvarovat a na co si dat pozor.

Vopred dakujem!

3558
31. jan 2009

baby ako to je ked mi v uk skonci materska v marci a ja sa musim vratit spat do prace tu v uk, a chcem sa spytat na rodicovsky prispevok u nas doma na slovenksu. mam narok? kolko to je a co vsetko musim priniest z UK ake potvrdenia aby mi ten prispevok uznali? a mam este na nieco ine narok, alebo uz nie? vdaka

betka1
31. jan 2009

zuzana29, z UK budes potrebovat list od zamestnavatela s datumom kedy Ti prestali vyplacat matersku. Na zaklade toho a dalsich dokumentov, ktore uz urcite mas, by Ti mali zacat vyplacat rodicovsky prispevok. Tusim okolo 160 Eur mesacne. O nicom inom, na co by si mala zo Slovenska narok, neviem. Snad len, ak sa nevratis do prace, tak stat za teba moze platit socialne a zdravotne poistenie.

3558
31. jan 2009

lenze ja som pocula ze sa to znizilo na priblizne 40 eur.je to pravda?
a ja ziadny taky doklad nemam,lebo do marca este budem na materskej.

betka1
31. jan 2009

Rodicovsky prispevok je dnes 158,7 eura. Tych 39,67 eura je 25% z plnej sumy a dostavaju ho pracujuce mamicky, ktorym pribuzny strazi dieta. Ak ten pribuzny na to nema zivnost.
Su nejake nove pravidla podla ktorych nemas narok na rodicovsky prispevok, ak pracujes. Velmi sa v tom nevyznam, ale vsetko je na webe.
A o ten doklad poziadaj zamestnavatela ked ti prestane vyplacat Statutory Maternity pay, co je 9 mesiacov po zacati materskej dovolenky.

perelandra
31. jan 2009

tych 40E je asi pre mamicky, ktore nastupia do prace a dieta nedaju do skolky ci jasli a ani k registrovanej opatrovatelke, ale stara sa im on napr. babka alebo nejaka znama (cize osoba co nema na to zriadenu zivnost a teda neodvadza dane). ak nastupis do prace a dieta das do skolky alebo k registrovanej childminder, mala by si mat narok na celu sumu 160 ci kolko to je eur. akurat asi tam potrebujes dolozit nejaky doklad o tej skolke.
dieta musi mat tusim trvaly pobyt nahlaseny na svk a slovensky rodny list, aby si nan mohla poberat rodicovsky prispevok. a musis dolozit list od zamestnavatela o ukonceni vyplacania materskej ako pisala betka.
ale najistejsie je asi pozriet stranku min. soc. veci a rodiny, mozno to tam bude napisane alebo kontaktovat svoj urad prace, soc. veci a rodiny. aj ked to este neznamena, ze tie tetusky co tam sedia budu aj vediet co vsetko treba dokladovat 😒 , nebolo by to prvy krat

perelandra
31. jan 2009

aaa, pozeram ze betka to uz napisala 😀

magisa
31. jan 2009

zuzana29: jsem se kukla na tve album a vsimla si fotecky jak sedis v letadle s koblizkem, kdyz mu jsou 2 mesice...to si tak rychle stacila vyridit pas????muzes mi poradit, kde a jak dlouho jsi ho vyrizovala????

3558
31. jan 2009

vdaka baby za rady. uz maly ma trv. pobyt na slovensku, aj slov.rod.list,len chcem vediet ze keby som mala nanny childminder aky doklad potrebujem od nej.

3558
31. jan 2009

ja chcem proste tych 160 eur a nie len tych 40.

magisa
31. jan 2009

zuzana29:dekuju za IP 🙂

simba2008
2. feb 2009

ahojte,zijem v Uk a narodil sa mi tu syncek no maly ma teraz 2 roky a ja ho nemam kde dat pretoze skolka je tu draha,takze ani do prace nemozem a nedostavam uz nic okrem child benefidu co je 80 libier.nevie niekto ci sa da este nieco vybavit lebo uz nam ani tax kredit zrusili.

simba2008
2. feb 2009

este mam jednu otazku ak by vedel niekto poradit bola by som mu vdacna.nedavno som sa dozvedela ,ze napriek tomu ze som porodila v UK mam narok na prispevok pri narodeni dietata na slovensku aj na rodicovske davky ,no malicky ma uz 2 roky .Nevie niekto ci sa to da vybavit spetne?dakujem

3558
2. feb 2009

neda sa to vybavit spatne. je to iba do niekolkych mesiacov.myslim 3 alebo 6.teraz neviem presne. ale na to uz mozes zabudnut, teba sa to uz bohu zial netyka. 😒

3558
2. feb 2009

do prace mozes na part time a skolku ti bude stat platit. ale myslim ze mas naroka este na child tax credit. a ked sa posnazis, tak na city counsil mas narok na house benefit. tam si objednaj appoitment a oni uz ti to vysvetlia. na co mas prene narok. 😉

simba2008
2. feb 2009

zuzana29. dakujem za radu 🙂

simba2008
2. feb 2009

mamicky, ktore ste doma s detmi a uz vam skoncila materska, ako to riesite so zdravotnym poistenim? Ste poistene na SK? neviete ako to mam riesit?
😝

eviska83
2. feb 2009

simba2008- na porodne narok uz nemas (6 mes.),ale myslim si ze rodicovsky prispevok by si si este mala vybavit,ved ten je do 3 r.dietata.a myslim ze by Ti mali dat nieco aj spatne ,urcite nie cele 2 r.ale aspon nieco,skus sa popytat na svk uradoch.
A s tou skolkou pozor stat Ti ju samozrejme nezaplati celu a je vobec otazne ci Ti bude nieco doplacat.Musis pracovat min.16hod.tyzd.Podat si ziadost a oni podla Tvojho prijmu a prijmu manzela vypocitaju ci Ti nieco daju alebo nie.Nam to nedali.

simba2008
2. feb 2009

eviska83-nevies co na rodicovsky prispevok slov. urady vyzaduju?

eviska83
2. feb 2009

simba-potrebujes na to sl.rodny list a Ty a Tvoje dieta musite mat trvaly pobyt na svk.Este by si mala mat papier od zamestnavatela kedy Ti prestali platit matersku.ja som to vybavovala pred 2.5rokom tak uz si to presne nepamatam ,ale teraz ma to za par tyzdnov caka znova.Drzim palce aby Ti aspon nieco dali

perelandra
2. feb 2009

simba, ak si vybavis ten rodicovsky prispevok, tak chod aj na socialnu positovnu a zdravotnu positovnu. stat by za teba mal platit odvody, a budes tak poistena. pisala si ze vam zrusili tax credits, to znamena ze mate asi vyssi prijem a tak sa obavam, ze na ziadne prispevky v uk narok nemas. a asi ani na ten spominany housing benefit. ale za opytanie nic nedas, tak skus. drzim palce 😉

iwanka
4. feb 2009

ahojte, ziadali ste niektora o sure start maternity grand???pretoze ja som porodne na svk nedostala a tak by som chcela poziadat tu.
ake mate s tym skusenosti?

eviska83
4. feb 2009

Iwanka - Ja som o to ziadala min.tyzden ,ale zamietli mi to ,ale volali mi ze ked sa babetka narodia a poziadam si o Child Tax credit tak si mam o to poziadat znova .Pozor da sa to ale len do 3 mes.dietata.

iwanka
4. feb 2009

diki eviska, tak super, ja som myslela, ze do roka sa da.tak mna sa uz to teda netika 😔

eviska83
4. feb 2009

je to smola ,ale Tebe to uz prepadlo.A na svk sa o to da ziadat do 6mes.dietatatak uz ani z toho nic

adoracion
8. feb 2009

ahojte ako casto je plateny child tax kredit na bankovy ucet tyzdenne alebo mesacne ?

magisa
10. feb 2009

eviska83: ahojky, jsem se chtela priptat, jak jsi zadala o sure start maternity grant, tak jsi vyplnovala i 15 stranu Health professional's statement???Nebo ti to vyplnila midwife???

3558
11. feb 2009

baby potrebujem poradit.
ked sa mi narodil syn tu v UK, kedy mozem poziadat o anglicky pas pre neho? neviem ci su to 3, 5 rokov, alebo vobec. viem ze teraz este narok nema.
a anglicke obcianstvo? ako to je? nevyzna sa v tom niekto? my s muzom mame rezident permit, ale absolutne netusim na co to vobec je, ake to ma vyhody a nevyhody 😠 😠 😠 😠

wild.horses
11. feb 2009

... pokial sa nemylim, automaticky, ako jeden z vas bude mat angl obcianstvo, dostane ho aj dieta. Dostanes ho ked vydokladujes 5 rokov prace v uk, teda..tusim. Najlepsie pozriet priamo angl stranky...

eviska83
11. feb 2009

magisa: poslednu stranu Ti musi vyplnit midwife,a teraz pozeram ze mas termin 15.04.tak si u midwufe poziadaj aj o Health in pregnancy.Je to 190£ a mozes o to ziadat ak mas termin od 6.04. To Ti tiez musi vypisat midwife.Uz si presne nepamatam podmienky kto o to moze ziadat,ale boli take ze to splna skoro kazdy.Musis byt tehotna viac ako 25tt,nemozes byt pod emigracnou kontrolou, si tu legalne a to bolo asi vsetko.Opytaj sa svojej midwife,ved kazda korunka sa prida 😀

eviska83
11. feb 2009

zuzana29- nam povedali ze po 3 rokoch.Dieta sa musi narodit v Uk a aj tu zit do tych 3 rokoch.Blizsie o tom este nic neviem ,este mame 3 mes.cas.Nam povedali dieta ,ktore sa tu narodilo po 3 rok.,my po 5r.tak o to budeme asi ziadat naraz. 😎