Som tehotná a nezamestnaná. Mám nárok na príspevky?

alenana
17. nov 2012

Dokončila som SŠ a od októbra 2011 som si našla prácu, výpoveď som dostala júla 2012. Teraz som na ÚPSVaR, nezamestnaná som od augusta 2012. Som tehotná. Čítala som tu všelijaké diskusie o tom, že ak si nezamestnaná, nemáš nárok na žiadne príspevky, ani počas ani po tehotenstve. Teraz ako to vlastne je? Sú tu ešte aj také mladé maminky, ktoré s touto hrôzou majú skúsenosti?

reni1512
17. nov 2012

@monyccka jasne, ja som to zle pochopila...myslela som rodicovsky prispevok plus rodinne pridavky...zle som sa aj vyjadrila 🙂 dakujem!

monyccka
17. nov 2012

@reni1512 niet za co 🙂

evita68
17. nov 2012

@alenana
odpracovné máš 278 dní, budeš mať nárok na materské..

a ešte otázka, keď si ukončila pracovný pomer, bola si už tehotná?

alenana
autor
17. nov 2012

ale vsak ja som pracovala skoro rok, ale na socialku som ziadne papiere nedala.. mam to urobit teraz? alebo uz je neskoro?

alenana
autor
17. nov 2012

nie, vtedy som uz nepracovala, v juli som dostala vypoved, a tehotna som teraz.

evita68
17. nov 2012

@alenana
a aké papiere tam chceš dať? Keď ťa lekár vypíše na materskú, potom sa bude skúmať tvoj zárobok.. ale ten sociálka má..

alenana
autor
17. nov 2012

cize zatial nemam robit nic ine iba nahlasit moje tehotenstvo na up a cakat kym sa mi narodi babo?

evita68
17. nov 2012

@alenana
nie, kým sa narodí bábo, ale kým ťa nevypíše lekár na materskú.. vtedy s papierom od lekára, že nastupuješ, pôjdeš na sociálku.. a ešte, ak môžeš, aký si mala cca mesačný hrubý zárobok?

alenana
autor
17. nov 2012

fakt iba minimalny.. najvyssi plat som mala 360 eur

evita68
17. nov 2012

@alenana
pardon, zle som prečítala, v čase výpovede si nebola tehotná, tak nie si v ochrannej lehote, nemáš nárok na materskú..

evita68
17. nov 2012

@alenana
ale pre získanie materskej máš dve možnosti:
-zamestnáš sa ešte a tento pracovný pomer musí trvať minimálne 90 dní.
- alebo sa prihlásiš pár dní pred pôrodom na dobrovolné nemocenské poistenie

alenana
autor
17. nov 2012

to sa mi ale neoplati :/

evita68
17. nov 2012

@alenana
čo sa ti neoplatí? DNP?
Nahlásiš sa na balík z minima, na 7 dní zaplatíš cca 28 eur. Ukonči balík, a vznikne tij ochranná lehota kedy môžeš ísť na PN a budeš dostávať cca 180 eur mesačne. Pred nástupom na materskú deň, dva sa prihlási znova na balík z minima a materskú budeš mať cca 220 eur

diane87
18. nov 2012

@evita68 @alenana Z DNP by si mala narok na MD iba ak by si si ten balik platila po dobu 270 dni....kedze uz si tehotna, tak to ani nestihas....a vobec sa to neoplati po novom....z minima by si dostala len taku sumu ako je rodicovsky prispevok..... cize vyhodene peniaze.....a Evita, nevim odkial mas take informacie co tu rozdavas....zbytocne mylis mlade baby.

evita68
18. nov 2012

@diane87
Milá diane87,
Do doby DNP sa jej ráta aj každé iné ukončené poistenie v posledných troch rokoch.. čiže ak zo zamestnania a DNP to bude dokopy viac, ako 270 dní, podmienka je splnená..
a že sa to neoplatí? no prepáč, ale 190 eur mesačne je predsa menej, ako 220, či? A to nehovorím, keby ostala počas tehotenstva PN, dostane cca 180 mesačne, lepšie ako nič, či? 🙂

diane87
18. nov 2012

@evita68 Prepac, o tomto som nevedela ze sa to zratava..... stale som v tom ze musis mat 270 dni poistenia z prace alebo 270 dni z DNP..... podla akeho zakona je to takto ako to pises ty? Viem ze na PN som mohla ist az po splneni podmienky 270 dni poistenia DNP.... momentalne to aj cerpam.... aj som pracovala.... a z oboch poisteni mam splnenych 270 dni.....mozs mi to blizsie objasnit, ak mas cas. Ja sa nehadam, asi mas viac info. Prepac ked som zle reagovala...

evita68
18. nov 2012

@diane87
Podľa akého zákona? No predsa zákon o sociálnom poistení..
A máš toho kopec aj na nete, stačí pohľadať..
Mimochodom, ak tvoj prac. pomer trvá, alebo si na PN nastúpila v ochrannej lehote, máš nárok na nemocenské z oboch poistení..

diane87
19. nov 2012

@evita68 mala som na mysli nejaky konkretnejsi paragraf....jasne ze o zakon o SP 🙂... zle som sa vecer vyjadrila.... hej je toho na nete kopec....ale aj kopa starych veci..... asi preto o tom zlucovani velmi neviem, lebo prv som si zalozila DNP a az potom nastupila do prace....to ze mam narok na nemocenske z oboch poisteni samozrejme viem 🙂 Ja som to mala take vselijake..... od konca januara znovu prihlasena na DNP a od 1.4.2013 PP na dobu urcitu. V auguste som otehotnela, a kvoli tomu ze som predtym potratila ma doktor vypisal hned na PN. A tak sa mna to zlucovanie fakt vobec netyka...ale fakt som o nom nevedela....co sa aj cudujem...pol roka som bola na absolvenstkej praxi na SP, sice nie na oddeleni nemocenskeho poistenia, ale na odd. vyberu poistneho....a nikto nikdy nic nespominal..... len ze musis mat 270 dni z DNP a potom mozes ist na PN alebo MD. Ale vies, pre mna je dobre sa dozvediet aj taketo dalsie veci. Mozno raz budem potrebovat aj ja vyuzit to co radis Alene. Cize idem si kuk, ze co a ako...lebo ty asi nebudes mat na mna naladu mi napisat 🙂. Este raz sa ospravedlnujem. maj sa

janulap
19. nov 2012

@evita68 ahoj,ale zakladatelka nikde nepise o tom,ze by si platila DNP. 😕

evita68
19. nov 2012

@janulap Nevadí, že si DNP v minulosti neplatila.. už vyššie som písala, že do 270 dní sa jej započítava aj akékoľvek ukončené nemoc. poistenie v posledných dvoch rokoch, v jej prípade je to zo zamestnania..

vavrova1334
22. nov 2012

dobre baby,, poradte mi prosim mam zmatky,, mam 2 ročneho syna,, ešte poberam rodičovsky prispevok, ale zmenila som partnera,, a chceli by sme pre syna surodenca,, lebo je strašne sam,, nie ,aby som sa vyhla praci,, ako to niektori ludia riešia, babo by sme radi naplanovali zodpovedne v terminetak aby sme dostavali poriadne aj matersku,, a potom aj príspevok, lenže s priatelom s ktorym teraz žijem robi v nemecku na živnost,, par mesiacov ,lebo ho šef o to požiadal,,, tak zatial nemame prehlad ako to ma s platenim dochodkoveho pojistenia,,, a ja som chcela ist ešte na chvilu do prace než znovu otehotniem,, zarobit korunky a poriadne sa nachystat na druhe babo ,,, ale neviem aku pracu najdem,, lebo nemam straženie ,čiže pracovny pomer musim prisposobit aj školkovej dochadze a možno moje zamestnanie bude len na čiastočny alebo iny uvezok aj ked budem robit 30dni do mesiaca, len teda rozmyšlame bo ten naš fico vo vlade zase uzakonil zakon,že ak ani jeden s rodičov nema platene posledné 4 roky Dochokove pojistenie tych 27Odni bude potom dostavat rodičovky len 95e a nema narok ani na porodne ani na davky v hmotnej nudzi ani na nič,, a tak my niesme lenivy chceme praacovat do umoru,, ale radi by sme sa chcelu aj venovat detom,,, a mat korunky na poriadku a tak sa teraz bojime či možme mat druhe babo,,, lebo nevieme čo a ako,, ale potom ma napodlo,že možno stači ked si tych cca 270dni bude platit ako živnostnik sam,, a budeme mat pokoj bo stači ked to ma naporiadku jeden s rodičov,,, a ja potom ožem popripadne aj upratovačku,, ak by o inak pri školke nešlo.. lebo nemame babičky a priatel robi v nemecku,,,a tiež nevieme ako to je ked robi vlastne v zahraniči

patuska1609
24. jan 2013

Baby ahojte poradte mi . Ja som pracovala od 2006 do 2010 ale momentálen som nezamestnaná a vedená na UPSVaR. mám 25 rokov. Poradíte mi na čo by som mala nárok? Podporu som nepoberala. Lebo do sociálky som mala zaniesť papiere potvrdené éd mojich zamstnávateľov. Ono vlastne ja som pracovala v jednej spoločnosti ale za tie roky sa tam pomenili majitelia a paier mi potvrdili len dvaja a tí oststatní na mna kašlú. ďakujem za radu.

zalka
24. jan 2013

@patuska1609 a si aj tehotná? žiješ sama? žiješ s niekým? vlastníš byt? dom? prenajímaš si ho od niekoho?

patuska1609
24. jan 2013

Snažím sa o dieťa žijem s mamou nevlastním nič.. 😉

patuska1609
24. jan 2013
zalka
24. jan 2013

@patuska1609 môžeš požiadať na UPSVAR o dávku v hmotnej núdzi , je to 62,50 eur kedže máš už 25 rokov.

patuska1609
24. jan 2013

@zalka oki ďakujem moc.

katarinka48
24. jan 2013

@alenana ako tehotná mas nárok na príspevok pre tehotné co je smiešnych 10 eur + dávku v hmotnej núdzi + PNku. Informuj sa a požiadaj si o príspevky na svojom úrade . Isto ti tam poradia . A po pôrode mas nárok na rodičovský príspevok plus rodinné prídavky co je cca 217 eur.

chimenaaa
28. jan 2013

Ahojte potrebujem aj ja taku radu... som 2 roky nezamestnaná, evidovaná na UP, priatel je tiez nezamestnaný poberá dávku v hmotnej nudzi, mam 23 rokov a o nieco cez dva mesiace sa ideme brat a teraz som zistila ze som tehotná. bývame samy v domceku ktorý este nemame skolaudovaný, na co vsetko budem mat nárok po svadbe a po narodení dieťatka?

moon1979
28. jan 2013

@chimenaaa
po narodení dieťaťa na rodičovský príspevok 199 eur, 22 eur rodinné prídavky a ak to nezrušia tak ešte na príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku čo je cca niečo vyše 650 eur to je jednorázový príspevok ... inak budeš poberať mesačne len tých cca 220 eur