Španielsko a materská

viva13
30. jún 2012

Ahoj, chcem sa spýtať neviete mi poradiť ako dlho sa v španielsku poberá materská? kamarátka tam pracuje asi 10 rokov a nevie sa k tomu dopátrať teraz čakajú bábätko a chcela by som sa za ňu spýtať či je lepšie ostať tam alebo prísť na slovensko, dakujem

estterka
30. jún 2012

@viva13 16 tyzdnov,teda 4 mesiace

estterka
30. jún 2012

@viva13 a teda prepac,ale ak zije 10 rokov v spanielsku,mala by vediet,ze tieto veci sa zistiju na seguridad social,kde si vie zavolat a rovnako si to viei dat do googlu a vyhodi jej to ich stranku a tam je o tom komplet napisane. 😕

viva13
autor
1. júl 2012

@estterka a potom by mal byť príspevok od štátu, to nevieš prosím kolko je akú dobu? no na MD sa chystá prvý krát 🙂

nibiru
1. júl 2012

@viva13 nič vzlom ale ak je tam 10r. čo chce aby jej dali na sk?ked tu 10r nič neplatila zdravotne poistenie,socialne poistenie,nepracovala.

katren
1. júl 2012

@nibiru ale ona sa pyta na spanielsko, nie na sk

nibiru
1. júl 2012

@katren ale pytala sa či je lepsie ostat tam alebo ist na slovensko.

nibiru
1. júl 2012

@katren v poslednej dobe uplne šaliem stoho že tam mi nedaju vratim sa na moje sk tu daju ja sa nečudujem potom že staty su v takejto situacii ked niekto odyde na 10r preč platit dane,poistenie popripade na čierno a ked tam nedostane podla predctav potom čaka že rodna krajinka sa omna postara ☹ už viackrat som tu čitala taketo špekulacie no do plaču 🙄 nepoviem ked niekto odíde na 1r. ale 10R.?

katren
1. júl 2012

@nibiru jj, s tymto suhlasim 😒

estterka
1. júl 2012

@viva13 ale ano viem,len ja stale nechapem,akoto,ze po 10 rokoch ona nevie a pytas sa ty tu za nu,ale no nevadi...ja som asi prilis pedant v tomto a zistujem vsetko na oficialnych strankach alebo telefonujem na urady,co niekto napsie na fore v tychto veciach pre mna nemusi byt vzdy spravne,ze..

otazka vsak bola ina a teda ak bude pracujuca matka,dostane 100 euro mesacne,kym dieta neoslavi tretie narodeniny. to je vsetko.

viva13
autor
2. júl 2012

@estterka tak narovinu baby vidím,že sa to tu trocha zvrtlo, nevedela som ako začať téme aby to nebolo priamo iniciované na švagrinú. teda jedná sa o moju švagrinú prišli bývať na slovensko aj s priatelom španielom on nerobí a žijú len z toho čo ona dostáva, tak si to chcem zistiť, že kolko to bude dostávať.
nepýtame sa na to ale tvrdí že dostáva 300,- ona tam dala výpoved a tu si myslia,že tu je všetko zadarmo.
dala v španielsku výpoved a teraz ked 4 mesiace dostávala matersku tak od apríla minulého roka dostáva týchto 300,- a preto by som chcela vedieť kolko toto bude dostávať, lebo ona tvrdí že robiť nepojde dokial bude dostávať tieto peniaze a on duplom, nevie ani ceknuť po slovensky, živých ich svokra z biedneho dôchodku, lebo z tých 300€ im strhavaju udajne 200€ tak na mesiac maju 100€ 3osoby.

estterka
2. júl 2012

@viva13 no a ona sa po tej 4 mesacnej materskej vratila vybavovat dake papiere do spanielska? 300 nedostava urcite. bud dostava nezamestnanecke,co je podstatne vyyssie alebo podporu v nudzi,co je tiez vyssia suma.teda vas klame. ale na to,aby oboje poberala,musi zit v spanielsku.

mataharyy
2. júl 2012

@nibiru No já ti nevím co se rozčiluješ, já jsem si naivně myslela že se o mě má krajina, kde jsem několik let žila, pracovala a odváděla daně postará, tak nějak mi to přišlo logické, tedy když se syn narodil žádala jsem o vše v ČR, jenže nastal problém, pač někoho v EU napadlo změnit zákon a teď tak můžu akorát strouhat mrkev a beru rodičák ze SR... Oni totiž nerozlišují kde jsi platila daně a žila, ale v které zemi žiješ a ty peníze budeš utrácet... Což zamyslíme li se logicky dává smysl, protože ty žiješ v SR, peníze utrácíš v SR, když budeš žít někde jinde, budeš tam i utrácet peníze a tedy to stále zůstává "doma" myšleno ve státě 😉 Mě toto udělalo značný škrt přes rozpočet, ale po určitém odstupu to opravdu má logiku... 😉

estterka
2. júl 2012

@viva13 a vies mi napisat co robila ked bola v spanielsku?

mataharyy
2. júl 2012

@viva13
@estterka Ano přesně tak jak píše estterka, na to aby ze Španělska dostávala určité dávky, musí žít ve Španělsku, u některých dávek (rodičák/důchod/přídavky atp.) ještě platí že když žije na Slovensku může žádat o dorovnání ze Španělska (pokud tam vzniká nárok na vyšší částku), ale je to vázané na trvání pracovního poměru... Pokud tam nepracuje (netrvá jí prac. poměr) a žije v SR, tak dle zákonů EU bere peníze neoprávněně a může se jen modlit aby jí na to někdo nepřišel, pač v tu chvíli to hezky bude vyplácet zpět...

betina1984
2. júl 2012

@viva13 aj ked nevie ten jej priatel po slovensky, da sa zamestnat, ked sa chce. Mne sa minuly rok vratila spoluziacka z Anglicka, bola tam takmer 10 rokov,porodila tam pred dvoma rokmi dieta. Prisla aj s priatelom, ktory je Portugalec, tiez nevie ani bu po slovensky, ale zamestnal sa v Bratislave uplne v pohode... Tak keby tak velmi chcelmpracovat a nie sa len prizivovat tak uz davno si zamestnanie najde.

estterka
2. júl 2012

@mataharyy lenze v spanielsku nie je rodicak,ani davky na dieta-NIC podobne a teda ja hovorim o nezamestaneckom pripadne podpore z uradu prace a to musi na to zit v spanielsku.

estterka
2. júl 2012

@mataharyy a to nehovorim,ze aj v spanielsku sa na urad prace chodi podpisovat...to stale lieta do spanielska? 😕

mataharyy
2. júl 2012

@estterka Tam se to vztahuje na obdobné dávky, to jsem uvedla jak příklad a taky jsem potvrdila že jsou věci na které vzniká nárok jen když se zdržuje ve Španělsku, což jsou například ty nezaměstnanecké (těžko mě by např. chodila podpora v nezaměstnanosti z Čech, když jsem na Slovensku atp.), proto jsem psala že v tu chvíli bere peníze neoprávněně a jestli jí na to přijdou, tak se veze 😉

mataharyy
2. júl 2012

@estterka No já ti nevím, třeba jo, někomu to může přijít jako lepší a lépe placené, než si najít práci, takové dvě tři cesty měsíčně do Španělska, no já bych to brala 😀 😀

estterka
2. júl 2012

@mataharyy ja ta chapem,len som chcela napisat,ze nemame v spanielsku po skonceni materskej ziadne davky na dieta,nech to tu je napisane k tejto teme 😅

mataharyy
2. júl 2012

@estterka 🙂 Jo to jsem pochopila, já jsem psala vesměs všeobecně o sociálních dávkách, pak už se to samozřejmě různí krajinami, kde co mají, nemají a jak dlouho, ale vesměs platí že ČR a SR jsou v tomto směru nejštědřejší (ani ne tak finančně, jako časově) 😉

viva13
autor
2. júl 2012

@estterka nie oni prišli až teraz v decembri ked mal malý rok a čo potom dostáva? spomínala príspevok na dieťa nechcem sa jej na to pýtať ale ma to zaujíma pretože ked dostávala len 4 mesiace materskú čo dostáva 15 mesiacov už?

viva13
autor
2. júl 2012

@estterka robila v kancelárii

viva13
autor
2. júl 2012

@mataharyy no tam dala výpoved a už pol roka žiju tu

estterka
2. júl 2012

@viva13 a od decemrba nebola v spanielsku?

estterka
2. júl 2012

@viva13 a ked ona dala vypoved,nedostava vobec nic. ja fakt neviem teraz,ako je to na slovensku,ale u nas ta musia vyhodit,aby si dostavala nezamestnanecke..ked niekto sam da vypoved,tak sa stat o nho nebude starat. ale mohla si to nejak papierovo vybavit zas,dohodnut sa...a dostava nezamestnanecke po 10 rokoch odpracovanych a to kludne moze byt aj okolo 800-1000 euro dva roky..lenze to sa musi chodit do spanielska podpisovat

viva13
autor
2. júl 2012

@betina1984 no ale s ním je to komplikované on sa nemože legálne zamestnať to je zložité vysvetlovanie a ked sa tu ona zamestná bude ho živiť asi tak

viva13
autor
2. júl 2012

@estterka nechodí sa nikam podpisovať tak čo to potom poberá už 15 mesiacov, nechápem

mataharyy
2. júl 2012

@viva13 Tak to je celé nějaké divné, protože jestli tam dala výpověď (a nějakým způsobem neobchází zákonný postup, což se jí sakra může vymstít), tak ze Španělska oficiálně nemá nárok na nic, když pominu fakt toho co říkala @estterka že tam takové dávky neexistují... Takže buď tahá za nos vás, nebo s tím dobře vyklepává... 😉 Protože pokud tam dala výpověď, nežije tam a žije tu, tak jediné na co oficiálně má nárok je rodičovský příspěvek ze SR (tohoto času nějakých 194,7€) a přídavky na dítě (momentálně 22€ a tuším dva centy...), na nic jiného nárok nemá, případně pokud dítě prokazuje v jeslích tak 234€ nebo tak nějak, ale to musí průkazně pracovat, potažmo musí dokládat že dítě opravdu jesle navštěvuje a platí za ně tuto částku. Veškeré peníze jsou ze SR, má li to jinak, někde je fatální chyba a lže (pardon, ale to mi z toho vychází...) 😉

mataharyy
2. júl 2012

@viva13 Proč se nemůže legálně zaměstnat? Však volný pohyb osob a pracovníků je už dlouho, tedy pokud není hledanou osobou a zašívá se, tak se zaměstnat legálně může 😉 No a tedy mají skvělé vyhlídky, ona ho bude živit, na Slovensku se mnohdy horko těžko vyžívá ze dvou platů, natož z jednoho 😅