SZČO a materská

katka34311
23. apr 2018

Ahojte ak by ste mi vedeli pomoct bola by som vdacna. Momentalne som SZCO od oktobra 2017. Pred tym od maja 2016 do konca septrmbra 2017 som bola riadne zamestnana. Ako zacinajuci zivnostnik neplatila som odvody do soc.poist. Rodit budem zaciatkom jula. Mam narok na matersku? Pisala som do soc. Pois.mail a tam mi odpovedali ze narok mat nebudem kedze teraz niesom soc. Poistena. Nieje to nahodou tak ze musim byt za posledne 2roky minimalne 270 dni platcom soc.poist a narok tym padom mam kedze som normalne pracovala? Ja uz som z toho sialena.prosim o pomoc a radu. Dakujem 🙂

wokokoza
23. apr 2018

Nie náhodou 270 dní pred pôrodom?

dapo
23. apr 2018

yakladna podmienka je ze v momente ked ides na matersku musis byt bud nemocensky poistena alebo v ochranne dobe, ani jedno nie si, takze narok nemas, je ejdno ako dlho si bola predtym poistena a platila odvody

babi81
23. apr 2018

myslim ze je to 270dni pred porodom

rybka16
24. apr 2018

Tých 270 dní za posledné dva roky je len jedna podmienka. Druhá je, aby bola žena v čase odchodu na materskú buď nemocensky poistená, alebo v ochrannej lehote, presne ako napísala Dapo. Ty ani jedno z toho nebudeš. Ešte rozmýšľam, že by sa z toho možno dalo "vykorčuľovať" tak, že sa ešte teraz poistíš dobrovoľne a tým pádom by si pri odchode na materskú poistená bola a 270 dní by si mala tiež.

nivea777
25. apr 2018

Niekde sa na jeden den zamestnaj..da sa aj zaplatit dnp ale materska by bola minimalna.. ak by si sa zamestnala tak by ti ratali zo mzdy co i mala TPP

majcamartinko
25. apr 2018

da sa z toho vykorculovat kedy si poistene platila sama, ale to musi byt poistena minimalne 90 dni pred porodom alebo zamestnana.

kubkovamama
25. apr 2018

Zaplať si odvody sama,teda dobrovoľne sa poistiť.Ja som tak bola pri prvom synovi ale to bolo 10r dozadu..no tuším v tomto sa nič nemenilo.Pripadne ešte niekde sa skúsiť zamestnať

nivea777
26. apr 2018

@majcamartinko tych 90dni plati keby bola na zmluvu/dohodu.. ak by si platila sama tak tam to je ine

katka34311
autor
26. apr 2018

Už som sa informovala na soc.poist. tak staci sa vraj teraz dobrovolne poistit a vraj dostanem minimalnu matersku.

evittam
26. apr 2018

@katka34311 Narok na MD mas ak mas za posledné dva roky pred porodom 270dni NP, ďalej musi byt NP aktívne alebo musis byt v ochrannej lehote. Cize ty momentálne narok na MD nemas. Ak si mala dobry prijem zo zamestnania tak odporúčam sa skor zamestnat ak máš možnosť-aj len "papierovo"-MD sa bude počítať z príjmu zo zamestnania v r.2017,ak si das DNP budes mat minimalnu MD.
🤔 @zalka

rybka16
26. apr 2018

@evittam Ale keby si zvolila vyšší vymeriavací základ ako DNP, tak by nemala minimálnu materskú, či áno?

evittam
26. apr 2018

@rybka16 No ale to by musela stihnúť 26tyzdnov pred nástupom na MD. A nie,ze si niekto nič neplatil a zacne platit mesiac pred nástupom na MD z max.VZ a čaká, že bude mat max.MD. Takto to nefunguje.

rybka16
26. apr 2018

@evittam Ďakujem za vysvetlenie, toto som nevedela. Ja som sa pred iks rokmi chcela poistiť dobrovoľne, keď mi ešte nevychádzala platiť sociálka, ale o tomto ma veru nikto neinformoval, ani som to nikde nenašla. Teraz už je to u mňa bezpredmetné, lebo som už dlho poistená povinne a možnosť "čarovať" s pripoistením a prilepšením si už neexistuje. Autorka tento problém teda mala začať riešiť skôr.

evittam
26. apr 2018

@rybka16 Vzdy sa da "čarovať", len to treba riesit skor

pulcino
30. apr 2018

@evittam ahoj, ja mam podobnu otázku, na materskú by som mala nastúpiť začiatkom novembra, momentálne mam vyplácanú len odmenu konatela, čo je velmi nizke. Teda odvádzam poistné do sociálnej poisťovne. Ak by som si teraz zvýšila odvody - čo vychádza tých 26 týždňou pred nástupom, ovplyvnilo by mi to výšku materskej? Ďakuejm za odpoved

evittam
30. apr 2018
zalka
30. apr 2018

@evittam
@pulcino nemyslím, treba viac info ...

pulcino
1. máj 2018

@zalka uz skoro dva roky mam sro... kde si sice platím odvody ale su nízke. Otazka je, ci mi pomoze zvýšenie odvodov, alebo uz nie. Dakujem

zalka
1. máj 2018

@pulcino nie nepomôže ti to, treba ukončiť PP vo vlastnej s.r.o.
a zamestnať sa u niekoho iného ... alebo ... nemalo by mať vplyv PP ak by si ukončila
a zamestnala sa u seba na dohodu ... ale až po pár dnoch a medzi tým si pár dní zaplatť z minima odvody do SP dobrovolné

pulcino
1. máj 2018

@zalka dakujem moc ;)

lulu88m
23. máj 2018

Ahojte som tu nová a tiež mám asi podobné otázky...ak bude nieto taký milý a poradí mi.
Máme s manželom s.r.o.ale máme este stále rozbiehajúci biznis takze zisky sú este male...., ale som zamestnaná vo svojej firme od júla 2017....samozrejme mám velmi nízky plat aby som neplatila vysoké odvody....S manželom premýšlame,že uz by sme chceli dietatko,ale kedže viem,že sa berie vymeriavací základ s celeho roka tak by som asi dostala velmi malu matersku.....?Chcela by som vediet,že ak by som sa dobrovolne pripoistila v socialke...ci sa musím pipoistit este pred tym nez by som otehotnela...alebo možem aj pocas..a kolko dni predtym?.a kolko to je asiminimalne a kolko maximalne pripoistenie,aby mi vyšla dobrá materska? a vlasne ani neviem kolko je minimalna materská?
Viete mi niekto dat nejaké počty na to aby to bolo co najlepsie a najvýhodnejsie,dakujem

lulu88m
23. máj 2018

A este by som chcela vediet aký je rozdiel medzi materskou a rodičovskou...a ako dlho dostávam matersku a ako dlho rodičovsku a ci sa rodicovská tiež nejak vypočitava ked budem pripoistená v SP...

zalka
23. máj 2018

@lulu88m súbeh zamestnanie a dobrovolne poistenie nie je možný ...

lulu88m
25. máj 2018

@zalka takže nemožem byt zamestnana vo vlasnej firme a priplácat si dobrovolne poistne??
a aké su inemoznosti na to aby mi vysla lepsia materská?
a na ostatne otazky mi prosím vie niekto odpovedat?

evittam
25. máj 2018

@lulu88m Nie. Tak ako pise
@zalka .
MD trva 34tyzdnov-jej vyska je zavisla od VZ,z ktoreho su platene odvody. Moze byt 10Eur ale aj cca 1300Eur-max.MD. RD trva do 3rokov veku dieťaťa-dostavas RP-vsetci rovnako, ak nemas narok na MD tak dostavas len RP od narodenia dietata, na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov pred pôrodom.

lulu88m
25. máj 2018

@evittam Dakujem....
už som tu toho viacej prečítala,a každy pise nieco ine...tak som z toho mimo trocha
takže by bolo lepsie ak by som ukoncila prac.pomer a potom sa dobrovolne poistila aby som dostavala aspon nejaku matersku?
zatial niesom tehotná a samozrejme to ani neocakávam ze sa to podari hned,tak preto by som tieto veci chcela vediet cim skor aby som sa na to pripravila,poprípade to nejak riesila

evittam
25. máj 2018

@lulu88m No, jedna z možností je ze sk prides na to,ze si tehotna skoro-max.do 8.tt tak skoncit PP, dať si DNP z max.VZ, zaplatit par dni a ist na PN-PN bude z minima, nebudeš musieť platiť odvody ale MD bude z maxima. Toto musis stihnut minimalne 26tyzdnov pred nástupom na MD.
Dalsia moznost je iny zamestnavatel na minimalne 90dni bez PN a OCR na vyššiu mzdu. Ťažko radiť ak nie si este tehotna. Btw.-nam sa podarilo na prvy a jediný pokus za 2mesiace.😁😉

lulu88m
25. máj 2018

@evittam Tak to je super...pri mojom štastí to asi nebude na prvý šup 😂
Myslis ze mám ist radsej priamo do SP sa spytat na nejake info,ale myslim že tam mi asi moc neporadia v tom ako sa dá obíst tento náš štát....lebo človek ked je podnikatel tak nemá v tomto štáte právo na nič... 🙈

evittam
25. máj 2018

@lulu88m SP je posledne miesto kam by som sla. A informacie si dostala

lulu88m
25. máj 2018

@evittam 270 dní poistenia mám splnených...
akurát mi to účtovnička urobila tak že teraz mam plat 50e aby som mala nizke odvody,ale je mi jasne že s toho nebudem mat asi žiadnu matersku....a len momentálne si nemožem dovolit zvýšit svoj plat na max.a platit vysoke odvody,aby som aspon nieco dostavala.....jedine dat zhruba nejaky priemer...alebo by lepsie vyslo ozaj to keby si zruším PP a budem radsej platit dobrovolne poistne,čo sice tiež neviem kolko sa platí???...aby mi potom vysla dobra MD...
mám zlatú učtovníčku,ale nemala takýto prípad ešte,tak ani ona velmi nevie,akurat naštudovat zákony...ale ja to potrebujem tak nejak lajicky