Už som z tej MD jeleň

lucialu18
30. nov 2018

Prosím Vás ako to je s MD keď som SZČO. Od roku 2016 si platím dobrovoľne nemocenské poistenie lebo mi nevznikla povinnosť. Od 1.júla 2018 mi vzniklo povinné poistenie to som bola v 4. mesiaci tehotenstva, dobrovoľne sme zrušili a od septembra som bola na rizikovom a teraz som na tzv. materskej. teda neviem či mám na ňu nárok? Ešte stále mi beží živnosť. Budú mi počítať MD z dobrovoľného poistenia? Budem mať nárok?

deedol
30. nov 2018

davala si ziadost o materske? to sa robi este pred porodom - pred nastupom na matersku dovolenku. (inak, materska dovolenka je jedna vec - uvolnenie z prace 6 tyzdnov pred porodom a potom dalsich x tyzdnov podla poctu babatiek a dalsich veci) a davka materske je druha vec - info tu: https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s

lucialu18
autor
1. dec 2018

@deedol doktorka ma vypísala a hneď som išla na sociálnu to dať. Len nikde som sa nedopatrala ako to je keď počas dobrovoľného poistenia vznikne povinné. Teda ako to je dobrovoľné som platila 2 roky, ale keď som prešla na povinné bude sa mi počítať MD z dobrovoľného? Lebo z povinného, nemám nárok nakoľko som ho neplatila 270 dní.

lucialu18
autor
1. dec 2018

A ešte jedna drobnosť, v kolonke z čoho si uplatnujem materskú mi úradníčka zaškrkla lebo mi pomáhala, povinne poistená SZČO. Uvedomila som si to až doma. Je to problém?

evittam
1. dec 2018

@lucialu18 DNP si platila 2roky a nemas 270dni?!

lucialu18
autor
1. dec 2018

@evittam takže budú mi počítať z dnp a povinne nemocenské poistenie ktoré vzniklo 1.7.2018.,nemá žiadny vplyv, áno?

evittam
1. dec 2018

@lucialu18 To som nikde nenapisala. Neviem presne z coho ti budú pocitat VZ. Ja som sa len vyjadrila k tvojmu tvrdeniu.
@zalka 🤔😉

zalka
1. dec 2018

@lucialu18 MD ti vypočítajú z povinného poistenia SZCO, doktorka ti správne pomohla zaškrtnúť ... na MD z DNP nárok nemáš, to zaniklo vtedy ked ti vzniklo povinné poistenie SZCO.

lucialu18
autor
1. dec 2018

@zalka takže nemám nárok na materskú dávku 😥? Keďže povinné poistenie som neplatila 270 dní. Tak čo potom píšu že musíš v priebehu 2 rokov pred nástupom mať zaplatené NP aspoň 270 dní?Dobrovoľne sa do toho nezapočítava? už chápete prečo som z toho jeleň 🦌😵

evittam
1. dec 2018

@lucialu18 Mas narok. VZ pre MD bude VZ, z ktoreho platis odvody od 1.7.2018.
Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Ty tuto podmienku splnas.

zalka
1. dec 2018

@lucialu18 prepáč ale ak ti napíšem že ti MD vyrátajú z toho a toho ... tak logicky mne z toho vychádza že nárok na MD máš.
Ak by si nárok nemala tak by som ti to bola napísala ... nepanikar .. MD dostaneš vo výške cca 340e mesačne ..

lucialu18
autor
1. dec 2018

@evittam Ďakujem, mi odľahlo 😀 aj som si myslela zo začiatku, že mám nárok na MD, ale keď tu človek začne čítať okolo toho, tak ma z toho guláš a ho to zneistí😊 Ďakujem za ochotu

lucialu18
autor
1. dec 2018

@zalka Ďakujem za ochotu vysvetliť ☺️😀teším sa že to teda spĺňam