V marci mi končí rodičovský. Čo je lepšie?

deniskatimmy
6. mar 2023

Ahojte. Keďže v marci mi končí rodičovský príspevok chcem sa opýtať čo je lepšie.

Či ísť na úrad prace sa prihlásiť alebo vybaviť neplatenu rodičovskú dovolenku. Do práce sa zatiaľ nechystám aspoň teda kym mala nenastúpi do škôlky v septembri.

Ďakujem

veronikaszabova
6. mar 2023

@deniskatimmy zdr.poistovna

A na upsvar treba vyplnit tlacivo, kde sa nachadza dieta po dovrseni 3r

markaterka
6. mar 2023

@deniskatimmy a keď ti dieťa pôjde do škôlky, tak keď budeš na neplatenej RD, tak v škôlke môže byť len 4 hodiny.

deniskatimmy
autor
6. mar 2023

@veronikaszabova aha tak pôjdem do vybaviť teda ďakujem

deniskatimmy
autor
6. mar 2023

@markaterka aha a to neplatenu rodičovskú môžem potom od septembra zrušiť a zahlasit sa na úrad práce?

veronikaszabova
6. mar 2023

@deniskatimmy kedykolvek mozes ist na urad prace

jasminkaj
6. mar 2023

@deniskatimmy normálne ti dieťa zoberú aj na celý deň do škôlky ak už je raz prijaté. Nikdy nikto neriešil či som doma, pracujem 24-ky alebo letím na mesiac.. 😉 Áno, oficiálne by dieťa malo byť v škôlke iba na 4 hodiny, realita je však taká, že to či pracuješ, nevypisuješ po nástupe do škôlky nikde a nikto to nerieši. Hovorím za seba (predĺžená neplatená pri dvoch deťoch a obe celý deň v škôlke a kopec ďalších mamičiek).

tosomja
6. mar 2023

@jasminkaj lenže keď im príde do škôlky kontrola, tak ty budeš vracať od prvého dňa, čo si sa nahlásila na neplatenu RD. Ako mne je úplne jedno, asi aj učiteľkám. Len nechápem jedno, keď je niekto doma na neplatenej, prečo strčí dieťa do škôlky keď tam ani nemá byť 🙈 (vlastne má, na 4hod)

markaterka
6. mar 2023

vieš čo. Ja by som bola za to, keby učiteľky majú povinnosť nahlasovať koľko hodín je dieťa v škôlke. Lebo toto zneužívanie systému je už na grcku. Mamičky doma a dieťa nech majú čo najďalej od seba. A ešte niektoré mamičky, čo sú doma celý deň, dajú choré deti bez problémov do škôlky, aby sa nakazili aj iné.
@tosomja

@jasminkaj nemáš sa čím chváliť

veronikaszabova
6. mar 2023

@tosomja
@markaterka
Poznam osobne jednu, co si musela doplatit zdravotne za cely rok, co bola nahlasena ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a mala chodila do skolky na cely den.

tosomja
6. mar 2023

@veronikaszabova a škôlka z toho nemala postih?

veronikaszabova
6. mar 2023

@tosomja nie, iba ona.

tosomja
6. mar 2023

@veronikaszabova tak potom sa ani nečudujem, že rodičia dajú na celý deň, keď škôlka z toho nemá nič. Ja by som im vzala dotáciu na to dieťa.

veronikaszabova
6. mar 2023

@tosomja v skolke nenahlasujes, ze si na nepl.RP.
Tak oni nevedia ako zistit, koho by tam mali mat len na 4h. Ale zdr.p si robia kontroly, prave kvoli tomuto.
Ja som tiez bola isty cas evidovana ako osoba starajuca sa o dieta do 6r a ucitelka mi vtedy vravela, ze davali vykaz urcitych deti - kolko chodia do skolky. - islo o deti, ktorych matky boli na nepl.RP

markaterka
6. mar 2023

@veronikaszabova a tak by to malo byť. Mali by to kontrolovať

deniskatimmy
autor
6. mar 2023

@veronikaszabova nie tak ja by som sa od septembra šla zahlasit na úrad práce už len do septembra by som radšej šla na neplatenu rodičovskú aby ma náhodou z úradu neposlali do práce a nebudem mať kde dať malú...ale aby boli za mňa platené odvody teda...

veronikaszabova
6. mar 2023

@deniskatimmy hej, urob to tak. Najprv nepl.RP, potom UPSVAR

jasminkaj
6. mar 2023

@tosomja realita je ale taká 🤷 Samotná riaditeľka povedala nech sú všetky deti na celý deň bez rozdielu, že za 35 rokov jej pôsobenia nemali žiadnu kontrolu. A nie, nesedela som doma, to by som nevydržala 😉

deniskatimmy
autor
6. mar 2023

@veronikaszabova asi tak to aj urobím....čiže najprv mám ísť na zdravotnú poisťovňu sa nahlásiť a potom na úrad práce vyplnit tlačivo kde bude mala?

tosomja
6. mar 2023

@jasminkaj a to si mohla robiť keď si bola ako matka starajuca sa o dieťa do 6 rokov?

veronikaszabova
6. mar 2023
deniskatimmy
autor
6. mar 2023

@veronikaszabova ďakujem veľmi za pomoc 😊

mata8h
10. mar 2023

Zdravím Vás mamičky,
Ja by som sa chcela spytat, možno s tým máte niekto skúsenosti. Vo februári 2023 mi skončila rodičovská dovolenka a ja som mala nastúpiť do prace, lenze malého mi vzali iba na 3 hodiny do škôlky kvôli adaptácii a medzitym som ukončila aj pracovny pomer, pretože som nevedela nastúpiť a nemala som inú moznost. Teraz som zaregistrovaná na UPSVR, kde mi povedali že mam nárok na podporu. Čakám este na rozhodnutie so sociálnej poisťovne o aku výšku pôjde. Neviete nahodou podľa coho tuto výšku poisťovňa vypočítava ? Radšej by som išla do prace a nespoliehala sa na tuto podporu.. len momentálne potrebujem trocha času, kým si malý na škôlku zvykne .
Ďakujem za kazdu skúsenosť a odpoved.

blunka
22. mar 2023

@lucka_ke
"áno ak nebude na ÚP nemusí sa chodiť hlásiť, ale manžel by si na ňu nemohol uplatniť nezdaniteľnú časť a to je celkom dosť peňazí, o ktoré by zbytočne prišla"

môžem ťa poprosiť o stručné vysvetlenie ?
- som na rodičovskej dovolenke (pracovný pomer mi ale trvá, len som teda doma na RD)
- som na pandemickej rodičovskej (po RD som išla na pandemicku rodičovsku, PP trva)
- som na neplatenej rodičovskej
- som na úrade práce a poberám podporu (čiže prac. pomer skončil a išla som na urad prace)

Čiže to sú 4 varianty 😀 nejako nechapem rozdiel v tom uplatňovaní NČZD.
Manžel je SZČO a kedy pri akom variante si na mňa uplatňuje a kedy nie NČZD na manželku. Ak sa to dá nejako stručne vysvetliť - ĎAKUJEM.

evica17
22. mar 2023

@blunka ja mam take info , hadam spravne, ze ak si na rodicovskej dovolenke, uplatni si na teba narok na nczd (ani nemusi PP trvat, mne netrva a stale si uplatnuje) , taktiez ak si na UP (ale za mesiace kedy poberas podporu s ato nerata, to s ati rata ako prijem), ale ak si na neplatenej rodicovskej (teda osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov), tam sa to nerata a neuplatnuje si. pandemicka rodicovska netusim, nezazila som.

lucka_ke
22. mar 2023

@blunka nezdaniteľná časť na manželku sa dá uplatniť len v prípadoch, kedy je žena na platenej rodičovskej dovolenke, alebo evidovaná na úrade práce, alebo poberá opatrovateľský príspevok, alebo je ŤZP - v tvojich možnostiach teda za obdobie RD a evidencie na ÚP, od nezdaniteľnej časti sa odpočítavajú príjmy manželky (podpora, PN, OČR, mzda a podobne, nepočíta sa rodičovský príspevok)

pupava36
28. mar 2023

@soulmate9 to su rodinne pridavky na dieta tak netrieskajte hluposti. Ked ste na neplatenom rodicaku tak vam nemaju co vyplacat. To co vyplacaju su rodinne pridavky na dieta o ktore ste si ziadala ked ste prechadzala na rodicak s materskej.