Vyplácanie materskej a maródky súčasne
Dobru den, chcem sa opytat ci je mozne byt na MD a sucasne byt aj na PN. Pocula som totiz,ze je mozne po 6 mes. na MD ist do 7 dni na PN a bude sa ti vyplacat materska i PN, nej. dierka v zakone
@janagol tak po 6 tich mesiacoch uz nie si na materskej, ale rodicovskej dovolenke a tu uz vyplaca urad prace soc. veci a rodiny, nie soc.poistovna ako materske. Takze ak sa vratis po materskej dov.do prace tak ti rodicovsky prispevok ponechaju a mozes si potom ako "vzorny" zamestnanec marodovat kolko chces...teda ak to nebude tvojmu zamestnavatelovi vadit 😀
Alebo si mozes pripacat dobrovolne nemocenske poistenie a potom marodovat pocas rodicovskej dovolenky aj ked sedis doma na zadku. A tych 7 dni neviem kde si pocula, prve tri dni PNky aj tak plati zamestnavatel a az dalsie soc.poistovna, takze neviem komu by si tu PNku chcela poslat ked si doma, kedze PNku odovzdavas zamestnavatelovi, okrem tej z dobrovolneho pistenia, ta ide priamo do soc.poistovne.
@amy2408 ake tri dni?
Nemocenské (PN)
Nárok na nemocenské vzniká len za predpokladu, že osoba bola nemocensky poistená najmenej 270 dní za posledné 2 roky pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti.
Zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské až od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, prvých 10 dní mu vypláca zamestnávateľ náhradu príjmu počas dočasnej práceneschopnosti.
@ivkadracova prvé 3 dni PNky platí zamestnávateľ 25% z hrubej mzdy, 4-10. deň platí zamestnávateľ 55% z hrubej mzdy, od 11. dňa platí SP 55% hrubej mzdy. Asi také tri dni myslela.
@fidka79 netreba brať tieto otázky osobne. Baba sa pýtala, kto vie nech poradí, moralizovanie ničomu nepomôže. Toto nie sú diery v zákone, neboj sa, SP aj tento štát to má sakra dobre spočítané, aby nebol stratový (na odvodoch a daniach). Mňa napríklad nasiera, keď babe chýba 1 deň alebo 5 euro nedoplatok na sociálnom poistení a dostane veľké kulové, lebo taký je zákon. Čo zákon nezakazuje, treba využiť.
@janagol ako už bolo napísané, po 6 mesiacoch MD končí, takže potom môžeš nastúpiť do práce a ísť na PN a zároveň poberať rodičovský príspevok (203 € mesačne).
@havana_frost to je v poriadku toto ja viem, lenze tam bolo napisane od kocky, ze vraj prve 3 dni plati zamestnavatel, tak som to poopravila, to ze kolko % ktore dni nie je podstatne, o tom rec vobec nebola

@janagol kočka s nickom ZALKA ti sto-pro poradí, dám za nu ruku do ohna, je vierohodná.......potom daj avízo aj mne, prosím