Výpočet materského na druhé dieťa po ukončení RD s prvým dieťaťom

leeshka
23. jún 2020

Zdravim,
viete mi niekto poradit, ako sa vyrata materska v takychto pripadoch?

RD konci v auguste 2020 a termin dalsieho porodu je do konca roka 2020, t.j. nastup na matersku je v case po skonceni RD a v ramci toho isteho roka
- ak nastupim spat do prace, kde som stale zamestnana na TPP na dobu neurcitu, tak sa mi materske bude ratat za obdobie august - nastup na MD, alebo za predosly kalendarny rok?
- ak po skonceni RD nastupim na PN, vtedy sa materske pocita z predpokladaneho prijmu, cize ako v pripade retazoveho porodu aj ked retazovy nie je alebo sa rata z PN alebo nejak uplne inak?
Pripadne su nejake moznosti ako docielit rovnake materske ako bolo pri prvej MD aj ked by neslo o retazovy porod?

Dakujem!!

draik
24. jún 2020

Pritom stačí si prečítať tie desiatky tém o tom istom a šetriť energiu tých, ktorí tu radia v čase voľna.

leeshka
autor
24. jún 2020

@draik ano hladala som vcelku dlho ale asi hladam zle.lebo takyto pripad som nenasla, vzdy len taky kde mamina je bud na urade nezamestnana alebo iny pripad alebo robila u roznych zamestnavatelov, proste ine pripady...a radsej ako tento nezmyselny koment ste mi mohli poslat link na takyto pripad ktory sa tu riesil milionkrat aby mi to bolo napomocne, lebo takto mi to dalo velke s makom🙂

kristinamj
4. júl 2020

Ahoj, prave "bojujem" s obdobnym pripadom.. Prva rodicovska skoncila v januari, nastupila som tehotna spat do svojej prace, koncom maja som nastupovala na matersku, pricom v ten mesiac som mala nejaku dovolenku, priepustku a zvysok pandemicke OCR.. Rozhodujuce obdobie je predchadzajuci rok 2019, v ktorom som nemala ziaden prijem.. Zamestnavatel nahlasil do SP len moj zakladny brutto predpokladany prijem za mesiac, ktory sa mi predtym stihol valorizovat a cuduj sa svete, materske mi vychadza 4 eura na den nizsie ako predchadzajuce.. (materske na den sa potom vypocita ako 75% z 1/30 z nahlaseneho predpokladaneho prijmu) Nikde sa nedopatras, co presne ma zamestnavatel zohladnovat pri hlaseni predpokladaneho prijmu.. Jedine p. Mihal v ramci svojich knih a prednasok uvadza, ze ak tam mzdove uctovnicky nezahrnu aj napr. alikvotnu cast odmien (pricom u nas boli vyplacane v minulom roku plosne vsetkym), pripadne nadcasy a pod., mozu zamestnankynu poskodit.. Snazila som sa dovolat pravdy a najskor mi slubili, ze ak zamestnavatel poda opravny pravdepodobny prijem, tak mi to dopocitaju.. Nasledne zamestnavatel kontaktoval SP a trva na svojom, ze nahlasit len zakladnu hrubu mzdu je v poriadku....(ja netusim, ci nemaju nejaky inetrny doklad ako k tomu pristupovat, ale stale by to bolo len odporucanie a nie vseobecne zavazna norma) Neviem sa dovolat logickeho pristupu, ze nie je normalne, ze po 3,5 roku a zvyseni platu mam nizsiu matersku.. Skus si to vydiskutovat u Vas na personalnom vopred, aby si nedopadla ako ja;), pretoze ja predpokladam, ze je to na voli a zodpovednosti zamesnavatela, kedze pravna uprava absentuje.. Samozrejme nemoze klamat a bolo by divne ak by Ti zrazu skocila materska o 20 eur napr, ale odovodnitelne polozky by podla mba zapocitavat do predpokladaneho prijmu mal... 🤷‍♀️

kristinamj
4. júl 2020

Samozrejme, u mna je to ten pripad, ze som nastupila do prace.. Nemam zial tu skusenost, ci sa to da preklenut nejako pnkou alebo podobne..

leeshka
autor
4. júl 2020

@kristinamj v tvojom.pripade by malo platit ze materska nemoze byt nizsia ako ta prva co si mala, to je zakonom tak stanovene cize by to mali dorovnat niekde, ci sa mylim?

kristinamj
4. júl 2020

@leeshka, bodaj by to bola pravda, na SP sa vyjadrili, ze sa to tyka len retazovych porodov, t. z., ze by som musela nastupit na matersku este pocas rodicovskej (do 3 rokov prveho dietata) - skratka mam smolu, ze som otehotnela neskoro🙈🤦‍♀️

leeshka
autor
4. júl 2020

@kristinamj je to nafigu ze sa to neda naplanovat tak ako by clovek chcel:/ ale hlavne nech je babo zdrave ze jo🙂

draik
5. júl 2020

@kristinamj
Uviedli ste správne, nižšia nemôže byť druhá MD len pri tzv. reťazovom pôrode. Ako pravdepodobný príjem sa spravidla uvádza základná mzda, keď odmeny a spol. nie sú nárokovateľné a ani ich rodičia na RD nedostávali.

kristinamj
5. júl 2020

@draik dakujem za Vas komentar.. Mne ide o tu nespravodlivost (aj ked aspon nejakej skupine mamiciek to konecne zakon osetril), ze ani mamicky pri retazovych porodoch neplatili odvody a nemozu mat nizsie druhe materske ako prve.. Aj odporucanie SP vyjadrene slovom "spravidla" hovori samo za seba.. Napr byvaly minister PSVaR, pan Mihal ma vo svojich knihach iny nazor.. Proste absencia pravnej upravy, co ma a nema ist do PDVZ sposobuje neblahy stav pre tie mamicky, ktore nestihnu retazak, maju to iste zamestnanie, predchadzajuci rok boli bez prijmu a nastupia na matersku v aktualnom roku... Podla mna je to nelogicke a napr ak sa plosne vyplacaju odmeny internym prikazom vsetkym zamestnancom, tak alikvotna cast vo vyske 1/12 obhajitelna do PDVZ je... Nuz len ako clovek z davu nazor mat mozem, asi mi to bude nanic platne, kedze dieru v zakone si interpretuje kazdy po svojom.. Urcite je to najma na zodpovednosti a voli zamestnavatela, co nahlasi a ako si to pripadne obhaji.. A samozrejme, su aj ovela horsie pripady, kedy sa zmeska nejaka lehota alebo chyba par dni poistenia a zaroven aj rozne spekulacie (napr vyplatenie 2 dni dovolenky alebo 1den prace + odmena v minulom roku a potom je vypocet niekde inde).. Tu mi ide skor o princip v mojom subjektivnom pripade, kedze rozhodujuce obdobie a PDVZ mam to iste ako mamicka pri retazaku, akurat som nestihla nastupit na MD do 3 rokov veku predchadzajuceho (a to sa mi valorizoval plat!, chvalabohu, lebo by som dopadla este horsie) 🤦‍♀️.. Kazdopadne, verim, ze sa to casom upravi, aby kazdy jednoznacne vedel, na com je a v konecnom dosledku je najdolezitejsie to, co napisala @leeshka, zdrave dieta i mamicka😉

zuzka565
6. júl 2020

Budem sa pýtať asi ako hlúpa ale aj tak 😀. Mne skončil rodičovský 28 mája. Par dni pred tým som zistila ze som tehotná.Na ďalšiu materskú by som mala nastúpiť 31.12.2020.Mam pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Momentálne si z prace čerpám dovolenku už druhý mesiac (mam jej 51 dni). Potom chcem ich PN. Lebo pracujem ako zdravotná sestra na dosť infekčnom oddelení. Tak sa chcem opýtať budem mat na nrok na PN a materskú? Ďakujem

draik
6. júl 2020

@zuzka565
Budete

zuzka565
6. júl 2020

@draik ďakujem

vieroska
7. júl 2021

Dobry vecer.
Prosím Vás budem mat nárok na PN a materskú (z coho mi ju vypočítajú) ak;
Som v pracovnom pomere na dobu neurcitu. V oktobri mi konci rodicovska .V 2022 by som sla na matersku.Chcela by som pred materskou cerpat dovolenku a potom PN (v podstate by som neodrobila ani den v praci).
Vopred dakujem za info