Výpočet materskej z polovičného úväzku

lucialen
30. jan 2013

Ahojte, chcela by som poprosit o radu ... Momentalne som na rodicovskej dovolenke a cakame dvojicky. Momentalne pracujem na ciastocny uvazok na dobu urcitu do juna 2013, kedy aj nastupujem na matersku. No a potrebujem vediet, matersku mi budu vypocitavat z prijmu z minuleh roku 2012. V tom roku som pracovala 10 mesiacov na ciastocny uvazok, kde som mala prijem cca 250e mesacne v cistom, Teda mi matersku budu vypocitavat z tohto prijmu? Teda dostanem najnizsiu matersku vo vyske rodicovskeho prispevku tych cca 200e na mesiac?? Pricom teda viem, ze mi zoberu rodicovsky prispevok na prve dieta. To znamena 200e na 3 deti??? To je realne alebo mam narok este na nejaky prispevok? Pripadne som rozmyslala, ze keby manzel, ktory je cudzinec ostane na materskej a ja sa prihlasim na urad prace a dostanem este nejaku chabu davku v nezamestnanosti. No fakt neviem. Ak viete, budem vdacna za vase rady 🙂

lucialen
autor
30. jan 2013

@zalka a manzel je oficialne zamestnany na moju zivnost

zalka
30. jan 2013

@lucialen no nie je to také jednoduché. U koho sa chceš zamestnať u nového zamestnávateľa?
A od kedy je manžel u teba zamestnaný? Má pracovnú zmluvu alebo dohodu?

lucialen
autor
30. jan 2013

@zalka no mozno u brata, ale to by som sa s nim musela dohodnut a manzel je na dohodu odkedy mame zivnost.

zalka
30. jan 2013

@lucialen hm.. a dal by ti brat zmluvu na 1179 eur? http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-c... platil by za teba a za seba na tvoju zmluvu odvody mesačne aj s daňou 591,38 eur? a to by trebalo platiť 3 mesiace .. 90 dní ...

A mng. by nedostal MD lebo z dohôd sa neplatili do 31.12.12 odvody na nemocenské poistenie, len od 1.1.13 sa platia .. takže nemá splnenú podmienku 270 dní poistenia.

lucialen
autor
30. jan 2013

@zalka no ved to este neviem, ci by si to mohol dovolit... To by sa aj on musel poradit. No a zaplatila by som si odvody 3x600e a potom by som dostavala 10 mesiacov, alebo kolko to presne je pri dvojickach 750e mesacne matersku. Teda teoreticky je to takto mozne, vsak? Uz len zohnat taku robotu a peniaze na odvody, to je teda dalsi problem

zalka
30. jan 2013

@lucialen no teoreticky je to možné .. čo viem tak MD pri dvojičkách je 43 týždňov, takže určite za tri mesiace by sa ti to vrátilo ... akurát to by trebalo riešiť teraz .. a dať radšej výpoved v tamtej práci .. lebo s dvojičkami sa môže stať že pôjdeš na PN ani sa nenazdáš .. a tých 3x600 e musí byť aj platené ... nie len že si poistená teda bez PN ... 90 dní ..resp. 90 dní plateného.

lucialen
autor
30. jan 2013

@zalka aha, ale staci teda ked dam vypoved par dni pred nastupom na matersku... No a s tou PN je to tiez tazke, lebo uz teraz som dva tyzdne pn, ale potom by sa to dalo riesit zase dovolenkou
Dakujem pekne za objasnenie, velmi ste mi pomohli 🙂

zalka
30. jan 2013

@lucialen no každopádne treba sa zamestnať skôr .. že aj keby si šla na PN .. tak do nástupu na MD nazbieraš tých 90 dní poistenia.

lucialen
autor
2. feb 2013

@zalka no tak som to zistovala u nas na soc.poi. a ze to by mi nebrali do uvahy, pocita sa len z minuleho roka ☹

zalka
3. feb 2013

@lucialen hlúposť, nakoľko ak sa mení zamestnanie. Tj. zruší sa a nanovo začne ... tak sa berie to posledné zamestnanie nie predošlý rok .. teda ak zamestnanie trvá 100 dní tak sa MD ráta z tých 100 dní a nie z predošlého roka ked tam zamestnanie netrvalo ...

Oni na SP ťa zrejme len zle pochopili, lebo oni také čosi považujú za porušenie zákona ... a za špekulácie, tieôž nepôjdeš na políciu ked spáchaš priestupok .. opýtať sa či si ten priestupok spáchala alebo nie ... :D

lucialen
autor
3. feb 2013

@zalka ja som sa to pytala kamoskinej maminy, ktora robi na sp aby som tam nesla osobne ako spekulantka a ona tvrdi toto. Tak skusim este osobne sa ist opytat, ci povedia.

zalka
3. feb 2013

@lucialen vieš min. rok by sa bral do úvahy len vtedy ak nové zamestnanie netrvá a nie je platené 90 dní ... to je nové v zákone .. a ked sa zle opýtaš tak je ti zle odpovedané.
A moja skúsenosť s pracovníčkami úradov, vedia robiť svoje ako cvičené opice ... ale v ostatnom poradiť nevedia. Nie raz som sa s tým stretla ...

lucialen
autor
13. feb 2013

@zalka no, skoncila mi pn, tak som bola za nou, ona to zle pochopila, ale potvrdila mi, ze je to tak, ako pises 🙂 Hovorila mi, aby som nepovedala, ze mi to ona povedala, lebo oni maju normalne zakazane ludom pomahat 😒
Ozaj a nebude mat na to ziadny vplyv ta zivnost, ked teraz uz odvadzam aj z toho do soc poi?

zalka
13. feb 2013

@lucialen no to už aj predtým za mihála mali zakázané radiť. A ako platíš odvody zo živnosti? Ved si písala že živnosť máš od 1/2012 tj. najskôr odvody budeš platiť od 7/2013 .

veronka
13. feb 2013

@zalka ahoj, nahodou som sem nakukla a mala by som na teba otazku

zalka
13. feb 2013

@veronka 😝 a kde je tá otázka ? 😀

lucialen
autor
13. feb 2013

@zalka jaj, ci hej az od jula, teraz ma to napadlo 🙂 Tak sa idem zamestnat od 1.3., vybavila som to s bratom a vlastne staci mi 90, resp. radsej 100 dni a potom prestat, ci mam byt este zamestnana, ked pojdem na matersku?

zalka
13. feb 2013

@lucialen a nemôžeš sa skôr zamestnať? Pre istotu . Ostaň v zamestnaní aj počas MD aj počas RD , ved po skončení RD ak nezmenia zákony budeš mať aspon nárok na podporu ... a ak budeš 3m zamestnaná teda splníš podmienku 90 dní platenia .. tak môžeš ísť pred MD na PN , PN dostaneš cca 600 e ..

lucialen
autor
13. feb 2013

@zalka super, velmi dakujem