Výpočet materskej

janasofia
4. apr 2012

Poprosim Vas o radu.Od 19,9,2011 pracujem na dobu urcitu, najskor skusobna 3 mes.a potom nova zmluva do 30,6,2012, cize pol roka. Chceli by sme druhe babo, no neviem ci mam splnenych odpracovanych 270 dni, kedze som pocas pracovneho pomeru bola na OčR s dcerou a raz som marodila.Alebo to nema vpliv na nemocenske poistenie(tych 270 dni)Babo by sme chceli skusit v juny, cize ako mi ma koncit prac.zmluva, lebo pochybujem ze mi ju predlzia, koli znizovaniu radu zamestnancov.Chcela by som este vediet ako sa pocita materska, kedze som mala vacsinou neuplnu vyplatu koli spominanymOčR , nezarobila som ani 280 eur.mesacne.Ochranna doba po ukonceni pracovneho pomeru je 8 mesiacov, kym nastupim na MD?A co taka PN po ukonceni prac. pomeru?Ak by som mala nahodou komplikacie pri tehotenstve.Dufam, ze mi niekto odpise.Dakujem velmi pekne.

bea777
7. apr 2012

Najlepšie bude ked pôjdeš na na socialne v tvojom okrese a opýtaš sa tam ti povedia presne koľko maš odpracovaních dni... ale musiš ist na oddelenie nemocenského poistenia ja som bola tiež lebo som nevedela čo mam robiť kde sa opýtať tak som si tam zašla a zistila som všetko čo som chcela🙂)) skus to aspoň ti povedia koľko maš dni odpracovaných mne chýbalo 16 dní do 270 skoro ma vystrelo 😀 🙂))) tam by ti mali povedat aj aka je ochranna lehota lebo sa to stale meni každý rok pomaly :( ja si tiež teraz vybavujem matersku tak som zvedava ako mi to vyjde lebo ten rodičovsky príspevok je riadne smiešny :( dufam ze som ti troska pomohla ja som bola zufala nikto mi nevedel poradit co mam robit tak som zasla tam a otravovala som tie strigy kým som nenašla jednu milu ktorá mi to všetko vysvetlila a poradila 🙂 😉 a ked si zamestnana aj na dobu určitu a ked si chora si na PN tak zamestnanec ti nemôze dat vypoved ani ukončenie pracovného pomeru kým mu nepošleš ukončenie PN lebo prvých 10 dni ťa platí zamestnanec a potom socialka takže tak 🙂))

gapa
7. apr 2012

@bea777
Súhlasím, že dni nempoistenia je dobré overiť v soc.poistovni.
len bacha, na tvojom mieste si tú info od tej pani preverím na poradna@socpoist.sk lebo aj ked je pani ochotná, nemusí byť aj znalá (moja osobná skúsenost).
Neviem, či o tej ochr. lehote ti hovorila ona, no čo soc.oistenie sledujem od cca r.2004, tak sa myslím menila dlžka OL len 1x a to od 1.1.2011 (z 42dní na 7dní a z 6mesiacov na 8) ale ostatné veci sa okolo OL menili, to je pravda.
A bacha, čo sa týka tej pn, tak to nie je celkom tak, ako píšeš. Ak máš prac.pomer na dobu určitú do 30.6.2012 a budeš pn dajmetomu od 20.6.2012 a pn bude trvať do 20.7.2012, tak prac.pomer končí 30.6.2012 aj napriek trvaniu pn. To čo píšeš ty, že prac.pomer končí posledným dnom pn, tak to platí len ak dosteneš výpoved z nadbytočnosti § 63 ods. 1 písm.b) Zákonníka práce a výpovedná lehota a teda aj prac.pomer by bez pn skončil 30.6.2012, a ak by v tomto konkrétnom prípade pn trvala v čase 20.6.-20.7.2012, tak vtedy platí, že prac.pomer by skončil 20.7.2012 a nie 30.6.2012.
Ale pozor, toto neplatí pri ukončení pp
-dohodou (§ 60),
-v skúšobnej dobe
-uplynutím dohodnutej doby určitej,
-výpovedou z dôvodu sťahovania, rušenia firmy či jej časti (§ 63 ods.1 písm.a) ZP),
-výpovedou zo strany zamestnanca (§ 67)
vtedy nekončí pp až uknčením pn!!!!!!
(ak si náhodou dostala takú radu od tej pani, tak si to dobre prever napr. cez inšpektorát práce, oni odpovedajú aj na takéto otázky)

@janasofia
máš vela otázok a mnoho z nich je riešených v iných témach, tak aspon niečo.

1. Ochranná lehota 8mesačná sa bude na teba vzťahovať len v prípade, že budeš v čase ukončenia prac.pomeru=nem.poistenia už tehotná. Nie ak otehotnieš až po ukončení pp, resp. to je tak na hrane, podla terajšieho zákona, neviem presne ako to rátajú, neodpovedali presne ani cez poradnu. Ak tehotná v čase ukončenia pp nebudeš, tak ti plynie len 7dnová ochranná lehota. Ochranná lehota z ukončeného nem.poistnia prestáva plynúť, ak ti po ukončení tohto poistenia vznikne nové nem.poistenie. V ochrannej lehote sa na materské nastupuje presne 6týž. pred termínom, nie skôr, tiež pozor na to, platí to aj v prípade, že by si bola na rizikovej pn. Pri uplatnení nároku na nemocneské v 8mesačnej ochr. lehote (ak pôjdeš na pn neskôr ako 7dní po ukončení pp) potrebuješ potvrdenie od lekára, že si bola v čase ukončenia dnp, teda dna 30.6.2012 tehotná, lebo len v takom prípade sa na teba vzťahuje 8mes.ochr. lehota.

2. Ak by si už bola tehotná, tak sa ti materské v ochr.lehote z tohoto zamestnnia vyráta z vym.základu v období od 19.9.2011-31.12.2011 (ak ti teda nárok vznikne). Ups, toto ale platí len v prípade, že máš stále tú istú zmluvu pracovnú od 19.9.2011, nie ak ide o dva prac.pomery, to by potom bolo iné!!!!!!!! (lebo niečo píšeš o novej zmluve, no nerozumiem ako odkedy?) a je to dosť podstatne!!!!! lebo záleží, kedy je posledná prihláška v soc.poistovni. Toto potom ešte presne dopln.
Zrátajú sa všetky vym.základy v tomto tzv. rozhodujúcom období a vydelia sa počtom dní, za ktoré sa nem.poistenie platilo. Dni pn a očr sa z týchto dní vynímajú, aby neznižovali denný vym.základ (dvz). Potom DVZ x 65% = materské na 1kalendárny den, tj. na mesiac je to x 30dní alebox 31 dní.

3. čo sa týka trvania nem.poistenia
-pn, tak dni pn počas trvania pp sa rátajú do dní nem.poistenia, to by musela pn trvať viac ako 52týž, aby sa to nerátalo
-očr: nem.poistenie trvá počas prvých 10dní každej očr. Ak trvá očr dlhšie, tak od 11dna sa nem.poistenie prerušuje a vznikne až nástupom do práce. Tj. ak očr trvala napr. 17kalend.dní, tak prerušenie nem.poistenia bolo 7dní.

janasofia
autor
8. apr 2012

Ahojte. DAkujem velmi pekne.Tie zmluvy-pri nastupe som podpisala skusobnu dobu od 19.9.2011 do 31.12.2011 a pred ukoncenim skusobnej mi predlzili zmluvu na pol roka od 1.1.2012 do 30.6.2012.Inak dakujem, vela nejasnosti mam vysvetlenych, uz som nedufala, ze mi niekto odpise.Pekny den!!!

esika
13. aug 2012

Ahojte moze mi niekto prosim poradit kolko dni musim byt zamestnana, aby mi vznikol narok na matersku u noveho zamestnavatela, podmienku 270 dni mam splnenu, niekde som citala ze 90 dni, ale niekdo mi tvrdil, ze staci 2 tyz., prosim mozete mi niekto prosim poradit? dakujeeeem a zelam krany vecer🙂

erikav
28. nov 2012

Viete mi poradit? Na matersku by som mala nastupit v marci. Momentálne som evidovana na urade prace. Chcem sa ale zamestnat na 2 trvale pracovne pomery sucasne od 1.12.2012, podmienku teda 90 dni budem splnat (splnam aj tych 270 dni platenia nemocnenskeho poistenia). Chcem sa vas ale spytat, ci sa mi bude materska pocitat z obidvoch pracovnych pomerov ci iba z jedneho? Dakujem

zuzana909
13. dec 2012

@erikav materská sa počíta z vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí nemocenské poistenie ak si zamestnaná u dvoch zamestnávateľov tak platia obidvaja, teda výška materskej sa bude rátať zo súčtu, ale je potrebné napísať, že existuje strop, z ktoré sa materská počíta.

ballenka
7. feb 2013

Prosím o radu, kedze v priebehu posledných dvoch rokov som bola zamestnaná u 2 zamestnávatelov, a medzi týmito zamestnavatelmi som bola aj na urade prace, z ktorych 270 dni sa bude pocitat moja materska?
od roku 2011/ januar-jun- zamestnavatelč1 medzi tymUP
od roku 2011/september - januar2012 zamestnavatel č2 medzitym kombinacia dobrovolne nezamestnany/ UP
od roku2012/september- doteraz zamestnavatel č2
nastup na md k 28.1.2013
najlepsi prijem som mala v poslednom obdobi
a uplne najlepsi podla platoveho dekretu v januari 2013, ale to som odchadzala na pn(:
Na tuto otazocku aj na opakovanu ziadost mi mile panie na socialke nevedeli, alebo nechceli odpovedat, ze vraj mam poskat na rozhodnutie, ktore pride do 60 dni🙂
skoro ma vystrelo.
dakujem Lenka

zalka
7. feb 2013

@esika zamestnaná u nového zamestnávateľa musíš byť minimálne 90 dní, počas tých 90 dní nesmieš ísť na PN .. lebo potrebuješ 90 dní plateného poistenia ( počas PN sa odvody neplatia ) ak toto splníš MD bude z VZ u nového zamestnávateľa.

@ballenka nepíšeš presný dátum .. od septembra do nástupu na MD si mala aj odpracovaných 90 dní ( boli platené odvody 90 dni) alebo si bola na PN.
Ak si bola na PN tak sa ti vyráta MD z predošlého zamestnania ... ak chceš presnejšie rady píš presné dátumy trvania zamestnania , a nie mesiace a roky .. z toho sa človek nevysomári ... a navyše prečo si nevyužila aj DNP na MD?

esika
7. feb 2013

@zalka dakujeem velmi pekne a zelam vsetko dobre🙂)

ballenka
7. feb 2013

@zalka
no presne datumy su nastup do zamestnania 28.82012
nastup na PN 19.11-10.12 2012

2. nastup na PN az 2013 a to 9.1.-28.1.
nastup na MD 28.1.2013

DPN som si neplatila preto, ze som o tehotenstve zacala uvazovat az v januari 2012 a to sa prave taketo cosi koncilo, aspon tak viem, ci obabralala som sa? Potom som bola od 1.2.2012 na UP prerusovane, kedze som mala aj ine prijme, ale za tie som neodvadzala poistne, lebo bolo len vcelku a to mi bolo velmi vela platit.
dakujem Lenka

zalka
7. feb 2013

@ballenka no MD by ti mali vyrátať z toho posledného zamestnania , teda z VZ z hrubej mzdy z príjmov 28.8.-18.11.12 a 11.12-31.12.2012 z toho obdobia Ti vypočítajú MD , lebo máš 90 dní platené poistenie .
A čo som hovorila z DNP materskú, podľa môjho názoru , ak napíšeš aj predošlé zamestnania, tak nárok na MD z DNP by ti vznikol .. z minima .. tj. MD by bola vyššia o 255 e ...možno sa to ešte dá zachrániť ... myslím tá MD z DNP.

ballenka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ballenka
7. feb 2013

@zalka Tomuto poslednemu celkom nerozumiem(:
predosle zamestnanie je v obdobi od v roku 2.9.2010 do 30.6.2011. na leto bezne ucitelky vyhadzuju(:
Potom UP cez 7. a 8. mesiac potom opat nastup k druhemu zamestnavatelovi od 2.9.2011 do 30. 1.2012
Ty to myslis tak, ze to mozem spatne doplatit?

zalka
7. feb 2013

@ballenka no dobre to máme 6 a 4 mesiace .. a to DNP si si platila kedy? ...

ballenka
7. feb 2013

@zalka ups --no praveze neplatila len zakonom stanovene poistne

zalka
7. feb 2013

@ballenka jaj tak to je iné, keby si sa bola ozvala skôr .. niekedy v novembri ked si šla na PN ... a prihlásila sa vtedy bajočko na DNP .. tak už aj PN si mohla mať vyššiu o 216 e .. a šli by ti dni poistenia... teraz je neskoro ... chýbali by dni .. mala som pocit, že si si aj dobrovolne platila niečo .

ballenka
8. feb 2013

Nie myslela som si, ze platit navyse sa uz neda, skoda, urcite za to mozem aj ja, ale ja som nemala skor vela casu, /predsa len zamestnanie tri deti a brigady, a aj zdravotne komplikacie v tomto 4.tehotenstve/ to riesit a parkrat ked som bola na socialke a na taketo moznosti sa pytala, som sa stretla s velkou neochotou, a mam pocit,, ze aj neinformovanostou.
Ten pocit mam teraz, ved ja som naozaj asi tri alebo styri krat riesila z akeho vym. zakladu mi vypocitaju matersku a neboli schopne ani toto povedat, co si vedela ty.
Budem chciet- musiet popri materskej aj pracovat🙂, a dufam, ze budem mat prilezitosti, lebo moje ,, brigadicky,, su len obcasneho charakteru, zato velmi prijemnym financnym ale aj spolocenskym ohodnotenim.
este raz dakujem Lenka

zalka
8. feb 2013

@ballenka hm... ozaj škoda, mohla byť vyššia MD :( nech sa darí ...

ballenka
8. feb 2013

@zalka
dakujem 🙂

ballenka
8. feb 2013

@zalka
mozno pri 5 tom tehotenstve🙂, ale nie naozaj uz toto je az az🙂som tehotna po 10 rokoch od najmladsieho a nejak to oproti tym 25rokom vtedy teraz zvladam omnoho horsie, teh.cukrovka, vysoky tlak, a citim sa jak velryba, predtym som ani nevedela co su to nevolnosti, teraz som si uzila aj toto. Ale kedze sme este jedneho milacika chceli tak to mam🙂 a tesime sa.

zalka
8. feb 2013

@ballenka tak sa len drž a uži si potom toho posledného miláčika ... 🙂 stojí to zato.

lenuska311
8. feb 2013

Cawte babule, ideme k lekarke ked mala vstane, teolota chrcanie piska jej ked dycha a cimze sa blizi vikend nechcem sa spolhanut na sarlatana na pohotovosti a po posldemej skusensti nic neriskujem uz ked nam zacala takto chrcat divne v noci sme leteli na pohot.skoro sa nam udusila ☹

lenuska311
8. feb 2013

klikla som mimo temy sorac

adrika83
8. feb 2013

Ahojte, ktora by mi vedela poradit? Ako je to s materskou v mojom pripade?
Mam jedno dieta 2r., no zamestnala som sa este pocas rodicovskej dovolenky u noveho zamestnavatela od 1.1.2013(dieta navstevuje jaslicky.) Pred materskou som mala ineho zamestnavatela. Chcela by som ale dalsie babo a uz tento rok. Potrebujem odpracovat min. 270 dni aby som dostala matersku z platu, alebo uz mozem ist na matersku aj skor a z akeho obdobia sa mi bude ratat materska? Ktore obdobie je pre mna rozhodujuce pri vypocte materskej? Dakujem za odpoved.

ballenka
14. feb 2013

@zalka dnes mi prisiel list zo socialky aj vypoctom, skor nez som cakala 🙂,
dokopy to nie je take zle, skor ovela viac, nez som cakala, denne 16,0641eur 🙂
ale este raz dakujem
Lenka

zalka
14. feb 2013

@ballenka tak som rada že si spokojná. 🙂

basselita
18. feb 2017

Dobry den,
prosim Vas chcela by som vediet ako sa vypocita vyska materskej v pripade ze mam dve pracovne zmluvy.
1. PZ:Vyse dva roky pracujem v statnej sprave.
2. PZ:Tri mesiace Home office uctovnicka.
Dakujem Vam

fatimuska
20. feb 2017

Je tu niekto? 🙂 dnes na mna na sociálnej poisťovni kukali ako na blázna,a asi sa tak aj cítim,do 14.1.2017 som bola.szco,asi 10 rokov nepretrzite,od 14.1.som si zalozila sro,mne tam tvrdia,ze kedze nastupujem na.matersku 21.2.2017,ze sa mi bude ratat materska len od 14.1. A z nicoho ineho a to tam.mam pracu v sro ako zamestnanec na polovicny úväzok..

zalka
20. feb 2017

@fatimuska áno ved pravdu ti hovoria?čo si čakala ... ?
čiti ostala aj živnosť?
aaj počas živnosti si niekde pracovala v súbehu?

fatimuska
21. feb 2017

@zalka veď toto,že mala