Výpoveď v zamestnaní počas rodičovskej dovolenky

mitomi
4. jan 2016

Ahojte baby,potrebujem poradit.Nastupila som do prace 1.10.2008.Od 7.9.2012-24.2.2015 som bola na rodic.dovolenke.Od 26.10.2013-22.3.2016 mi konci rodicovska dovolenka.Mam 2 deti.Zostavajucu dovolenku mam 37,5 dni(staru dovolenku).Chcem dat vypoved v praci,a potrebujem vediet ci mi moze zamestnavatel dovolenku preplatit,alebo som pocula,ze ked ja davam vypoved,tak mi stara dovolenka prepadne,ze mi nepatri.Dakujem za kazdu radu.Dakujem pekne.

gapa
4. jan 2016

@mitomi stará dovolenka ti iste neprepadne z dôvodu, že dáš výpoved ty. Ale nárok na odsptupné nebudeš mať, v tom je rozdiel oproti výpovedi od zamestnávatela.

migelka
5. jan 2016

Ja som dala vypoved hned po rodicovskej a dovolenku mi preplatili. Ani som nevedela, ze este nejaku mam..

cindyy
14. jan 2016

@gapa ahoj nevies mi poradit ja som na rodicovskej a bude sa rusit zamestnavatel a cize vsetci co tam pracuju dostanu vypoved a nove zmluvy ,kedze ja som na rodicovskej mne tiez ukoncia prac.pomer a chcela by som vediet ci mam narok na odstupne a vyplatenie dovolenky,vdaka

gapa
14. jan 2016

@cindyy ak neprechádzaš do druhej firmy, tak nárok na odstupné máš. Ale nárok na podporu po dovršení 3rpkov dieťaťa mať nebudeš (ak nebudeš poistená v nezam.). Ak sa zaregistruješ do 1roku od ukončenia pp a prac.pomer trval aspon 2roky, tak nárok mať budeš. Ale bude záležať či skončíš pp počas RD alebo pred ukončením napr. budeš čerpať riadnu dovolenku pár dní. Ak skončí pp počas RD a sa zaregistsruješ nie hned ale do 1roka, tak budeš mať nárok na podporu z minima (ak si nemala žiadny vym.základ z poistenia v nezam. v období 2roky späť). Ak by sičerpala dovolenku a sa zaregistruješ tak, že v obd. 2roky pred zaevidovaním máš ten vym.základ z čerpania dovolenky, tak sa vyráta podpora z toho vym.základu z ktorého sa platilo poistené v obd. 2roky spät (tj.akby si pracoala nadohodu, tak aj z toho!)
Ak by si čerpala dovolenku, pozor na dôch.poistenie v soc.poistovni, treba odlášku a prihlášku, nedá sa prihláška vybaviť spätne!!!

jajagaja
17. jan 2016

Ahojte, vie mi niekto poradit? Mam predlzenu rodicovsku dovolenku a pracovala som na dobu urcitu. Teraz mi zmluva skoncila a mne ostal iba rodicovsky prispevok. Mam narok na PN ak poberam rodic. prispevok?

cindyy
17. jan 2016

@gapa dakujem 😉

gapa
18. jan 2016

@jajagaja ono to chce viac info. Ak ti skončil pp počas čerpania RD, tak nárok nemáš. Len ak by si pred ukončením pracovala alebo napr. čerpala dovolenku, tj. obnovilo by sa ti nemocenské poistenie (ktoré je počas RD prerušené=netrvá), tak by si mohla čerpať nemocenské alebo ošetrovné v tzv. ochrannej lehote, ktorá trvá tolko, kolko trvalo nem.poistenie, no najviac 7kalend.dní. Tj. ak by si skončilanapr. RD 31.12.2015, potom napr. 10dní trvalo nem.poistenie (čerpanie dovolenky) a 10.1.2016 by skončil pp, tak ak by si bola pn, či očr do 17.1.2016, tak máš nárok na nemocenské/ošetrovné. Ak menej ako 7dní, tak predpokladám, len tolko dní, kolko trvalo nem.poistenie (predpokladám, že to berú od prerušenia, aj ked toto presne zákon nerieši, či sa neberú aj dni pred RD, ale nepredpokladám).

jajagaja
29. jan 2016

Dakujem za odpoved.

7slavka7
31. jan 2016

Ahojte, potrebovala by som poradiť. V štátnej sfére pracujem od roku 2001. V roku 2011 som zistila, že čakáme bábatko, túto skutočnosť som písomne oznámila zamestnávateľovi.Krátko nato mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť, nakoľko som bola v ochrannej dobe, dohodu o výpovedi som odmietla. Čas plynul ja som prešla z materskej na rodičovskú dovolenku. V roku 2013 sme čakali druhé bábatko. 28 mája 2016 mi končí rodičovská dovolenka. Počítam aj s tým, že možem dostať výpoveď. Ak by sa tak malo stať, mala by som si dovolenku dať preplatiť, prípadne čerpať dva dni dovolenky a dohodnuť sa so zamestnávateľom na výpovedi k 31.máju 2016? Chcela by som dosiahnuť to, aby som poberala vyššiu dávku v nezamestnanosti. Ďakujem za radu

cindyy
31. jan 2016

@7slavka7 od zakona ti musia dt naspet tvoje miesto ak ta budu chciet vyhodit musia ti dat odstupne.s tou vyzsou davkou v nezamestnanosti neviem ako to je.

pepa1
14. jún 2016

@gapa poprosim ta o radu, 2.7.2016 mi konci rodicovska dovolenka a zamestnavatel mi ide dat vypoved k 30. 6. 2016 takze ak mi da vypoved a mne o 2 dni skonci RD mam narok na podporu, alebo najprv mi musi skoncit RD toho 2.7. a potom od 3.7.2016 ak mi da vypoved tak budem mat narok na podporu? Zamestnala som sa v roku 2008 a pred r, 2010 som odisla na matersku, potom RD do 6 rokov dietata, doteraz, tak neviem ci splnam podmienky. Dakujem

lucinkas3
21. mar 2018

Ahojte.
Som momentálne na rodičovskej dovolenke. Mám na nej byť až do januára 2019.
Chcela by som dať u pôvodného zamestnávateľa výpoveď a nastúpiť od 1.6.18 k novému zamestnávateľovi. S tým,že sa vymeníme s manželom na materskej. Teda nemôžem ďalej poberať RD.
Mám tam ešte asi 20 dní dovolenky.
Viem,že sú dve možnosti, buď skončenie PP dohodou alebo dám ja výpoveď s výpovednou lehotou.
Myslím,že na dohodu zamestnávateľ nepristúpi.
Chcem sa teda spýtať,keď dám ja výpoveď do konca marca,plynie mi táto výpovedná lehota aj počas trvania rodičovskej dovolenky však? To znamená,že dám výpoveď ale ešte apríl a máj môžem byť doma a poberať rodičovský príspevok? A čo potom s tou dovolenkou, musí mi ju zo zákona preplatiť však?
Ďakujem

evittam
21. mar 2018

@lucinkas3 Manžel moze ist na MD a ty zostavas na RD bez naroku na RP. Zamestnávateľa nezaujima ci poberas RP.
A ak chces aj napriek tomu spraviť co píšeš tak ak das vypoved kvoli ukonceniu RD tak bud nastupis alebo budeš cerpat dovolenku

lucinkas3
22. mar 2018

@evittam Ak tomu dobre rozumiem,tak nemusím dať výpoveď u pôvodného zamestnávateľa, môžem robiť u nového aj na plný úväzok a stále byť na rodičovskej do troch rokov veku dieťaťa,ale bez RP?

evittam
22. mar 2018
lucinkas3
23. mar 2018

@evittam Ďakujem,tak to som netušila.

lenkanr
23. mar 2018

Baby,poradte....muz dostal vypoved,ta ide na matersku,ja poberam rodicak ktory tym padom rusime.som zamestnana ale vratit sa do prace nechcem kym nema dieta 3r(to jethe o rok).muz si bude hladat popri materskej pracu novu.co somnou?mozem ostat len tak doma,kto bude za mna platit odvody?

evittam
24. mar 2018

@lenkanr Treba si tu poriadne precitat diskusie. Zostavas naďalej na RD, do ZP sa prihlásis ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.
Pozor muz ma narok na MD do 7dni od skončenia PP.

snehuliacik29
27. sep 2018

Dobry den poprosim o radu, info momentalne som na rodic.dovolenke zmluvu som mala prv len ako zstup pocas PN ked sa vratila spat znovu mi zmluvu prerobili a zas udali jednu koleginu ze pocas jej MD a ze ked sa vrati bude sa to riesit medzi tym som ja isla na matersku a dnes mi volali ze si mam prist pre papiere ze sa vracia spat ta z MD mozem dostat tak vypoved?

9lf9
27. sep 2018

@snehuliacik29 pokial si mala pracovnu zmluvu len na dobu zaskoku pocas MD a dotycna sa vratila tak tebe automaticky zmluva konci ako bolo v nej dohodnute

choppard
30. dec 2018

Ahoj dievcata, potrebujem poradit...
1.11.2017 som nastupila na MD, mala ma teraz rok a zamestnavatel ide premenovavat firmu a rusit zavazky na SK a po dohode s nim idem dat "dobrovolne" vypoved k 31.12.2018.
Moja prva otazka znie, ci mam nejaku povinnost to niekde niekomu oznamovat pocas RD??? A druha...na aku matersku by som mala teoreticky narok pri retazovom porode?

evittam
30. dec 2018

@choppard Pravdepodobne mas narok na podporu-treba ju vycerpat do 2rokov od skoncenia PP a RP zatial na otca dietata. Pokial uz nie si tehotna tak nebudeš mat narok na MD, nakoľko nebudeš mať aktívne NP a ani nebudes v OL, cize jediná možnosť-zamestnat sa, DNP.
A nikomu nic neoznamujes, zamestnavatel odhlasuje zamestnanca zo ZP a SP.

choppard
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
choppard
1. jan 2019

@evittam dakujem za odpoved a mozem este otazocku? Teoreticky, keby od 1.1. nastupim na skrateny uvazok, tzn NP trva OL tak ci tak zanika? Aky by bol VZ pre MD?

evittam
1. jan 2019

@choppard OL je len v pripade,ze PP skoncil a ty uz si tehotna. Ak odpracujes u noveho zamestnávateľa 90dni bez PN a OCR tak VZ pre MD bude hruby príjem z noveho PP.

petram222
1. apr 2019

Som na rodičovskej do októbra 2019 a neplánujem sa vrátiť do tej istej práce.
Uvažujem že v lete už začnem si hľadať novú prácu, preto už chcem v júni dať výpoveď aby som nemala záťaž pri hľadaní novej práce.
Ak je to hlúposť robiť to takto, poraďte mi vás názor ďakujem.

evittam
1. apr 2019

@petram222 Kľudne mozes a tiež mozes mat max.podporu. Staci napr.oznamit nástup do prace (ukončenie RD) napr.29.5.2019 a dohodu o skončení PP k 31.5.2019. 30.+31.5.cerpat dovolenku. Ak si nevycerpala dovolenku po MD pred RD a nemala si iny zdanitelny príjem z ktorého sa odvadzali odvody na PvN tak budes mat max.podporu.

petram222
1. apr 2019

@evittam rozumiem to, len bohužiaľ naša ekonomka keď som končila materskú mi povedala nech si zoberiem dovolenku pred nástupom na rodicak, čo som aj spravila, a vidím že to bola chyba.

evittam
1. apr 2019

@petram222 No, bola...