Vznikne mi nárok na vyšší rodičovský príspevok pre druhom dieťati?

rysmamka
4. sep 2020

Prosím o pomoc, lebo mi nikto nevie vo veci poradiť. Maly v novembri dovŕši tri roky, no do škôlky začal chodit už od septembra. Som zamestnana, poberám rodicak, vyšší, keďže som predtým poberala materské. Moja otázka znie či mi vznikne nárok na ten vyšší rodicak aj pri druhom plánovanom dieťati, kebyže sa od dovŕšenia synovych troch rokov dám buď vypísať na PN alebo zostanem na predĺženom neplatenom rodicaku. Prosím poraďte.

veronikaszabova
4. sep 2020

@rysmamka ak budes pri druhom dietati poberat MP, budes mat RP 370

rysmamka
autor
4. sep 2020

@veronikaszabova a budem mat nárok pri druhom na materskú, keď budem s prvým na neplatenom predĺženom rodicaku a zamestnaná? S tým že do práve chodit nebudem a odvody za mna platí stať lebo som na tom predlzenom rodicaku?

veronikaszabova
4. sep 2020

@rysmamka s neplatenym volnom musi suhlasit zamestnavatel.
A podla mna nie. Nebudes mat aktivne Np.

veronikaszabova
4. sep 2020

@zalka nevies poradit?

elizabeth175421
4. sep 2020

@rysmamka aký to má význam? Lebo ak tomu dobre rozumiem, tak predĺžený neplatený rodičák = matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Zväčša to využívajú ženy, ktoré nemajú kde dať dieťa, aby nemuseli ísť po rd na úrad alebo platiť zdravotku, lebo v tomto prípade ju za teba platí štát, resp upsvar. Ty ale prácu máš a aj dieťa ti chodí do mš, tak nerozumiem, lebo zamestnávateľ za teba odvody platí 🙂 nerýpem, aby si si nemyslela, len uvažujem, že prečo.. Na tvojom mieste by som určite volila keď už tak pn, dokonca neviem, či sa hento, čo chceš dá, keď si zamestnaná a dieťa máš v mš, ale určite ti niekto poradí 🙂

veronikaszabova
4. sep 2020

@elizabeth175421 vidis, to o skolke som uplne prehliadla 🤦‍♀️

rysmamka
autor
4. sep 2020

@elizabeth175421 teraz keď ešte mám nárok na rodičovský hoci maly už chodí do škôlky za mna platí odvody zamestnávateľ? Nie štát?

rysmamka
autor
4. sep 2020

@elizabeth175421 chcem to tak spraviť preto, lebo finančne sme na tom tak, že sa nemusím vracať do prace, ale zamestnaná môžem zostať. Tak rozmýšľam nad tým predĺženým neplatenym rodicakom, kebyže za mna odvody zaplatí štát a vznikne mi pri druhom dieťati nárok na materské.

veronikaszabova
4. sep 2020

@rysmamka stat ti ale nebude platit NP

elizabeth175421
4. sep 2020

@rysmamka prepáč, myslela som tak, že zamestnaná už po rodičáku, že bude platiť zamestnávateľ. Zatiaľ platí štát, keď dieťa dovŕši tri roky, začne zamestnávateľ.. A ak ti dieťa chodí do mš, tak mám dojem, že nemôžeš využiť tú možnosť, aby za teba platil štát, ale neviem to naisto. Ale ak zostaneš doma, nárok na md mať podľa mňa nebudeš. Ak chceš zostať doma, tak môžeš byť ako samoplatca a dobrovoľne nezamestnaná alebo na upsvar. Ale ani tak nárok na materskú mať nebudeš

rysmamka
autor
4. sep 2020

@elizabeth175421 takze by som musela rozviazať pracovný pomer a tak požiadať o predĺžený rodicak? A vtedy nebude platiť odvody zamestnávateľ ale štát?

veronikaszabova
4. sep 2020

@rysmamka ty potrebujes mat aktivne NP pri druhom tehotenstve - bud musis mat PP alebo platit si DNP. Inak proste mat narok nebudes. Chapes?

veronikaszabova
4. sep 2020

@rysmamka ked das vypoved - smer UPSVAR a podpora

fokuska
4. sep 2020

@rysmamka Stat za teba neplati odvody nikdy, z coho by to platil? Akurat mas "zaplatenu" ZP. To je vsetko. Ak chces matersku, tak musis splnat podmienky ohladom nemocenskeho poistenia. To za teba nebude platit ani zamestnavatel ak budes na neplaten volne - vtedy si este aj ZP budes platit sama.

veronikaszabova
4. sep 2020

@fokuska ona chce byt na nepl.RP (v praci neplatene volno, stat nech plati odvody) a zaroven byt zamestnana, aby mala MP. Furt nechape, ze s tym nevyserie. Ze nebude mat aktivne NP.

rysmamka
autor
4. sep 2020

@veronikaszabova
Ide mi to pomalšie ale asi už rozumiem. 😃 takze keď zostanem Neplatený RP a v práci to bude neplatené voľno, zamestnávateľ na mna platiť nebude, ani ja na seba ale strácam pri druhom dieťati nárok na materské, a budem mat nárok iba na 220€. Dobre rozumiem?

veronikaszabova
4. sep 2020

@rysmamka konecne

veronikaszabova
4. sep 2020

@rysmamka 270€

elizabeth175421
4. sep 2020

@rysmamka ale neviem, či môžeš byť matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov, teda "neplatený rodičák" ak je dieťa v mš, lebo v takom prípade sa o neho starajú tam a ty si len tak doma. Ak chceš pri druhom dieťati materskú, tak je najlepšie pracovať 🙂

veronikaszabova
4. sep 2020

@elizabeth175421 moze byt na 4h v skolke, nie na cely den.

elizabeth175421
4. sep 2020

@veronikaszabova super, dobre vedieť do budúcna 🙂

rysmamka
autor
4. sep 2020

@veronikaszabova 🤪dakujem

zalka
4. sep 2020

@rysmamka ak ostaneš zamestnaná, a po RD nastúpiš na den do zamestnania, a pôjdeš na PN , tak nárok na PN , MD a aj vyšší RP máš.
ak ostaneš zamestnaná, a po RD pôjdeš na predlžený rodičák neplatený ak s tým tvoj zamestnávateľ bude súhlasiť, tak nárok na PN nemáš, ale nástupom na MD sa ti obnoví nemocenské poistenie v zamestnaní, a nárok na MD budeš mať.
ak skončíš PP , a nebudeš tehotná, a otehotnieš až potom tak nárok na MD budeš mať až ked sa opätovne zamestnáš.
a ako baby spomenuli, dieťa ak si na neplatenom RP tak môžeš mať v škôlke len 4h. Ak by si mala celý den, tak si musíš sama platiť odvody do ZP v minimálnej výške.

rysmamka
autor
4. sep 2020

@zalka takze sa to podľa toho coo píšete dá, len maly musí byt štyri hodiny denne v škôlke. Super

zalka
4. sep 2020

@rysmamka áno ... dá ... a ak by si chcela ísť na PN tak musíš ukončiť neplatenú RP, oznámiť nástup do práce, a až tak môžeš ísť na PN ...

rysmamka
autor
4. sep 2020

@zalka a ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť on nebude na mne stratovy? Len má bude držať ? Ale výdavky na mma žiadne?

zalka
4. sep 2020

@rysmamka nemá žiadne výdavky

zalka
4. sep 2020

@rysmamka len ak by si chcela ísť na PN tak prvých 10 dní bude platiť po obnove nemocenského poistenia

rysmamka
autor
4. sep 2020

@zalka ok dakujem pekne ste mi to vysvetlila. Pracujete v obore?

lucia147852
4. sep 2020

@rysmamka pokial si na neplatenom RP dieta nemôze byt v skolke cely den.