Z akého obdobia sa mi bude rátať materská?

gotima
7. feb 2013

Ahojte. Potrebujem poradit. Minuly rok som nastupila na TPP v oktobri (dovtedy som bola na materskej/rodicovskej so starsou dcerkou). Termin s druhym babom mam v oktobri 2013 ale kedze mam dost narocnu pracu tak predpokladam ze pracovat budem maximalne do konca juna a potom sa hodim na PN. Z akeho obdobia sa mi bude vyratavat materska? Z poslednych 270 dni pred porodom alebo z priemeru za minuly rok (rodicak + 3 mesiace v zamestnani)? Vopred dakujem za odpovede.

zalka
7. feb 2013

@gotima MD sa ti bude rátať z VZ dosiahnutého od oktobra odo dňa nástupu do zamestnania 2012 do 31.12.2012, za predpokladu, že do nástupu na MD budeš mať z toho zamestnania 90 dní odpracovaných.

gotima
autor
7. feb 2013

@zalka Cize ak som to spravne pochopila, teoreticky mi vyjde vyssia materska nez len 194 eur kedze sa mi bude vyratavat z realneho platu od doby ked som nastupila do zamestnania (viac nez 90 dni mam odpracovanych uz teraz) .

zalka
7. feb 2013

@gotima no 65% z hrubej mzdy ... to ja neviem akú si mala hrubú mzdu v tom období, to už musíš posúdiť sama ...

gotima
autor
7. feb 2013

@zalka Dakujem pekne za informacie.

zalka
7. feb 2013

@gotima nie je začo.

adrika83
8. feb 2013

Prosim poradte dievcata. Ako je to s materskou v mojom pripade?
Mam jedno dieta 2r., no zamestnala som sa este pocas rodicovskej dovolenky u noveho zamestnavatela od 1.1.2013(dieta navstevuje jaslicky.) Pred materskou som mala ineho zamestnavatela. Chcela by som ale dalsie babo a uz tento rok. Potrebujem odpracovat min. 270 dni aby som dostala matersku z platu, alebo uz mozem ist na matersku aj skor. a z akeho obdobia sa mi bude ratat materska? Ktore obdobie je pre mna rozhodujuce pri vypocte materskej? Dakujem za odpoved.

zalka
8. feb 2013

@adrika83 už si tehotná? kedy ti skončil a ako pracovný pomer u zamestnávateľa toho prvého?

adrika83
8. feb 2013

Na babu este len pracujeme. Pracovny pomer sme ukoncili dohodou k 30.11.2012 (pocas rodicovskej som podala ziadost o ukoncenie) a novy zacal 1.1.2013. Pri prvom tehotenstve som si priplacala DNP, takze som mala matersku z maxima. Teraz si uz nepriplacam, lebo tam asi musim platit tych min. 26t., vsak?

zalka
8. feb 2013

@adrika83 kedy ti skončila prvá materská? nečerpala si dovolenku ten posledný den skončenia pracovného pomeru?
DNP ti kedy skončilo?

adrika83
8. feb 2013

Tak pekne po poriadku:
Zamestnana som bola od marca 2010, od februara 2011 som bola na PN a z nej som rovno prestupila na matersku v aprily 2011, materska koncila v decembri 2011. Rok 2012 cely na rodicovskom.
DNP som si uz po nastupe na matersku neplatila.

zalka
8. feb 2013

@adrika83 a čo s tou dovolenkou , čerpala si či si si ju nechala preplatiť? Ak Ti len preplatili dovolenku počas RD, tak tvoje nemocenské poistenie skončilo v decembri 2011 . Kedže si sa zamestnala, tak nepotrebuješ mať 270 dní zo zamestnania, ale kedže nie si tehotná tak tie dni potrebuješ, nemôžeš skončiť PP.
Čo sa týka DNP, zrejme by si ešte stihla cca 15m lehotu od skončenia poistenia ( posledný deň MD ) Takže ked by si sa dnes prihlásila na DNP tak by si mala nárok na dávku z nej. Ale ked sa prihlásiš bajočko niekedy v marci tak potrebuješ platiť 138,13 eur minimálne počas 9 mesiacov aby Ti opäť vznikol nárok na dávky z DNP.
Je veľká škoda, že si skončila PP. Pretože keby si si ho nechala a zamestnala sa u nového zamestnávateľa a otehotnela, tak by Ti vznikol nárok na MD aj z 1 zamestnania aj z 2 zamestnania.

adrika83
8. feb 2013

tak o tej 15m lehote od skoncenia poistenia pri DNP som nevedela, ze to este mozem vyuzit. tak to si zistim. Viem, ze existuje 8 mesacna lehota. .. Dokonca dnes mam cestu na soc. urad kvoli niecomu, tak sa to skusim rovno opytat a dam vediet

adrika83
8. feb 2013

A tu dovolenku som cast vyuzila a cast som si dala preplatit. Teraz presne neviem kolko dni som vyuzila, nemam to pri sebe.

zalka
8. feb 2013

@adrika83 mna zaujíma či si čerpala dovolenku pred skončením PP ... den dva vopred ...

adrika83
8. feb 2013

nie, necerpala. Bola som na rodicovskom a pocas neho som dala vypoved.

zalka
8. feb 2013

@adrika83 Tak nemocenské poistenie na kt. by si mohla naviazať nové DNP ti skončilo v decembri 2011 ešte vieš využiť DNP cca do konca februára ked sa prihlásiš. Ak ovšem ti nekončila MD začiatkom decembra.

adrika83
8. feb 2013

Ale aj tak co s tym ma tych 15 mesiacov? Ved aj tak na matersku by som mohla odist tak zaciatkom septembra a dovtedy by som si musela DNP platit uz po novom, ci? Uz sa asi neda prihlasit a platit po starom.
Inak MD mi skoncila koncom decembra 2011

zalka
8. feb 2013

@adrika83 tých 15m DNP znamená toľko, že ak sa prihlásiš teraz na DNP a pôjdeš na PN tak PN bude platená aj z DNP a budú ti pribúdať dni .. a tak sa to dá využiť aj na MD.
Ak sa prihlásiš v apríli .. tak aj keby si šla na PN tak si DNP musíš platiť a PN z toho nedostaneš až po 9 mesiacoch ...

adrika83
8. feb 2013

@zalka Tak to je super, len v mojom pripade PN nebude mozna, lebo ja tu teraz do septembra aj dobre zarobim, takze nechcem sa dat vypisat. Takze beriem to tak, ze sa budem musiet prihlasit po novom a platit si aspon z minima DNP. Je potrebne to platit min. tych 6 mesiacov?
Inak dakujem ti Zalka za vsetky tvoje odpovede 🙂

zalka
8. feb 2013

@adrika83 akú máš hrubú mzdu v zamestnaní?

adrika83
8. feb 2013

Je to oficialne 600 eur. takze oficialne je to malo, ale neoficialne je to ine. aj tak by som si nieco musela priplacat aspon z minima.

zalka
8. feb 2013

@adrika83 no z toho by bola MD vo výške 390 eur.
No asi ti iné neostane len sa čím skôr prihlásiť na DNP aspon z toho minima ak chceš v budúcnosti v priebehu pár mesiacov čerpať PN a potom MD. Lebo ak to urobíš neskôr tak nárok na PN ti už potom nevznikne.
Platí sa 138,13 eur z minima pri balíku 3 poistení,
alebo 130,27 z minima 393 eur pri balíku 2 poistení.

adrika83
8. feb 2013

Dakujem velmi pekne za ochotu a odpovede. 🙂 tieto konretne veci si este pozistujem, ale nasmerovana som 🙂

gotima
autor
8. feb 2013

@zalka Este jedna vec mi napadla. To ze si spominala ze musim mat 90 dni odpracovanych tak tam sa PN asi nerata vsak? Lebo mi tuklo ze kedze robim 12ky cca 15 dni v mesiaci a rata sa to od oktobra, tak musim odrobit minimalne do konca marca/aprila kym sa mi oplati dat sa na PN. A dalsia vec co mi vrta hlavou. Materska sa mi teda bude vyratavat z priemeru hrubej mzdy len za 3 mesiace, ktore som odpracovala minuly rok 2012, alebo sa k tomu bude priemerovat aj materska/rodicak, ktore som poberala 9 mesiaco predtym? Dakujem vopred za opovede a prepac ze sa tolko vypytujem ale chcem v tom mat na 100 % jasno. Dakujem

zalka
8. feb 2013

@gotima ale nie ... rátajú sa kalendárne dni .. ak sa zamestnám 1.10. tak bajočko okolo 29.12. mám splnenú podmienku ... a áno MD sa bude vyrátavať len z tých troch mesiacov čo si odpracovala min. rok ... lebo tak hovorí zákon .

gotima
autor
8. feb 2013

@zalka Super cize ak by som sa napr. hoc zajtra hodila na PN, tak podmienku som splnila 😉 A hruba priemerna mzda za tie 3 mesiace mi vysla cca 800 eur cize materska by mi mala vyjst cca 520 ... dobre to chapem? 🙂

zalka
8. feb 2013

@gotima no to áno ... dobre si to pochopila.

gotima
autor
8. feb 2013

@zalka Ani si nevies predstavit aku si mi urobila radost 🙂 Aspon si este chvilku uzijem starsiu dcerku kedze som nastupovala predcasne do prace a oddychnem si od toho stresu 🙂

zalka
8. feb 2013

@gotima no dúfam že už ti skončila skúšobná doba ... 🙂

gotima
autor
9. feb 2013

@zalka Ano ...od 1.1.2013 robim na TPP na zmluvu 🙂 Len mam extremne stresujuce zamestnanie a bojim sa o drobca... A nevies ako je to s PN? Po10 dni je to 55% z hrubej mzdy ci ako?