Z čoho sa vypočíta materská v mojom prípade?

agi7
12. sep 2015

Dobry den. Chcem Vas velmi pekne poprosit o pomoc, kto pozna odpoved, nech mi poradi. Na 100% si musim byt ista, co robim, aby som neprisla o matersku.
Som zamestnana. Syncekom som nastupila na MD v novembri 2013, odvtedy som na RD. Som opat tehotna, termin dalsieho porodu mam v marci 2016. Moj zamestnavetel mi ponukol moznost, aby som opat nastupila do prace teraz od 1. oktobra . Bolo by to velmi dobre, vylepsili by sme rodinny rozpocet popri rodicovskom prispevku aspon pokial nepojdem opat na MD, ale co ak budem mat zdravotne problemy? Mala som ich aj pri predchadzajucom tehotenstve. To som uz zistila, ze narok na PN by som mala aj vtedy, ak berem este rodicovsky prispevok. Ale ta hlavna otazka znie, z coho mi vypocitaju vysku materskeho, ak na nu nastupim vo februari 2016???
Ak vsetko dobre pojde a v roku 2015 odrobim si viac ako 90 dni, tak z toho vymeriavacieho zakladu?
Ale ak nahodou menej ako 90 dni a budem na PN-ke tak ked z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu??? Tzn. hruba mzda vo februari, ak nastupim na MD vo februari???
Podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia by som mala splnat v kazdom pripade, vsak?
Velmi pekne dakujem vsetkym za odpovede a za pomoc.

gapa
13. sep 2015

Ak tvoj pp vznikol v roku 2013 alebo skôr a na md ideš v roku 2016, tak je rozhodujúce obdobie rok 2015.
- Ak tam nebudeš mať ŽIADNY VYM.ZáKLAD len dni RD (žiadne pn), tak sa ti vyráta matesrké z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac február (ak vo febr.nastupuješ na md).
- ak v roku 2015 budeš mať nejaký vym.základ, čo i len 1den, tak sa ti materské bude rátať z toho vym.základu, ktorý sa vydelí počtom kalend.dní, za ktoré sa platilo nem.poistenie (tj. od čísla 365sa odráta počet kalend. dní rodič.dovolenky a pn), tj. ak by si išla na pn dosť skoro, pozor na víkendy, lebo ak počas víkendu nebude RD ani PN, tak aj na tieto dni víkendu sa rozpočíta vym.základ dosiahnutý cez pracovný týžden
- ak by si v r.2015 nemala žIADNY VYM.ZáKLad LEN DNI RD+PN, tak sa ráta materské z MINIMA. (ak je tvoj pravdep.vym.základ vyšší ako minimum, ak by bol nižší, tak z toho nižšieho pravdepodobného)
Ešte tolko, že ak je nástup na md rok 2016, tak samozrejmesa bude postupovať podla zákona účinného v den nástupu na MD a ja som odpovedala podla teraz účinného zákona, tj. nejaké zmeny možné sú.