Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Z rodičovskej dovolenky na podporu

livila
2. jan 2013

RD mi koncila 29.12.2012, vypoved dohodou s 2 mesacnym odstupnym som dostala k 31.12.2012. Z coho mi vlastne vypocitaju podporu ak sa rataju zarobky za posledne 2 roky? A rata sa do toho aj odstupne? Chcela by som si to cca vypocitat. A keby som po podpore nahodou otehotnela, mam vobec narok na materske ak som predtym nebola zamestnana, iba na RD a potom podpora? Vopred vam vsetkym dakujem za rady a odpovede... 😉

sisaha
2. jan 2013

@livila preco si to nenatiahla do noveho roka? napr. PN-kou, očr-kou? mohla si mat vyssie odstupne podla noveho zakonnika 😨

zuzana909
2. jan 2013

@livila MD a RD sa do doby posudzovania nezapočítavajú, takže ak si za posledné 3 roky pracovala aspoň 270 dní, tak nárok na dávku v nezamestnanosti máš. do 3 rokov sa obdobie MD a RD nepočíta, takže sa ti bude posudzovať obdobie pred nástupom na MD.
výška dávky je 50% z denného vymeriavacieho základu x počet dní v mesiaci

neviem či ti zohľadnia vymeriavací základ za december, odvody z odstupného budeš mať odvedené, lebo rodičovská ti skončila tak by sa ti odstupné malo rátať, ale to je len môj názor 😉

zuzana909
2. jan 2013

@sisaha pri dohode by nemala vyššie odstupné, jedine ak by dostala výpoveď 😉

sisaha
2. jan 2013

@zuzana909 no ved vypoved..., ona pise, ze dostala vypoved (sice dohodou neexistuje, ale ja som pochypila, ze dostala vypoved)

brmbolcek
2. jan 2013

urcite sa bude zaratavat aj odstupne...

livila
autor
2. jan 2013

@zuzana909
@brmbolcek
@sisaha Zienky u mna je to komplikovne, pred nastupom na MD a este zamestnana som si platila DNP, v siestom mesiaci som sla na marodku, takze som poberala tu najvyssiu marodku aj matersku. Potom normalne rodicak a minuly rok som tiez popri RD marodovala lebo som bola na operacii, menili mi bedrovy klb... A nenapadlo ma natiahnut to donoveho roka. S mojim byvalym zamestnavatelom je to komplikovane...

sisaha
2. jan 2013

@livila to je aj s mojim.., preto sa s nim budem sudit 😅

zuzana909
2. jan 2013

@sisaha výpoveď dohodou neexistuje, teda určite podpísala dohodu o skončení pracovného pomeru na základe §60
keby dostala výpoveď klasickú tak jej pracovný pomer nekončí 31.12.2012, ale začína plynúť výpovedná doba 😉

myslím, že aj v novom roku by chcel podpísať dohodu a nie dať výpoveď, keďže pri výpovedi by sa to mohlo natiahnuť aj na 4 mesiace 😉

livila
autor
2. jan 2013

@zuzana909 Zuzi, mas pravdu je to podla paragrafu 60 a je to dohoda o skonceni pracovneho pomeru. Preto to tak urobila, aby sa vyhla vypovednej lehote... Takze co to pre mna znamena? Ziadna podpora??? 😠

zuzana909
2. jan 2013

@livila nárok na podporu máš aj pri skončení pracovného pomeru dohodou, len neviem či ti zarátajú aj to odstupné, ale predomnou jedna kočka písala, že áno.
najlepšie by bolo ak by si si zavolala na úrad práce a spýtala sa ich, oni vidia na koľko budeš mať nárok.
pri prevzatí papierov pýtaj papier na dávku v nezamestnanosti a podľa toho si ju budeš vedieť vypočítať.

nezabudni si do konca marca podať daňové priznanie za rok 2012 v tomto priznaní si môžeš nárokovať späť zaplatenú daň ak si teda nemala iný príjem počas roka ako rodičovský príspevok

livila
autor
2. jan 2013

@zuzana909 Zuzi a to nie je to danove, ktore ked dava manzel, tak mu vratia na mna aj na malu danovy bonus? Ci to je nieco ine? Ty kokos, ja by som nemohla robit na urade, ja sa v tychto paragrafom, predpisoch a neviem co este stracam... ☹

hrozienko12
2. jan 2013

ahojte baby, chcela by som sa opytat ci mam narok na nejaku podporu na SK ked som 3 roky pred materskou pracovala v anglicku, tam sme boli este pol roka po porode a od vtedy sme na SK. Na SK som nikdy nepracovala, hned po skole sme sli do UK.
A este mam jednu otazku, ak by som otehotnela, mam na SK narok na nejaku matersku kedze som tu nepracovala?

brmbolcek
3. jan 2013

@livila -presne ako pise zuzana , ... vypoved podla p.60..... a to odstupne sa ti bude ratat v tom danovom zuctovani.... vsetko do centika 🙂

evita68
3. jan 2013

@livila
@sisaha Práveže si dobre urobila, že tvoj prac. pomer skončil v roku 2012, pretože v tomto roku je maximálna podpora nižšia. Podpora sa ti bude rátať z odsupného a ak ti budú preplácať dovolenku, tak plus z nej. Žiadne obdobie pred materskou sa do úvahy brať nebude.

evita68
3. jan 2013

@zuzana909 nie z posledných troch rokov 270 dní, ale 730 dní.. obdobie MD a RD sa tam ráta, pretože jej poistný vzťah trval.. Takže podpora sa bude rátať z príjmu za dni 30.+31.12.

evita68
3. jan 2013

@livila nie, nie je to to isté.. manžel si môže na teba uplatniť úľavu /ale z čiastky 3644 sa odrátajú tvoje príjmy, ty si podáš daňové a daň alebo jej časť ti vrátia /podľa výšky tvojho príjmu/

sisaha
3. jan 2013

@evita68 si si ista, ze sa jej bude tykat este maximalna podpora? Ved pracovny pomer skoncil 31.12. Predpokladam, ze na urad prace sa sla hlasit 2.1. Tieto veci neviem, preto sa pytam..

evita68
3. jan 2013

@sisaha aha vidíš, vlastne jej sa bude týkať už nová max. podpora, pretože ona sa zaeviduje až v 2013, neuvedomila som si.. ale aj tak, max. podporu dostane, len nižšiu.

sisaha
3. jan 2013

@evita68 no je to skoda, ze to nenatiahla, mohla ziskat o 1-2 platy naviac....

evita68
3. jan 2013

@sisaha ako to myslíš? čím by ich získala?

sisaha
3. jan 2013

@evita68 predsa subehom vypovednej lehoty a odstupneho... podla minulorocneho zakona ma narok iba na odstupne, alebo vypovednu dobu..

evita68
3. jan 2013

@sisaha no tak ale zamestnávateľ predsa vedel, čo robí 🙂

sisaha
3. jan 2013

@evita68 tak on urcite... 😉, skoda, ze ju to nenapadlo..

evita68
3. jan 2013

@sisaha a ako by to ona mohla ovplyvniť?

sisaha
3. jan 2013

@evita68 PN, Očr...cokolvek - stacilo na tie dva dni

katuliakb
3. jan 2013

Ešte stále je v sedem dňovej ochrannej lehote od ukončenia pracovného pomeru 🙂

evita68
3. jan 2013

@sisaha No lenže ona končila dohodou, takže tam by jej PN nič neovplyvnila.

sisaha
3. jan 2013

@evita68 ja viem, ja som mala na mysli, ze hned po skonceni RD by sla napr. na očr na tie dva dni a dohodla by sa s nimi uz v januari na ukonceni.. Aj ked ja osobne, by som si nechala dat vypoved

evita68
3. jan 2013

@sisaha No lenže, oni by jej dali výpoveď a keby sa do konca roka nedohodla, začala by jej plynúť výpovedná lehota a musela by dva mesiace odrobiť.. takto má tie dva mesiace v odstupnom

evita68
3. jan 2013

ale vlastne keby mala PN, tak je zákaz výpovede.. no asi máš pravdu, dalo by sa to poriešiť 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli