Z rodičovskej znovu na materskú

nona31
8. nov 2017

Ahojte čo musím všetko vybaviť pred pôrodom a kde ....?som momentalne na rodičovskej dovolenke malý bude mať v marci 2roky a čakáme ďalšie babo na materskú nastupujem teraz11.12.....som zamestnaná na dobu neurčitú....😉

34michaela
8. nov 2017

@nona31 Dobrý den,musite ist na Urad zrusit rodic.prispevok.A ziadost na materske co vam dal Váš gyn.treba ist znova odniet do prace ako ste to urobili pri prvom dietati. 🙂

lea43
8. nov 2017

Zdravim.som an materskej v maji ma dcera 3r. A ja som opat tehu.rodit by som mala v juli.ako postupovat? A mam narok este na matersku?

34michaela
8. nov 2017

@lea43 Máte narok ak ste stale zamestnana.

lea43
8. nov 2017

@34michaela cize neplati to tak ze musim 2dieta odrodit do 3r.prveho dietata? Som zamestnana na neurcito.

oskvarka
8. nov 2017

@nona31 este treba minimalne mesiac pred nastupom na MD oznamit pisomne zamestnavatelovi tehotenstvo a teda ze pojdes na MD ten rodicak staci riesit az po nastupe na MD asi z tym papierom o MD ale urob si kopiu lebo to sa dava zamestnavatelovi a jedna cast na socialku a este mas narok na davku specialnu za to ze mas 2 deti kym to prve nema 3 roky to sa vybavuje na urade prace podobne ako rodicak je to 40 ecok cca na mesiac a je to na dobu 3 mesiace ccea (nie presne nepametam pravidla niekomu to vyde 2 niekomu 3 mesiace) ale na to treba zase potvrdenie ze sa dieta dozilo 6 tyzdnou tusim.. od doktorky..

oskvarka
8. nov 2017

@lea43
odrodit nemusis dovtedy len teda ak je tam nejaka diera medzi koncom rodicovskej a zaciatkom MD mala by si este nastupit do prace oficialne a povyberat napriklad nejaku dovolenku alebo tak...
plus tiez to musis zamestnavatelovy oznamit to tehotenstvo oficialne pisomne..
s tym narokom narok mat urcite mas len neviem ako sa to rata ze ked uz nastupis naspat do prace (je jedno ci cerpas dovolenku) ze na aku vysku mas narok...

lea43
8. nov 2017

No ja som rizikova cize z rodicovskeho hmed na pn a ptoom na matersku.dik skusim socialku

jany149
8. nov 2017

@nona31 najprv by som zaniesla žiadosť na materskú čo dá gynekológ do práce, zamestnávateľ by to mal postúpiť do soc.poistovne, od sociálnej poisťovne potom počkať na ich rozhodnutie o priznaní materskej a s kópiu potom zaniesť na úrad práce, aby zastavili rodičovský príspevok. Po pôrode do 45 dní sa prihlásiť a kópiou rod.listu bábätka na sociálnej poisťovni, aby sa robili odvody do dôchodku, vypĺňa sa tam tzv.registracny formulár. Okrem toho hneď po pôrode sa na úrade práce dajú vybaviť rodinné prídavky a keď bude mať bábätko viac ako 28dni tzv kocikove (cca 830E) a keď sú dve deti do troch rokov, tak štát dáva ešte príspevok cca 41E, je to krátky príspevok len tuším na 6tyzdnov, takže sa vyplatí asi 2krat, osobne si myslím, že je to dosť "trápny"príspevok, ale keď dávajú.pardon, že sa toľko rozlišujeme, chcela som poradiť, ja som ten istý "prípad"môj malý má 2r.5mes a teraz idem aj ja na druhú materskú od 14.11 tak som si zisťovala okolo toho všetko možné aj nemožné. A samozrejme keď sa vyčerpá materská, tak znovu požiadať úrad práce o rodičovský s tlacivom zo sociálnej poisťovne o skončení materskej. Je toho veľa sama mám hrôzu z behania po úradoch a to som zamestnanec jedného z nich. Držím palce, nech všetko dobre vybavis...

jany149
8. nov 2017

Pardon málo byť "že sa toľko rozpisujem"...

nona31
autor
8. nov 2017

@jany149 ďakujem pekne pomohla si mi....😉 no veru tieto vybavovačký sú najhoršie nemám to rada....😁

jany149
8. nov 2017

@lea43 treba sa spýtať na sociálnej poisťovni, nárok na materskú vzniká pri tzv. retazovych pôrodoch (a ešte posudzujú inak ci prac.pomer trvá, alebo nie) a to tak, že kým staršie dieťa nedovrsi vek 3roky, už musíte byť 6tyzdnov pred pôrodom toho druhého, neviem, či vám to vyjde, šla by som sa určite spýtať... držím palce

jany149
8. nov 2017

@nona31 nie je zač, len ešte teraz niekedy dávali v TV, že v januári sa už v sociálnej poisťovni nebude treba prihlásiť, (do tych 45 dní na odvody)že to spravia automaticky, ale týka sa to asi len tych, čo porodia po silvestri, ja sama neviem, čo mám robiť, lebo termín mám 7.1ale rodim sekciou medzi vianocami a silvestrom tak ja sa prihlásiť asi pôjdem....

oskvarka
8. nov 2017

@lea43 inak ako pise jany s tym moze byt trochu problem ze ak nemas tie dni za posledne 2 roky 270 dni to ma byt .. pri retazovom sa to berie ze pokracujes po preruseni .. ale inak to neznamena ze tebe ta retaz nevide nakolko sa neposudzuje podla mna ze ci porodis do 3 rkov prveho dietat aale ak nastupis na MD a na tu sa moze ist aj 8 tyzdnou pred TP takze mozno ti to vyde ze na tu PN ani nepojdes...
https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod... tu je penke napisane inak.. takze podla tohoto sa do tych 270 dni zapocitava aj RD ako po RD tvoj pracovny pomer pokracuje to je uz jedno ci nastupom do prace nastupom na MD alebo nastupom do prace a cerpanim dovolenky.. takze by si mala mat normalne taky narok ako naposledy...

zlaticko118
8. nov 2017

@oskvarka : fakt to treba znova oznámiť? Nestaci im doniesť až potom to tlačivo od doktora na materskú?

oskvarka
8. nov 2017

@zlaticko118 zo zakona musis 30 dni minimalne pred nastupom na MD ved tvoj zamestnavatel mozno ani nevie ze si tehotna.. to nieje moc ferovi pristup ...takto ho zakon chrani.. ty mas ako tehotna svoje prava (ale len ked uz o tom zamestnavatel vie) a rovnako aj jeho takto chrani zakon aby si vedel robotu zorganizovat

https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod...

oskvarka
8. nov 2017

@zlaticko118 Podľa § 166 ods. 3 Zákonníka práce žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
bez konikov dnes asi nic neodoslem :D

zlaticko118
8. nov 2017

@oskvarka : aj keď som s prvou dcerou este minimalne rok a pol doma?

jany149
8. nov 2017

@zlaticko118
@oskvarka
Ano máte pravdu, treba oficiálne oznámiť zamestnávateľovi, ja som zabudla, že som cca 2mesiace dozadu písala oficiálny list, len tak 1-2vetami, že môj predpokladaný nástup na materskú je..( 6tyz.pred dňom pôrodu)🙂

jany149
8. nov 2017

A ešte keď sa docerpa materská tak mesiac pred jej dokončením a čerpaním rodičovského treba tiež do práce oznámiť nástup na rodičovskú dovolenku