Zase idú znižovať rodičovský, brať daňový bonus a príspevok
to ked som rána čítala tak som mala dosť, nechápem prečo sa nemôžu zobrať vianočný príspevok dôchodcom...zase idú kresať tvrdia že tým kde je v rodine 800€ v hrubom,,čo zase v čistom až tak vela nieje...teraz 800 €, potom bude zase málo..tak to pôjde dalej ..
tu je link nad úvahami, ja by som to nazvala test ako zareaguje spoločnosť
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...
Stručné zhrnutie
- Návrhy ekonómov a medializované vyjadrenia vrátane výroku „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil“ pripísaného poslancovi Smeru a potenciálnemu ministrovi financií Peterovi Kažimírovi počítali s krátením plošných dávok a s návrhom hranice 800 € hrubého pre odobratie niektorých príspevkov, vrátane návrhov na zrušenie pôrodného a obmedzenie daňového bonusu (zdroj: článok SME http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...).
- V diskusii sa uvádzalo, že 800 € hrubého nie je „bohatstvo“ pre rodinu, keď mesačné náklady ako hypotéka alebo nájom môžu byť napr. 500 € až 700 €, pričom konkrétne sumy rodičovských výplat v diskusii boli spomenuté ako približne 190 € až 256 € a príspevok pri narodení okolo 600 €.
- Právny proces zmeny dávok si vyžaduje návrh v parlamente, schválenie, podpis prezidenta a nadobudnutie účinnosti, takže prípadné zrušenie alebo obmedzenie dávok by bol legislatívny beh na dlhé trate a nemusí ísť hneď do praxe.
Najčastejšie otázky
Q: Kto v diskusii navrhoval zrušenie alebo obmedzenie plošných sociálnych dávok?
A: Návrhy vychádzali z úvah ekonomov a citovaných vyjadrení politikov; v diskusii bol menovaný poslanec Smeru a pravdepodobný minister financií Peter Kažimír s vetou „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil.“
Q: Čo by znamenalo „hranica 800 € hrubého“ v praxi podľa diskusie?
A: Diskutujúci písali, že pri 800 € hrubého by mnohým rodinám po zaplatení hypotéky alebo nájmu zostával veľmi malý zvyšok (príklad mesačných nákladov spomenutých v diskusii: nájom 500 € a energie 120–140 €), a preto označovali hranicu 800 € za neadekvátnu.
Q: Aký je legislatívny postup pri rušení alebo zmenách sociálnych dávok?
A: Legislativa musí prejsť schválením v parlamente, podpisom prezidenta a nadobudnutím účinnosti; v diskusii sa uvádzalo, že medzi návrhom a účinnosťou môže byť dlhé legislatívne obdobie.
Q: Sú návrhy o zrušení príspevku pri narodení a rodičovského príspevku definitívne?
A: V diskusii bolo opakovane zdôraznené, že ide zatiaľ prevažne o úvahy ekonómov a medializované návrhy; konkrétne zmeny musia prejsť legislatívnym procesom, takže nie sú automaticky definitívne.
Q: Ako sú v praxi prideľované sociálne alebo mestské byty podľa diskusie?
A: Diskutujúci uviedli, že mestské byty sa prideľujú podľa poradovníkov s podmienkami nízkeho príjmu, že nájomné býva relatívne vysoké a že uvoľnené byty sa prideľujú dlhým poradovníkom alebo losovaním.
Q: Ako sa v diskusii navrhuje riešiť cieľovanie pomoci namiesto plošných krátení?
A: Ako alternatívu diskutujúci navrhovali individuálne posudzovanie dávok, zameranie pomoci na rodiny v prechodnej núdzi a podmienenie výplat podľa zamestnanosti alebo dĺžky práce (príkladná návrhová podmienka spomenutá v diskusii: obmedziť dávky pre rodiny, kde ani jeden z manželov nebol zamestnaný viac ako 2 roky).
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov sa zhodla, že suma 800 € hrubého nie je primeraným prahom pre označenie domácnosti za „bohatú“ vzhľadom na reálne mesačné náklady (hypotéky, nájmy, energie), a že plošné krátenie by zasiahlo veľa pracujúcich rodín.
Sporné názory
- Možnosť A: Plošné dávky sú „luxus“ a ich zrušenie či obmedzenie je legitímne cesta na šetrenie verejných financií.
- Možnosť B: Plošné dávky poskytujú základnú sociálnu istotu rodinám v reálnej núdzi; riešenie by malo byť cielené, nie plošné.
Otvorené otázky
- Bude návrh o hraničných príjmoch (800 € hrubého) zapracovaný do legislatívy a aký bude presný právny a administratívny mechanizmus odpočítavania/krátenia?
- Ako by sa presne definovala hranica 800 € (hrubý príjem jednotlivca, domácnosti, súčet príjmov) a ktoré výdavky by sa pri tom zohľadňovali?
- Aké kompenzačné opatrenia by štát zaviedol pre rodiny s vysokými fixnými nákladmi (hypotéka, nájom) v prípade obmedzenia dávok?
Spomenuté značky a firmy
SMER, KDH, SAS, Európska únia, ekonomika.sme.sk, spravy.pravda.sk, Baumax, Penta, J&T, Charita
Spomenuté produkty a metódy
daňový bonus, rodičovský príspevok, pôrodné/príspevok pri narodení (okolo 600 €), materské, prídavky na dieťa (spomenuté nízke sumy), hranica 800 € hrubého, progresívna daň, systém poradovníkov pre mestské/sociálne byty, dlhodobý prenájom, hypotéka, plošné poskytovanie sociálnych dávok, individuálne posudzovanie dávok
Miesta a osoby
Peter Kažimír, Robert Fico, Angela Merkel, Brusel/Bruxelles, Bratislava, Taliansko, Praha, Viedeň, Kambodža
ahojte babulky spolubojovničky taktika ako som pár strán dozadu je taká že čakám na info od zdroja čo bude v zmene zákona a potom sem napíšem o čo pôjde.
ozivim tuto temu lebo som citala ze nic v zlom ale...dochodcom volicskej zakladni budu pridavat..takze pekne
nechcelo sa mi citat uplne vsetky prispevky ale neda mi nevyjadrit sa.... kazda vlada robi aj dobre aj zle rozhodnutia, vzdy sa musite na to pozriet aj z druhej strany.... teda, ja neviem ake zmeny sa chystaju ale mozem vam povedat, ze DOTERAZ to za "modrych" bolo tiez nahovno.... ja neviem ake zmeny presne porobili, nezaujimala som sa o to kedze som to nepotrebovala, ale vezmite si moj pripad. tento rok sopm dostudovala vysku, mam titul magister. mam vystudovanu anglictinu psychologiu - sice na pedagogickej fakulte - ale aj tak vidim pomerne siroke pole posobenia a uplatnenia. mam zivotopis ktory by mi kde kto mohol zavidiet - statna sprava u generalneho riaditela, nikolko rocna prax asistentky, niekolko rocna prax lektorky, a niekolko rocna prax v cestovke kde som sa vypracovala az na zastupcu riaditela. to vsetko lebo som si pocas DENNEHO studia nevalala sunky ako vacsina dnesnych vysokoskolakov ale makala som v troch robotach, vsade na dohodu. teraz kvoli "dohode" nedostanem matersku. ziadnu. nemam narok, nikoho nezaujima ze uz od posledneho rocnika na strednej som makala. navyse, kto ma teraz zamestna? v 14tyzdni? do decembra? nuz, neviem. asi nikto ako povedali panie na urade prace. takze / som vzdelana, mam ohromnu prax, zaujimave skoly.... zbytocne.
najlepsie na tom aj tak je, ze partner ma na papiery minimalnu mzdu. napriek tomu nemame narok na ziadnu davku, pretoze som "nikdy nepracovala" a po porode ked budem dostavat rodicovsky prispevok budeme prekracovat hranicu kde by sme si davku "zasluzili". takze neviem ako je to s 800eurami a pod. sumamy.... ale viem ze zakon predoslej vlady odsudzuje rodinu kde je jeden na rodicovskej - a pobera teda prispevok, a druhy ma minimalnu mzdu nad hranicu socialnej nudze....
je mi jedno kto je modry a cerveny, ale bohuzial peniaze nam z neba nespadnu a jediny ktory mozu pomoct su nakoniec naozaj ti, ktorim to az tak neuberie.... kde je ta hranica neviem... ale viem ze niesom leniva zenska z osady a zasluzim si pomoc kym mam male dieta alebo som prakticky nezamestnatelna...
😒
som sa rozpisala, pardon.... ja len...kazda minca, sak viete... ☹
@natfek existuje taky pojem ze planovane rodicovstvo a kedze si zjavne mala dostatocny prijem pocas skoly tak si si mohla platit DNP a mat najvyssiu moznu matersku...
sorry ale presne to je ten odrb tvoj priatel plati odvody a dane z minimalky ty si neplatila do soc. poistovne nic... oproti inym co pracuju na PP ale od statu chces davky, zdrav. starostlivost skolky skoly atd... presne aj kvoli takymto sa tie dohody rusia
@natfek ved ako vysokoškolsky vzdelaná si musela vedieť aké odvody odvádzaš a čo za ne dostaneš alebo nie...neznalost neospravedlnuje...ak si mala také prijmy tak si fakt mohla platit dnp pred rokom stačilo 14 €..ja mám pár známych čo si našli aj ako tehotné prácu....mne napr ide o to že viem aké sú zákony takže si viem naplanovat toto dostanem, s tým môžem rátat s týmto nie..ale ked to vkuse menia tažko sa niečo rieši
Viem, ze ten link na clanok na zaciatku, je uz stary, ale prosim vas ako rozumiete tejto vete?
"Dnes je vo výške 194,7 eura na prvé narodené dieťa, na to ďalšie sa zvyšuje o 25 percent."
- to sa mysli asi na dvojicky, trojicky?..
@adrianaza ano to maju na mysli dvojicky trojicky atd... ak mas dve deti do troch rokov ale nie su v rovnaky den a rok narodene poberas jeden RP v standartnej vyske ako pri jednom dietati
@sharmana ja zakony nepisem.... 😉 mne osobne to diskriminacne nepride... lebo zena nevie ovplyvnit ze sa jej narodia dvojcata trojcata... vylucme prosim VF kde sa vklada viac embryii aj tak u nas tusim je max dve ...
ale to ze zena otehotnie po porode dajme tomu do roka a pod to ovplyvnit vie... planovanim rodicovstva...
nemusi matka prejst na materske pokial jej na neho nevznikne narok...
@natfek v tomto prípade si na štát nahnevaná zbytočne - podľa mňa je toto nastavené správne - neodvádzaš odvody do sociálky = nedostaneš materskú, len rodičovský, to je tvoja chyba, tvoj problém - to, že tvoj priateľ robí na papieri za minimálnu mzdu je podvod a hanbila by som sa to sem napísať a neriešiť to. prajem ti všetko dobré, ale ako človek s toľkými skúsenosťami a vedomosťami ako píšeš ty by mal mať základnú vedomosť = postarať sa o svoju rodinu zodpovedne + keď chceme, aby nás neodrbával štát - nerobme to ani my jemu 😉
No dievčatá,keď čítam niektoré vaše komentáre,tak sa sama seba pýtam,či žijeme v tej istej republike.Vy ste si ešte doteraz nevšimli,že v dnešnej dobe vás 90% podnikateľov "zamestná" len na dohodu, živnosť príp. na papier za minimálnu mzdu a @sue sem napíše, že sa má hanbiť za to,že robí za "papierovú" minimálku?No mne sa snáď sníva! Verte mi,že každý jeden by radšej zarábal na papier tak ako v skutočnosti, ale teraz je takých firiem, kt. vás takto zamestnajú žalostne málo a tak buď berieš ich podmienky lebo seď doma na zadku. Chvalabohu konečne aspon dohody zaťažia odvodmi, aj keď podľa mňa by ich mali úplne zrušiť.
@janka369 ved OK, ale ked som zamestnana papierovo za nejaku sumu, neocakavam maximalnu matersku alebo nemocensku, prip. podporu...a ak ocakavam, tak sa pripoistim.
@natfek a z coho chces aby ti tu matersku akoze ratali? ved si statu na odvodoch nedala nic alebo len minimum cez dohodu nie? pracou na dohodu aj ked neviem ako kvalifikovanou si odviedla do statnej pokladnice uplne nic oproti upratovacke so zakladnou skolou 😝. znie to sprosto ale je to tak. A to iste plati aj na tvojho partnerka. setrite na odvodoch nic neplatite statu a on Vam ma nieco dat? ak si mala take super prace popri skole mala si si platit dobrovone poistenie a mala by si maximalnu matersku. ak nic nedas nic nedostanes a tak je to podla mna aj trosku spravodlivejsie nemyslis?
@gabika7706 to je jasné,že nemôže čakať veľa,keď nedala nič,o tom som nehovorila,ale toto je už asi 10 diskusia,v kt. sa niekto obul do ľudí čo majú na papier minimálku akoby si to sami tak vybrali a už mi nedalo nereagovať.
jaj, no ono sa Vam to mozno lahko hovori mamicky, ale ked som isla na vysku tak som si nezistovala ktore vsetky odvody za mna plati stat a ktore nie.... ani by mi nenapadlo ze mi vlastne neplati ziadne... ja by som bola len rada keby mi z tej dohody odvadzali aspon nieco aby som teraz mala aspon nejaku podporu alebo nieco.... mna len stve, ze ma hadzu do toho isteho vreca ako ludi ktory NAOZAJ nic nerobili... a nahodou aj z dohod sa platia dane. a vobec mi to nevadi, ja som za, bodaj by mi boli brali aspon o par eur viac aby som teraz mala z coho.... oducila by som dve - tri hodiny na viac....
a nehnevajte sa na mna prosim, ale v zivote sa niektore veci udeju aj mimo "lanovaneho rodicovstva"... toto je ako argument podla mna trosku prisilne, to akoze ked som dieta neplanovala rok dozadu tak ho "nemam" mat alebo co...? ja chapem ze bezny standard je vydat sa a pripoistit atd... ale zivot nieje vzdy taky ako si ho naplanujete... ja odkedy som s partnerom uz sa pripojistit napriklad nedalo. tato moznost uz nejaku dobu nieje... napriek tomu ze sme sa o babatko nesnazili, sme sa mu hrozne potesili... alebo to si naozaj vsetky planujete dopredu niekolko rokov...??
ja neberiem nikomu ak tak vie existovat. a mozno by som tak existovala aj ja... ze sa nam nahodou podari babatko mesiac pred mojimi statnicami som naozaj nemohla cakat. davali sme si pozor, ale v dnesnej dobe / pozrite sa uz len na forum tu. mnohe mamicky tuzobne cakaju aj roky kym sa im podari... je to nefer, ale ja som vysadila lebo sme rozmyslali ze mozno o nejaky cas by sme chceli babatko a bolo mi odporucene aby sa zena "ocistila" z hormonov niekolko mesiacov. a napriek tomu ze sme si davali pozor to bolo hned. keby to bolo o mesiac neskor, normalne sa zamestnam a platim riadne odvody. vidite, asi to tak malo byt, ja nehovorim ze nie... ale rozhodne niesom povalac ani hlupa, a mrzi ma ze som automaticky v skupine chcu pomoc za nic.
@sara07 inak, skus sa spytat vysokoskolakov ktore vsetky odvody za nich plati stat.... 🙂 to ze niekto studuje neznamena ze pozna cely system... nic v zlom, ale ani na uradoch a v socialnej poistovni to velakrat presne nevedia... taka je bohuzial realita... 😒 uprimne - vacsina mojich spoluziakov zasla, hlavne baby, ze studenti su vlastne "nicnerobiaci povalaci"... neviem, mozno su z toho zmateny len studaci humanitnych odborov ako ja, ale ako vravim, vsetci boli prekvapeny dost, ze ako ten system vlastne funguje no.... 😒

@sara07 ahoj plne suhlasim s tebou...a njviac na srdi...ze tam idu mladi sa mlatit..a ja vidim v telke tazkoodencov...s tvojich a mojich penazi...tak sakra...nepustim taky zapas...mna nezaujima ze sa niekto nevie chovat...preco to ma ist z nasich dani..poviem ti tato tema ma vzdy vytaca...fudbal...a spravanie fanusikov...tak nech je to bez verejnosti...ale to preco ma ist z nasich dani..policajti psi...sanitky...ja s tym absolutne nesuhlasim..nie som ochotna to platit...