Žijem v zahraničí a chcú mi zrušiť materskú na Slovensku

katarina1989
21. nov 2011

uz skoro rok zijem v zahranici a matersku aj rodine pridavky poberam na slovensku .... nedavno mi schvalili rodine pridavky v zahranici a tak som ich doma musela zrusit lenze teraz mi povedali ze mi zrusia aj matersku a ze ju budem musiet aj vratit ☹ ...... zevraj nezijem na slovensku a tak nemam narok ........ nevie niekto poradit???

tinaki1275
23. nov 2011

@zuzkap2 no pomylili sa ...ono v tom bol dost chaos.. este po cas 2010..jej stastie..

estterka
23. nov 2011

@tinaki1275 prispevok,ten ejdnorazovy si mozes vtybrat an slovensku. nas sa na to pytali na matrike. lenze je to tak,ze si ho mozes vybrat len v jednej krajine a kedze u nas bol v tej dobe jednorazovy prispevok 2500euro,tak jasne,ze doma som odmietla.

tinaki1275
23. nov 2011

@estterka moja od maja 2010 na zaklade toho noveho nariadenia si si nemohla vybrat kde si ho vezmes.v grecku to neexistuje a overovala som to cez kamarat na ministerstve(bohuzila uz je inde) .mozes ho mat len z krajny v ktorej mas"centrum zaujmov' kde napr.pracuje tvoj manzel a kde zijes.. to bola ta zmena ktora nastala..ak ho tam nemaju je to tvoj problem ,bud sa prestahujes nazad na svk ,alebo ho nedostanes.. ale vela uradnikov narobilo tu chybu a dali to aj babam ktore zili v cudzine..

estterka
23. nov 2011

@tinaki1275 mne toto povedali na velvyslanectve v madride tiez,ze si ho mozem vybrat aj doma aj tu,ale jasne,vedeli,ze tu sa mi to vaicej oplati. neriesim viac,zo slovenska nic necakam a hotovo 😉

aliza
23. nov 2011

@tinaki1275 omyl, na jednorazovy prispevok pri narodeni ma kazda narok, ale nesmie si ho vybrat v krajine, kde zije. Ja som ho dostala tento rok 😎. Do maja 2010 si mohla poberat aj rodicovsky z Sk a to sa prave zrusilo.

aliza
23. nov 2011

@katarina1989 presne tak, ak zijes v zahranici dlhsie ako 6 mesiacov, musis sa zo zdravotnej poistovne odhlasit!!! Nemozes byt poistena v 2 krajinach EU. Predpokladam, ze v Irsku vyuzivas ich zdravotnictvo, ci nie? Ak ti na to na SK pridu, co ti prist mozu, kedze uz maju dokaz, ze zijes dlhodobo v zahranici, tak ti mozu dat mastnu pokutu. ja som sa kvoli tomu tento rok odhlasila, tiez som nevedela, ze nemozem byt poistena aj aj. To nema nic spolocne s trvalym pobytom!

tinaki1275
23. nov 2011

@aliza moja ja ti mozem preposlat aj vyjadrenie z ministerstva soc.veci a rodiny ,pohladam v mojej schranke....nemaju v tom jeasno v jedn.mestach .prave to nariadenie platne od maja 2010 to rusi ..ibba ak povies ze zijes na svk ..ale to je kazdeho vec ,ja som to hovorila jasne ze zijem v cudzine a nevraciam sa..a podla nich kedze tam pracuje moj manzel j3e tam stredisko zaujmov..ale hovorim vela uradniciek to neriesilo spravne..

aliza
23. nov 2011

@tinaki1275 na prispevok pri narodeni ma kazda narok, to ti potvrdia vsetky baby, co su napriklad v UK, mame tu diskusie a kazda je z ineho okresu a vsade maju uradnicky rovnake info a rovnake nariadenia a kazdej jednej ho aj schvalili. si myslis, ze by len tak, z neznalosti zakona, rozdavali na SK peniaze? ved som vyplnala tlaciva a ziadosti, posielala doklady od anglickych lekarov, anglicky rodny list, mimochodom, mam ta zrusene rodinne pridavky prave z titulu, ze zijem v zahranici a poberam ich tam, takze vsetko bolo oficialne, aj oficialne schvalene. Co sa rusilo, bol ten rodicovsky, co sa pobera 3 roky. Pred 2010 mali nan matky v zahranici narok.

jania023
23. nov 2011

Ja som poberala rodicovsky a aj rodinne na SR...ked nikto nevie ze tam niesi tak ti nic nezrusia 😀 O mne vedeli ze som nebola na Sr v case porodu kedze som im musela doniest podklady a aj tak mi dali vsetko co mali

aliza
23. nov 2011

@jania023 no ak si prehlasila, ze zijes na SK, tak ti nemali preco nevyplatit. Ci uz si klamala alebo nie, to je tvoja vec, ale druhym by som to nedavala ako radu

jania023
23. nov 2011

@aliza preco simyslis ze by som musela klamat?Ta pani na socialke vie velmi dobre ze zijem v zahranici a aj som chcela dat matersku na manzela ze ja pojdem robit na zmluvu v zahranici a nic mi nezrusili.Ono je lepsie sa priznat ze pani nesalte nic mi nedavajte lebo momentalne nezijem na SR ale to ze platim uz 15 rokov odvody ako blazniva to nevadi vec co vam naplnim kapsy a ja si ked potrebujem pomoc mam lyzat labu??Dam radu aku uznam za vhodnu nikto nieje povinny sa jej drzat ale ani nieje fer ked si platis vsetko a potom nic nedostanes len preto ze niekto si mysli ze si v zahranici si bohaty tak ti nic nedame 😠 😠 Dost nekorektne

aliza
23. nov 2011

@jania023 sama si pisala, ze ked nikto nic nevie, tak nic nezrusi, cize si klamala, ze zijes na Sk a pritom si na SK nezila, inak by ti rodicovsky neschvalili.... Netahajme sa tu za slovicka, obe dobre vieme, o com pises. Ak si sama so sebou spokojna, tak OK, ja nemam pravo to posudzovat, ale nemyslim, ze je vhodne na verejnom fore pisat o klamani uradom za ucelom ziskania financnych prostriedkov. ja osobne by som sa s niecim takym vobec nechvalila a je jedno, co si platila a ako dlho. Mala si zostat na SK, snad ta nikto nasilu nenutil ist do zahranicia. Oklamala si aj tych chudakov Slovakov, co platia dane ako ty. Niekto to zaplatit musel, ze ano? Lenze oni tu sancu privyrobit si v zahranici nemali tak, ako ty. A to je dost nekorektne, nemyslis?

jania023
24. nov 2011

@aliza No nemyslim jednine co si myslim ze mas nejaky osobny problem ze niekto moze mat viac a ty nie 😀 To je jednine co si o tom myslim...taky politik co berie nehorazne peniaze na SR sa tu ozenil zo svojou sestrenicou a podotykam ze po druhy krat takze bygamia jak lusk...berie na SR plat a tu dochodok lebo je vraj na invalidke a vobec si z toho takzku hlavu nas drahy stat nerobi tak preco by som si ja-my mali..kazdy hrabe kde sa da a ak mozem poradit niekomu aby to urobil tak tak preco nie statu to neublizi a nam to pomoze,uz horsie ako to na Sr je to byt nemoze,najvyssie dane plat ziaden atd..Takze neodsudzuj ludi ked nic nevies a ked sa ti tak paci hovorit pravdu tak ju hovor ja som tu spravu totiz nepisala tebe ak sa dobre pamatam tak neviem co sa obuvas do ludi len preto ze mas nejaky osobny problem!!

aliza
24. nov 2011

@jania023 ako citam tvoj prispevok, tak ja urcite nie som ta, co ma nejaky osobny problem 😖. Prajem vsetko dobre.

kisasonka83
26. nov 2011

@oktavia ahoj no toto tiez neni celkom pravda ze RP vyplacaju tomu kto zije na SVK,ja mam pracovnu zmluvu v CR,teraz mi skoncila materska,ktoru mi platil zamestnavtel z ciech a ked som si bola na urade prace ziadat o RP lebo tak mi to bolo povedane z ceskeho UP( ze ked zijem na SVK,kde mam aj trvaly pobyt) ze ma maju platit zo slovenskeho UP lebo tu zijem s dietatom.Ale na urade na SVK ma pani odpalkovala ze oni mi nic nedaju ze ked mam zmluvu na cechach ak naj ma platia oni.Volala som aj na Ministerstvo prace,socialnyh veci a rodiny a tam mi bolo tiez povedane ze maju platit cesi a konec diskusie.Takze teraz si ma prehadzuju medzi sebou a nikto mi nechce davku vyplatit a ja som bez penazi ☹ uz fakt neviem kam sa obratit -( neviete mi poradit?za akkolvek adu budem vdacna

kisasonka83
26. nov 2011

@maryx ahoj ja mam nieco podobne ako ty,akurat mne nechce vyplatit RP ani jedna krajina ani SVK,kde so synom zijem a mam trvaly pobyt ani CR kde mam platnu pracovnu zmluvu a kde pracujem od roku 2001.
Podla platneho zakona z maja 2010 by to malo byt tak ze SVK mi ma vyplacat RP vo vyske 190eur a CR by ma mala doplatit,lebo mam na to narok.Ale podla pracovnicky na slovenskom UP oni mi nedaju nic ze mi ma platit cesko a cesko mi tvrdi ze platit ma SVK lebo tu zijem a oni budu doplacat. Teraz ma nevyplaca nikto a ja som ostala bez penazi,akurat nechapem preco niekomu vyplatia RP normalne bez problemu a mna nechce vyplacat nikto 😠 nevies mi poradit,kam sa mam obratit?Uz som pisala a telefonovala vsade na mnisterstva na SVK aj CR,pisala som do poradne,pravnikovi no skoro vsade a kazdy tvrdi nieco ine

katulienkasv
19. jún 2013

som obcianka SR a poberam rodicovsky prispevok na slovensku a chcela by som sa spitat ci mi mozu zastavit rodicovsky prispevok na slovensku ked som teras prechodne u rodicov v zahranicii aj ked mam trvali pobit na SR DAKUJEM

januska2511
2. sep 2013

Ahojte baby potrebujem poradit.MOj manzel pracuje od jula v Irsku a v Januari chceme ist s dcerkou za nim a zit tam .poberam rodicovský prispevok mala ma rok este dva by som mala chcem sa sypatat trvaly pobyt sa nam nebude menit ten budeme mat na sr len manzel mi hoovril ze tam je to tak ze zato ze som doma z malou bude dostavat vyzivne na mna tyzdenne a plus ze rodinne pridavky chcem sa spytat rodicovsky prispevok mi nezrusia ked sa odstahujem zo sr a ako treba vybavit tie pridavky mam to byvait skor ako sa odstahujeme poradte mi prosim dakujem

januska2511
2. sep 2013

@katarina1989 mozem sa spytat ja s dcerkou tiez chcem ist za manzekom od irska ako si postupovala zrusila si aj rodinne pridavky aj rodicovsky ti zrusili slovensky myslim?