Život v USA a pôrod na Slovensku. Poraďte!

vonavakvetinka
10. okt 2009

Moze mi tu niekto poradit? Zijem v Amerike, mam tu odpracovane hodiny, takze matersky a rodicovsky prispevok si budem ziadat tu kedze som tu aj odvadzala dane za posledny rok pred narodenim babatka. Chcem ist ale rodit na Slovensko, tam si nechcem nic ziadat, len ma zaujima, ci mam narok na prispevok pri narodeni dietata. Na Slovensku mam stale trvaly pobyt, ale nic si tam neplatim. Pred porodom sa tam chcem prihlasit do Zdravotnej poistovne, to je vsetko.

luciask
10. okt 2009

vonavakvetinka, a o aky matersky a rodicovsky prispevok ti ide? Pokial som dobre informovana, tak v usa nieco take nefunguje.

vonavakvetinka
autor
10. okt 2009

Nie, mne ide o prispevok pri narodeni dietata na Slovensku, ci ten dostanem.

luciask
10. okt 2009

no podla toho prveho prispevku to vobec nie je jasne o co ziadas, a co chces spravit, kedze ta druha veta podla mna znamena, ze si si chcela cosi narokovat v usa, kedze tam pracujes a odvadzas dane.

vonavakvetinka
autor
10. okt 2009

Nie, ja som napisala, ze si na Slovensku nechcem narokovat na matersky ani rodicovsky prispevok, ale mozno mam narok na ten prispevok pri narodeni dietata.

maznacik007
10. okt 2009

a teda sa budes prihlasovat na zdravotne poistovne ako samoplatca a doteraz si bola v podstate odhlasena pokial spravne chapem resp. vedena v akej kategorii?

no osobne vidim problem akurat v tom aby si si zobrala doklady kt. budu potvrdzovat zdravotnu starostlivost v tehu od 4 mesiaca.. a pokial existuje nejaky podobny prispevok v USA tak potom doklad ze si ho nedostala..

luciask
10. okt 2009

Myslim, ze ten prispevok pri narodeni asi nebude problem. Problem moze byt(neviem ci si obcan USA), ak nie si obcanom USA a potom sa vratit spat do USA aj s dietatom, ktore ma slovenske obcianstvo, kedze rodny list ma vystaveny slovensky, cize vybavit dietatu usa obcianstvo, takze to moze chvilu trvat, kym sa vsetky papiere daju dokopy. Myslim, ze kvoli 25000 SKK sa to neoplati.

vonavakvetinka
autor
10. okt 2009

luciask, nevies kolko trva vystavenie papierov na usa obcianstvo pre dieta?

maznacik007
10. okt 2009

vonavakvetinka.. je otec dietata USA obcan? ak ano tak ma dieta po narodeni automaticky narok na USA obcianstvo a treba zajst na ambasadu

treba ratat s tym ze min. 28 dni po porode tu musis byt na SVK

informuj sa na ambasede kolko im to trva.. presne ja mam info uz spred 3 rokov kamoska to mala do dvoch mesaicov.. a samozrejme musi tu byt pritomny aj otec v tom pripade aby priznal otcovstvo..