Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aká je vaša mama?

nrvipka
24. jan 2013

SLOVO MAMA..ja som mam 4nasobna..aj ja mam mamu....zo zaciatku roka som sa rozhodla vypustit zo zivota nepodstatne veci a zacat upratovat... v sebe, v dusi aj okolo seba...
Pozitivne je ..mojej mamke opat vybrali nador aj metastazi v peceni ,novy nie je a chemo berie dalej..uz 2 rok...tak hadam tu pliagu porazime (viac o tom som pisala v mojom fotoblogu), kedze moja mama ako sa vravi " nezmar" zvladla aj toto..aj pobyt na ARE po operacii aj vazne problemy s dychanim,horucky, dlhe hojenie pooperacnej rany... Dalsie pozitivne -zatial nefajci,co je po tolkych rokoch priam zazrak...no psychicky na to je stale rovnako-vecne spi a hneva sa na vsetych...ono je dobre len to ,co chce ona..ale ustupit by znamenalo ako nechat rocne dieta riadit domacnost.. Ale oponujem vsetkym,ktori chcu napisat, .."nediv sa,clovek ked bouje s rakovinou sa zmeni"..nie moja mama sa nezmenila.....uz 50rokov je takaaaaaa....nevravim ZLA,CHORA!
Ako priklad stavu u nas uvediem jednu neviem ci veselu prihodu s pred par dni....
Mala 5 rocna sa tisko hrala pred dverami babkynej izby...zrazu idem a pozeram..medzi dvere uviazala opasok do zupana...rovno pod nohy babke..vravim jej: Zlatko to daj hend dole,pojde baby na Wc-ko a spadne...a mala kruti hlavou.."ale mamiiiiiii ja ju chcem zabit a ty ju stale zachranujes....." neviem ci plakat alebo sa smiat... ved vysvetli dietatu,ze to co vnima ako " zlu babku je jej jedina a ina nebude?????
Okrem nadoru ju totiz cele roky zoziera ina plaga zvana Schyzofrenia..to je des pre vsetkych..no ona to nevnima,pre nu je to normalne,ze sa chova "divne"..ze nie je mila,nevyjadruje ziadne pocity,podla psychiatra ona nma uplne nulove citenie voci inym...a oto je moja mama!!!!! to co kazde dieta potrebuje,ked cakate objatie,ona vam da "po papuly"...jasne obrazne,ved som uz velka byt sa nenecham...pre rokom,ekd sme ju brali domov z domova socialnych sluzieb som mala pocit,ze toto som jej dlzna,ze musim zit v kruhu rodiny, ze musi vediet,ze v boji s rakovinou nie je sama,ze stojime pri nej,ze jej pomozeme, ze aj keby doslo k nahoriemu,zomrie v kruhu svojich blizkych, v rodine kde ju miluju..tu poznamenam jedine...RAKOVINU PORAZIME!!!! NO PLIAGA zvana SCHYZOFRENIA porazila NAS.... zoziera potichu to zdrave jadro ansej rodiny, vnika aj do kosti..usadzuje s atu medzi nami..nieked yclovek nevie,co je normalne....obcs asi zelam byt ao moja mama..obrnena tolkou lahostajnostou voci okolitemu svetu..ale co ej to za zivot enmat rad..a nakoniec aky je to zivot ,nepociit to,ze ma maju radi..my sme jej s dievcatami otvorili naruc,srdcia...a dostava sa nam teda riadne naspat...ako dalej? dusa krici volaaaaa..prosi..chrani si svoju mladu zdravu rodinu..pritom ale srdce kaze..CTI a MILUJ matku svoju!!!!!!..25 rokov bola sam v usatve,potrebuje ta!!!
MATKA...cely zivot som cakala ,ze raz budem citii to co ine deti okolo mna..lasku..chcela som mat velku stastnu rodinu...mam..nadherne 4 dceri...i ked bez otca....i ked bez milujucej strakej.. ZDOLAM aj tuto prekazku?? VYDRZI TOTO nasa rodina?
Upratovanie ma rozne podoby.. jedna matka je dokonala...a druha???? Aka som matka ja? alebo aka som dcera?

trish31
24. jan 2013

@nrvipka moja matka ma tiez psychicke problemy.Ked ocakavas,ze ta podrzi,zrazi ta dole.Poznam to.Je v neustalej depresii a vsetko je zle.Napriek vsetkemu viem,ze ak zostane sama a bude potrebovat pomoc,urcite jej pomozem.Nikdy ju nenecham v domove socialnych sluzieb,ak teda nebude mat vazne zdravotne fyzicke problemy samozrejme,ked je potrebne aby mala starostlivost odbornika.

nrvipka
autor
24. jan 2013

@trish31 jasne ...no my sme ju do DSS nedali,tak bolo rozhodnute ked som ja bola dieta,lebo doma vraj uz bola "nebezpecna" pre okolie... ☹ ..mylsim,ze depresia je zla.a.le paranoidna schyzofrenia akou trpi moja mama je uz mimo reality.."zla" nie je spravne slovo..ona moze ublizit komukolvek aj sebe..najhorie je,ze ans to postihuje cely zivot..ako nocna mora... dedicnost je vysoka...DSS bol pre nu vlastne vykupenie z tazkeho zivota v akom zila v roly matky a manzelky-ona proste nemala mat deti ..pre nu sme boli zatazou..tam jej poskytli komfort aky ona potrebovala,hlavne pravidelne brat lieky... bola v kolektive seberovnych a nepocitovala tak svoje zlyhanie..ako v realnom zivote plnom rpobelmov,na ktore ona nema...ako napr si mylsi,ze jej dochodok 200e je privela penazi a este aj usetri a moze si dovolit cokolvek..nevravac o nakladoch na liecbu rakoviny a diabeticku a tiez dietu po operaii pecene...no ja som doma este rok mala bude mat 6,co potom? chcela som dobre a teraz neviem????

jabadaba
24. jan 2013

skvela! Nemenila by som ju za nic na svete.

trish31
24. jan 2013

@nrvipka aha ja som to nepochopila ale nenarazala som na nic v zlom aby sme sa chapali.Teraz teda otazka,nebolo lepsie ked bola v DSS?

nrvipka
autor
24. jan 2013

@trish31 ano aj ja si kladiem tuto otazku,no ked pred rokov vraveli ze 4stadium rakoviny a metastazy, myslela som,ze nie je vhodne ju tam nechat samu a opustenu bojovat..teraz sa mi to javi stale ako spravne riesenie..lebo mylsim,ze spravnou liecbo sme dokazali toto zle zvrtnut apson na lepsie,nevravim,ze dobre..ale bojujeme s tou pliagou..a vypada to,ze uspesne,zatial...asi som cakala nejaky zazrak,ze laska zlomi aj tu druhu pliagu-...I

amadora
24. jan 2013

@nrvipka premýšľam ako napísať čo mám na mysli aby to nevyznelo inak lebo v tomto je písaný text zradný a téma citlivá...každá z nás miluje svoju mamu nech je akákoľvek a snažíme sa byť dobrými dcérami a postarať sa o mamu keď príde jej vek či s vekom choroba... otázka je len za akú cenu a či práve to mať mamičku v tomto stave doma nie je pre ňu to horšie a či neškodíš tým aj svojej rodine a svojim deťom... ver že viem o čom píšem, lebo aj moja mamička je v DSS. je v bdelej kóme, odkázaná na 24 hodinovú zdravotnú starostlivosť. napriek tomu som prvé chvíle, týždne, mesiace, bola rozhodnutá zobrať ju k nám a starať sa o ňu, som predsa dobrá dcéra, maminku nekonečne ľúbim a vďačím jej za veľa čo musím odplácať... ale odhovorila ma rodina, tú staroslivosť čo tam má by som jej zaprvé nevedela poskytnúť a podruhé trpeli by tým moje deti pretože by som jej musela venovať maximum času, byť stále doma pri nej a nedaj bože keby sa jej doma niečo stalo, vyčítala by som si to do konca života. ale poviem ti pravdu že doteraz s tým nie som stotožnená, že mám zlý pocit že ju nemôžem mať pri sebe. ale pre ňu je to lepšie čo sa týka jej zdravotného stavu a ten jediný je žiaľ teraz podstatný myslím si aj v tvojom prípade... každopádne veľa síl ti prajem! 🙂

ingmiriama
24. jan 2013

moja maminka rakovinu neporazila a poviem vám tak by som chcela aby tu bola ....aj keby bola aká....neznesiteľná ale by tu bola....nik nevedel že má rakovinu ani sami doktori len v horúčkach ju hospitalizovali ....a behom mesiaca zomrela....fakt verte aj keby ma bila by som ju tu chcela mať....

monikajaco
24. jan 2013

@nrvipka drzim palce a strasne vela trpezlivosti prajem ...nieje to lahky zivot ... bojuj

exupery
24. jan 2013

MOja mama je ta najuzasnejsia mama na svete,tiez porazila rakovinu-vdaka Bohu,a stara sa o mna stale,aj ked som uz dospela,stara sa o mojho manzela ,o nasu dceru-myslim,tym po psychickej a tej dusevnej stranke,tmeli nasu celu rodinu a vzdy,ked potrebujem objat,viem,ze mozem ist za nou.Nikdy by som ju za nic ine nevymenila.Presli sme si vsetkym-dobrym,zlym,ale vzdy stala pri nas,zila pre svoje deti,teraz pre vnucata,a viem,ze sa na nu mozem spolahnut,je to ten najuzasnejsi clovek.

nrvipka
autor
24. jan 2013

@monikajaco ja nejak zvladam,je pravd azo zaciatku bolo jedno velke obrovske sklamanie,ako ked dieta dostane obrovsky darcek v krasnom obale s maslou..oci riazia,srdce plesaaa a otvori a vnutri..... je len prazdna krabica :o(...smutok ostane a tazko sa znovu nachadza radost s malickosti..ale nieco stale veri,ze krv nie je mlieko...a tak uz len trpezlivost zostava..no deti su ine,tie nechapu co sa deej..ako to moze takto byt...krutia hlavickami..a chudata,toto je tazka skola zivota..pre mna nie,ja som s tym rastla..

fotoarch
24. jan 2013

@nrvipka zistujem ze sa mam super, pred precitanim tvoho clanku som ten pocit s mamou nemala,...............velmi ti drzim palce , aby si svoj osud zvladla, verim ze tvoje dievcata su na teba hrde , klobuk dole a vsetko dobre prajem...........

nrvipka
autor
24. jan 2013

@ingmiriama to verim..citim smutok z tych slov..asi bola skvela a dobra mama..ja som to ako dieta vnimala inak..to by som musela opisat konktretne veci..najhorsie asi bolo,ze pre jej chorobu sa nam ludia vyhybali a bocili od nas..nik sa s nami nekamaratil,len par normalnych,co hadam ani netusili,co sa u nas deje...teraz vravime STOP psychckemu nasiliu..a verte aj to bola v podstate forma nasilia,aj ked ovplyvneneho chorobou..bali sme sa ist domov, vsetko bolo zle, cele dni len lezala v postely a fajcila,nemali sme navarene,nic ju nezaujimalo...ked vypukla kriza choroby ..boli aj bitky... to som mala do 10rokov apamatam si vsetko ...teraz je uz stara a no vcelku ma presa len 58r..ale preco by vnucata mali prezit to co ja ako dieta..zatial sa snazi, neublizuje fyzicky..no sekirovanie a hlavne nedopraje, zavidi detom jedlo..najradsej by mala vsetko len pre seba a deti dokaze odohnat...zial je to mama..ano aj zla mama je mama a hlavne je ziva..no kolko zleho musite vydrzat?????a okolie vas nepodrzi...skor sa vam vyhyba..moj ex mi casto ublizoval recami typu..uz si ako tvoja mama...narusena....a ked sa mi narodila prva dcera predcasne...boli aj reci: toto nie je moje,ja by som take nemal,moje by bolo zdrave,to ma po tej tvojej sibnutej rodine..atd.... ked som bola dieta vraveli,ze otec ej na pricine,ze mama ochorela,vela pil..no doma starka vravela,ze pit zacal,az ked mam vyvadzala a nezvladol to..no ja som cely zivot chcela poznat pravdu...chcela som mat mamu..ke dod nas odisla,jej rodina zakazala nam detom ju kontaktovat..azke d som sa sam ako dospela pokusila najst ju.podarilos ami vypatrat ze zila 25 rokov v DSS...citala som lekarske spravy..vsade s auvadzalo,ze nema socialne zazemie..ale ved mala svoju rodinu..mamu,bratov...ale to by museli uznat,ze s mylili,ze jej choroba bola zla a je stale..radsej ju dali daleko,aby nik nevedel..ani my jej deti...nas stat prisudil otcovi..az po jeho smtri som mohla haldat mamku..az teraz ked uz nemam inu rodinu som ju mohla vzit opat domov..lebo otec by to nedovolil....no neviem..az teraz chapem preco???

monikajaco
24. jan 2013

@nrvipka chapem ta ale aj deti raz vyrastu a pochopia ..najhorsie je ze to nezmenis lebo neda sa ... je to udel s ktorym musis zit a bojovat a vobec ti moja nezavidim ..aj moja mama mi lezie na nervy niekedy ale to je anjel a ja sa viem tak na nu niekedy nahnevat ..ked som toto tvoje trapenie citala hned ma zamrzelo kopec veci ....

mariana10
24. jan 2013

krasne si to napisala,, clovek nikdy nema to ,co by si najviac prial a casto sa musi trapit v zivote,,bez toho ani zivot nie je ,,,aj ja ti tiez drzim palce,lebo verim ,ze nie si v lahkej situacii,,,, 🙂

nrvipka
autor
24. jan 2013

@fotoarch asi tak som sa ja citila,ked mi obcas baby popisu svoje "trapenia" s mamkami..verim,ze pre kazdeho je to ine..aj to male sa moze zdat ako velky problem..kym ???..spravne,kym clovek nezisti,ze na svete je ovela viac zleho a my sa mame v podstate dobre..dakujem.. 🙂

nrvipka
autor
24. jan 2013

@mariana10 veru clovek by dobre chcel mat navzdy a zle aby rychlo skoncilo,to by vsak zivot nebol naozajstny, striedaju sa pekne veci a tie zle nas posilnuju aj tebe vela sil a tichu motlidbu za tvoju mamku-anjela v nebi 🙂

nrvipka
autor
24. jan 2013

@monikajaco ja sa na moju nehnevam..v dusi som jej to prepacila..hnevam sa na svet a nespravodlivost..ved aj ona by si zasluzila normalny zivot a mala by mat radost napr. z krasnych vnucatiek..takto len preziva plna sedativ a spi..cele dni..zvlada zakladne potreby..nema ziadne ciele, kto vie ci ma svoje tuzby a sny?..nevravi o nicom realnom....zije vo svojom vsete..bez nas ☹

nrvipka
autor
24. jan 2013

@amadora presne to..asi som viacej veci zodpovedala dalsimi komentarmi..co je spravne?? teraz viem,ze liecba bola spravna..uchmatli sme ju hrobarovi z lopaty..a ako pisete boli by ma umucili mylsienky,ze by tam niekde daleko sama zomierala...no vy ste urobili mudre a spravne rozhodnutie,predsa len iny zdrav.stav... bolest v dusi zostane..ale zasa..clovek musi byt tak trochu aj sebec amylsiet ja na svoje dobro..zblaznili by ste sa..ubijajuca je hlavne nemohucnost..nemozete nic viac urobit..ale urobili ste to najdolezitejsie,ulahcili ste jej to bytie-nebytie..obdiv patri aj Vam,nebolo to iste lahke rozhodnutie..drzte sa..a budte silna a vdaka za uprimne slova.I

nrvipka
autor
24. jan 2013

@fotoarch urcite mate skvelu mamu a objatie to napravi 🙂 ..ta moja ma za pomoc chcela naposledy obesit vonku na slivku ☹ ..ale mylilm,ze prezijem,slivka je mala slaba a ja predsa len mam svoju vahu 😀

renab
24. jan 2013

@nrvipka ťažko sa to číta a ešte ťažšie sa niečo radí. schyzofrénia je hrozná choroba. utlmujúce lieky asi musí brať, keďže bez nich je agresívna a nebezpečná pre okolie. ☹ asi neostáva nič iné, len sa s tým vyrovnať a ak ste odhodlaní sa o ňu starať, tak to robiť s láskou. držím palce.

samantha223
24. jan 2013

@nrvipka berte ze je to Vas kriz, musite ho nosit. Kazdi mame niejaky, nikto v podobe chorej mami, alebo dietata. Nic to nemeni na fakte ze ste skvela mamina 4 deti a skvela dcera, ktora sa snazi. Netreba sa hnevat, to nie ona sa tak chova ale ta choroba. treba detom vysvetlit ze babina je chora, ked Nedajboze sa to stane Vam, aby Vas laskou doopatrovali a nebali sa toho. Dole klobuk, to Vy ste ta osoba, ktora v tejto situacii musi byt najsilnejsia, nenechajte aby Vas depresia premohla. To bi bola ta najhorsia mozna kombinacia. Drzim palce

voskovaeva
24. jan 2013

@nrvipka to ma mrzi ja musim povedat ze ja mam tu najbajecnejsiu maminku na svete 🙂 Prozila si toho taky vela vo svojom zivote manzel moj ocino pil nepomahal jej na vsetko bola sama starala sa o tri deti o choreho svojho ocina popritom chodila do roboty ☹ navyse sa jej dvakrat vratila rakovina trpela , ale nikdy to nedala najavo pritom vobec nezatrpkla je to zena ktora by sa rozdala z posledneho ktora vzdy všetkym pomohla ked mohla .je to skratka clovek s velmi velkym srdcom a som hrda ze je to moje mamina 🙂

amadora
24. jan 2013

@nrvipka za málo a ďakujem aj ja a podobne tiež želám veľa síl nech sa rozhodnete tak či tak

mariana10
24. jan 2013

@nrvipka ,no pokial ide o moju maminu ,ona je uzastna,,je to velmi mierny clovek,,,a je mi obrovskym vzorom ,,,
mavam ine problemy,,, tiez riadne ublizuju ,,ale ,,clovek musi mat na mysli ,,ze clovek preto pada aby sa postavil
lebo ak dieta padne (my vieme )ze sa postavi ,,,z e tam nezostane lezat nekonecne dlho,,,ano samozrejme zaboli ho to ,,,ale po case ho ta bolest prestane boliett,,,to je len taky prikladik
takze hore hlavu

misickab3
24. jan 2013

ahoj, no....máš určite ťažký problém....trochu to poznám- moja svokra má tiež schizofréniu- trochu iný typ, ale má. Ona opustila Sr, aby ju deti a manžel zase "nestrčili" na liečenie....raz tam bola, ale lieky brala len chvíľu a potom zdúchla. dlho ani nevedeli čo je s ňou- nie že by nechceli- ona nechcela....potom sa čosi zmenilo a dala aspoň o sebe vedieť, dalo sa jej aspoň finančne pomáhať. Ale aj to začala zneužívať a aj keď by mala zostať hladná a na ulici, radšej zaplatila právnika, aby sa jej podarilo rozviesť, získať pol majetku atď. teraz zase o nej moc nevieme...je to také- raz hore, raz dole...ale moja švagrina si s ňou vytrpela ako najmladšia najviac a ťažko sa z toho dostáva- bol to vyslovene psychický teror...
Prosím, veľmi dobre sa rozhodni, čo ti je prednejšie- mama, ktorej doma nepomôžeš, alebo deti, ktorým sa zatiaľ nič nestalo...? ak bola schopná ublížiť a ty sama tvrdíš, že stále to riziko je- ja by som s ňou v jednej domácnosti a s vlastnými deťmi nedokázala fungovať- bolo takých prípadov už viac, že takto chorý človek napadol najbližších...
Viem, že je ťažké sa odosobniť od toho, že to je tvoja mamina...bolí to určite moc...ale pamätaj, že aj ty si mamina a určite nechceš svojim deťom "dopriať" to, čo si zažila ty- môže to vážne ovplyvniť ich budúcnosť, výber partnera, atď....prosím, ber moje slová ako naozaj úprimné s cieľom ti poradiť najlepšie ako viem....

nrvipka
autor
24. jan 2013

@voskovaeva GRATULUJEM..krasne slova ..citit z nich lasku..tak nejak to ma byt 🙂

zuzanale
24. jan 2013

@nrvipka veru mama je mama nech je akákoľvek ... držím prsty a prajem vela síl aby ste zvládli nech už bude akokoľvek a obdivujem ako ste sa k tomu postavila lebo viem aké ťažké je to starať sa o chorého z rakovinou nieto ak je tam aj iná diagnoza ... moju mamku tiež bohužial pred 2ma rokmi skolila rakovina trápila sa 3,5 roka a koniec bol hrozný a príliš rýchly 😔 prázdno ktoré ostalo je obrovské 😢

nrvipka
autor
24. jan 2013

@renab ano laskou....snad to bude mat uspech..lieky berie a po nich len pasivne spi a sedi..ziadne zaluby..obcas sa nam ju podari ukecat na prechadzku..no ludia obcas byvaju zly....nechapu ☹

nrvipka
autor
24. jan 2013

@zuzanale verim..aj moj otec bol aky bol..no osatzl s nami sam aboli sme 3..prezili sme a vdacime mu za zivot...no ked zomrel tiez na rakovinu,nejak to prazdno pocitujem..predsa len bola to moja rodina,ench uz je akakolvek opletena... dakujem za mile slova a hlavu hore,mamka je anjel a stale nad vami drzi ochranne kridla 😉

renab
24. jan 2013

@nrvipka o reakciách okolia na "chorých" ľudí by som vedela písať romány. a je oveľa horšie zmieriť sa s tými reakciami ako so samotnou chorobou. ľudia sú v tomto smere ešte stále sto rokov za opicami. ani toľko rokov po páde železnej opony si nezvykli, že aj chorí ľudia majú právo na život v rodine. je to smutné.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli